Bratul Macin Giurgeni-Braila

Salutare,

Sa-mi fie cu iertare daca dezbat o problema care probabil a mai fost dezbatuta partial, insa incerc sa aflu de la veterani orice fel de informatii despre o tura de canoe pe bratul Macin, de la Giurgeni la Braila. Mi-a sarit in ochi ideea, gandindu-ma ca este un brat mai mic, cu circulatie mica si fara prea mari dificultati, iar 100 km ar fi mai mult decat suficient.

Multumesc
 
Depinde si de sezon dar daca tot vrei sa ajungi de la Giurgeni la Braila cred ca ar fi mult mai interesant sa mergi pe partea cealalta si sa crosetezi pe canale si printre insulele din Balta Mica. Trafic sa stii ca este si pe Macin dar nu cred ca e un trafic care sa puna probleme, in nici un caz nu este ca pe Snagov :) .
 
Salutare,

Sa-mi fie cu iertare daca dezbat o problema care probabil a mai fost dezbatuta partial, insa incerc sa aflu de la veterani orice fel de informatii despre o tura de canoe pe bratul Macin, de la Giurgeni la Braila. Mi-a sarit in ochi ideea, gandindu-ma ca este un brat mai mic, cu circulatie mica si fara prea mari dificultati, iar 100 km ar fi mai mult decat suficient.

Multumesc

Opinia mea este ca nu poate fi decat o tura excelenta, fiind un brat al Dunarii Vechi. Nu trebuie sa mai astepti alte opinii, e destul de clar ca putini membri ai forumului au accesat zona, cu siguranta cei mai multi ajunsi acolo au facut-o pentru pescuit, nu pentru plimbare nautica.
In calatoriile mele pe Dunare, am avut traseul pe senalul clasic, din cauza de derivor si navigatie cu vele. Iar daca acelea au fost calatorii frumoase, pe Dunarea Veche nu poate fi decat mai frumos :)
http://www.barcaholic.ro/showthread.php?t=2137
 
Opinia mea este ca nu poate fi decat o tura excelenta, fiind un brat al Dunarii Vechi. Nu trebuie sa mai astepti alte opinii, e destul de clar ca putini membri ai forumului au accesat zona, cu siguranta cei mai multi ajunsi acolo au facut-o pentru pescuit, nu pentru plimbare nautica.
In calatoriile mele pe Dunare, am avut traseul pe senalul clasic, din cauza de derivor si navigatie cu vele. Iar daca acelea au fost calatorii frumoase, pe Dunarea Veche nu poate fi decat mai frumos :)
http://www.barcaholic.ro/showthread.php?t=2137
sau
http://www.barcaholic.ro/showthread.php?t=3927
 
Obisnuiesc sa pescuiesc pe toate zonele mentionate ,pe Macin: navigatie nave mari foarte mica si deloc cand braila are sub 2m , un brat unde nu te plictisesti de sub podul de la Giurgeni tii dreapta in aval pana intri pe canal, curentul relativ mic !,
in balta mica :intri pe Valciu ,navigatie nave mari 0, pana aproape de iesire unde poti gasi ceva barje in ultimi 5km foarte rar ,curentul destul de mare mai lat ca Macinul ,iese mai sus de Braila la Gropeni unde poti lasa masina
Malasoaia , ingust fara navigatie,frumos , pustiu (numai braconierii de serviciu, ca si pe celelalte )iese in navigabila in gura Calmatuiului dupa aprox 500m unde intri pe Cracanelu sau Cremenea este identic cu primul !iese mai jos de Stancuta , schimbi malul traversand navigabila si intri pe Orbu care este full de pescari , iesi din el si pe navigabila pana la Gropeni!
In toate aceste situatii ai sanse de 5-6% sa te intalnesti cu v-o ,,autoritate ":iupi: nu vor sa deranjeze;), sau sa se corenteze:rock:
Daca vrei inf mai amanuntite ma contactezi!
 
ms mult de info, cu siguranta as vrea sa fac cel putin o incursiune acolo pe bratul macin sau in imprejurimi. Cat despre autoritati, chiar n-am avut probleme, nici la transport (pe masina) si nici pe
 
Tocmai asta spuneam !! ca lipsesc cu desavarsire !!!!..pe mine m-ar bucura sa fie !!. daca ai neoane pe barca intre Harsova si Braila nu ai nevoie de alimentare se aprind si de pe mal!!!!!!sar voltii din apa de nici un amper nu-I poate prinde !!!;):D
 

Back
Sus