Construirea unei barci

Salutare tuturor Barc-oholicilor ! :sail:

Ma numesc Nicu V. si din iarna ma tot framanta gandul sa-mi construiesc propria barca pentru pescuit ~
Ma gandeam undeva la modelul JonBoat
jon_boat_lawernce014.jpg


Proiectul il detin, materialele de baza le am, doar ca am omis un mic detaliu si anume cum sa fac imbinarile IMPERMEABILE !? ca idee m-as gandi la hollsuruburi + aracet

Va rog, un sfat din partea celor experimentati !

toate cele bune !

PS: promit ca o sa particip cu tot proiectul pe barcaholic.ro !
 
Salutare tuturor Barc-oholicilor ! :sail:

Ma numesc Nicu V. si din iarna ma tot framanta gandul sa-mi construiesc propria barca pentru pescuit ~
Ma gandeam undeva la modelul JonBoat
jon_boat_lawernce014.jpg


Proiectul il detin, materialele de baza le am, doar ca am omis un mic detaliu si anume cum sa fac imbinarile IMPERMEABILE !? ca idee m-as gandi la hollsuruburi + aracet

Va rog, un sfat din partea celor experimentati !

toate cele bune !

PS: promit ca o sa particip cu tot proiectul pe barcaholic.ro !

Nu e cazul de facut inventii, solutia e foarte simpla si nu implica aracet sau alti adezivi de uz casnic. Rasina epoxidica e solutia ideala pentru a lipi si impermeabiliza lemnul.
S-a discutat foarte mult, s-au construit deja multe, gasesti in forum exemple nenumarate.
Daca nu reusesti, da de stire. Dar e usor, foloseste motorul de cautare google ca e mai precis .
Iti mai pot da eu cateva link-uri :

Constructia de barci - Barcaholic.ro, pentru pasionatii de barci, yacht-uri, sailing, caiac-canoe si rafting

Cum s construie_ti o barc - Barcaholic.ro, pentru pasionatii de barci, yacht-uri, sailing, caiac-canoe si rafting
Aici ai mai multe exemple de barci construite, gasesti si metodele.
Totodata suntem mai multi care ne-am construit cu manutele proprii si am postat realizarile. Ramane sa cauti intre exemple.
Unul foarte detaliat este si al lui Imi : Ep. 21 Agonie si extaz la 40 de grade C - Barcaholic.ro, pentru pasionatii de barci, yacht-uri, sailing, caiac-canoe si rafting
Dar nu e nici pe departe singular, sunt multi altii care au detaliat foarte bine si metodele dar si problemele :) .
Succes !

P.S.
Vezi in josul paginii trimiterea la postul original. Acolo sunt discutiile .
 
eu inteleg prin barca de pescuit ceva care are obligatoriu o cutie inchisa in care sa pui pestele prins (sau berea) :)
are ?
succes !
 
~FLORIO~

le citisem dinainte pe toate ! doar ca nu reusesc sa procur o sursa ieftina de adeziv epoxidic si din cate am inteles cei de la policolor nu trimit prin posta deoarece sunt inflamabile(din cate am inteles)
La Pracktiker am vazut un alt fel de aracet rezistent la apa si cu aceleasi proprietati ca vechiul aracet.
Gasisem la Dedeman un chit reparatie barci dar e 50 de lei kitul si acopera doar 250 cm.

ma incapatanez sa cred ca ideea mea nu ar fi rea ! a incercat cineva concret "hollsuruburi (pentru rezistenta la imbinare) + aracet (etanseitatea imbinarilor) ?

