Lupo 90 si Pasager 90 de la Cirus Plast

Doua barci noi de 8.56 respectiv 8.40 de la producatorul român de ambarcatiuni Cirus.

LUPO 90 detalii pe site Barci: Ambarcatiune Lupo 90
fiberglass-boat-2.jpg

fiberglass-boat-1.jpg

fiberglass-boat-3.jpg


PASAGER 90 detalii pe site Barci: Ambarcatiune PASAGER 90

barca-pasager-0.jpg

barca-pasager-4.jpg
 
Am si eu o curiozitate...Va merge in deplasament sau in glisare?
La 3 tone si 90cai sigur va merge in deplasament...
Carena nu e nici trimaran, nici catamaran...are forma de glisare ...dar antica ( anii 60..70)... Se pare ca s-au atasat inca doua mini carene pe o carena glisoare ..cam veche...si a rezultat ...LUPO...
Deci intrebarea este ... ce viteza va avea acest barcaz cu 90 de cai la 3 tone deplasament ????
 
Din filmuletul atasat...nu prea se vede mare lucru...Probabil 25 km/ora cu 2 persoane in barcaz. Un gps ...era bun. O barca la lungimea aia merge cu 16-17 km/ora in deplasament...cu 30 de cai.
Am intrebat deoarece nu am vazut nicaieri asemena combinatie...Barca aia cand e in glisare (carena din mijloc) ,teoretic ... ca practic nu va fi niciodata , cele doua flotoare laterale sunt in deplasament ...adica dragheaza . Un glisor ,,cathedral " are carena in V mult mai adanca decat cele doua flotoare laterale, si e prevazuta cu redane longitudinale...Cand e in glisaj ...cele doua flotoare sunt mult deasupra apei.
Ceva asemanator a facut Crysler in 1969 ...Dar avea flotoatele mult mai mici si numai in prima jumatate ...prova...La pupa era in V pe redane longitudinale si pad.
1969 Chrysler boats vezi ,,Hydro-Vee hull"...
sau asa ...tot veche...
Cathedral Hull Ski Boat with Cabin 5.5m - Durban - Boats - Ships - Durban Central - sun canopy for cabin boats
 
Ultima editare:
Pentru 1969 Chrysler boats vezi ,,Hydro-Vee hull"...... nu arata la fel tot nici Cathedral Hull Ski Boat with Cabin 5.5m - Durban - Boats - Ships - Durban Central - sun canopy for cabin boats nu arata la fel din ce vad eu e mai mult un catamaran ? la glisare
As fi fost curios ce inseamna glisare ...dar antica ( anii 60..70) si ce inseamna glisare pe nou gen?
 
Gata? nici un raspuns ?
Doar asa sa vorbim/scriem ceva?
E un sit de informare poate Braconierul/Vali are o parere?
 
Hai sa-ti raspund ...
Sa incepem cu inceputul !
Boat Hulls - Types and Designs - BoatSafe Kids!

Barca ,,Lupo " la 1500 kg + 136 kg motorul ...rezervorul si 2 oameni ajunge la 1780 kg.
1780/ 90 de cai...=19.77 kg / cal. Este la limita glisarii . Problema e ca daca forma carenei centrale tinde sa gliseze, cele doua flotoare sunt in deplasament ...si franeaza. Deci Va atinge un 33 km/ora cu un consum considerabil si mergamd in regim de tranzitie.
Am vazut-o mergand in spume cu 10 noduri in Bosfor ...in septembrie 2011...Nu i-am facut poza ...
La 3000 de kg deplasament / 90 de cai ...va avea 33.3 kg /cal... si viteza fantastica de 19.5 km/ora... Un velier merge mult mai economic.
Deci eu consider ca e o eroare grosolana de proiectare...Probabil programul de proiectare a generat o eroare...Se mai intampla !

Vrei glisare...150 de cai ...uite, am schitat pe poza... In stanga e forma de glisare cu gurna, redane longitudinale...si in dreapta e mahona din care am impresia ca provine.
Sau ...i-o donati lui Radu ...s-o faca car alegoric...prin Mamaia ...ca are unde sa-i puna 4 roti mascate ...sub flotoarele minunate ...
O umple de pasarici si toata lumea-i fericita !!!:rolleyes: Pe bune !!!:rock:
 

Atașamente

  • glisare vs deplasament.JPG
    glisare vs deplasament.JPG
    54.5 KB · Vizualizări: 88
  • 2.jpg
    2.jpg
    208.3 KB · Vizualizări: 64
Gata? nici un raspuns ?
Doar asa sa vorbim/scriem ceva?
E un sit de informare poate Braconierul/Vali are o parere?

Salutare Lucian, sper ca nu deranjez, dar nu doresc sa comentez munca altor confrati marangozi. Fiecare utilizator de barci are senzatia lui subiectiva vizavi de cutare sau cutare barca, si decat sa presupunem pe forumuri, cel mai bine e sa simtim pe viu cum se misca fiecare din creatiile constructorilor autohtoni de ambarcatiuni.
Cat despre mine, de multa vreme prefer sa povestesc exclusiv despre ceea ce realizez personal, si sa comunic pe forum(uri) doar despre chestiunile de strict interes. Cu cat povestim mai putin pe forum(uri) si cu cat ne intalnim mai mult pe ape, cu atat toata lumea (utilizatori, constructori etc) e mai castigata.
 
@ ALuciane...Te-ai ascuns repede in spatele lui Vali !!! Iar Vali , impaciuitor ...a dres-o . Se face ca nu vede mahona din ea ...:cool:
Mahuna de 10.5 x 2.6 pentru pescuit marin ...Aia in care se scoate talianul ...
Spune drept !!! Te-ai dat in septembrie 2011 cu Mahuna pe Marmara? Ai fost in Bosfor ? :titanic:
Uite una de vanzare pe Okazii ...Asta vad eu cand ma uit la ,,lupo". O mahuna sub acoperire .
 

Atașamente

  • Mahuna 10.5 x 2.6 m sub acoperire.JPG
    Mahuna 10.5 x 2.6 m sub acoperire.JPG
    68.5 KB · Vizualizări: 98
Adi, ma fac ca nu o vad fiindca prea mi-am rupt spatele tragand lopata, in putinele ocazii cand m-am dat cu mahuna, la paduchit taliene :p.
@ALucian: singurul mod in care mi-as permite sa comentez munca altuia ar fi sa realizez ceva mai bun sau macar comparabil, dar asta ramane sa aprecieze omul care se va da cu ea ;).
 
salutare, raspund putin intarziat pentru ca eu doar transmit informatiile celor ce au facut-o. Cu motorasul de 90 cai a mers cu 40 km/h, si glisa pe flotori de la 30 km/h. Barca se misca foarte frumos dar asta degeaba o laud eu aici, cu prima ocazie voi face niste filme mai serioase si de ce nu poate candva cei de la Cirus vor invita forumistii , pe cei care doresc bineinteles, la niste probe pe apa. Asa mi se pare cel mai corect si cred ca si placut. :D
 
adila nu m am ascuns in spate la nimic am intrebat doar pe cine am crezut ca are cat de cat o parere profesionala (si daca am intrebat sata a fost doar din cauza ca eu cred ca stie ce vorbeste si atat de exemplu) eu nu inteleg de ce Kvinner har gitt Ryds maskulin design : Båtliv e una din cele mai bune motor-boat din 2013 iar tu ai dat de inteles ca ai sti diferenta dint
 

Back
Sus