Ture in caiac

Multumesc ! Sunteti in mod cert o sursa foarte apreciata de inspiratie pentru mine. Sunt departe de ceea ce faceti voi, si nici nu indraznesc sa sper la un astfel de nivel, dar am invatat cate ceva.
 
Multumesc ! Sunteti in mod cert o sursa foarte apreciata de inspiratie pentru mine. Sunt departe de ceea ce faceti voi, si nici nu indraznesc sa sper la un astfel de nivel, dar am invatat cate ceva.

Din punctul meu de vedere nu exista nivele. Exista doar povestiri captivante si imagini care incanta ochiul. Si ale tale au facut asta pentru mine.

Nu cred in "nivele" si nici intr-o ierarhie a destinatiilor sau a tipurilor de activitate. E sau nu e... :) Si la tine, e. Astept sa vad imaginile si video jurnalele urmatoare.
 
Eh... p-asta trebuie musai s-o spun: am reusit sa urc toata familia in caiace. Orca si un dublu de la Valerica Rimbu. A iesit o "tura" de 13 km, in zona Parches: https://vimeo.com/174112739

Au fost 14 caiace in total si o tura frumoasa, fara peripetii. :)
Le: scuze pentru sunetul .. Lipsa. Camera mi-a facut o surpriza: au aparut niste distorsiuni ciudate... pe toata perioada cat am avut camera pus pe bat.
 
Eh... p-asta trebuie musai s-o spun: am reusit sa urc toata familia in caiace. Orca si un dublu de la Valerica Rimbu. A iesit o "tura" de 13 km, in zona Parches: https://vimeo.com/174112739

Au fost 14 caiace in total si o tura frumoasa, fara peripetii. :)
Le: scuze pentru sunetul .. Lipsa. Camera mi-a facut o surpriza: au aparut niste distorsiuni ciudate... pe toata perioada cat am avut camera pus pe bat.

Bravo! Doar ce am terminat vizionarea. Sunetul priza directa creaza frecvent probleme, dar exista cateva metode de abordare.

Felicitari!
 
Multumesc !
Regret mult ca am pierdut sunetul pentru ca la aceasta tura fondul sonor chiar merita... Am avut probleme doar cat am avut camera pe stick. Cat a stat pe banda elastica, pe cap, sunetul a fost bun. E ciudat.. poate a vibrat ceva in panarama aia de stick... :(, poate nu am strans eu bine surubul.. Nu stiu, o sa mai fac probe. As vreau sa experimentez mai mult acum si sa fiu pregatit pentru excrsia ce va sa vina in Kefalonia.
 
Eh... p-asta trebuie musai s-o spun: am reusit sa urc toata familia in caiace. Orca si un dublu de la Valerica Rimbu. A iesit o "tura" de 13 km, in zona Parches: https://vimeo.com/174112739

Au fost 14 caiace in total si o tura frumoasa, fara peripetii. :)
Le: scuze pentru sunetul .. Lipsa. Camera mi-a facut o surpriza: au aparut niste distorsiuni ciudate... pe toata perioada cat am avut camera pus pe bat.

Daniel, mi-ati starnit amintiri frumoase, cu calatoria voastra :) .
Cunosc apele Parchesului, din anii dinainte de revolutie, cand malurile erau batute doar de magarusii din zona sau vacile care veneau la adapat. Cand pestii din lac erau atat de multi incat ii prindeai si cu o ata legata de-un stuf.
Dar las melancoliile mele si te intreb despre traseu. Ati lansat sub delusorul din Parches si ati iesit in Dunare strabatand canalele si ghiolurile spre est :) ?
 
Ezact ! :)
Lansare de sub dealul Parchesului (chiar inainte de intrarea in localitate).
Apoi am mers spre est (desi planul initial era sa mergem spre vest, la Telincea, Gorgonel si Rotundu). Oricum, la cata vegetatie era, nu cred ca am fi reusit sa traversam lacurile (prea mult de tras pentru ne-initiati).
 

Atașamente

  • Parches 09.07.2016.jpg
    Parches 09.07.2016.jpg
    72.2 KB · Vizualizări: 19
Cred ca e un Polarity, de la Riot. E inchiriat de la Valerica Rimbu (Imbold). Am fost mai atent la coechipieri decat la echipament. :)
Oricum, stabil si incapator. Are opera vie profilata ca un catamaran, tunelul central e destul de ridicat (as spune 6-7 cm). Cockpit suficient de larg incat sa stai cu genunchii ridicati...
 
Eh... p-asta trebuie musai s-o spun: am reusit sa urc toata familia in caiace. Orca si un dublu de la Valerica Rimbu. A iesit o "tura" de 13 km, in zona Parches
Au fost 14 caiace in total si o tura frumoasa, fara peripetii. :)
Le: scuze pentru sunetul .. Lipsa. Camera mi-a facut o surpriza: au aparut niste distorsiuni ciudate... pe toata perioada cat am avut camera pus pe bat.

Stai asa: unde e Parchesul asta??? Ca m-ai imbolnavit... Va invidiez...
 
