Vreau sa navighez

Buna ziua,
Sunt nou pe forum, aceste este de fapt primul post. As vrea ca la anul sa inchiriez un yacht pe coasta Croatiei si sa navighez printre insule. Ce calificare trebuie sa am pentru un yacht de aprox 10 m? Si unde pot sa obtin aceasta calificare in Romania? Puteti sa-mi recomandati o scoala? Am nevoie si de experienta (in afara scolii) pentru a inchiria un yacht, sau e de ajuns sa le arat brevetul obtinut in Romania?
Va multumesc.

Mugur
 
Buna ziua,
Sunt nou pe forum, aceste este de fapt primul post. As vrea ca la anul sa inchiriez un yacht pe coasta Croatiei si sa navighez printre insule. Ce calificare trebuie sa am pentru un yacht de aprox 10 m? Si unde pot sa obtin aceasta calificare in Romania? Puteti sa-mi recomandati o scoala? Am nevoie si de experienta (in afara scolii) pentru a inchiria un yacht, sau e de ajuns sa le arat brevetul obtinut in Romania?
Va multumesc.

Mugur

Bine ai venit Mugur.
Discutii despre scolile de navigatie sunt pe site aici, dar nu numai.

O lista actualizata a scolilor agrementate o are Autoritatea Navala : http://www.rna.ro/servicii/PersNavigant/FIRME_COND_AMB.pdf

Foarte indicat sa te sfatuiasca, este colegul de forum si concitadinul tau, Smokey . El a facut chiar lucrul pe care ti-l doresti, in pasii care trebuiesc.
Cu inceputurile aici : http://www.barcaholic.ro/blogs/2/barca-i-echipajul-7-prev/
 
Ultima editare:
Buna ziua,
Sunt nou pe forum, aceste este de fapt primul post. As vrea ca la anul sa inchiriez un yacht pe coasta Croatiei si sa navighez printre insule. Ce calificare trebuie sa am pentru un yacht de aprox 10 m? Si unde pot sa obtin aceasta calificare in Romania? Puteti sa-mi recomandati o scoala? Am nevoie si de experienta (in afara scolii) pentru a inchiria un yacht, sau e de ajuns sa le arat brevetul obtinut in Romania?
Va multumesc.

Mugur

Buna, daca vrei scoala, poti sa te inscrii in ultima serie 21-25 septembrie la " Maria Ta travel & adventure" pentru detalii intra pe blog:Maria TA: Scoala de Navigatie cu Vele
pentru orice detalii si intrbari suna-ma
 
Da, am facut cursurile la Constanta cu domnul Constantin, iar de cateva luni astept sa se organizeze o sesiune de examene categoria C la Timisoara.
Fara permis nu pot sa inchiriez nici o barca, deja am ratat early booking in Croatia pentru vara 2016.
 
Caută pe altcineva cu experienţă şi permis, şi navigaţi împreună în concediu. Indiferent de cursuri, ai nevoie de o anumită experienţă pentru a conduce o barcă, şi până o capeţi este bine să ai pe cineva lângă tine care să te poată ajuta.
 
Caută pe altcineva cu experienţă şi permis, şi navigaţi împreună în concediu. Indiferent de cursuri, ai nevoie de o anumită experienţă pentru a conduce o barcă, şi până o capeţi este bine să ai pe cineva lângă tine care să te poată ajuta.

In cazul in care iau permisul, vreau sa ma duc primavara pe lacul Balaton si sa mai exersez acolo, eventual cu un instructor local. Mai trebuie sa exersez parcarile, ca in rest ma descurc pe mare.
 

Back
Sus