17 Iulie 2010 - Regata "Cupa CSS 4 Bucuresti" pe lacul Herastrau

bogdanbuciu

îmi trebuie barcă
MODIFICARE la Modificare: regata se va desfasura SAMBATA 24 IULIE

Salut barcaholici,
sambata 24 Iulie 2010, sectia de kaiac-canoe a Clubului Sportiv Scolar nr. 4 are onoarea sa va invite sa participati la regata noastra. Concursul presupune intreceri pentru sportivii cluburilor de kaiac-canoe din tara pe distantele de 2000m pentru juniorii III, 1000m si 500m pentru juniorii I si II.

In premiera, o competitie oficiala are probe dedicate amatorilor de kaiac-canoe de orice varsta pe distanta de 200m, pentru barbati si pentru femei, in ambarcatiuni de tura sau la libera alegere.

Regulamentul de concurs prevede o data limita pentru inscrieri (17.07.2010) si o taxa de participare achitabila la data inscrierii(5RON pentru sportivii legitimati la Federatia Romana de K-C si 20RON pentru amatori si sportivii nelegitimati). Cursele amatorilor avand loc de la ora 9:30.

Primii clasati vor fi premiati cu medalii si diplome, iar primele trei cluburi vor primi cupe, de asemenea locurile I vor primi un exemplar al volumului "Meridianele Tacerii" de Christian Tirtirau. Unul din sponsorii nostri, Hibiscus Sport premiaza probele cu incaltaminte si imbracaminte specifice sportului si pentru amatori o padela si un sac impermeabil.
Concursurile de kaiac-canoe se incheie de obicei cu o :noroc:, sper sa pastram traditia.
 
Ultima editare:
Motivatia

odata cu acest forum am descoperit ca exista oameni care au pasiune ADEVARATA pentru miscarea pe apa. De aceea as dori sa va invit sa motivati prin prezenta voastra pe cei care practica sportul asta, poate cu mai putina si mai materialista pasiune decat voi care va utilizati resursele si timpul vostru liber pentru kaiac-canoe, iar ei de-abia asteapta sa aiba timp liber de la kaiac-canoe si spera sa-si realizeze resurse prin kaiac-canoe.

De asemenea, veti vedea ca desi plimbarea pe apa, peisajul si senzatia de libertate este ceea ce va manat catre cumpararea unei barci, si intrecerea si competitia au farmecul lor, veti vedea ca a intrece sau a fi intrecut de cineva inseamna de fapt respect, prietenie si colaborare.

Eu sper sa arat "kaiacistilor" mei, sambata, ca exista nenumarate alte modele de barci, de la RIOT, AdvancedFrame, Pouch-uri, homemade, gogosele, etc. si nenumarate alte feluri de a privi viata, kaiacul si succesul.

Daca aveti idei, sfaturi sau oportunitati sa sprijiniti realizarea acestei regate, va rog sa o faceti. Alaturi de noi pana acum au venit o persoana fizica, o firma de import medicamente si o firma de bauturi alcoolice, mizam si pe sprijinul Directiei Municipale pentru Sport Bucuresti.
 
super idee bogdan !!!

se poate inchiria cumva un kayak de la voi pt cei care nu sint asa "dotati" ?
eu tare as veni, chit ca nu m-am dat decit o data cu o asemenea ambarcatiune
 
ooo, excelent ciprian. Avem sau gasim barcute, nu e nicio problema.
Dar regata de pe 17 iulie se va desfasura pe 24 iulie :D, pentru ca in aceeasi data, la aceleasi ore si in acealsi loc se desfasoara Zilele Canotajului Romanesc, o regata "mai" oficiala si mai cu traditie decat a noastra, despre care nu ne-au anuntat. Dar totul ramane la fel, cu exceptia datei.
 
Ultima editare:
Lume lume, mai sunt doar 8 zile pana la startul concursului si va astept cu inscrierile ori aici in topicul asta, ori pe mesaj privat. Avem nevoie de inscrieri dinainte pentru a formula un program, pentru a face o previziune de timp,. cheltuieli si incasari de taxe.
regulamentul de concurs in ceea ce priveste probele de amatori este urmatorul:

Competitia: Cupa CSS 4 Bucuresti

Data si locul desfasurarii: 24.07.2010 Lacul Herastrau

Categorii de varsta: Cadeti(<14ani), Juniori II (15-16ani), Juniori I(17-18ani), Seniori(>18ani), Masters(<40ani), OldBoys(>40ani), Amatori(varsta nu este un criteriu)

