Despre examenul cat. D

1. Viteza unei ambarcaţiuni se masoara cu:

a. Sonda

b. Barometrul

c. lochul


2. În emisfera nordică, daca nava se deplaseaza spre Nord:

a. latitudinea punctului de plecare este mai mica decat latitudinea punctului de sosire

b. latitudinea punctului de plecare este mai mare decat latitudinea punctului de sosire

c. longitudinea punctului de plecare este mai mica decat longitudinea punctului de sosire


3. Daca vantul bate dinaintea traversului acesta produce:

a. cresterea vitezei si derivă de vant

b. numai cresterea vitezei

c. micsorarea vitezei si derivă de vant



4. Corpul balizei marcajului cardinal de Vest este piturat in dungi orizontal dispuse de sus in jos astfel:




a. galben-negru-galben b. negru-galben-negru c. negru-galben

5. Lumina unui far în izofază are urmatoarea semnificatie:

a. durata de lumina este egala cu durata de intuneric

b. intensitatea luminii este constanta

c. lumina fixa este este combinata cu o intensificare de lumina


6. Drumul adevărat al navei este:

a) Unghiul din planul orizontului adevărat măsurat de la axul prova al navei până la direcţia de vizare la un reper costier

b) Unghiul din planul orizontului adevărat măsurat de la direcţia nord adevărat până la axul prova al navei

c) Unghiul din planul orizontului adevărat măsurat de la direcţia nord compas până la axul prova al navei


7. Relevmentul adevărat la un reper costier este:

a) Unghiul din planul orizontului adevărat măsurat de la axul prova al navei până la direcţia de vizare la reperul costier

b) Unghiul din planul orizontului adevărat măsurat de la direcţia nord adevărat până la linia de vizare la reperul costier

c) Unghiul din planul orizontului adevărat măsurat de la direcţia nord magnetic până la axul prova al navei


8. În regiunea A, lumina marcajului lateral de tribord este de culoare:

a) verde

b) roşie

c) galbenă
9. Lumina marcajului cardinal de nord poate avea ritmul:


Q(3) or VQ(3) Q or VQ Q(9) or VQ(9)


a) 3 sclipiri rapide b) sclipiri rapide c) 9 sclipiri rapide



10. Polii geografici sunt:

a) Cele două puncte în care axa de rotaţie intersectează suprafaţa Pământului

b) Două puncte care depind centrul Pământului şi punctul navei

c) Două puncte care depind de centrul Pământului şi observatorul astronomic de la Greenwich



11. Latitudinea geografică este:

a) Arcul de ecuator măsurat de la meridianul Greenwich până la meridianul locului.

b) Arcul de paralel măsurat de la meridianul Greenwich până la meridianul locului

c) Arcul de meridian măsurat de la ecuatorul terestru până la paralelul locului.



12. Dacă drumul adevărat este egal cu 090°, ambarcaţiunea se deplasează către:

a) Vest

b) Est

c) Sud

13. În situaţia în care drumul compas al navei se află cuprins în cadranul NE de orizont, care din următoarele valori de drum compas este corectă?

a) Dc = 212°

b) Dc = 034°

c) Dc = 328°


14. Dacă un reper costier se vede în relevment adevărat egal cu 090°, rezultă că reperul se vede către:

a) Vest

b) Est

c) Sud


15. O ambarcaţiune se vede în prova. Relevmentul prova la această ambatcaţiune este egal cu:

a) 090°

b) 000°

c) 180°


16. În situaţia în care vă aflaţi în marş pe un şanal navigabil, din larg către coastă, în regiunea de balizaj maritim „A”, marcajul alăturat trebuie:

a) lăsat la tribord

b) lăsat la babord

c) ocolit pe la nordul semnului


17. În situaţia în care vă aflaţi în marş pe un şanal navigabil, din larg către coastă, în regiunea de balizaj maritim „A”, marcajul alăturat trebuie:

a) lăsat la tribord

b) lăsat la babord

c) ocolit pe la nordul semnului


18. Pe harta din figura alăturată este reprezentat:

a) un recif

b) un poligon maritim cu destinaţie militară

c) o schemă de separare a traficului maritim


19. În imaginea alăturată este reprezentată .... :

a) cutia unui compas magnetic

b) o girosferă

c) un repetitor giro


20. Farul de aterizare Constanţa are o lumină de culoare ... :

a) verde

b) albă

c) un roşie
 
test

aaaaa... testul ala m-a bagat in ceata.

