caut un sfat

Salut vreau sa imi cumpar o barca si nu stiu prea multe lucruri despre asa ceva, am nevoie de sfaturi din partea voastra.Am gasit la un tip din Tecuci o barca construita de el din placaj invelita in fibra de sticla, cere pe ea 1100 ron. Barca are urmatoarele dimensiuni: lngime 3 metri, latime 1,18 metri si inaltime 0,4 metri. Pe ea vreau sa pun un motor vetepock de 8 cp sau de 12 cp.Baraca o folosesc pe dunare pentru pescuit, atasez si poze ca sa va faceti o ideie despre ce e vorba.Astept sfaturile si parerile voastre. Va multumesc. Cu respect Stoica Laurentiu Stefan
 

Atașamente

  • 030520111313.jpg
    030520111313.jpg
    62.5 KB · Vizualizări: 157
  • 030520111314.jpg
    030520111314.jpg
    58 KB · Vizualizări: 140
  • 110520111323.jpg
    110520111323.jpg
    48.7 KB · Vizualizări: 139
  • 110520111325.jpg
    110520111325.jpg
    60.1 KB · Vizualizări: 134
  • 140520111334.jpg
    140520111334.jpg
    59.2 KB · Vizualizări: 153
Nu crezi ca este prea mica pentru Dunare,dar si pentru un motor de 8 C.P.? Inteleg ca esti din Cernavoda-ai mai vazut asa ceva pe Dunare?
 
Numai cu un motoras de 2,5 CP ar merge, fiindca cu unul de peste 15 kg greutate se va ridica de pv, ca o .... si chiar asa iti trebuie un prelungitor la acceleratie. Oglinda aia nu rezista la mai mult. Doar daca o intaresti cu ceva iar motor cu cizma ultrascurta nu am vazut.
 
Am vazut modelul asta de barca pe lacul Cincis(Hunedoara), cu motor electric merge cu 7-8 km/ora. Cred ca este o barca potrivita pentru lacuri.Poate intervin cu detalii baietii din Alba-Iulia, proprietarii barcii ,este construita de ei. Cate kg. are barca?
 
are 35 kg cred ca aveti drepatae, nici mie nu mi sa paryt o varianta prea buna dar vroiam sa aflu si alte pareri a unor persoane cu experienta.Va multumesc
 
Laurentiu

De ce nu consideri o pneumatica? Mai ales daca vrei sa mergi cu ea pe Dunare.
Barca din imagine are rost sa o cumperi numai daca ai o casa pe malul apei si doresti sa o tii mereu pe mal, asa ca sa iesi rapid la "un peste".

O pneumatica de 3.60-4.20 va glisa (marginal cu 8CP) sigur 12 CP si doi oameni si este incomparabil mai sigura.
 
am gasit niste planuri de la o barca de vitea de 3,6 metri lungime si ma gandeam sa ma apuc sa o fac din fibra, aceasta barca era echipata cu moor de 50 cp asa ca nu cred ca ar fi o problema daca as pune pe ea un motor de 12 cp
 
cu barca asta nu poti cobora pe Dunare in singuranta, de exemplu la ceatal Tulcea->Sulina poti sa prinzi si valuri de 1m pe vant puternic, nu mai zic de siajul navelor mari intalnite. subscriu de asemenea ca sigur o sa cedeze oglinda la greutatea motorului cand o sa topaie barca pe valuri....
 
nu prea am incredere in gonflabila pentru ca se poate taia in scoici sui se inteapa foarte usor

Ca sa intelegi cum sta treaba cu pneumaticele da o cautare pe google "barci pneumatice un ghid pe scurt" si citeste acolo care sunt materialele.

Poti sa te mai uiti pe articolele de de aici de pe "barcaholic.ro", pe a doua pagina vei gasi un articol despre Saturn Ka-boat cu niste filmulete ale unui tip care abuzeaza serios barcuta aia. I articolul ca referinta despre material.

Pneumaticele serioase din material tip sandwich reprezinta cea mai sigura categorie de barci pentru o lungime data.

Rigidele au si ele meritele lor, dar la lungimi mici nu sunt nici pe departe atat de sigure precum pneumaticele.