PS: nu e obligatoriu sa contina o cutie pentru depozit ( adopt metoda cat mai simpla fara spatiu depozitare )sa arate exact ca in poza JONBOAT
 
~FLORIO~

le citisem dinainte pe toate ! doar ca nu reusesc sa procur o sursa ieftina de adeziv epoxidic si din cate am inteles cei de la policolor nu trimit prin posta deoarece sunt inflamabile(din cate am inteles)
La Pracktiker am vazut un alt fel de aracet rezistent la apa si cu aceleasi proprietati ca vechiul aracet.
Gasisem la Dedeman un chit reparatie barci dar e 50 de lei kitul si acopera doar 250 cm.

ma incapatanez sa cred ca ideea mea nu ar fi rea ! a incercat cineva concret "hollsuruburi (pentru rezistenta la imbinare) + aracet (etanseitatea imbinarilor) ?

PS: nu e obligatoriu sa contina o cutie pentru depozit ( adopt metoda cat mai simpla fara spatiu depozitare )sa arate exact ca in poza JONBOAT

Nu stiu daca a incercat cineva cu aracet :) dar iti recomand sa iei legatura cu cei de la Europlastic ( Epoxi - EUROPLASTIC, primul produs de pe pagina) sau cu cei de la Fibra sticla, fibra carbon, rasini matrite: Materiale Compozite
Rasina epoxidica o amesteci cu eurocell si cu carbonat de calciu (in parti egale) luate de aici http://www.materiale-compozite.ro/ro/Filleri/ pina se face ca un chit pe care il aplici la imbinari.
Nu sint materiale speciale pentru barci dar iti garantez ca sint mai bune decit aracetul. Si trimit si prin posta (curier rapid), cu plata ramburs.
Daca ai proiect, urmeaza ce mai scrie pe acolo sau cauta pe net sfaturi de la cei care au facut barci similare.
Spor la treaba.

PS Pentru a verifica rezistenta la apa a oricarui adeziv (chiar si aracet) lipeste doua bucati din materialul pe care vrei sa-l folosesti si trateaza-le astfel:
- fierbere 4 ore la oala cu presiune;
- scufundare 24 de ore in apa;
- uscare 3 - 4 zile la soare puternic (sau dupa soba iarna);
- repeta cele de mai sus inca o data;
Daca rezista la chestia asta sint bune si pentru o barca de 3 - 4 m lungime.
 
Ultima editare:
~FLORIO~

le citisem dinainte pe toate ! doar ca nu reusesc sa procur o sursa ieftina de adeziv epoxidic si din cate am inteles cei de la policolor nu trimit prin posta deoarece sunt inflamabile(din cate am inteles)
La Pracktiker am vazut un alt fel de aracet rezistent la apa si cu aceleasi proprietati ca vechiul aracet.
Gasisem la Dedeman un chit reparatie barci dar e 50 de lei kitul si acopera doar 250 cm.

ma incapatanez sa cred ca ideea mea nu ar fi rea ! a incercat cineva concret "hollsuruburi (pentru rezistenta la imbinare) + aracet (etanseitatea imbinarilor) ?

PS: nu e obligatoriu sa contina o cutie pentru depozit ( adopt metoda cat mai simpla fara spatiu depozitare )sa arate exact ca in poza JONBOAT

Jack, in lucrurile in care nu stiu foarte multe, eu merg intotdeauna pe un drum batatorit :) . Astfel economisesc timp, bani si fac lucruri de calitate.
Daca toti care fac ambarcatiuni, si profesionistii, si cei ce lucreaza in serie mica si amatorii folosesc rasina epoxidica pentru calitatile ei dincolo de pret si posibilitatile mai restranse de procurare, parerea mea este sa apuci pe acelasi drum. Solutii exista si la transport si la plata, la absolut tot .
Cu siguranta daca aracetul acela rezistent la apa sau alt adeziv mai ieftin era si eficient, multa lume le-ar fi folosit.
Poti cumpara un kit rasina+intaritor si fibra de sticla necesara, care iti vor fi livrate prin curier.
Daca e cazul te putem ajuta unul dintre noi sa iti procuri materialele. Dar nu face compromisuri atat de mari, vei pierde. Cazuri sunt multiple. Chiar de curand un coleg de forum a neglijat sfaturile noastre si a cumparat alte materiale ca erau mai ieftine. Ulterior materialele s-au degradat, el a trebuit sa cumpere din nou ceea ce se cerea de la inceput si ne-a dat dreptate in ceea ce priveste compromisurile. Bani multi, calitate slaba, eficienta catre deloc.
 