Distante: 2000m - Cadeti, 1000m si 500m pentru Juniori II, Juniori I si Seniori, 200m pentru Masters, OldBoys si Amatori

Reguli: - la categoria amatori sunt permise numai ambarcatiuni de tura si persoane care nu au practicat kaiac-canoe
- participarea in concurs este conditionata de efectuarea declaratiei pe proprie raspundere ca participantul este apt pentru efort si ca stie sa inoate sau se obliga sa poarte vesta de salvare
- un sportiv la categoria amatori poate participa intr-o singura proba

Probe: kaiac simplu 200m masculin, kaiac simplu 200m feminin si kaiac simplu 200m copii

Program:
8:30-8:40 2000m Cadeti
8:50-9:40 1000m si 500m Jun II, Jun I si Seniori
9:45-10:10 200m Amatori, OldBoys si Masters

Avem si o taxa de participare de 20RON.
 
Ultima editare:
cred ca mai multi amatori ar fi dispusi sa se inscrie la asa ceva, dar taxa de 20 ron mi se pare prea mare, avand in vedere ca nici macar primele 3 locuri nu sunt recompensate cat de cat substantial... pacat ca organizatori ai unor astfel de evenimente nu vor decat sa faca profit si cam atat.
 
nu intentionam sa facem niciun profit, nici macar sa ne acoperim toate cheltuilile, multi dintre noi facand munca voluntara. Toate incasarile de la participanti vor achita o parte din fondul pentru medalii, care costa pentru acest concurs peste 550RON si daca se va putea si o bere la sfarsitul concursului din partea organizatorilor. Acesta ar fi primul concurs de kaiac-canoe unde se plateste inscrierea, ca in tarile pe care vrem sa le copiem la acest sport, pe viitor ne vom da seama care va fi cuantumul ei daca parerea ta va fi impartasita de mai multi oameni. Iar primele 3 locuri vor primi premii destul de substantiale, la categoria amatori incercam sa premiem fiecare participant. Cum s-au cheltuit banii va fi postat pe acest forum.
 
cred ca mai multi amatori ar fi dispusi sa se inscrie la asa ceva, dar taxa de 20 ron mi se pare prea mare, avand in vedere ca nici macar primele 3 locuri nu sunt recompensate cat de cat substantial... pacat ca organizatori ai unor astfel de evenimente nu vor decat sa faca profit si cam atat.

Nu vrei sa platesti, nu platesti, nu cred ca iti baga buciu mana in buzunar. Mergi frumos si te dai mai incolo sau astepti sa se termine.
@bogdanbuciu: vezi ca tre sa ai minim 13 participanti ca sa scoti malai pentru inca un kit de epoxy.:cool: 'Ratzi ai dreaq de organizatori care vreti sa va imbogatiti pe spinarea caiacelor noastre neterminate.
 
Cum s-au cheltuit banii va fi postat pe acest forum.
Lasa Bogdane, nu cred ca e nevoie. Imi pare rau ca tandemul meu e in costructie, ca veneam si noi. Nu scapai tu asa usor... si zau, al naibii, daca imi pasa de cum s-a cheltuit taxa mea de inscriere. Atmosfera, calitatea oamenilor si amintirile ce le luam cu noi conteaza.
 
Ultima editare:
la organizarea acestei regate am avut discutii in legatura cu aspectul taxei de inscriere impreuna cu colegii mei, si vad ca aveau dreptate, ca deh sunt mai experimentati. De aceea ne-am impartit sarcinile, eu sunt cu taxa si cu cumpararea medaliilor, strangerea premiilor, etc. orice legat de premii. Ma rog, pentru cei interesati si nu doriti sa treceti pe la Herastrau decat in ziua concursului va rog sa completati o declaratie cu textul asta:
"Declaratie
Subsemnatul , legitimat cu CI seria numarul , declar pe propria raspundere ca nu am probleme medicale si sunt apt/apta pentru a participa la proba de 200m in competitia Cupa CSS 4 Bucuresti din 24.07.2010. Mentionez ca am luat la cunostinta despre obligativitatea purtarii vestei de salvare in cadrul competitiei.
Data, Semnatura,
Mentiune: pentru concurentii minori, un parinte trebuie sa completeze de mana ca este de acord cu participarea fiului/fiicei la concurs si ca isi asuma respectarea de catre acesta a masurilor de siguranta, sa-si treaca numele si prenumele in clar si sa semneze.
"
 
Lasa Bogdane, nu cred ca e nevoie. Imi pare rau ca tandemul meu e in costructie, ca veneam si noi. Nu scapai tu asa usor... si zau, al naibii, daca imi pasa de cum s-a cheltuit taxa mea de inscriere. Atmosfera, calitatea oamenilor si amintirile ce le luam cu noi conteaza.

vincentiu nu e nevoie sa ai barca, eu zic ca daca va hotarati tu, guzi si vali nu strica sa veniti, macar ca faceti oficiile la arbitraj si premiere si tot e ceva. Oricum cred ca gasim barci pentru toata lumea, desi nu promit.
 
