Cum poti aduce o barca de afara

Multumim.
Nu avem o estimare exacta, dar pentru transportul pe uscat din nordul Germaniei pana la Dunare, de exemplu,cu un transport special, avand un gabarit "depasit" (14m LOA, 18 tone, draft 2,5 metri, am platit doar 3000 de euro. In rest depinde cum iti alegi echipajul si cum iti planifici costurile de drum.
 
velier

Credeti ca ma va ajuta CRIZA sa cumpar un velier pana in cinci mii de la vecinii de la sud de Dunare. La ce riscuri trebie sa ma astept? Oare velistii de acolo sunt ,oarecum, la fel de seriosi ca ai nostrii? Sau sa risc sa iau unul din Germania, sa ma incadrez cu totul la aceiasi suma. Help me, please!
 
Credeti ca ma va ajuta CRIZA sa cumpar un velier pana in cinci mii de la vecinii de la sud de Dunare. La ce riscuri trebie sa ma astept? Oare velistii de acolo sunt ,oarecum, la fel de seriosi ca ai nostrii? Sau sa risc sa iau unul din Germania, sa ma incadrez cu totul la aceiasi suma. Help me, please!

Dar de ce de la Bulgari? AI vreo preferinta anume pentru ei sau doar vrei sa iesi mai ieftin?
 
velier

Ma gandeam la ceva pana in sapte metri, si... sa fiu sincer si ei un in CRIZA. Incerc sa evit alte costuri suplimentare. ...sau poate exista ceva oferte din motherland??!:sail:
 
puteti face ca mine, plecati intr-o vacanta in europa si cand va intoarceti, trageti dupa voi o barca. eu sunt deja la a doua :)
 
la o barca de 6 m cel mai bine si ieftin este transportul pe sosea cu conditia sa nu depasasca latimea de 2.60 m altfel necesita autorizatie agabaritica.

am adus Crowline-ul din Germania iar costurile au fost cele pt motorina....;)
 
Buuuuun,

Ceatza la mal no1: Sun la Autoritatea Rutiere Romana (www.arr.ro ) si ii intreb:
- Domne, vreau sa aduc o barca cu latimea de 3 m de dincolo. Ce trebuie sa fac in asa fel incat sa nu fiu oprit de politie pe drumurile patriei + eventuale informatii referitoare la transportul prin Europa.
Raspunsul aluia de la ARR: -Cat timp esti persoana fizica nu e nici o problema, daca erai persoana juridica atunci trebuia sa ai actele a,b,c ...
Concluzia mea: e clar tipu' ala de la ARR e pe langa total si "merita" sa fie platit din banii contribuabililor.

Ceatza la mal no2: Site-ul MT, partea referitoare la reglementari in transporturi e in constructie: http://www.mt.ro/reglementari/reglementari_transporturi.html asa ca sun la relatii cu publicul 319.61.24 si de acolo imi dau aia 2 numere de telefon
- directia transport rutier: 3196104
- directia transport naval: 3196203
Mi-am bagat picioarele si am baut o cafea.

Ceatza la mal no3 + rezolvare ulterioara: Intru pe site-ul Administratiei Nationale a Drumurilor si sun la 021/318.66.51 (numar luat de pe http://www.cnadnr.ro/pagina.php?idg=32 )
Raspunde o voce de gagica blonda care incepe sa chicoteasca in fundal si sa aiba un dialog in fundal cu "colegu'": "- Bah, vrea unu sa stie informatii despre transportul unei barci. O fi Irinel hi,hi,hi."
Imi spune sa revin dupa 10 minute asa ca mai bag o cafea.
Trec cele 10 minute, revin cu telefonul si imi raspunde un tip care stia ce zice asa ca situatia sta in felul urmator:
- tot ce depaseste 2.55 in latime se taxeaza ca agabaritic
- il intreb temator... "-Si cam cat ar fi taxele??"
Raspunsul lui:
- avizul + autorizatia de "survol" a Romaniei se pot elibera direct din punctul de intrare in tara.
- costul pentru o barca cu latimea de 3 m este de 0.18 Euro/km
- costul pentru lungimea unui ansamblu (masina+trailer) mai mic de 16.5 m este 0 Lei
- daca lungimea ansamblului este intre 16.5 si 17.5 (deci 1 metru peste cei 16.5) atunci costa 0.04 Euro/km
- daca lungimea ansamblului este cu 2 metri mai mare decat 16.5 atunci costul este de 0.10 Euro/km.
- la chestiile de mai sus se adauga costul autorizatiei: 23.8 Euro.

