Intrebari barca gonflabila

Salutare ,
Va veti da seama imediat ca sunt un incepator .
Am nevoie de cateva informatii cu privirea la achizitionarea unei barci gonflabile .Inca de la inceput ,mentionez faptul ca bugetul este limitat (maxim 600 Euro).
Doresc sa-i atasez un motor de 4 CP si sa ies pe Dunare.
Din pacate ,la bugetul mai sus mentionat ,nu ma incadrez la una cu chila si am ales pt comparatie cele doua modele de mai jos :
- Kolibri KM 330 - 550 EuRO
-BARK BT 310 - http://goldfish.ro/index.php?page=s...ategory_id=18&option=com_virtuemart&Itemid=29 - 2150 RON
Va rog , cateva pareri .
De asemenea , va rog sa-mi spuneti daca as putea sa circul cu o barca de 3-3.3 m si cu un motor de 4 CP fara sa am nevoie de permis ,sa inregistrez barca si motorul ,licenta de navigatie sau orice alt document inafara de actele de provenienta , CI , permis de pescuit :) .

Multumesc ,
Marius
 
Ultima editare:
Multumesc
Despre legislatie ,ma ajutati ,va rog ?
Din cate imi amintesc, ambarcatiunile sub 7m nu trebuie inmatriculate, iar permis ai nevoie doar pentru motoare peste 5cp.Exista pe net legislatie, daca gasesc ceva iti scriu pe forum.Poate intervine cineva care stapaneste domeniul legislativ referitor la ambarcatiuni.
 
Ok ,
multumesc mult pentru ajutor .Vazusem un post pe un forum cum ca trebuie nush ce permis pt barci > 2.5 M si ma bosumflasem rau de tot . De o luna stau si analizez pe net oferte si parerile unora ,altora ref. la barci gonflabile si motoare 4CP . Imi taiase tot elanul :)
Sper sa fie asa .
 
Vezi ca la inceputul lunii mai o sa fie si un targ de ambarcatiuni in Bucuresti, cred ca anul asta se tine in Piata Constitutiei. Eu spun sa vizitezi targul si dupa aceea sa te hotarasti asupra achizitiei. Daca te grabesti sa cumperi ce iti iese in cale, s-ar putea sa-ti para rau, mai ales daca bugetul este limitat.Pana atunci informeaza-te, sunt si multe filme pe youtube cu barci si motoare si vezi ce s-ar potrivi mai bine nevoilor tale.Succes!
 

Back
Sus