Program Concurs

salut barcaholici,
am definitivat programul competitiei, am si primit inscrierile de la cluburile profesioniste si cativa barcaholici de seama, va astept si pe ceilalti doritori.
Programul curselor din cadrul regatei este urmatorul:
Ora Proba
8:30 K1 F Jun III 1000m
8:30 K2 B Jun III 2000m
8:35 K1 B Jun III 2000m
8:45 K1 B Jun II 1000m
8:50 K1 B Jun I 1000m
8:55 K2 B Jun II 1000m
9:00 K2 B Jun I 1000m
9:05 K1 B Sen 200m
9:10 C1 B Sen 200m
9:15 K1 F Sen 200m
9:20 K2 B Sen 200m
9:25 K1 B Jun II 500m
9:30 K1 B Jun I 500m
9:35 K2 B Jun II 500m
9:40 K2 B Jun I 500m
9:45 K1 B Amatori 200m
9:50 K1 OldBoys 200m
9:55 K1 B Amatori Copii 200m
10:00 K1 Masters 200m
10:05 K1 F Amatori 200m
10:10 C1 Masters 200m
10:15 K4 B Jun 500m

Avand in vedere ca majoritatea barcaholicilor sunt de cursa lunga suntem deschisi sa modificam lungimea cursei in sensul sa o lungim catre o tura de insula de aproximativ 1000m cu o turnanta, asta depinde si de ce doriti la fata locului.

Incepand cu ora 7:00 suntem la baza si amenajam lacul si va asteptam cu procedura de inscriere, aceasta presupune semnarea declaratiei pe proprie raspundere, achitarea taxei si inscrierea in proba dorita. In masura posibilitatilor punem la dispozitie si barci, padele si veste. Pentru o participare relativ organizata va rog sa veniti cu cel putin 30' inaintea startului la secretariat pentru a va inscrie.
Va asteptam,
salutari sportive
Bogdan Buciu


diploma_03.jpg
 
Ultima editare:
primele impresii:
prima si momentan cea mai adevarata este ca regata s-a incheiat, cat de bine sau cat de rau nu e indicat sa apreciez eu.
a doua impresie este ca barcaholicii si toti concurentii de la amatori ne-au suprins prin numarul, tonusul si pofta de intrecere pe care au avut-o.
a treia este ca simt ca nu le-am multumit indeajuns lui Dragos si Oanei de la Hibiscus, au ajutat concursul asta in toate felurile in care se putea iar desfasurarea concursului si a altor actiuni din cadrul lui nu s-au ridicat la nivelul la care s-ar fi meritat.
a patra este ca eu personal, care am asistat la concursuri de aproape toate nivelurile, sunt multumit(dau cam nota 8.5) de cum s-a desfasurat toata actiunea.
Poze si impresii vor urma. Multumiri Hibiscus si participantilor care sunt de pe forum: hetrucg, rolias, zaad, l-fy, iacos(na ca am mai uitat), si lui impaiatu care a intentionat sa vina, dar duminica.
 
A fost distractie maxima , multumim Buciule pentru invitatie si antren. Pacat ca n-au fost mai multi barcaholici.
De asemenea "multumiri" priceputului care nu si-a putut controla caiacul si ne-a taiat calea la 30 de metri de start ; noroc cu acest baiat , ca altfel cei din urma ar fi fost cei dintai . Dar tot a fost bine, eu am castigat primul loc la gonflabile si Gabi hetrucg la dubla categorie: demontabil si caiac dublu :).
Nu ma intrebati cate gonflabile si cate demontabile au fost in concurs :)))
Asteptam urmatoarea ocazie de revansa.
 
Ultima editare:
@all: Acum am ajuns si eu in fata unui calculator cat sa dau un mesaj.
Deci da, a fost cool. Am incercat caiacul lui zaad, care kicks asses.
A fost super cool. Abia astept sa fie si la anu'.

P.S. Dupa aia am fost la mare :)
 

Back
Sus