Multam' pentru indicatii Pelicanul ! ps lungimea va fi cat o foaie de OSB 2,4m cred

OSB??? Nu cred ca scrie asa ceva in proiect. Incearca si fa o supa de OSB cu aracet dupa reteta de mai sus si vezi ce obtii! :) (in afara de mirosul dezgustator, dar ce sa faci, arta cere sacrificii :) )
 
E bun aracetul, mai ales la apret :). Iese copertina gata apretata, nici nu mai e nevoie de Sunbrella :p.
Acum lasand gluma, inainte de detaliile manufacturiere e important de ales conceptul optim al barcii.
Nu ne-ai spus nimic de zona de navigatie, necesarul de transport etc. Jonboat e o barca destul de simpla, dar si de plina de compromisuri. In primul rand, la valuri e un cosmar. Din cauza asta, intotdeauna e preferabil un fund cu V minimal unuia plat. Platfusul nu e bun nici macar la femei...
Diferenta de manopera e nesemnificativa la o barca avand fundul in V, dar avantajele sunt importante.
 
Lasand glumitele in afara zonei de interes,

Am ales modelul "jon boat" daca erai atent NU ARE FUNDUL in V.... este PLAT; e pentru pescuitul pe apele calme, lacuri mici, etc !
Pentru inceput reprezinta un experiment( nu o sa imi para rau daca ajunge epava)

Fundul va fi dintr-o placa de OSB usor curbata in partea din fata a barcii 220L x 90l x 40h holsuruburi + adeziv + adeziv sigilant + vopseluri si lac

vreau sa fie un proiect econom si practic
PS: daca aveam Dunarea in spatele casei, as fi avut un alt model fara "platfus" poate si cu un sutien agatat (vela)
 
Lasand glumitele in afara zonei de interes,

Am ales modelul "jon boat" daca erai atent NU ARE FUNDUL in V.... este PLAT; e pentru pescuitul pe apele calme, lacuri mici, etc !
Pentru inceput reprezinta un experiment( nu o sa imi para rau daca ajunge epava)

Fundul va fi dintr-o placa de OSB usor curbata in partea din fata a barcii 220L x 90l x 40h holsuruburi + adeziv + adeziv sigilant + vopseluri si lac

vreau sa fie un proiect econom si practic
PS: daca aveam Dunarea in spatele casei, as fi avut un alt model fara "platfus" poate si cu un sutien agatat (vela)

Daca ai intr-adevar un proiect (nu unul facut de tine), urmeaza indicatiile din proiect sau pune-l aici si cere sfaturi daca vrei sa inlocuiesti un material cu altul.
Daca tot ai intrat pe forum si spui ca ai citit cam tot, arata-mi si mie o barca misto facuta din OSB. Poate mie mi-a scapat! :)
O barca cu fundul din OSB prins cu holzsuruburi si acoperit cu vopsea (ce vopsea?) nu cred ca rezista la zece iesiri pe apa.

PS Reteta de supa de mai sus nu e o gluma ;)
 
este bun OSB-ul si aracetul dar nu la barci .fundul poate fi usor curbat dar nu cu un suspensor agatat(ancora).
 
