renovarea unei barci....totul facut la mana ..

am inceput sa imi renovez barcuta si o sa am nevoie de sfaturi ideii din partea voastra .....cataeva poze o sa va arat si poi o sa public evolutia barci pas cu pas ..
 

Atașamente

  • DSCF0759.jpg
    DSCF0759.jpg
    82.4 KB · Vizualizări: 628
  • DSCF0770.jpg
    DSCF0770.jpg
    45.8 KB · Vizualizări: 580
  • IMG_0220.jpg
    IMG_0220.jpg
    66 KB · Vizualizări: 574
  • IMG_0221.jpg
    IMG_0221.jpg
    54.8 KB · Vizualizări: 538
Ultima editare:
am inceput sa demontez tot interiorul
 

Atașamente

  • IMG_2158.jpg
    IMG_2158.jpg
    55.9 KB · Vizualizări: 451
  • IMG_2159.jpg
    IMG_2159.jpg
    71.6 KB · Vizualizări: 423
Ultima editare:
a trebuit sa slefui interiorul apoi sa il curat ca sa pun tapiteriea si sa fac lemnul pentru interior...am modificat si pozitia volanului si atrebuit sa fac o consola noua..dar usor usor..incepe sa prinda forme
 

Atașamente

  • IMG_2179.jpg
    IMG_2179.jpg
    63.1 KB · Vizualizări: 373
  • IMG_2186.jpg
    IMG_2186.jpg
    44.8 KB · Vizualizări: 368
  • IMG_2189.jpg
    IMG_2189.jpg
    62 KB · Vizualizări: 388
dupa cateva saptamani(din care numai cateva ore am reusit sa lucrez la barca ) asa arata barca in momentul de fata 30-12-2012....o mana de ajutor mi-au dat si membri familie:Di:))
 

Atașamente

  • IMG_2235.jpg
    IMG_2235.jpg
    66.3 KB · Vizualizări: 407
  • IMG_2296.jpg
    IMG_2296.jpg
    49.2 KB · Vizualizări: 440
  • IMG_2297.jpg
    IMG_2297.jpg
    47.2 KB · Vizualizări: 414
sa-ti creasca mari membrii familiei, cred ca ti-au fost de mare ajutor.

Barca pare mult mai mare din pozele cu interiorul, si cred ca va fi frumoasa dupa ce pui saltele si termini estetizarea.
Ce barca este si unde o vei folosi?
 
BANCHETELE din interior sunt facute din 2 bucati cu balamale ...deja am 2 lazi pe lateral,poi pertea din fata,capacul are dua usi si se dechide...loc pentru veste de salvare,colac fumigene etc.
o sa mai fac afara doua lazi pe lateral
scaunele o sa le cumpar dar astept sa gasesc ceva mai ieftin ,in oferta ,ca un scaun costa intre80-100 euro ,,,un pik cam scump pentru un familist ......
 
este o barca cranchi 5 mt cu cabina,motor johnson 40cv (modificat,60 cv) si mercuri 6 cv aux ,,,momentan o am in portul din sanremo (italia)dar in august vreau so o aduc in tara sa imi petrec cateva zile in delta cu familia ,,,
 
intrebarea este...ce fel de vopsea sa folosesc pentru exterior....gelcoat e cam scump si nu cred ca merita...astept sugesti ...
 
Daca nu aveam ajutoarele nu cumparam barca...mama mi-a oferit cat a putut,iar eu incerc sa le ofer la fel si ceva in plus
 
intrebarea este...ce fel de vopsea sa folosesc pentru exterior....gelcoat e cam scump si nu cred ca merita...astept sugesti ...

Banuiesc ca mai are inca gel-coat-ul original, ca nu ai slefuit-o pina la fibra pe exterior.
Exista dezbateri pe net intre vopsele marine si vopsele de calitate, top of the line, pentru exterior. Unii jura ca vopselele de exgterior sunt la fel de bune ca cele marine.

Eu as incerca cu un primer de super calitate, apoi o vopsea de exterior cu review-uri excelente. Dar asta e ce as face eu, habar nu am daca o sa mearga.
 
Am renovat si eu una identica. Este Pilotina Cranchi 485. GELCOAT-ul e sfant. O iei la matuit cu o masina de vibronetezit cu smirghel de 120 dupa care dai gelcoat cu pistol la 3.5 atm cu duza de 2.5mm si bagi in gelcoat 4-5% stiren parafina. Asta transforma gelcoatul in Topcoat..adica se intareste de sus in jos. Bagi 1.5% intaritor MEC direct in pistol . Dupa ce se intareste daca iese ,,coaja de portocala" il lustruiesti cu masina de vibronetezit cu 250...si dupa care la mana cu smirghel de apa de la 600, ..la 2500 granulatie. Dupa care dai un strat de ceara de carnauba si o iei la pasla ./...tot cu masina. Treaba de vreo saptamana. Dar nu iarna. Eu am luat gelcoat (5 kg) de la Rompolimer (Bucuresti) . E mai ieftin ca vopseaua ...dar gelcoat pe gelcoat face priza perfecta , chiar daca se aplica la 40 de ani diferenta. Trebuie matuit bine si spalat de praf.Au si un solvent care inlocuieste cu succes acetona... E foarte bun si pentru spalat pistolul sau alte unelte.
Ce greutate are??? Asta conteaza cel mai mult?
 
