Autorizatie pentru plimbare pe lac cu kaiac-ul!

Salutare si bine v-am gasit ! As vrea sa imi cumpar un kaiac pentru plimbari pe diverse lacuri insa inainte de a face asta am o nelamurire si as vrea sa ma ajutati. Este necesara vreo autorizatie sau permis pentru acest sport? Eu sunt din Iasi si am destule lacuri in imprejurimi printre care si Ciric care este foarte aproape de mine si are si un centru de agrement. As vrea sa merg acolo sa exersez acest sport insa nu stiu daca am voie. Ma poate ajuta cineva cu niste informatii? Va multumesc anticipat!
 
Salutare si bine v-am gasit ! As vrea sa imi cumpar un kaiac pentru plimbari pe diverse lacuri insa inainte de a face asta am o nelamurire si as vrea sa ma ajutati. Este necesara vreo autorizatie sau permis pentru acest sport? Eu sunt din Iasi si am destule lacuri in imprejurimi printre care si Ciric care este foarte aproape de mine si are si un centru de agrement. As vrea sa merg acolo sa exersez acest sport insa nu stiu daca am voie. Ma poate ajuta cineva cu niste informatii? Va multumesc anticipat!

Salut Cosmin.
Depinde de cine este detinatorul acelei ape. Apele interioare apartin administratiei Apelor Romane, cazuri aparte fiind unele lacuri care sunt in custodia vreunei administratii locale (primarii).
Daca lacurile care te intereseaza apartin Apelor Romane, ai voie sa te plimbi cu caiacul, conform articolul 25 alineatul 2 din legii 107/1996:
(3) Circulatia pe cursurile de apa, lacuri naturale sau pe mare, cu barci de agrement fara motor, se efectueaza liber, cu respectarea drepturilor riveranilor si reglementarilor legale.
Mai exista ape concesionate, dar acolo trebuie vazut daca obiectul concesiunii este exploatarea piscicola, caz in care iarasi ai voie sa te plimbi cu caiacul pe luciul apei, ca nu stingheresti exploatarea. Aici o sa ai batai de cap cu paznicii concesionarului, care nu stiu multa carte ci sunt angajati sa tina departe de apa pe oricine. Dar asta e alta discutie.
In cazul in care apa e concesionata in scop de agrement, e destul de clar ca nu ai voie sa ”te agrementezi :) ” acolo. Are voie doar concesionarul.

Daca lacul apartine administratiei locale, trebuie sa te documentezi clar ce ai voie si ce nu, facand o adresa primariei respective.
Pana la urma dupa cum observi, pamantul a devenit mic si oricarui loc de sub soare ii este arogat un regim. Trebuie sa te interesezi direct si personal, ca sa fii sigur de ce faci.
Sau iei legatura cu asociatiile sportive locale, ori cei ce organizeaza ture cu caiacele, pentru ca ei vor sti din experiente deja traite, ce regim au apele la care te referi.

Bafta!

Ca sa realizezi ca am trecut prin astfel de probleme inca din 2010, urmareste si topicul : http://www.barcaholic.ro/showthread.php?t=984
 

Back
Sus