Salut, stiu ce inseamna Jonboat, adica exact fund plat (am fost atent ;) ). Chiar daca acum spui ca nu te vei da decat pe ape calme, o sa-ti vina odata vreun gand sa iei barca pe masina si sa "incerci marea cu degetul" pe Dunare sau spre Delta.
E pacat sa investesti si sa nu ai o barca buna la cat mai multe. Mai ales ca nu te costa nimic in plus o barca avand fundul in V, ci doar cateva taieturi si incleieri suplimentare. Daca doresti planuri, cauta pe net Garvey boat, adica un Jonboat cu fundul un V. Gasesti planuri de forme pe glen-l.com, bateau.com, fara sa fie nevoie sa cumperi. Mai sunt multe alte site-uri, dar nu mi le amintesc momentan. Oricum, daca dai o bere unui coleg priceput, iti deseneaza el oricand un Garvey in Freeship, iti scoti desfasuratele si faci barca, dupa care dai bairam pe ape.

Si ca sa te asigur ca nu fac stouri, uite cateva ponturi:
Aracetul nu tine, si in general nici poliacetatul ala mai nervos nu e suficient de bun la apa (in ciuda la ce clameaza vanzatorii). Poliacetatul se mai foloseste la strip plank, dar numai daca e sandwich cu fibra si epoxy pe ambele fete.
Unul din adezivii buni folositi la barci de lemn e cel poliuretanic, dar e scump si nu se merita. Unul din cei mai buni adezivi e resorcinolul (incleiaza aproape orice lemn), dar in Romania nu gasesti, si nici nu se justifica la un Jonboat banal.
Solutia este deci epoxy. Cel de Europlastic e suficient de bun, iei un kit, iti faci treaba cu el, si daca e nevoie mai iei unul. Nu cred sa-ti trebuiasca mai mult de 2 kituri la un Jonboat mic (inclusiv la acoperirea cu fibra).

Despre osb, e o alegere foarte proasta. In primul rand consumi multa rasina la aplicarea fibrei pe barca, din cauza denivelarilor placii de osb. In plus, nici priza rasinii nu e cea mai buna, nici nu se curbeaza cum trebuie, si nici nu are proprietati mecanice bune. Ca sa nu mai spunem ca e si cam greu pentru ce ofera.
Solutia la placile lemnoase e foarte simpla: placajul de plop cu incleiere AW 100 (rezistenta la apa) de la lemn-online.ro . La Jonboat iti e suficienta grosimea de 8 mm, care costa 70 de lei placa de 2,5 pe 1,25 metri. E un placaj mult mai bun decat orice osb, nu se exfoliaza daca se uda, si face priza perfecta cu rasina epoxidica. Singura precautie e la taiere, trebuie folosita o panza cu dinti mici, fiindca plopul e un lemn atzos, si se rup aschii multe daca se foloseste o panza cu dinti mari.

La fibra e suficient niste roving de 300 de la Polydis. Masori aproximativ suprafata desfasurata a barcii, si daca acoperi si interiorul in fibra (ceea ce e recomandat), cumperi dublul suprafetei. Polydis vinde la kilogram, deci intr-un kg ai 3,3 m2 de roving de 300, mai departe calculezi in functie de suprafata.
Poti face barca in sistem filetat, sau mai simplu cu 2 curenti de gurna din lemn usor (brad, molid), caz in care economisesti rasina. Daca optezi pentru Garvey (fund in V), va trebui o filetare interioara mai nervoasa pe chila, plus o acoperire suplimentara cu fibra pe exteriorul chilei. O sa fii insa mai multumit de barca, mai ales daca pe viitor vei dori sa te dai in glisare.

Salut si spor la treaba. Daca mai sunt intrebari, gasesti multe raspunsuri foarte in tema inclusiv pe capcompas.ro. Asteptam sa vedem barca ;).
 
Vali ! scuze de atac, cand esti necunoscator ai senzatia ca te haituieste lumea :)) ... cred ca e cel mai util sfat pe care l-am primit de 1 an ! iti multumesc ! renunt la osb , adopt placajul brut de plop aw 100 !
 
