Constructie gonflabile PVC

Am fo la barca si am gasit si cartea de care ziceam: Ambarcatiuni de agrement. Necazul e ca la capitolul Barci gonflabile onorabilii autori ne prezinta doar o solutie de care s-a mai facut (multa) vorbire aici: camera cu cur vulcanizat. Se ia o camera de tractor ( nu de Raba, se incuraja productia autohtona pe vremea aia) se deformeaza pana ajunge la o forma ovala in planul apei si apoi se vulcanizeaza o folie de cauciuc pe fund. Forma se mentine cu niste stinghii prinse de fund. Super rudimentar si super ieftin!
 
Da Romeo, si daca ar fi sa ne luam dupa un tip de pe forumul pescaresc, ar trebui sa fim ciuca mistourilor pe balta :D, dar asta sigur doar in ochii snobilor. Sincer, daca as avea cum sa adaptez o placa pt un outboard mic, nu m-ar deranja o camera cu cur vulcanizat, de Raba sau tractor. Se poate petici cu petice reci, se umfla la mana, singura problema e ca e mai grea.
 
Da Romeo, si daca ar fi sa ne luam dupa un tip de pe forumul pescaresc, ar trebui sa fim ciuca mistourilor pe balta :D, dar asta sigur doar in ochii snobilor. Sincer, daca as avea cum sa adaptez o placa pt un outboard mic, nu m-ar deranja o camera cu cur vulcanizat, de Raba sau tractor. Se poate petici cu petice reci, se umfla la mana, singura problema e ca e mai grea.

O fi ea mai grea dar pe balta e sfanta ca nu se sparge asa de usor ca PVCul sau chiar tenderele cauciucate.
O camera de tractor e si incapatoare si rezistenta, sant curios cat o fi de scumpa acum? Ce mi-as face un tender din cauciuc de-ala!
Despre ciuca batailor m-am cam lamurit: ieri eram la barca si langa mine debarca un BM un grup de pescari: neshte baieti de baietzi, cu scule de scule, numai ruperi de nori si figuri 100%. O singura probleama aveau: nu prinsesera peshte de loc!
 
Pai eu am sa ma interesez, gasesc sigur la santierul de langa mine, folosite. Ma gandesc cum ii putem face suportii pentru vasle, si cum ii putem adapta un suport pentru un outboard mic de 2-3 cai.
 
Pai eu am sa ma interesez, gasesc sigur la santierul de langa mine, folosite. Ma gandesc cum ii putem face suportii pentru vasle, si cum ii putem adapta un suport pentru un outboard mic de 2-3 cai.

Cuvantul magic: vulcanizare.
Urechile pt rame: din cauciuc mai gros, de genul celui de la benzile transportoare.
Suport outboard: placa prinsa pe tevi, sistemul de la Sevylor.
 
Am cautat, dar inca n-am gasit sistemul cu tevi de la Sevylor. Imediat am sa am si un raspuns despre camere, astept pe cineva cu vesti.
 
Deci o camera de camion de 1000 mm diametru e cam 50-60 ron in functie de magazin, iar una de 1400 mm de tractor undeva in jur de 100 ron, din ce mi-a spus seful de coloana. Folositele de obicei le arunca. Am sa merg si eu sa vad exact, si am sa pun aici cifrele exacte, inclusiv pentru vulcanizat :).
 
Stiti o metoda de vulcanizat acasa?

Pentru petice mici: intepaturi, fisuri pana in 2cm, erau trusele de pe vremuri de la magazinele de biciclete si auto. Includeau o presa de mana, petice de cauciuc si niste pastile de ars peste petice. Pastile si petice se mai gasesc de la rusi si chinezi, prese am mai vazut prin targuri.
 
Update la preturi la camere :): Raba de 1100 mm diametru-70 ron, Raba de 1200 mm-85 ron, tractor de 1400 mm (cea mai buna)-140 ron, la magazinul Universal Aurora din GL. Pentru vulcanizat o podea e nevoie de o masa mare de vulcanizare, in GL este la fostul atelier de resapat de pe platforma combinatului, am sa merg acolo sa intreb. Mai ramane de rezolvat cu urechile pentru vasle, si eventual sistemul de prindere pt un outboard mic, si gata tenderul din camera de Raba :)
 
Update la preturi la camere :): Mai ramane de rezolvat cu urechile pentru vasle, si eventual sistemul de prindere pt un outboard mic, si gata tenderul din camera de Raba :)

Urechile se vulcanizeaza si ele, la fel si urechile pt tevile sistemului de prins motorul. Gasesti asa ceva pe la orice Metro, Gipo sau Kaufland! O sa caut sa pun o poza cu asa ceva! Voila!

Stai ca am gasit una la care nici n-ai nevoie de motor!
 
Ultima editare:
va salut si va respect. eu sunt un constructor amator de barca gonflabila . pot sa va spun ca pvc (poliplanul) care se gaseste pe piata la noi este deocamdata ce-l mai bun material (pret-calitate)pt gonflabile.Atentie nu este orice poliplan de prelate auto ,este unul special pentru gonflabile.prima gonflabila am facut-o cu diametrul de 30cm , lungime de 3,35m ,iar pe a doua cu diametrul de 40cm,lungime de 3,3m.toate planurile au fost facute numai de mine.pentru viitor am in plan sa-mi confectionez un rib si de aceea ma inspir de pe aici pentru ca nu am lucrat cu fibra de sticla .sper sa reusesc sa atasez si niste poze.numai bine.
 
Barca gonflabila

salut,inteleg ca ai facut barci,am si eu o barca Zodiac si i-am cam julit si intepat fundul barcii ,poti sa-mi spui unde gasesc material sa o repar si cu ce solutie o lipesc.
Mersi pentru informatie.
 

Back
Sus