Intrebarea mea, de om curios, caci am "carnetu'" in buzunar : s-a schimbat cumva metodologia de examen si eu nu am aflat ?

Aceste intrebari nu prea imi sugereaza examenul C + D. Altfel spus : cunosc raspunsurile la ele pentru ca in acest moment urmez cursurile unei scoli de navigatie ca sa obtin "Manevra navei cu vele" dar la momentul la care am dat examenul la capitanie, toamna trecuta, habar nu aveam de asa ceva.

Daca aceste intrebari se afla pe grile, atunci manualul de care se povestea mai sus nu mai este suficient si atunci imi cer scuze pentru posibila dezinformare.

Remi
 
Seamana leit cu testele de aici (cu solutii!!). In pagina principala sunt legaturi la chestionare pentru alte materii.
 
Ultima editare:
exemplu de test

Exemplu de test la ce categorie? Sau la ce tip de examen, cred ca la profesionisti, fiindca peste jumatate din intrebarile de aici nu s-au dat niciodata la examenul pentru conducator ambarcatiune de agrement. Vreau sa-l vad si eu pe ala care are repetitor giro la barcuta lui :D. Apropo, intrebarea 1 mai trebuia sa aiba si raspunsul corect - GPS ;)
 
Salutari tuturor,
D-l Edi(th) a avut amabilitatea si bunavointa sa posteze un exemplu de test actual si autentic pentru solicitantii de certificate: D ,C,B si A.Diferenta de nivel este data de incorectitudinile acceptate ca raspuns .Numarul materiilor sunt in fct de categoria dorita.Timpul de rezolvare este: D =2teste x15 min, C=2teste x15 min, B=4teste x30 min/2zile + studiu de caz 15-20 min / 1zi ; A=probabil 6x30 min.Pentru D si C reexaminarea e neconditionata (dar platita) iar pentru B si A exista restrictia notelor minime si doar o a doua examinare (in cazul unei note mai mici decat baremul doar la o materie) in decurs de un an . Din cate am vazut ,tratarea superficiala a problemei duce la esec sigur. Nici vorba de cumetrii,spagi sau altceva ;chiar daca pot fi invocate. Si daca la D,C candidatii mai toti sunt ,,barcagii’’incepatori la examenul de B,A te aflii printre ,,vaporeni’’,si aceasta datorita faptului ca licentele tuturor,indiferent de functie, se reinoiesc la fiecare 5 ani. Oricum merita efortul si toti banii.(pentru ,,s’’ se cere curs practic absolvit).Testele (D,C)mai contin intrebari referitoare la semne (de circulatie navala) , semnale sonore si luminoase ,lumini de mars si stationare ,balizaj ,depasiri si prioritati,ancoraje,manevra de MOB(Botucov…)etc.O carte care pe mine m-a scos din ceata este ,,Conducerea iahtului pe mare si pe ape interioare’’scrisa de Dl CCL Deboveanu Marin si pe care banuiesc ca o puteti gasi la sediul YCRR,din Bucuresti .(costa ceva dar stai linistit)
 
Seamana leit cu testele de aici (cu solutii!!). In pagina principala sunt legaturi la chestionare pentru alte materii.

Astfel apar testele pentru cat B,contin 30 de intrebari (fiecare test),timp de raspuns 30 min,greseli posibile max 6(nota 8).Pentru timonieri profi, e 7.-COLREG managerial (in lb engleza) ,navigatie,legislatie ,manevra(partial engleza).Pe situl respectiv nu am gasit legislata si manevra.Apoi urmeaza proba ,,vocala''.Printre ofiteri brevetati, comandanti,apari si tu extragi un biletel de pe masa si daca mai ai glas spui ce ai de spus astfel ca nota sa fie minim 8.Iei 9 si te miri ce simplu a fost...
 
Mi-am luat si eu permisul azi

Azi mi-am luat si eu permisul.
O sa va pun intrebari asta din ce imi mai amintesc

RND(10 intrebari):
-o poza ( era o barca cu o rama si taiat adica interzis) Intrebarea era ce semnifica imaginea
-tot o poza cu o interzicere ceva
-apoi o poza cu 3 lumini albe dispuse pe aceeasi linie noaptea (semnificatia)
-apoi o intrebare despre canalul Sulina ( raspunsul era o mila)
-ce culoare au scondrii de stanga
-o geamandura de dreapta
-o intrebare de genul: "in cazul unei depasiri dintre o ambarcatiune autopropulsata si una nepropulsata care dintre cele doua acorda prioritate?"
La Rnd am avut de furca

