17 Iulie 2010 - Regata "Cupa CSS 4 Bucuresti" pe lacul Herastrau

Misiune indeplinita!

S-a incheiat concursul, am adunat impresiile majoritatii persoanelor implicate si sunt gata sa-mi expun parerea despre cum s-a intamplat.

Evenimentele si actiunile premergatoare zilei de concurs sunt postate si nu sunt asa intersante. Ziua concursului a inceput cu amenajarea pistei de concurs prin montarea de balize, impartirea barcilor si briefingul persoanelor si oficialilor care ajutau la desfasurarea concursului. Concursul a inceput cu finalele cadetilor pe distanta de 2000m, apoi finalele pe 1000m pentru juniorii II si I in kaiace de simplu si de dublu,

DSC03356.JPG
DSC03359.JPG
DSC03361.JPG


DSC03368.JPG
DSC03371.JPG
DSC03372.JPG

iar apoi in timp ce acestia isi reveneau au inceput cursele pe 200m pentru seniori, atat canoe cat si kaiac masculin si feminin.

DSC03388.JPG
DSC03397.JPG
DSC03410.JPG
DSC03412.JPG


S-a revenit la intrecerile juniorilor, pe distanta de 500m.
DSC03414.JPG
DSC03421.JPG
DSC03429.JPG
DSC03430.JPG


Cam atat cu probele "profesioniste". Au inceput cursele pentru Masters, Oldboys si Amatori. Vreau sa spun ca la amatori masculin am avut o participare foarte mare, eu am ramas suprins de cati oameni au fost atrasi de cursa asta, si stiu ca mai putea fi cineva acolo(Impaiatu). Cursa amatorilor a avut o istorie aparte, din cate am aflat ulterior, eu fiind la start nu am putut urmari foarte bine cursa. Deci, cel mai bine antrenat si cel care conducea cursa a inteles recomandarea unui arbitru de a vasli pana la balize in sensul ca trebuie sa termine intre balize, si s-a oprit a ocolit vreo 2-3 participati si a terminat intre balize, dar nu pe locul I. Cel care a castigat apoi fiind Stoian Vlad, care nu era un amator veritabil, el facand vreo 3 luni de kaiac in 2008. Pe locul trei si facand o cursa de recuperare(daca pe 200m se poate vorbi de asa ceva), Zaad a trecut finisul in stil mare. La festivitatea de premiere, am aflat desfasurarea evenimentelor si am acordat premiul intai, o padela din partea Hibiscus Sport, castigatorului moral Cristi Mitrofan.
P1040584.JPG
P1040586.JPG
P1040587.JPG

Dupa ce fac rost de poze de la cursele de amatori voi updata postul acesta:
DSC03392.JPG

Incheiera a asigurat-o cursa de kaiace de patru, care de multa vreme nu a mai avut loc pe herastrau, mai ales cu atatea barci la start.
P1040599.JPG
P1040600.JPG

Asta a fost actiunea pe apa, a urmat pe mal festivitatea de premiere, din pacate care s-a amanat cam 30 minute, cu statt in soare pentru multii participanti care ne-au onorat cu prezenta la actiunea noastra. Voi lasa imaginile sa vorbeasca de la sine, mentionez doar ca ne-au onorat la premiere, sponsorii, partenerii si oficialii organismelor lumii sportive si mai ales domnul Vasile Daba, singurul campion olimpic al Romaniei la kaiac masculin si domnul Daniel Stoian, campion mondial la kaiac masculin si actual secretar general al Federatiei Romane de Kaiac-Canoe.

P1040622.JPG
P1040629.JPG


P1040642.JPG
DSC03478.JPG


DSC03486.JPG
DSC03507.JPG


DSC03548.JPG
DSC03563.JPG


DSC03580.JPG
DSC03604.JPG

Despre bani, pot spune asa:
Au fost cativa participanti care se regasesc in curse dar nu au dorit sa achite inscrierea, dar au fost si cativa participanti care au dorit sa achite mai mult decat taxa de participare, astfel s-au strans suficienti bani sa acoperim cheltuielile cu medaliile, plachetele pentru parteneri, secretariat, consumabile si protocol. Azi(marti) am constatat ca ne-au si ramas ceva bani(vreo suta si ceva), pe care bucuros ii donez lui alexandrual ca sa nu creada ca pentru dineros am facut aceasta regata.
In rest am ramas cu o impresie placuta atat despre participanti cat si despre spectatori, sunt surprins placut ca un concurs "se poate" autofinanta daca exista intelegere, sustinere, bunavointa si chef de munca.
aaaaa, am uitat sa acordam cartile ca premiu, asa ca am dat 5 carti unui antrenor pentru copiii de la grupa lui si daca sunt doritori mai pot da vreo 10 carti.
Tot in incheiere vreau sa-i salut pe Rolias si Hetrucg pentru voia buna cu care au contaminat lacu, aveti grija ca au murit pestii de ras dupa aia. Campionii la gonflabile si foldable. :rock:
 

Atașamente

  • rezultate_cupacss4.pdf
    333.6 KB · Vizualizări: 14
Ultima editare:
In august daca era veneam si eu, insa la urmatoarea particip la sectiunile: "caiac tandem", "constructori autohtoni", "200m mixt".
 
Ultima editare:
Felicitari celor care au organizat si participat la aceasta competitie. Sper sa nu ramana o manifestare unica ci sa se repete regulat. Ma bucura mai ales ca exista sectiune de amatori, consider ca este un aspect important al promovarii sportului. Despre aspectul financiar am atat de spus:
Multumesc firmelor din domeniu care se implica si consider ca noi toti trebuie sa le sustinem cumparand deschis si declarat de la acestea tocmai din acest motiv. Taxe de participare exista peste tot unde se organizeaza ceva, de la o conferinta stiintifica pana la intalnirile trabantistilor. Din proprie experienta pot sa spun ca in 90% din cazuri organizatorii nu raman cu bani, si daca raman nu au cuantificat in nici un fel munca voluntara depusa. Oricum in acest caz taxa de participare a fost modica, iar cei care se asteapta sa intre intr-un concurs cu premii consistente si fara taxe de participare traiesc pe alta lume.
 

Back
Sus