elice home made

Mda ... Multumim Teo pentru informare, foarte util, macar ca sa nu ia teapa urmatorii. Imi pare rau pentru banii tai.
 
nu trebuie inteles ca e o ,,teapa"!!... dar fata de pretul suedezilor tulceni si performanta e piperata ,urmeaza sa mai vedem daca recupereaza ceva in timp ca fiabilitate ,trebuie retinut ca este extrem de usoara cea ce pentru transmisie in timp poate fi un beneficiu major
si daca tot suntem in tema topicului am ramas dintr un proiect din inceputurile mele, un ax de motor inboard facut de mine cu simeringuri rulmenti axiali si de presiune ,chiar si o elice , totul de inox !
 
salut teo!
treaba cu rulmentii si simeringurile nu mai este de actualitate din motive de ....apa!e suficienta o picatura la rulmenti si gata.
dupa ani si ani de experimente,aproape toti au trecut din nou pe lagare de neopren dens si presetupa cu teflon sau mai simplu cu cilti gresati,azbest,etc...
este mult mai usor de confectionat chiar si artizanal,rezista in timp,si poti sa le schimbi cu ceva indeminare chiar cu barca pe apa!
cu un strungar modest poti sa-ti realizezi linia axiala la un pret mai mult decit rezonabil.
 
spune precis datele tehnice la barca:lungime linie axiala,ture la iesire din inversor,elice(diametru si pas)diametru ax elice,diametru tub ax elice(diametru interior.
pentru lagar din neopren trebuie da ai diametru la ax din 5 in 5 mm,asa se fabrica(25mm,30mm,35mm,40mm...etc)conul pentru elice este de obicei 1/10.
daca apari la jurilovca o sa vezi pe viu unul construit "home made" din ce gasesti prin jurul casei:)
 
perfect ! atunci cui face trebuinta poate schimba simeringurile si rulmenti cu bucsi ,eu nu pot decat sa i asigur si ceva jnur de teflon grafitat ,capacele sunt filetate pe teava exterioara ,deci cu un strungar ce vede putin mai mult decat universalul se pote atasa la o barcuta mica !
 
l linie ax 100mm,max.3000 rpm.la elice,diam.ax 20mm,fi port elice 30mm sau 35 si la jurilovca nu stiu daca am timp cu toate ca sunt la 60 km distanta pentru ca deschid un mic atelier si am si munca pe cap zilnic .as vrea in tot sufletul sa vin in weekend sa iam sabloane la schifu norvegian si bineinteles sa va cunosc pe toti cei de acolo barcaholicii pasionati
 
si in legatura cu elicea cu pas reglabil :nu este mai buna decat o elice turnata chiar daca elicea cu pale schimbabile este mai usoara mai putin conteaza trebuie pur si simplu sa nu fie descentrata din cauza loviturilor,unii merg cu ele si asa lovite si strica cizma .La asta cu pale schimbabile in momentul in care strici o pala trebuie automat schimbate toate nu numai una pentru ca celelalte sunt un pic uzate si cea noua dezechilibreaza tot ansanblul asa numit elice cu pas variabil ceea ce nu este o denumire corecta a produsului elicea cu pas variabil este cu totul altceva cu totul mai complex care ai depaseste pe asa zisii vanzatori de minciuni.
si uite asa vindem pale demontabile si nu elice cu pas variabil domnilor.
Traim in rrromanica were all stupid dreams are reacheble:mad:
 
nu-i nevoie sa ma lauzi,vii la jurilovca cu un suc de ananas si-ti fac desenele pt.linia axiala sa le rezolvi singur!2 ore seara,poti sa le rupi de la tv,nu?te asteptam!
 
nu sunt genul de om care este pupincurist sunt pur si simplu corect,la tv nu prea ma uit decat la animal planet pt ca animalele alea sunt mult mai simpatice decat boc si base,de baut nu beau doar consum si la jurilovca va gasesc eu dupa mirosul de lemn ,daca e nevoie va pun la dispozitie abricul meu sa nu il mai carati voi de departe. daca e nevoie
 

Back
Sus