Parches e o localitate in amonte de Tulcea. Sunt trei localitati acolo, Parches, Somova si Mineri. Intre ele si Dunare este o zona inundabila cu multe lacuri si canale, o mini delta.
Partea frumoasa a locului: te plimbi pe lacuri si canale adiacente Dunarii, deci vei gasi curent doar cand apar diferente fata de nivelul Dunarii.
De la Giurgeni pana la Braila sunt multe astfel de zone, e de fapt "Rezervatia Balta Mica a Brailei". Apoi apar din nou de la Revarsarea - Isaccea pana la Tulcea (incluzand si zona Parches - Mineri). Iar dupa Tulcea... incepe Delta Dunarii.
Toate sunt frumoase, din ce in ce mai circulate pe masura ce te apropii de Tulcea (cea mai izolata e Balta Mica a Brailei). Primavara e momentul cel mai frumos de vizitat cu un caiac, atunci cand apa e inca suficient de mare si vegetatia nu a acoperit toate lacurile.
Poate organizam o expeditie in primavara urmatoare: baza la Braila, si excursii in Balta Mica si Parches - Somova.
 

Atașamente

  • Parches.jpg
    Parches.jpg
    56.4 KB · Vizualizări: 22
Zona este foarte frumoasa, usor accesibila si cu posibilitati de cazare pentru ture de mai multe zile. Este clar o zona de explorat si o sa mai mergem pe traseele de acolo. Tura foarte lejera. Eu am reusit cu un Quest 9.5 sa lansez lume si sa ajung apoi grupul pe lac deschis. Dupa ce am iesit de pe lac am profitat din plin de dimensiunile reduse si manevrabilitatea caiacului si am explorat toate stufarisule, canalele si lacurile pline de vegetatie.
 
Există destul de multe ochiuri de apă, însă puține sunt cele ce sunt potrivite pentru agrement, adică sunt atrăgătoare peisagistic și mai ales variate. Ce văd la voi în fotografii e de nota 10!
 
Revin cu memorii virtuale din turele de anul trecut.
De data aceasta, o tura in Balta Mica a Brailei in dreptul gurii de varsare a Calmatuiului, cu .. cei trei muschetari: Alec Naneti, Lucian si eu.
A trecut mult timp de atunci, dar tot imi amintesc padurea in plina expansiune, pasarile ciripind si inceputul de furtuna de la finalul turei. Tot asa cum imi amintesc ca am ramas fara GPS (harti nu ne-am luat..) si a trebuit sa ne limitam la zonele "cunoscute".
Una peste alta, inca o tura frumoasa, cu organizare marca Alec Naneti.
Montajul e .. in viteza, au fost in total aprox 45 min de filmare, dar a trebuit sa scurtez ca sa ma incadrez in limita de 500 MB. Nici muzica de fond nu am mai pus... scuze :(.
Sper sa va placa si sa va rascoleasca sufletul pana vine iar primavara !

https://vimeo.com/194267013
 
Revin cu memorii virtuale din turele de anul trecut.
De data aceasta, o tura in Balta Mica a Brailei in dreptul gurii de varsare a Calmatuiului, cu .. cei trei muschetari: Alec Naneti, Lucian si eu.
A trecut mult timp de atunci, dar tot imi amintesc padurea in plina expansiune, pasarile ciripind si inceputul de furtuna de la finalul turei. Tot asa cum imi amintesc ca am ramas fara GPS (harti nu ne-am luat..) si a trebuit sa ne limitam la zonele "cunoscute".
Una peste alta, inca o tura frumoasa, cu organizare marca Alec Naneti.
Montajul e .. in viteza, au fost in total aprox 45 min de filmare, dar a trebuit sa scurtez ca sa ma incadrez in limita de 500 MB. Nici muzica de fond nu am mai pus... scuze :(.
Sper sa va placa si sa va rascoleasca sufletul pana vine iar primavara !

https://vimeo.com/194267013

Pe mine m-a rascolit. Peste doua saptamani ies un weekend pe Dunare. Sper ca noaptea sa ninga :)
 
Revin cu memorii virtuale din turele de anul trecut.
De data aceasta, o tura in Balta Mica a Brailei in dreptul gurii de varsare a Calmatuiului, cu .. cei trei muschetari: Alec Naneti, Lucian si eu.
A trecut mult timp de atunci, dar tot imi amintesc padurea in plina expansiune, pasarile ciripind si inceputul de furtuna de la finalul turei. Tot asa cum imi amintesc ca am ramas fara GPS (harti nu ne-am luat..) si a trebuit sa ne limitam la zonele "cunoscute".
Una peste alta, inca o tura frumoasa, cu organizare marca Alec Naneti.
Montajul e .. in viteza, au fost in total aprox 45 min de filmare, dar a trebuit sa scurtez ca sa ma incadrez in limita de 500 MB. Nici muzica de fond nu am mai pus... scuze :(.
Sper sa va placa si sa va rascoleasca sufletul pana vine iar primavara !

https://vimeo.com/194267013

Foarte frumoase imaginile si peisajul.
 
Multumesc, dar e doar meritul lui Alec Naneti. Sta pe goagle si cloceste cate un traseu ... Atunci am avut ghinion ca mi-a murit telefonul si am pierdut localizarea si traseul GPS. Pur si simplu a murit. Nu aveam harti pe hartie, iar telefoanele celelalte nu aveau acces la retea... :). Am mersi si noi cat am stiut. Trebuie musai sa invatam orientarea pe harta si sa achizitionam un fierastrau lant.
 
Multumesc, dar e doar meritul lui Alec Naneti. Sta pe goagle si cloceste cate un traseu ... Atunci am avut ghinion ca mi-a murit telefonul si am pierdut localizarea si traseul GPS. Pur si simplu a murit. Nu aveam harti pe hartie, iar telefoanele celelalte nu aveau acces la retea... :). Am mersi si noi cat am stiut. Trebuie musai sa invatam orientarea pe harta si sa achizitionam un fierastrau lant.

De ce nu utilizati un GPS pe bune, nu cel de pe telefon?
 

Back
Sus