Eu imi cer scuze daca am deranjat cumva cu glumele :). Ce pot sa-ti spun e ca mai bine te mai gandesti care ar fi dimensiunea optima pentru barca (mie imi pare cam mica la 2 metri si ceva, cat e foaia de placaj). Oricum, important e sa o faci transportabila pe masina, sa nu-ti trebuiasca peridoc.
Daca n-ar fi conditia de cost minim, ti-as recomanda barcuta asta, care mie imi place foarte mult, dar pe care (inca) n-am apucat sa o construiesc: Òàéìåíü 350
E cam maximul de barca tip cartopper (transportabila pe masina), si se comporta bine si pe ape mai "nervoase". Iar ca pret nu e chiar scumpa de facut. In plus, pe site-ul respectiv e o promotie la vanzarea de planuri diverse, preturile au reducere de 30-50% pana pe 23 februarie.
 
Eu imi cer scuze daca am deranjat cumva cu glumele :). Ce pot sa-ti spun e ca mai bine te mai gandesti care ar fi dimensiunea optima pentru barca (mie imi pare cam mica la 2 metri si ceva, cat e foaia de placaj). Oricum, important e sa o faci transportabila pe masina, sa nu-ti trebuiasca peridoc.
Daca n-ar fi conditia de cost minim, ti-as recomanda barcuta asta, care mie imi place foarte mult, dar pe care (inca) n-am apucat sa o construiesc: Òàéìåíü 350
E cam maximul de barca tip cartopper (transportabila pe masina), si se comporta bine si pe ape mai "nervoase". Iar ca pret nu e chiar scumpa de facut. In plus, pe site-ul respectiv e o promotie la vanzarea de planuri diverse, preturile au reducere de 30-50% pana pe 23 februarie.

Salut, ma bag și eu ca musca-n lapte...
Vali, la o construcție mai puțin "plata" nici nu-i indispensabil sa o îmbraci cu fibra. Pe Little Gu am pus, doar pe fund, în ideea ca o târâi pe plaja și ca protejează placajul (și bine-am făcut). Placaj de calitate (rezistent la apa, nu neapărat calitate marina dar e preferabil, , o mâna de epoxy diluat la 10-15% cu acetona (n-are rost sa cumperi diluante speciale vândute la pret prohibitiv de furnizorii de epoxy) si una sau doua epoxy pur, dacă dai doua - a doua o dai un pic înainte de a se usca complet (când rășina e "lipicioasa", dai o a doua mâna - cele doua straturi adera unul la altul și ai o etanșeitate si o soliditate perfecte). Seria RM n-are fibra decât la "canturi", niște benzi de vreo zece centimetri, dacă vrei fibra pe toată coca e o opțiune care costa bani în plus.
Resorcinol, ce vremuri... am mai discutat noi despre producția de veliere franceza din anii 60-70, Cognac, Armagnac, Muscadet, toate erau lipite cu resorcinol (si nu aveau fibra de sticla pe coca). Când am restaurat al doilea "Mousquetaire", facut la fel, a fost oribil de greu sa dau jos niste parti deteriorate, am luat-o la disc. Din păcate nu mai exista pe piață. Epoxy e sfânt. Confirm. Si confirm înca un lucru - nici OSB si nici aracetul nu sunt făcute pentru bărci.
Planuri gratuite sunt multe pe net, începând cu mititelul si clasicul Optimist, versiunea din placaj a lui Clark Mills. O barca între 2,50 si 3,50, stitch-and-glue, ramâne sub 50Kg, nu iese foarte scump (aproape totul e din placaj de 6mm) si o cari usor pe masina. Când mai intri în bani iei de ocazie un Yamaha 2T de 2-4 cai si ai si motor. Unele dintre ele suporta, ulterior, si o vela (pe un lac !ic si linistit e o placere sa te poarte vântul). Le faci pe rând, întâi versiunea cu vâsle, pe urma mai pui un ban si faci catargul si velele, pe urma motor, sau în ce ordine vrei. Jack, dacă nu esti definitiv hotarât pentru Jonboat, suntem destui care putem sa-ti propunem planuri (trase gratuit de pe net, de exemplu). Apple Pie, 7ft (210cm) dintr-o foaie de placaj (poate doua cu tot cu accesorii) ai pârlit-o, daca te enervezi într-o saptamâna e gata. Un pic mai mare (ideal e între 8 si 12 ft - 2,40 si 3,5m) Forest & Stream (la origine o barca de 8ft) lungita un pic de Gavin Atkins, arată cam asa
fs-skiff-in-sweden-4.jpg

