Diferenta intre motoarele de 2,5; si 4 cp in 4 timpi

Buna ziua,
Fiind nou pe aici in postari m-am hotarat sa scriu si eu la ''ADRESA REDACTIEI'' si sa ma lamuresc in anumite privinte.
Sunt fascinat de luciul apei oriunde ar fi el ,dar in special in salbaticia Deltei. eu fiind din Tulcea.De aceea as dori sa-mi cumpar pentru familia mea (eu si cele doua gagici ale mele -sotia si fiica) un mod de a ne deplasa , un stil de viata pe care unii il practica de mult timp si anume: o canoe rigida gen PELICAN BAYOU 160 sau o gonflabila gen GRABNER SPEED (aici intervin alte discutii pe care din cele doua sa o aleg e o alta polemica intreaga - probabil un ca v-oi deschide un alt thread) pe care sa montez un motoras pana in 4 CP.
Aici intervine subiectul thread-ului ce motor ar fi mai potrivit??Sincer oscilez intre:
1)SUZUKI de 2,5 cp VS.YAMAHA 2,5 cp :iupi:
2)SUZUKI de 4 cp VS YAMAHA de 4 cp
Mentione urmatoarele:
-greutatea barcii undeva la 50kg,
- eu si fetele undeva la 170kg
- echipamentul , probabil undeva la 100kg?
Intentia mea este sa plec in ture de weck-end in Delta si pe Dunare si mai rar pe lacurile si baltile din frumoasa noastra ''Romanica''. Pentru amonte, pe curentul Dunarii ,care dintre cele doua s-ar misca si ar face fata mai bine?
2,5 sau 4cp?
Probabil veti spune ca e'' la o minte inferioara a cocosului'' deoarece e o diferenta aproape dubla de cp ; intreb deoarece am citit despre viteza de deplasament care se pare ca ar fi aceasi la ambele motorizari .
Si atunci va intreb care e diferenta intre cele doua ?;merita sa:
- car dupa mine un plus de greutate ,stiind ca cel de 4 cp are cu 10kg mai mult fata de cel de 2,5 cp
-sa platesc mai mult cu 1500 ron ?( 2,5cp=2500ron ,4cp=4500ron)
-sa ard mai multa benzina?
Multumirile de rigoare vi le trimit anticipat ,si astept raspunsuri preferabil din partea prorietarilor sau a celor ce au avut experiente cu aceste motoare ,a nu se intelege gresit, nu am nimic cu dealerii insa unii chiar vor sa-si vanda marfa si cam atat.......
 
http://www.suzukimarine.com/sr_10/df6-4-2.5/advantages/
Pentru o canoe un 2,5 e suficient, pentru o gonflabila cu panou pupa rigid - 4 CP. Ambarcatiunile au calitati nautice complet diferite. Fugi la TID sa vezi ungurii din Mohacz ce au facut dintr-o canoe si un motor de 2CP din 1986. Aveau inclusiv lada frigorifica pe ea, suport pentru umbrele. Vali (construind o gramada de astfel de canoe) s-a oprit o clipa crezand ca e una de-a lui. Vorbeste cu el, poate-ti face una cu oglinda pp.
 
Ultima editare:
Un astfel de grafic am vazut pe undeva si in favoarea celor de la Honda!-nu mai retin pe unde, insa daca dau de el il postez.Ideea e ca eu sunt coplet pe dinafara si nu stiu cum sa-l interprertez ca nu prea ma pricep
Din aceste motive si ceream pareri personale de genul ;
-unul baraie unul toarce !
-unul poate fi pozitionat pe o pare fara sa curga din el pe cand celalat nu!
Despre TID eu dau fuga ,insa ii astept la Tulcea pe sambata sau duminica si oi merge garantat la o sedinta foto cu ''barcutele'' lor ,sper sa ma lase,;si totodata sper sa ajunga si ungurii cu canoea lor pana aici ca sa o pot vedea.Daca nu sa vad cum dau sau mai bine zis cum iau legatura cu vali poate are ceva sfaturi sugestii pentru mine
 
Din cite stiu viteza de deplasament (hull speed) depinde de caracteristicile barcii. Cu 4 cp vei avea aceeasi viteza de deplasament ca si cu 2.5cp. Pentru a intra in planare cred ca iti trebuie cel putin 8 cp dar la puterea aceata iti trebuie si permis.
Vezi ca sunt vreo doua topicuri pe www.rapitori.ro (Echipamente) in care se discuta problema asta.
 
Multumesc pentru sugestie.
Ma dandeam ,cu privire la viteza de deplasament care teoretic ar fi aceeasi la cele doua motoare de 2,5cp si 4cp,ca, ar putea fi totusi diferita deoarece si ''calitatile nautice ale ambarcatiunilor'' pe care le-am amintit sunt diferite, dupa spusele lui Vincentiu
Cat despre planare nici nu am adus in discutie, pentru ca sunt constient , si sunt si considerente pentru care nu se poate asa ceva cu 4 cp.
Plus ca apare necesittea permisului de conducator ambarcatiune,costul muuuuuuult mai mare (e si normal)de achizitie al motorului o greutate mai mare (eu doresc sa fie portabile amandoua ,pe si in micuta mea masina-deci fara peridoc)
Cat despre topicurile indicate le-am citit ;foarte bune ,pline de informatie ,insa discutia se pune acolo pentru barcile pneumatice si a celor de tip Laguna-iar eu nu sunt interesat de asa ceva.
Probabil ca ve-ti spune ca si Grabner Speed este o pneumatica si se potrivesc discutiile din topic; .Asa e , e o gonflabila dar presiunea de operare este de 0,3 bari presiune de operare ceea ce o face sa fie foarte rigida, apropiatade rigiditatea celor de fibra .
Vis-a-vis de folosirea celor doua ''motorase'' eu doresc , sa dau in folosinta , pe apa ,o canoe.
Ma gandeam si ma antrebam ,daca nu ar fi ,printre barcaholci proprietari de o astfel de combinatie ambarcatiune-motor care sa-mi dea o parere personala
Dar cum multi sunt la TID probabil voi mai mute raspunsuriri dupa.
 
Ultima editare:
Hai sa te mai limpezesc putin: o gonflabila nu este pentru ture lungi ("un stil de viata" etc.). Ea se preteaza pentru distante mici si nu poate fi compartimentata. Pe cand cu o canoe cu oglinda intri deja la alta clasa, vezi-i pe cei din Mohacz de la TID. Si de aici te descurci singur...
 
Am gasit acel pdf. care avantaja si pozitiona honda pe primul loc,;comparativ cu ce spune link-ul pe care l-ai postat mi sus care ii scotea pe primul loc pa cei de la suzuki.
Nu compara decat motorul de2cp , nu si pe cel de 4cp,-in acest pdf.


P.S-pentru Vincentiu
.pe cei de la Mohacz nu i-am mai prins la TID ,asa ca nu am apucat sa vad ce aveau ;poate ai ceva poze .
 

Atașamente

  • BF5_advantage.pdf
    2.9 MB · Vizualizări: 71

Back
Sus