Despre examenul cat. D

cursuri

cred ca avantajul de la Yacht Club Regal Roman de a face teoria de acasa pe internet da o oarecare comoditate. Habar nu am cat costa la niciuna din scoli, poate ar fi interesant daca stie careva sau are chef sa faca paralele :)
 
Ma mir tare despre tine! Sa nu stii tu ca parama metalica are inima vegetala si ca trei sufitze dau o lantana??? Ce rusine! Vezi, aici la noi la Romanica se face iahting serios nu ca la voi down-under. Pai noi aicea dam examene la greu, aproape o data pe an ca sa schimbam carnetele si sa le mai schimbam o dat si sa mai facem neshte cursuri si sa mai invatam ca babaua serveste la luat volte. Baga-mi-as shcondrul in etrava mamii ei de treaba! Vorba lui Dinescu: cum naiba sa intram in EUropa cand noi nu putem iesi din Romania?

Eu totusi as vrea sa stiu de de la proaspata noastra colega cum a fo la proba practica. Colega, do you copy?

subscriu lui skipper. sunt anul II la ANMB (la punte) si am deja la activ un voiaj de aproape 6 luni (pe functie de aspirant), dar va spun sincer: as fi murit de rusine sa ma intrebe comandantul - de exemplu - orice din testul de la inceputul acestui thread si sa nu stiu. am colegi care nici nu viseaza sa stie vreodata astfel de lucruri si, de aceea, poate nici nu visam sa iesim din Romanica, pentru ca nu ne dam interesul in ceea ce facem. pe de alta parte si imbucurator in acelasi timp, avem si "meseriasi" care stiu cu ce se mananca marinaria, insa (sper din tot sufletul sa ma insel) aceasta specie e pe cale de disparitie.
in alta ordine de idei, skipper, te admir; te-am urmarit pe aici si vad ca ai cunostinte foarte temeinice de navigatie. si din fericire nu esti singurul.
all the best
 
Mai am si eu 4 luni(un voiaj) si dau examen de comandant.Aprox 80% ce se aplica la nave mari in materie de navigatie se aplica la orice ambarcatiune care pluteste sau care se poate numi plutitoare.Chit ca traversezi Ghiolul sau Marea Neagra, regulile sunt aceleasi. Orice ageamiu care-si inchipui ca le stie pe toate (mai ales cadetii astia proaspeti) cad in nas la prima intrebare mai acatarii sau la prima experienta mai "in forta", asa ca cine crede ca le stie pe toate e un prost.Eu inca invat!
 
Eu zic ca sa ne vedem fiecare de treaba lui, si de nu ne-om descurca, mai intrebam. Cat despre porti, la fel, daca nu ne incap, ajustam sau gabaritul sau poarta.
 
Vad ca nu mai e nimeni interesat de acest topic.
Eu cu fratele meu am dat vineri la herastrau pentru cat. D .Sincer nu credeam sa fie asa greu.Am invatat mult si abia am reusit sa luam.La marinarie unde credeam ca e cel mai usor am facut 7.La limita.Bine ca am luat.Un baiat care mai era cu noi in sala a facut la marinarie 6 si l-au picat bucurosi.In afara faptului ca nu te ajuta cu nimic nici nu te lasa decat 25 minute.Acum vrem sa luam si C-ul.
 
Eu zic sa vorbim aici sa stie si altii interesati .
Cel mai bine zic eu e sa dai pe rand.prima oara Cat D si apoi pentru C
Pentru cat. D te costa 310 lei.Examenu se da de obicei in ultima vineri din luna
Tinand cont ca abia s-a dat pe 23 apr e bine cam peste 2 saptamani sa suni la Capitania Snagov tel 021224509.Tot ce trebuie invatat se gaseste aici
http://www.rna.ro/servicii/Personal Navigant.html
Colregu e pentru C restu e pentru D
Pare mult dar la marinarie se repeta iar la manevra ce e cu vele nu trebuie.RND e mai greu dar intrebarile care se dau sunt logice.Semnele trebuie invatate.
Cat despre Ramnicu Valeca si barci nu stiu nimic.Aici nu sunt decat barci gonflabile si de obicei fara motor.
Succes!
 