Ella Skiff (tot un plan Atkins) - frumușică și stabila. Exista pe inthrboatshed.net un link pentru versiunea pentru vele a lui Ella, dar e un pic mai elaborata (punte parțială etc).
Pentru optiunea "vele" e un topic pe care am lansat mai multi dintre noi tot felul de idei - sub titlul O vela în mijlocul uscatului.
Cum spune si Vali, o barca (fund în V sau nu, asta depinde de mai multi factori) cu un plan de forme studiat mai serios, cu o etravă, etc, se va comporta mult mai bine în orice condiții, efortul (chiar si cu vâsle) va fi mai puțin dureros, va avansa mai repede și plăcerea de a te da cu ea va fi mai mare.
 
Total de acord cu ce a scris Roz Avel, cu un mic amendament: rasina epoxidica de la Europlastic nu mai trebuie subtiata de loc, mie mi se pare chiar prea subtire, pentru "vopsit" sau lacuit e buna asa cum e, se poate da cu pensula.
 
Si eu sunt de accord cu Roz Avel Se pot construi barci durabile care nu sunt acoperite cu fibra. Important este un tratament al suprafetei care sa nu permita impregnarea apei in lemn.

Din punct de vedere constructie, mai simplu/ieftin decat metodele lui Hannu Vartial nu ai cum sa iesi. Esential este sa folosesti placaj de calitate pentru exterior, sau si (mult) mai bine placaj marin, primer(amorsa) de calitate si vopsea de calitate pentru exterior.

Hannu Vartial. Exact cum vrei tu. Hannu foloseste chiar si holzsuruburi. Omul descrie in detaliu metodele sale, in plus a experimentat cu alti adezivi, ca de exemplu adezivul industrial Sickaflex. Mai simplu de atat nu ai cum sa iesi.
Metode si materiale
Hannu's Boatyard | Free Boat Plans
Planuri
Hannu's Boatyard | Free Boat Plans
Cum a imbatranit o barca vopsita cu vopsea de exterior
http://koti.kapsi.fi/hvartial/white/white.htm

OSB NU este pentru constructia de barci. Tine o bucata de OSB intr-un borcan cu apa cateva luni si vezi ce ramine. Placajul marin si cel de exterior poate sta in apa cu anii fara sa se destrame. Testat!
Decat sa construiesti din OSB, mai bine construiesti din carton presat.
 
Ultima editare:
In urma cu 4 ani am construit un D5 din OSB , am folosit rasina poliesterica si stratimat de fibra de sticla .DAR am puso pe apa de 3,4 ori pe an inca arata bine,acum are si motor (4 cai ). Am ales atunci varianta asta pentru ca erau cele mai ieftine materiale, si pentru ca era prima constructie . Este si asta o varianta , singurul avantaj este un pret mai mic ,in rest: este foarte grea putin peste 60 kg mult pentru o barca de 2.4m (am o canoe de 5m are 40 kg) ca aspect constructia din OSB arata rau am fost nevoit sa o chituiesc si sa o vopsesc ca sa arate cumva.Daca vrei se poate si asa dar cea mai buna si adevarata varianta este cum au spus colegii mai sus.
 
Unele topicuri (cum este si cel de aici), pentru informatiile continute, merita sa le salvezi ca sa le ai aproape când ai nevoie.
 

Back
Sus