Cum aleg Fibra de sticla

Salutare,
Iata si primul post, dupa cateva zile in care am incercat sa ma descurc singur mi-am dat seama ca nu prea se poate, lucru pentru care va cer ajutorul.

Nu reusesc sa mi sau seama care sunt diferentele intre, mat,complex,roving, tesaturi si tesaturi multiaxiale. Care cum si la ce se folosesc?

Impreuna cu un prieten dorim sa incepem cu un D5, daca iese bine mai facem unu..... formam o flotila si..... :sail:
 
salve man si bine ai venit p-aici ,speram ca experientele voastre sa le impartasesti cu noi (ca sa ne radem si noi (asta a fost o gluma) )!
sa le luam pe rand ;
-rovingul e un fir de fibra de sticla foarte lung pt diverse aplicatii in afara de barci.
-tesatura e ceva de genul oricarei tesaturi textile ,fire asezate simetric ,material folosit foarte mult in constructia barcilor (recomand).
mutiaxial ,cunoscut ca "stratimat" ,deasemenea foarte folosit in industria barcilor (e mult mai ieftin decat tesatura) dar mai greu de manipulat in timpul impregnarii.
complex ; ce dracu e ala?!?!
mat ;despre mat chiar nu stiu ce sa zic ;i-l gasesti in catalogul celor de la polydis sub foarte multe forme ;pudra ,liant ,tesatura nustiudecare ..etc ,o nebunie!

din propria experienta i-ti pot spune ca merge foarte bine cu stratimatul (chestia aia cu fibrele in toate directiile) sau si mai bine cu tesatura!
succes maxim ,te asteptam cu vesti bune!:noroc:
 
Cele mai folosite fibre sunt matul (stratimatul), si tesatura bidirectionala. Matul are avantajul de a conferi rezistenta pe toate directiile, spre deosebire de tesatura, la care solicitarile maxime sunt posibile doar pe directiile fibrelor. In schimb, de obicei continutul de rasina al produsului finit obtinut din mat e mai mare decat la cel din tesatura, deci greutate ceva mai mare. Tesatura e utilizata mai ales pentru asigurarea continuitatii structurale, iar matul pentru rigidizarea pe toate directiile. Din cauza asta, la produsele de dimensiune mai mare se folosesc in combinatie cele 2 tipuri, pentru avantajele fiecaruia.
 
mat:
1188703236.jpg



tesatura:
cloth.jpg


roving:
1188703338.jpg
 
polyris

In primul rand va multumesc pentru explicatiile primite,
Am discutat (prin e-mail) cu cei de la polydis, foarte amabili mi-au trimis listele lor de preturi si raspunsurile la cateva intrebari.

Pentru "proiectul" nostru (D5) vom utiliza rasina EPIPHEN 4020 + catalizatorul aferent si tesatura fibra 160 gr/mp in rola de 1m (nu 10cm) in speranta ca vom putea sa taiem benzi de 10cm. Vom folosi placaj de exterior, nu okoume, si ma gandesc sa aplicam tesatura pe toata partea experioara a lucrarii.

Ce parere aveti ?
 
Atentie la taiatul in diagonala, trebuie sa tai un pic mai lat decat doresti, daca tragi de fibra se lungeste si se subtiaza - trebuie lucrat fin cu ea.
 
Astazi am primit oferta completa de polydis, iar singura fibra care o au de 150g sau mai mult pana in 300 e MAT. E as avea nevoie de tesatura. Ori nu este tesatura asa subtire, ori a gresit Smokey in postul lui cum arata un MAT. Nu cumva e multiaxial ce a pus smokey in poza si MAT-ul e defapt o tesatura standard?

poate sunt eu tampit, asa ca spuneti-mi daca gresesc :))
 
postul lui Smokey e conform cu realitatea, la sfaturi nu prea a gresit pana acum.
Daca oferta de la Polydis este cumva neclara, suna acolo ca domnisoara Camelia Coman este nu doar amabila ci si experta, te lamureste cel mai bine. Eu am luat recent de la ei tesatura de 150 sau 160 si voal de 27 de grame. Mat nu am luat niciodata dar e evidenta diferenta intre tesatura si mat, poza de smokey este foarte buna.
 
Fratilor, nu reusesc sa gasesc de cumparat cativa metri patrati de stratimat! Incredibil...ori sunt eu nefamiliarizat cu asta..ori...am ghinion!
Am sunat la vreo 5 vanzatori (particulari) de pe net si nu am reusit sa fac rost de marfa!
Ma puteti ajuta cu o sursa de fibra stratimat? Imi trebuie pentru cateva reparatii la o barca Laguna.
Multumesc foarte mult!
 
nu te supara,
dar nu reusesti sa gasesti pentru ca te complici.
Daca suni la vanzatorii "oficiali" rezolvi problema cel mai elegant si cred eu si mai ieftin.
Daca vrei neaparat cu particulari, iti vand eu din ce am luat de la Polidys si imi cumpar eu dupa aia. :D
Bogdan
0720107529
 
sub nici o formA. DE CE? 1. tesatura e prea rara, rasina e prea putin vascoasa (in special ce epoxi) si se scurge. 2. rasina ne-armata cu fibra se crapa in timp, in special sub efectul ultravioletelor, o fibra cat mai deasa combate procesul. 3. fibra de sticla pentru rasini este tratata cu o serie de substante care maresc aderenta dintre fibra si rasina, fibra pentru constructii nu are asa ceva
 

Back
Sus