Techirghiol

Pe la începutul lui august am avut "plăcerea" să-mi petrec aproape o oră blocat în trafic între cele două Eforii. Totuşi aşteptarea mi-a fost îndulcită la vederea unei formaţii de mici veliere (majoritatea Optimist) care evoluau pe lacul Techirghiol. În a doua parte a săptămânii viitoare am planificat împreuna cu Gyula o deplasare la mare cu prilejul Regatei Marilor Veliere şi vom petrece cîteva zile la Eforie Sud. Ne-am gândit să luăm cu noi şi micile veliere (PD racer şi D4) şi să ne dăm pe Techirghiol. Întrebarea este dacă avem voie şi dacă ştiţi vreun loc de lansare. Vă mulţumim pentru orice sfat.
 
Pe la începutul lui august am avut "plăcerea" să-mi petrec aproape o oră blocat în trafic între cele două Eforii. Totuşi aşteptarea mi-a fost îndulcită la vederea unei formaţii de mici veliere (majoritatea Optimist) care evoluau pe lacul Techirghiol. În a doua parte a săptămânii viitoare am planificat împreuna cu Gyula o deplasare la mare cu prilejul Regatei Marilor Veliere şi vom petrece cîteva zile la Eforie Sud. Ne-am gândit să luăm cu noi şi micile veliere (PD racer şi D4) şi să ne dăm pe Techirghiol. Întrebarea este dacă avem voie şi dacă ştiţi vreun loc de lansare. Vă mulţumim pentru orice sfat.

http://www.clubulnautic.ro/?page_id=13

„Clubul Nautic Român şi-a acreditat în vara anului 2011 primul curs de pregătire a conducătorilor de ambarcaţiuni de agrement din cadrul Şcolii de navigaţie, instruirea teoretică şi practică urmând a se desfăşura în Baza nautică de la Techirghiol şi în cadrul instituţiilor de învăţământ cu care avem parteneriate active.”
„La Baza nautică de pe Lacul Techirghiol organizăm cantonamente, competiţii şi tabere tematice de vară pentru instruirea copiilor în yachting, wind-surfing, kaiac-canoe şi pescuit sportiv, în spiritul cercetăşiei maritime (sea-scouts). Noi considerăm că o astfel de campanie de promovare a sportului cu vele şi canotajului va da roade, pe termen mediu, atât pe plan sportiv cât şi turistic.”

Doar ca pescuitul sportiv nu se poate invata pe Lacul Techirghiol. Singurii pestisori traiesc in jurul izvoarelor de apa dulce si sunt cam cat un deget.
 
Ahoy!
Tocmai ne-am intors acasa. Am avut parte de trei zile cu vant si am profitat din plin de ele. Multumim si pentru pontul cu locul de lansare. La anul intentionam sa repetam experienta. Poate e cam devreme dar daca e cineva interesat sa ni se alature am fi incantati.
poza 1
poza 2
video
 

Back
Sus