barca patera

Va salut ,dragi impatimiti ai pescuitului,si plimbarilor cu barca,as dori citeva sfaturi referitoare la o barca care am cumparat-o in noiembrie anul trecut ,i-am spus patera ,pentru ca asa a fost prezentata pe site-ul www.probaraca.ro,adusa din Spania.Dimensiuni 4.80 lungime ,1.75 latime,greutate 160kg,cred ca este sandwich,fiind imbinate doua piese,prin popnituri!Motorizare:Mariner 13.5 hp 2 timpi!Am reusit sa o dau la apa pe un baraj artificial cu inca doi prieteni,asta a fost prima proba,a doua am facut o plimbare pe acelasi baraj cu 6 persoane in barca,si ceva bagaj,pentru un gratar!Dupa descarcare m-am plimbat putin singur,am dat un pic la blana motorul,am simtit manvrabilitate buna,doar ca ma salta jumatate din barca si ,lipsa vizibilitate frontala! Este motorul prea puternic,sau prea mic? Baietii deja vor ceva mai puternic,dupa doua plimbari,eu zic ca e deajuns,pe dunare mergi la pescuit ,nu mergi sa faci curse,capacitate de bagaj impresionanata,pupa este aproape plata,de aceea m-am gindit ca este o barca de pescar care vrea confort si siguranta! Inca nu am iesit la Dunare dar dupa 15 iulie voi iesii sigur! Va rog sa imi spune-ti ce sa fac sa nu se mai ridice asa mult de prora!
 
Ultima editare:
poti merge cu barca in doua moduri:
- in regim de glisare, situatie in care doar o suprafata mica din "fundul" barcii atinge apa, si barca practic planeaza pe apa
- in regim de deplasament, situatie in care corpul barcii este scufundat in apa, aprox la acelasi nivel cu nivelul la care se afla in pozitie stationara.
Din ceea ce ai descris, tu te afli intre cele doua pozitii: motorul livreaza suficienta forta pentru miscarea in deplasament, dar nu suficient cat sa asigure si planarea. Cu mai multa viteza/forta motorul va reusi sa ridice barca in pozitia de glisare(planare). Acum, la ce ai descris tu, cu barca incarcata, ma indoiesc ca 13,5 Cp vor asigura planarea. As sugera sa incerci de la 30 cp in sus.
Ca sa-ti raspund la intrebare: poti face doua lucruri sa nu se mai ridice asa mult prova:
- fie mergi mai incet (in regim de deplasament)
- fie mergi mai repede.. cu alt motor mai puternic

Chestii de genul ajustare trim motor, tabs-uri, se fac dupa ce esti sigur ca ai suficienta putere.
 
deocamdata,ce sa zic,nici nu am iesit pe dunare,cind voi iesi va fi doar pentru a pescui din ea pe linga butuci,sau pentru a da la clonc!pentru o iesire in delta,voi opta pentru echipaj 3 persoane+bagaj..mi-ar fii teama sa trec deja la alt motor,cind cu acesta nici nu am vazut dunarea,si atunci la prima expeditie in delta,dupa campare(sa vedem unde k legea nu ne mai lasa),sa zic voi pleca cu barca si inca un coleg in expeditii scurte ,fara bagaj!in deplasament nu imi fac probleme ,ma va duce,cu bagaje si pasageri,experienta pe dunare am ceva,pescuiesc de prin 1995,mult din pneumatica ruseasca,si ceva iesiri cu o lotca pescareasca,pe la Hirsova cotul baciului,nu sint inebunit dupa viteza,dar ma inteapa chibitii(asa zisi prieteni care nu au asa ceva,si isi dau cu parerea k trebuie deja motor mai mare)am cerut ceva sfaturi,doar pentru a ma impaca cu dotarea pe care o am:barca +motorizare! 30 de cai deja implica inmatriculare!si nu as vrea acest lucru! cu ceva poze o sa revin cit de curind! multumesc oricum de sprijin! fir intins!
poti merge cu barca in doua moduri:
- in regim de glisare, situatie in care doar o suprafata mica din "fundul" barcii atinge apa, si barca practic planeaza pe apa
- in regim de deplasament, situatie in care corpul barcii este scufundat in apa, aprox la acelasi nivel cu nivelul la care se afla in pozitie stationara.
Din ceea ce ai descris, tu te afli intre cele doua pozitii: motorul livreaza suficienta forta pentru miscarea in deplasament, dar nu suficient cat sa asigure si planarea. Cu mai multa viteza/forta motorul va reusi sa ridice barca in pozitia de glisare(planare). Acum, la ce ai descris tu, cu barca incarcata, ma indoiesc ca 13,5 Cp vor asigura planarea. As sugera sa incerci de la 30 cp in sus.
Ca sa-ti raspund la intrebare: poti face doua lucruri sa nu se mai ridice asa mult prova:
- fie mergi mai incet (in regim de deplasament)
- fie mergi mai repede.. cu alt motor mai puternic

