Navigare in Delta Dunarii

etrex

etrex
Salut!

Imi inventariam "musafirii" de pe site-ul meu si astfel am gasit acest forum. Dupa ce l-am rasfoit si am vazut ca aici sunt oameni de treaba nu am ezitat sa ma inscriu si eu.
Nu am si nu am avut barca dar imi doresc foarte mult una. Din pacate lipsa de timp (si uneori a banilor) m-a impiedicat sa-mi iau o barca. Anul acesta sper sa reusesc.
Poate ca unii ma vor injura dar imi doresc o barca gonflabila cu motor de maxim 10 cai, nu desconsider velierele dar in general sunt atras de tot ce e cu motor, in afara de asta imi doresc sa merg pe canalele deltei si pe unele lacuri unde cu velierele nu as putea naviga.
Desi am mai rasfoit si alte forumuri am totusi cateva necunoscute. Vreau sa navighez pe canale gen Lipovenilor, Dranov, Dunavat, etc. Am facut un traseu pe calculator dar nu-l pot arhiva sa vi-l arat pe google earth asa ca atasez o poza. Traseul incepe undeva pe langa Valea Nucarilor si se termina la Sfantu Gheorghe.

trase.jpg

Ideea mea ar fi sa-mi iau o barca gonflabila la care se poate pune un motor de Mercury de sase cai putere, nu ma pricep dar gandesc ca ar face fata. Motorul este creditat cu un consum de 1,2 litri pe ora (e real !?). Traseul are cam 70 km, ce consum as avea la fiecare 10 km? Traseul facut de mine este posibil de realizat? Ce probleme majore as intampina?

Multumesc anticipat!
 
Salut si bine ai venit. Daca iti permiti, ia-ti o RIB ( rigid inflated boat), adica gonflabila cu fundul de fibra, caci se misca mai bine decat una obisnuita, si e mai solida. Daca vrei ceva mai ieftin si usor transportabil, mai are si colegul "Barci in bagaje" niste barcute foarte faine cu fundul gonflabil, pe care le-am vazut la Salon.

Consumul la un outboard in 4 timpi e considerat de maxim 0,25 litri/cal/ora "la blana", deci ce ai scris tu se incadreaza, bineinteles daca e in 4 timpi. Despre consumul specific barcii tale nu pot sa-ti spun ceva concret, dar oricum va fi destul de mic. Depinde de curentul si vantul de pe Dunare sau canale, si de dimensiunea si incarcarea barcii.

Despre traseu pot sa-ti spun ca am batut in zona respectiva doar bratul Sf. Gheorghe, Dunavatul si Ciotica. Oricum, verifica pe site-ul ARBDD daca traseul e autorizat pentru turism (desi nu cred). Plus ca zona finala a traseului tau trece prin Rezervatia Sahalin-Zatoane, unde accesul e interzis, deci mai bine din Dranov cobori pe brat pana in Sfantu, si eventual tragi o fuga pe Erenciuc, un lac superb.
 
Heh chestii din astea am si eu in plan anul acesta! Eu am motoras de 4 CP (n-am brevet de marinar!), si gonflabila de 4m, nu cred ca un traseu din acesta pune alte probleme in afara planificarii atente, marja de siguranta, solutii de iesire etc. As pune o viteza de drum de cam 10-12 km/h, cei 70 km ar ocupa aproape o zi buna, cu pauzele de rigoare. Traseul tau merge in a doua jumatate chiar pe marginea rezervatiei Sacalin-Zatoane, sper sa nu fie probleme.
 
Multumesc tuturor pentru sfaturi! Traseul nu este batut in cuie, daca nu se poate face fiind rezervatie naturala il modific sau ma duc in alta parte ca delta e mare. Eu mi-as dori o "excursie" de cateva zile cu inca un prieten sau doi. Cu orientarea nu mi-a frica, imi iau harti de hartie si un GPS.

Traseul asta l-am facut deoarece imi pare accesibil, ajung repede in localitatea Valea Nucarilor sau chiar Dunavatul de Jos unde am fost si anul trecut cu motocicleta. Din pacate excursia de anul trecut mi-a lasat un gust amar. La Dunavatul am luat-o pe niste baraje cu mobra sa gasim un loc de baie si este incredibil cate gunoaie lasa marlanii care vin la gratare.
 
Intr-adevar, canalul Ciotica e limita vestica a rezervatiei, dar daca dai peste vreun ecologist cu exces de zel, poti avea probleme. Anul trecut in primavara era permis accesul pe Ciotica si Garla Turceasca, dar in vara nu mai era voie, chiar era scandal cu localnicii din Sfantu care voiau sa mai faca un ban cu plimbatul turistilor spre rezervatie. Sa stiti ca mi-ati dat idei, parca m-ar bate si pe mine gandu' la o tura din-asta, poate facem o brigada de barcaholici cu pneumatice :).
 
