Reconditionarea unei barci cu motor

Anul trecut am cumparat o barca iar in primavara m-am hotarat sa o reconditionez. Mai exact sa o revopsesc.

Bine'nteles ca am inceput cu demontatu', ca la asta ma pricep cel mai bine.
Dupa cum se vede din poze arata jalnic, adica gelcoatul era matuit, avea zgarieturi,mizerie, etc. Idea era sa o fac sa arate ca noua.
In poza 5 se vede cum arata dupa spalare. Uda arata bine, dar cand se usca se vedea iar urat.
In fine, m-am gandit s-o revopsesc in aceleasi culori cu gelcoat, insa, nu am gasit pe nimeni sa vopseasca cu gelcoat. Pana la urma am zis sa incerc cu pensula sa vad cum iese. M-am apucat de slefuit si m-am gandit sa fac proba pe chila, ca acolo se vede mai putin. Gelcoat am luat de la Polydis, alb, pt. ca au doar alb si transparent. Din experienta proprie pot sa va spun ca dupa efectuarea amestecului aveti aprox. 10 min. sa-l aplicati, la aprox. 30 gr.C, dupa care, puteti sa-l aruncati. Cand incepe sa se faca gel, in 10-15 sec. nu se mai poate aplica. Eu i-am dat 2 maini ca la prima mana nu acoperise bine.
Dupa ce s-a uscat, pot sa spun ca nu am fost multumit de aspect. Dupa cum se vede in poze, se vad urme, deci, recomand aplicarea gelcoatului cu instalatia de vopsit, nu cu pensula.
De altfel, ca strat protector la factori mecanici, gelcoatul e excelent. Cand se usuca, se face tare ca sticla.
Pana la urma am renuntat la vopsirea cu gelcoat si am ales vopsirea cu vopsea poliuretanica. Nu am experienta in astfel de vopsele. Cei de la Chimtitan au zis ca e f. buna dar daca cineva stie ceva contra indicatii la aplicarea pe topcoat, sa spuna acum, pana nu o vopsesc.

Deocamdata sunt la faza de pregatire a stratului de topcoat in vederea vopsirii. Adica o slefuire usoara si repararea zgarieturilor.

Pe masura ce inaintez cu lucrarile, revin cu poze si inf.
Nu e mare lucru ce fac eu, da' m-am gandit sa postez pe forum ca poate ajuta si pe altcineva.
 

Atașamente

  • 0.jpg
    0.jpg
    94.8 KB · Vizualizări: 303
  • 1.jpg
    1.jpg
    99.4 KB · Vizualizări: 268
  • 2.jpg
    2.jpg
    107.1 KB · Vizualizări: 287
  • 3.jpg
    3.jpg
    101.6 KB · Vizualizări: 261
  • 10.jpg
    10.jpg
    65.3 KB · Vizualizări: 263
  • 8.jpg
    8.jpg
    59.3 KB · Vizualizări: 271
  • 9.jpg
    9.jpg
    31.2 KB · Vizualizări: 247
  • 7.jpg
    7.jpg
    87.1 KB · Vizualizări: 257
  • 6.jpg
    6.jpg
    81.3 KB · Vizualizări: 263
  • 5.jpg
    5.jpg
    89.3 KB · Vizualizări: 284
Ultima editare:
In fine, am renuntat la vopsirea cu gelcoat si am vopsit_o cu vopsea poliuretanica. A prins f. bine peste stratul de gelcoat bine slefuit si degresat.
O recomand tuturor celor care vor sa_si reconditioneze barcile.
Daca e cineva interesat de vopsea, mi-au ramas mie 3 kg de vopsea crem antivegetativa si 3 kg albastra.
 

Atașamente

  • IMG_00190.JPG
    IMG_00190.JPG
    63.4 KB · Vizualizări: 176
  • IMG_00560.JPG
    IMG_00560.JPG
    46.4 KB · Vizualizări: 179
  • IMG_0083.JPG
    IMG_0083.JPG
    49.7 KB · Vizualizări: 189
Cea alba e email 351 cod ral 9010, care de fapt e crem, nu alba, iar cea albastra e tot email 351 si are codul ral 5010.Ambele sunt vopsele poliuretanice cumparate de la Chim Titan Bucuresti. Cea crem costa 30 lei kg (eu am luat'o cu 40) iar cea albastra 35 lei kg (eu am luat'o cu 49). Retine ca cea alba e antivegetativa. In pret e inclus intaritorul si diluantul. Toate sunt in ambalajele originale si sunt insotite de specificatiile tehnice. Singura problema ar fi termenul de garantie. Teoretic, in primavara expira termenul, dar nefiind perisabile, si nefiind tinute in ambalaje improvizate, nu cred ca e o problema. Daca te intereseaza, suna=ma si vorbim.
0726306316

Asa, ca sa'ti faci o idee, la barca mea, care e destul de mare, au intrat 5 kg crem si 1 kg albastru, 2 straturi, interior si exterior. Gradul de luciu il vezi in poza, dar asta mai depinde si de mana vopsitorului.
 

Atașamente

  • IMG_0026.JPG
    IMG_0026.JPG
    50.1 KB · Vizualizări: 195
Ultima editare:

Back
Sus