Chestii de genul ajustare trim motor, tabs-uri, se fac dupa ce esti sigur ca ai suficienta putere.
 
55 cm? Poate n-ai masurat bine. Inaltimea oglinzii se determina intre scaunul motorului (partea superioara) si locul de imbinare a filelor de fund la pupa. Chila, daca are, nu se ia in calcul.
Cred totusi ca inaltimea oglinzii in cazul barcii tale este pentru motor cu cizma de 20 inches, adica 51 cm. Dar aceasta inaltime este de regula cu un inch mai mica decat lungimea standard a cizmei pentru a permite reglajul inaltimii motorului intre 0 si 1 inch.
Lungimile standardizate pentru lungimea cizmei sunt: Short - 15 inches (38 cm), Long - 20 inches (51 cm) si Extra long - 25 inches (64 cm).
Motorul se monteaza cu placa anticavitatie de deasupra elicei la nivelul de imbinare a filelor de fund sau cu cel mult un inch (2,5 cm) mai jos.
Daca elicea este mai jos decat punctul optim, efectul de apupare va fi mai pronuntat in asieta.
 
Ultima editare:
Ai dreptate,are 51 cm,eu am masurat initial cu chila!Bun,si in acest caz este bun motorul cu cizma de 20 inches?
55 cm? Poate n-ai masurat bine. Inaltimea oglinzii se determina intre scaunul motorului (partea superioara) si locul de imbinare a filelor de fund la pupa. Chila, daca are, nu se ia in calcul.
Cred totusi ca inaltimea oglinzii in cazul barcii tale este de 20 inches, adica 51 cm. Dar inaltimea oglinzii este de regula cu un inch mai mica decat lungimea standard a cizmei motorului pentru a permite reglajul inaltimii motorului intre 0 si 1 inch.
Lungimile standardizate pentru lungimea cizmei sunt: Short - 15 inches (38 cm), Long - 20 inches (51 cm) si Extra long - 25 inches (64 cm).
 
Ai dreptate,are 51 cm,eu am masurat initial cu chila!Bun,si in acest caz este bun motorul cu cizma de 20 inches?
Nu este bun!
Este indicat!!! :agree:
Unul mai mic nu poti monta fara sa tai oglinda, iar unul mai lung, vezi modificarea din postul de mai inainte, dar nici nu-l vei gasi foarte usor.
 
Ultima editare:
Pai oglinda este decupata,asa am luat barca,nu este cu oglinda dreapta,iar pina la urma ce motor se preteaza? te rog sa te uiti un pic la pozele de pe facebook!,ma gindesc daca o sa pun unul cu cizma scurta sa nu faca cavitatie motorul!
Nu este bun!
Este indicat!!! :agree:
Unul mai mic nu poti monta fara sa tai oglinda, iar unul mai lung, vezi modificarea din postul de mai inainte, dar nici nu-l vei gasi foarte usor.
 
Vei monta un motor cu cizma de 51 cm. Nu decupezi oglinda, nu inalti oglinda, o lasi exact asa cum e.