Super de acord, numai sa se incalzeasca si sa se potoleasca apele! Si sa fie in weekend, daca nu-i vacanta scolara :eek:.
Eu am fost cu un localnic din San-Giorgio, anul trecut la inceput de iulie, pe Garla Turceasca la vale, nenea de la pontonul de la intrare a intrebat pustiul al cui e, daca stie traseul si daca avem saci pentru gunoaie, si a fost in regula, dealtfel mai erau cateva barci, nu multe ce-i drept.
 
Si daca intru in rezervatie ce risc? amenda, confiscarea barcii? ma omoara? :D Nu tin neaparat sa parcurg acest traseu dar acum cand vad ca e interzis parca e mai interesant.
Evident aberez un pic avand in vedere ca inca nu am o barca.
 
Si daca intru in rezervatie ce risc? amenda, confiscarea barcii? ma omoara? :D Nu tin neaparat sa parcurg acest traseu dar acum cand vad ca e interzis parca e mai interesant.
Evident aberez un pic avand in vedere ca inca nu am o barca.

Stai linistit ca nu e lupul asa negru.
Nu risti decat cel mult o amenda, dar n-am auzit de asa ceva pana acum. Nu pe tine te cauta, tu care-ai venit cu gonflabila la plimbat. Au ei clienti mult mai grasi. Am vazut cort de armata plin cu vanatori in mijlocul zonei de ne-acces!
Se uita si ei la om, la barca, la ce scule ai in barca. Anul trecut pe mine nu m-a intrebat nimeni nimic o luna intreaga cu velier de 9 m in buricul Deltei.
Nu te speria de asta! Plus ca tocmai s-a schimbat guvernatorul si nu se stie inca ce politica va duce asta nou! Macar bine ca nu mai bazaie Catzavencul toata ziua cu elicopterele!

Iar despre traseu nu-ti fa planuri batute in cuie ca se schimba multe de pe un an pe altul in Delta. Cel mai bine e sa intrebi un localnic din zona ta de lansare pe unde e mai bine sa mergi ca ei stiu cel mai bine ce canale sant inchise de baietii destepti, colmatate de plauri, pe unde au mai taiat ei scurtaturi sau au pus bolovani sub suprafata apei. Si iti adaptezi planul adhoc.
 
Ultima editare:
Ce sanse sunt sa se sparga o barca gonflabila? Ce pericole exista in Delta in general? Poate sunt intrebari idioate dar voi aveti experienta si stiti mai multe decat mine.
 
Ce sanse sunt sa se sparga o barca gonflabila? Ce pericole exista in Delta in general? ...

Scoici, crengi submerse, stuf taiat, sarme, cioate, table, sticle sparte, pietre ascutite, in toate te poti intepa sau/si taia; alte barci, barcaze, gabare de care te poti lovi si, la fel, intepa sau taia.
Cum ti-e norocul si cum ai grija de barca! Eu am fost intr-o vara la Portita cu o gonflabila din aia de plastic simplu si n-am patit nimic dar sant destui care le cam inteapa. Numai uita-te la barcile de ocazie de vanzare si ai sa vezi cum recunosc stapanii ca sant peticite.
 
teoretic poate sa fie fun, practic o sa intepenesti atatea ore cu mana pe comanda motorului, o sa-ti anchilozeze umarul. asa e principalul neajuns in opinia mea. pe urma, ai grija la trafic, valurile mari tind sa umple barcile mici :D. in plus e relativ usor sa intepi o gonflabila in delta, pentru ca e plina de cioturi la adancime mica.
eu ma plimb exclusiv in delta deocamdata, desi in planurile mele incepand poate de anul viitor intra cate o vacanta pe an in croatia sau in grecia, tragand barca dupa mine. ca si tine, desi nu desconsider velierele, sunt adeptul ambarcatiunilor propulsate neecologic. sunt la a doua salupa, dar inca n-am facut saltul la una cu cabina, "de weekend".
daca vrei sfatul meu, pentru o suma nu cu mult mai mare (sub 2000 de euro oricum) iti poti cumpara o barcuta usoara cu un motor de cateva zeci de cai, cu comezi la distanta care iti permite sa mergi relaxat si in ce regim doreste muschii tai, mai ales in amonte :)
 
Si eu planuiesc un traseu prin Delta, tot prin acea zona, insa am un motor mai mic, de 2,5 cp :)