Pilotina Cranchi 485

Asa arata a mea dupa o vara de munca. Nu e gata ...dar am scos tot lemnul putred din ea, avea 430 de kg fara motor , fara cabina inchis (pereti si usi). Acum are 430 de kg cu motor, rezervor, comanda , banchete, cabina inchisa ...baterie, etc.Am aruncat din ea cam 200 de kg de lemn putred, TEGO imbibat in apa si cu miros de canal, spuma poliuretanica plina de apa...un tomberon. Ce a fost cel mai trist ca dupa ce am am taiat o placa groasa de TEGo (podeaua) si am gasit mlastina de sub ea ...am constatat ca barca avea doar 3mm grosime de fibra si nu era decat stratimat ( adica nu avea tesatura...care e de fapt structura de rezistenta). Am gasit si o gaura pe unde intrase apa i poliuretanul dintre carena si podeaua de tego....cat un varf de cutit 10mm ...
Am taiat TOT, am polizat pana la fibra , am turnat 3 straturi noi, MAT, tesatura , MAT si am lasa-o fara podeaua de tego. Am dat-o la apa in noiembrrie .. cu un motor de 20 de cai cu o elice de 13" (pas pre mare) si fara termostat la apa sub 10 grade, si a mers mult sub asteptari. ( acum am si termostatul si elicea ) ...Va merge la 25-30 km/ora.
 

Atașamente

  • Cranchi 485.jpg
    Cranchi 485.jpg
    98.7 KB · Vizualizări: 446
  • afara.jpg
    afara.jpg
    51.6 KB · Vizualizări: 409
  • interior.jpg
    interior.jpg
    38.1 KB · Vizualizări: 409
  • La apa.jpg
    La apa.jpg
    65.7 KB · Vizualizări: 642
  • P.Cranchi.jpg
    P.Cranchi.jpg
    74 KB · Vizualizări: 520
  • trailer.jpg
    trailer.jpg
    99.6 KB · Vizualizări: 425
si barca mea arata mai rau decat un tomberon ...2 saci de spuma am scos din cabina ...rezervorul era imbracat in spuma , lemnul era mai moale decat un burete ...un dezastru inauntru ..
nu prea ma pricep eu cu gel-coat sau top-coat dar am vazut xca exista un primer care dupa ce il aplici se imbiba in crapaturi si se umfla si apoi poate fi slefuit ca un chit
 
cand am cumparato avea 500 kg cred....,acum cred ca 300-350 kg . din fabrica stiu ca are 325 aprox ,dar dupa ce o sa termin totul cred ca 0 sa ajunga la 400 cu motorul
 
Am renovat si eu una identica. Este Pilotina Cranchi 485. GELCOAT-ul e sfant. O iei la matuit cu o masina de vibronetezit cu smirghel de 120 dupa care dai gelcoat cu pistol la 3.5 atm cu duza de 2.5mm si bagi in gelcoat 4-5% stiren parafina. Asta transforma gelcoatul in Topcoat..adica se intareste de sus in jos. Bagi 1.5% intaritor MEC direct in pistol . Dupa ce se intareste daca iese ,,coaja de portocala" il lustruiesti cu masina de vibronetezit cu 250...si dupa care la mana cu smirghel de apa de la 600, ..la 2500 granulatie. Dupa care dai un strat de ceara de carnauba si o iei la pasla ./...tot cu masina. Treaba de vreo saptamana. Dar nu iarna. Eu am luat gelcoat (5 kg) de la Rompolimer (Bucuresti) . E mai ieftin ca vopseaua ...dar gelcoat pe gelcoat face priza perfecta , chiar daca se aplica la 40 de ani diferenta. Trebuie matuit bine si spalat de praf.Au si un solvent care inlocuieste cu succes acetona... E foarte bun si pentru spalat pistolul sau alte unelte.
Ce greutate are??? Asta conteaza cel mai mult?

Din ceea ce ai scris si din pozele puse ,deduc ca ai lucrat ca un profesionist !!!!
Felicitari pentru lucrarea facuta ca la carte!!!
RESPECT !!!!!
 
Asa arata a mea dupa o vara de munca. Nu e gata ...dar am scos tot lemnul putred din ea, avea 430 de kg fara motor , fara cabina inchis (pereti si usi). Acum are 430 de kg cu motor, rezervor, comanda , banchete, cabina inchisa ...baterie, etc.Am aruncat din ea cam 200 de kg de lemn putred, TEGO imbibat in apa si cu miros de canal, spuma poliuretanica plina de apa...un tomberon. Ce a fost cel mai trist ca dupa ce am am taiat o placa groasa de TEGo (podeaua) si am gasit mlastina de sub ea ...am constatat ca barca avea doar 3mm grosime de fibra si nu era decat stratimat ( adica nu avea tesatura...care e de fapt structura de rezistenta). Am gasit si o gaura pe unde intrase apa i poliuretanul dintre carena si podeaua de tego....cat un varf de cutit 10mm ...
Am taiat TOT, am polizat pana la fibra , am turnat 3 straturi noi, MAT, tesatura , MAT si am lasa-o fara podeaua de tego. Am dat-o la apa in noiembrrie .. cu un motor de 20 de cai cu o elice de 13" (pas pre mare) si fara termostat la apa sub 10 grade, si a mers mult sub asteptari. ( acum am si termostatul si elicea ) ...Va merge la 25-30 km/ora.

Felicitari pentru munca titanica si rezultatul excelent !
Barca arata superb si e spatioasa.
Imi pare mie sau are coca de velier ? :)
 

Back
Sus