Crede-ma, am o rigida de 4.6 metri, cu un motor de 40 CP, si e limita minima pe care as folosi-o pe ape RELATIV mari. Nici vorba sa folosesc o asemenea barca pe mare.
Cu o pneumatica de 4.30 metri si un motor in plaja 20 - 30 CP in schimb nu mi-e frica sa ma duc niciunde.

Barca de Tecuci din imagine, e o barca de mers la vasle pe helesteu sau la vale pe un rauletz molcom. Cu ceva ramforsare la oglinda va suporta un motor de 2.5 CP

Dinou, daca ai casa pe malul unei garle, barca de Tecuci e ideala.

Sper ca in final sa faci o alegere buna, conform NEVOILOR tale.

Bafta!
 
Salut Laurentiu,

Pentru siguranta ta renunta la barca de mai sus.

Cauta o barca de 3-4 m lungime cu 1,2-1,5 m latime dar cu
forme de barca si nu un "sicriu plutitor" ..... scuze nu vreau
sa i-au in ras munca acelui om dar barca aceea nu se preteaza
la iesiri pe dunare ... este o barca de balta si raulete linistite.

Cauta pe Pro Barca,
Cauta chiar aici pe forum ...Impaiatu isi vinde barca (schif 4,2 m)
model 3 in 1 - vasle, vele si motor.

Bafta la cautari si achizitie.
 
deci nu iti trebuie permis conducator,o poti cara pe masina este foarte usoara .o manevrezi singur,nu se sparge in scoici sau in greabanul pestilor sau in carligele de pescuit ,putere mica ,consum mic mai pe scurt e visul oricarui pescar,si nu cred ca te vei duce la pescuit la ceatal sulina caci sunt locuri mult mai linistite si mai frumoase decat pietrele de acolo.
 
Salut Laurentiu,

Pentru siguranta ta renunta la barca de mai sus.

Cauta o barca de 3-4 m lungime cu 1,2-1,5 m latime dar cu
forme de barca si nu un "sicriu plutitor" ..... scuze nu vreau
sa i-au in ras munca acelui om dar barca aceea nu se preteaza
la iesiri pe dunare ... este o barca de balta si raulete linistite.

Cauta pe Pro Barca,
Cauta chiar aici pe forum ...Impaiatu isi vinde barca (schif 4,2 m)
model 3 in 1 - vasle, vele si motor.

Bafta la cautari si achizitie.

merci pt. reclama ,Popeye.
o mica rectificare la ce ai spus tu ;nu il vand cu motor si nici cu rame ,pretul maxim este pt. barca pregatita sa navige cu vela
(catarg,vela.derivor,carma).
 
Scuze, nu am vrut sa sune a reclama - ci mai degraba ca un ajutor sau un sfat ptr. Laurentiu.
Cind m-am referit la model 3 in 1 am gandit ca poate fi folosit in oricare configuratie.
 
Salut Popey

Asi dori sa vad si eu barca ta daca se poate, ai zis ca e de vanzare, dami un nr de telefon sa te sun sa stabilim o intalnire

Cu respect Stoica Laurentiu
 
popey nu m-am referit la schifu lui impaiatu sau la ceea ce ai spus.schifu e dragut tare si e bun pt pescuiala .ziceam de altii care ne considera piata de desfacere de parca stam degeaba pe acest site.in plus e mai costisitor sa iti faci propria barca decat un sh.deci scuze nu vreau sa ofensez pe nimeni.
si sfatul care i lai dat e foarte bun.
 
Salut,

Nu m-am ofensat, am crezut ca eu am deranjat si tocmai de aceea mi-am cerut scuze ....
dar cum toate s-au lamurit si totul este Ok, sa auzim numai de bine si cit mai mult pe ape.
 
Scuze, nu am vrut sa sune a reclama - ci mai degraba ca un ajutor sau un sfat ptr. Laurentiu.
Cind m-am referit la model 3 in 1 am gandit ca poate fi folosit in oricare configuratie.

ti-am multumit sincer pt. reclama (si n-ai de ce sa-ti ceri scuze pt. asta) numai ca am venit cu o mentiune la cele spuse de tine.
bafta multa!
 

Back
Sus