Corect!
&Mariner, credeam ca ai inteles din prima, cand am glumit cu "Nu este bun. Este indicat."
Am vazut pozele, sunt numai doua. Impresia mea este ca barca este construita pentru deplasament si ca sa o faci sa gliseze o sa fie cam greu. Poate cu trim-taburi montate la pupa si greutatea distribuita spre prova.
 
Scuze pentru pisogeala,sint incepator la categoria barci din fibra de sticla,si am nevoie de cit mai multe sfaturi,inainte de marea aventura!,cu pozele,am rezolvat,cred ca le-ati vazut pe cele cind am cumparat barca,am postat acum mai multe,cu barca,cit de cit aranjata!M-am gindit si eu ca nu poti avea o barca sa iti ofere toate conditiile,sa ai stabilitate,capacitate mare de incarcare,si sa fie si de viteza!,e bine asa,de abia mai ai timp si de o poza,sa admiri privelistea,ramine sa o vad si pe dunare cum se comporta,deocamdata o sa ramin pe motorizarea care o am 13.5 hp! toate cele bune!
Corect!
&Mariner, credeam ca ai inteles din prima, cand am glumit cu "Nu este bun. Este indicat."
Am vazut pozele, sunt numai doua. Impresia mea este ca barca este construita pentru deplasament si ca sa o faci sa gliseze o sa fie cam greu. Poate cu trim-taburi montate la pupa si greutatea distribuita spre prova.
 
Am vazut pozele. Barca tipica de deplasament, buna la rame, la motor mic, eventual ceva panze, dar aici ii las pe colegii mai cu experienta sa vorbeasca. Dupa cum arata pare sa aiba stabilitate la valuri. Pentru a putea glisa va fi nevoie fie de modificari structurale in zona pupa, adica latita mult, fie de montarea unor trim-taburi, ceea ce implica practicarea unor gauri in oglinda. Pentru corectarea asietei in forma in care o ai acum, mai poti incerca reglarea trimului motorului din boltul de sprijin al cizmei pe menghina, la pozitia cea mai apropiata de oglinda. Sper ca stii despre ce bolt vorbesc.
Eu sunt de parere ca ar fi bine sa nu umbli la forma barcii. Chiar daca nu vei zbura pe apa, iti vei face treaba cu ea.
 
Dar,ce zici merita sa montez trim tabs pe barca?
Am vazut pozele. Barca tipica de deplasament, buna la rame, la motor mic, eventual ceva panze, dar aici ii las pe colegii mai cu experienta sa vorbeasca. Dupa cum arata pare sa aiba stabilitate la valuri. Pentru a putea glisa va fi nevoie fie de modificari structurale in zona pupa, adica latita mult, fie de montarea unor trim-taburi, ceea ce implica practicarea unor gauri in oglinda. Pentru corectarea asietei in forma in care o ai acum, mai poti incerca reglarea trimului motorului din boltul de sprijin al cizmei pe menghina, la pozitia cea mai apropiata de oglinda. Sper ca stii despre ce bolt vorbesc.
Eu sunt de parere ca ar fi bine sa nu umbli la forma barcii. Chiar daca nu vei zbura pe apa, iti vei face treaba cu ea.
 
N-am folosit niciodata dar cauta pe forum postarile lui Byteworks despre Lynx 14. El a montat o pereche de trim-taburi pe Lynx care este un velier si parea multumit de rezultate. Eventual ia legatura cu el.
Dar trebuie sa tii cont de faptul ca pentru probe va trebui sa gauresti oglinda barcii iar in caz ca nu vei fi multumit si renunti la idee, vei ramane cu gaurile.
 
posteaza aici o imagine cu pupa barcii , pentru a amplasa tabs-urile pe oglinda motor

109_1270.jpg
 
Parerea mea (un fel de... Piua!): aceasta nu pare o barca de viteza. Tabs-urile au efect intr-adevar de la o anumita viteza(considerabila) in sus. Altfel nu fac decat sa adauge forta de franare. Cred ca nu sunt o idee buna.
 

Back
Sus