Bine ca e luat, nu e dat :) Daca stiti diferenta intre lantana si sfilata nu va ajuta prea mult pe apa :D

Pentru cei care vor da examenul in viitor, puteti pune intrebarile care s-au dat, cat va mai amintiti...
 
Pentru cei interesati.
Se da examen pentru obtinerea permisului de conducere ambarcatiuni de agrement in Bucuresti vineri 21 mai in spatele pavilionului H la pontonu de pe lacul Herastrau.
Cine vrea sa se inscrie sa sune la tel. 021224509.
Succes si ne vedem la examen.
 
aceeasi problema D+C mi-am pus-o si eu anul trecut si am fost sfatuit chiar de la inscriere (ponton pav. H Herastrau) sa le dau pe rand pt. ca nu poti da pt. C daca nu ai absolvit cat. D logic, chiar daca C-ul pare o simpla diferenta (COLREG etc.), astfel incat poti plati ambele examene si sa ai ghinionul sa nu iei nici unul, etc... (nu treci de D nu poti da nici pentru C).
 
Salutari tuturor,
D-l Edi(th) a avut amabilitatea si bunavointa sa posteze un exemplu de test actual si autentic pentru solicitantii de certificate: D ,C,B si A.Diferenta de nivel este data de incorectitudinile acceptate ca raspuns .Numarul materiilor sunt in fct de categoria dorita.Timpul de rezolvare este: D =2teste x15 min, C=2teste x15 min, B=4teste x30 min/2zile + studiu de caz 15-20 min / 1zi ; A=probabil 6x30 min.Pentru D si C reexaminarea e neconditionata (dar platita) iar pentru B si A exista restrictia notelor minime si doar o a doua examinare (in cazul unei note mai mici decat baremul doar la o materie) in decurs de un an . Din cate am vazut ,tratarea superficiala a problemei duce la esec sigur. Nici vorba de cumetrii,spagi sau altceva ;chiar daca pot fi invocate. Si daca la D,C candidatii mai toti sunt ,,barcagii’’incepatori la examenul de B,A te aflii printre ,,vaporeni’’,si aceasta datorita faptului ca licentele tuturor,indiferent de functie, se reinoiesc la fiecare 5 ani. Oricum merita efortul si toti banii.(pentru ,,s’’ se cere curs practic absolvit).Testele (D,C)mai contin intrebari referitoare la semne (de circulatie navala) , semnale sonore si luminoase ,lumini de mars si stationare ,balizaj ,depasiri si prioritati,ancoraje,manevra de MOB(Botucov…)etc.O carte care pe mine m-a scos din ceata este ,,Conducerea iahtului pe mare si pe ape interioare’’scrisa de Dl CCL Deboveanu Marin si pe care banuiesc ca o puteti gasi la sediul YCRR,din Bucuresti .(costa ceva dar stai linistit)

Va rog totusi o lamurire : ptr. o gonflabila de 3,5 m, cu motor de pana in 5 cp, ce trebuie sa detin ca sa fiu in regula pe apele interioare, inclusiv Biosfera Delta D, precum si Marea Neagra pana in 6 mile, la un eventual control ?
 
Va rog totusi o lamurire : ptr. o gonflabila de 3,5 m, cu motor de pana in 5 cp, ce trebuie sa detin ca sa fiu in regula pe apele interioare, inclusiv Biosfera Delta D, precum si Marea Neagra pana in 6 mile, la un eventual control ?

salut; pentru necesitatile tale i-ti sunt necesare categoria D pentru ape interioare, categoria C pentru iesirea pe mare, permis de acces cu taxa la zi in rezervatie (doar pe trasee deschise publicului), iar daca te invarti in zona frontierei inca un permis de la politia de frontiera. Va mai trebui sa ai la tine o copie legalizata din care sa rezulte ca esti proprietarul ambarcatiunii respective cu motor. Desigur si actul de identitate al tau si al celor din ambarcatiune.
 

Back
Sus