In zona rezervatiei Sahalin-Zatoane e foarte frumos, e plin de pelicani, insa anul trecut se putea circula doar pe un traseu prestabilit, si numai cu autorizatie prealabila. Eu am fost anul trecut acolo cu un localnic din sf Gheorghe, un tanar care facea masterul in protectia mediului, ecologist veritabil. Il pot intreba de ce autorizatii mai e nevoie, insa cum au spus si ceilalti pe aici, legislatia e f posibil sa se schimbe
 
teoretic poate sa fie fun, practic o sa intepenesti atatea ore cu mana pe comanda motorului, o sa-ti anchilozeze umarul. asa e principalul neajuns in opinia mea. pe urma, ai grija la trafic, valurile mari tind sa umple barcile mici :D. in plus e relativ usor sa intepi o gonflabila in delta, pentru ca e plina de cioturi la adancime mica.
eu ma plimb exclusiv in delta deocamdata, desi in planurile mele incepand poate de anul viitor intra cate o vacanta pe an in croatia sau in grecia, tragand barca dupa mine. ca si tine, desi nu desconsider velierele, sunt adeptul ambarcatiunilor propulsate neecologic. sunt la a doua salupa, dar inca n-am facut saltul la una cu cabina, "de weekend".
daca vrei sfatul meu, pentru o suma nu cu mult mai mare (sub 2000 de euro oricum) iti poti cumpara o barcuta usoara cu un motor de cateva zeci de cai, cu comezi la distanta care iti permite sa mergi relaxat si in ce regim doreste muschii tai, mai ales in amonte :)

Faptul ca pot intepa foarte usor gonflabila m-a pus pe ganduri si cred ca am sa ma indrept catre ceva "solid". Deja m-am uitat un pic pe net si asa este, pana in 2000 de euro se gasesc.
 
Revin, am gasit aceasta barca. Nu vreau sa o cumpar dar dupa ce am vazut ca o barca gonflabila se poate sparge relativ usor deja ma indrept spre ceva solid. Nu vreau o barca mare iar cea din link este cu titlu de exemplu. O arat aici pt ca personal mi se pare maricica si din acest motiv va intreb cam ce dimensiuni ar trebui sa aiba o barca care sa transporte maxim 4 persoane intr-un confort relativ si sa suporte un motor de 6-10 cai, in afara de asta sa intre usor pe canalele mici.

Va multumesc anticipat pentru raspunsuri!

Later Edit: Am gasit si modelul acesta, la pretul asta deja m-a convins, ii mai trebuie motor. Ce-mi puteti spune despre solutia asta?
 
Ultima editare:
Fa o proba cu Ibis-ul si vezi daca iti place cum merge. Mie mi se pare buna, poate bordul liber e cam mic, dar am cunoscut pescari cam dezamagiti de barcile Cirus Plast. Pana la urma, daca tie iti place, nu conteaza ce spun altii.
 
pentru 4 persoane cred ca este o barca cam mica.

E mica si destul de joasa pentru valurile de pe Dunare, dar daca a fost omologata pentru 4 persoane, probabil ca s-au gandit ca va fi folosita la plimbari la vasle pe lac. Si Laguna depinde de la ce firma e cumparata, uneori sunt diferente mari de calitate chiar intre barcile produse de aceeasi firma. Ca un mic sfat, la cumparare cantariti barca si verificati daca greutatea corespunde cu cea de pe placuta de identificare, fiindca de multe ori producatorul "uita" intentionat sa utilizeze cantitatea de material necesara.
 
Eu observ ca vrei sa dai cam 1000$ pe o barca ff simpla si neechipata ( vasle , motor,veste etc) La pretul asta poti lua de afara aproape un un mini yacht de 4-5 m . o astfel de barca second gasesti la 300$
 
Valurile sunt o problema peste tot in Delta . Pe Sulina circula tot felul de nave mari si pasagere rapide care fac valuri puternice , pe care daca nu le tai perpendicular te pot rasturna cu o barcuta.Pe canale culmea e si mai rau : vine cate un tembel cu o salupa noua , cu viteza maxima,cu prova ridicata si canalul fiind ingust e mai greu sa-i treci siajul perpendicular ( nu prea e loc)Deci e buna o barca cu borduri si prova mai inalte .
 
Eu observ ca vrei sa dai cam 1000$ pe o barca ff simpla si neechipata ( vasle , motor,veste etc) La pretul asta poti lua de afara aproape un un mini yacht de 4-5 m . o astfel de barca second gasesti la 300$

Ai dreptate, am mai cautat si am gasit multe oferte SH foarte bune.
 

Back
Sus