Marinarie:
-din ce se compune o ancora
-ce se intelege prin graparea ancorei
-ce tip de parame au in interior o inima vegetale ( rasp: cele metalice)
-trei sufite rasucite alcatuiesc o ( lantana)
-chila se continua la prova cu (etrava)
-babalele sunt folosite pentru (luarea voltelor)
-daca observatorul se gaseste cu fata spre prova barcii atunci are la dreapta ( bordul tribord)
Marinaria am trecut-o fara probleme

Conducerea si manevrarea:
-ce este manevrabilitatea
-elicea are pas dreapta atunci cand ( la mars elicea se invarte spre dreapta)
-unde se amplaseaza motorul la o barca, pozitia ( deasupra nivelului chilei....s.a.)
-acostarea si plecarea este o operatiune( ce trebuie efectuata de cei care au cunostinte in domeniu ceva de genul nu mai stiu)
-este influentata manevrabilitatea barcii de puterea motorului? ( in cazul in care motorul este mai puternic decat era prevazul barcii, in fine ceva de genul)
-apoi ceva de elice, din ce metale este formata in anumite cazuri
si nu mai stiu..in orice caz intrebarile de la conducerea si manevrarea ambarcatiunilor erau...de interpretat
scuzati greselile gramaticale daca sunt dar m-am grabit cand am scris si nu mai am chef sa corectez
 
As fi picat examenul asta cu brio :skip:.

Ce-i aia scondru, sufita, babale, lantana, etrava?

Ma mir tare despre tine! Sa nu stii tu ca parama metalica are inima vegetala si ca trei sufitze dau o lantana??? Ce rusine! Vezi, aici la noi la Romanica se face iahting serios nu ca la voi down-under. Pai noi aicea dam examene la greu, aproape o data pe an ca sa schimbam carnetele si sa le mai schimbam o dat si sa mai facem neshte cursuri si sa mai invatam ca babaua serveste la luat volte. Baga-mi-as shcondrul in etrava mamii ei de treaba! Vorba lui Dinescu: cum naiba sa intram in EUropa cand noi nu putem iesi din Romania?

Eu totusi as vrea sa stiu de de la proaspata noastra colega cum a fo la proba practica. Colega, do you copy?
 
De luna trecuta s-a introdus proba practica? :cool:

Daca vorbim de termenii stintifici, haideti sa ne aducem aminte de problema amicului Bibicu: deci, ce este o damă, unde se gaseste dansa, si la ce foloseste? :skip:
 
De luna trecuta s-a introdus proba practica? :cool:

Daca vorbim de termenii stintifici, haideti sa ne aducem aminte de problema amicului Bibicu: deci, ce este o damă, unde se gaseste dansa, si la ce foloseste? :skip:

Adica nu se da nici un fel de proba practica? Doar te intreaba despre dame, babale si shfilatze?
 
exact.

adica ai 3 materii: marinarie (astea cu babale, etc), conducere si manevra si RND
 
iegzact!

asta e pentru D, pentru C mai dai in plus colreg/ripam si gata, poti merge in croatia sau grecia si pune gheara pe un fier de calcat sa bagi spaima-n ghiauri :skip:
 
..nu s-a scos practica...:)

Si nu te urca nimeni intr-o barca sa vada macar ca ai un minim habar si n-o bagi in primul dig???
De cand s-a scos practica?

...din pacate practica nu a fost nici o data inclusa in examen..., se bazau pe acea adeverinta cum ca ai facut un curs de "manevrarea navei cu vele"...si se presupunea ca nu primesti acea adeverinta de la organizatorii cursului daca dai cu barca de pamint...:rolleyes:
 
...din pacate practica nu a fost nici o data inclusa in examen..., se bazau pe acea adeverinta cum ca ai facut un curs de "manevrarea navei cu vele"...si se presupunea ca nu primesti acea adeverinta de la organizatorii cursului daca dai cu barca de pamint...:rolleyes:

Eu imi aduc aminte ca am dat si practica, si cand am dat de B si cand am dat de A. Am iesit cu Euxinul si am prestat sub ochii instructorului Deboveanu si ai examinatorului (cred ca era Maraloi): volte, om la apa, parcari laterale, etc.
Oricum e foarte rau ca nu se da nici un fel de examen practic. Si ca sa iei carnet sa te dai cu Mobra trebuie sa treci un examen practic dar ca sa te dai cu ditamai barcazul, ioc! E destul sa iei o adeverinta de la o scoala aflata in podul casei! O, tempora!
 

Back
Sus