Asta inseamna ca avizele pt ceva cu latimea de 3 m si lungimea masinii+trailer< 16.5m transportata de la Nadlac la Constanta duce pe la 200 Euro. Avizele si autorizatia sunt valabile 4-5 zile din momentul emiterii.
Socoteala simpla: Nadlac-Constanta cam 1000 de km, Olanda-Nadlac inca vreo 1500 de km. Deci presupunand ca romanii sunt campionii jecmanelilor la taxe ---> taxele de tranzit din Olanda si pana la Constanta fac cam 500 de Euro.
Zilele urmatoare o sa incerc sa obtin informatii referitoare la transportul prin UE ca sa verific suma de mai sus.


Pentru Ungaria am gasit asta: http://www.motorway.hu/engine.aspx?page=fees2009 . si asta:http://www.wkk.or.at/verkehr/ungarn.htm insa nu m-am dumirit cam care ar fi taxele pt depasirea latimii si lungimii. Daca stie cineva il rog sa posteze. Idem pt Germania, Austria, Olanda etc.


Linkuri utile: http://www.motorway.hu/engine.aspx?page=europailinkek
---------------------------------------------------------------

Acum ca am lamurit-o si cu rutierul si cat de cat si cu canalele (multam x_petrolist !! ) am urmatoarea situatie (nautica):
- te duci in tara X si iti cumperi barca Y
- faci actele cu respectivul, ala o radiaza de acolo, bei o bere-doua si pleci ...
- o iei pe canale la vale sau ocolesti Europa (ma mai gandesc la propunerea lui Radu :skip: ) si te intalnesti cu autoritatea Z
- autoritatea Z te intreaba de sanatate: de unde ai barca, ai factura la ea, unde e inmatriculata etc etc.

Intrebarea mea este: poti sa navighezi prin Europa de nebun cu o barca radiata dintr-un stat si neinmatriculata in alt stat ?? Merge asa sau se merge printr-un sistem similar cu al masinilor (gen numere provizorii :D ) ?? Care ar fi pasii ?? Exista un termen limita pana la care poti sa aduci barca in tara ???



Keep searching,

:sail:
 
Ultima editare:
Buuuuun,

Intrebarea mea este: poti sa navighezi prin Europa de nebun cu o barca radiata dintr-un stat si neinmatriculata in alt stat ?? Merge asa sau se merge printr-un sistem similar cu al masinilor (gen numere provizorii :D ) ?? Care ar fi pasii ?? Exista un termen limita pana la care poti sa aduci barca in tara ???

Cel mai în măsură să îţi răspundă/să ne răspundă, pentru că sunt şi eu interesat de subiect, ar fi Skipper, el a cumpărat bărcuţa din afara ţării. Din câte ştiu şi domnii de la Yacht Club România au adus un yacht de la o distanţă considerabilă. Cel mai bine ar fi să îi contactezi, ei au relaţii şi la vecinii din Sud.

Ne poţi spune ce barcă este? Dacă starea ei e bună, motorul perfect funcţional, cel mai frumos ar fi să vii cu ea navigând costier, Grecia nu e la o distanţă chiar aşa mare.
 
Cel mai în măsură să îţi răspundă/să ne răspundă, pentru că sunt şi eu interesat de subiect, ar fi Skipper, el a cumpărat bărcuţa din afara ţării. Din câte ştiu şi domnii de la Yacht Club România au adus un yacht de la o distanţă considerabilă. Cel mai bine ar fi să îi contactezi, ei au relaţii şi la vecinii din Sud.

Ne poţi spune ce barcă este? Dacă starea ei e bună, motorul perfect funcţional, cel mai frumos ar fi să vii cu ea navigând costier, Grecia nu e la o distanţă chiar aşa mare.


Salut,
barca e un Dufour Arpege insa cea din Grecia s-a vandut intre timp si acum am gasit una prin Olanda.
Pentru mine si familia mea e arhisuficienta.

Astept ca cel care o vinde sa imi trimita mai multe detalii si accept de la voi orice sfat referitor la cumpararea unui SH (ce ar trebui verificat tinand cont ca suntem in capatul celalalt al continentului si ce ar trebui verificat la fata locului atunci cand se da banii)

Stiu, or sa inceapa o multime de polemici de genul "Ce sa imi iau Logan sau Opel SH" insa momentan bugetul meu nu imi permite "sa ma dau in barci"...

Ca variante de transport:
- canalele (Rin-Dunare) pana o aduc la Mangalia insa daca imi reuseste smecheria pun pariu ca scriu o carte si din banii castigati imi cumpar o alta barca :D
- transportul independent: vezi ce am postat mai sus
- transportul prin firma: am cerut cateva oferte si o sa va zic "rezultatele"
- ocolitul Europei costier: ar fi mult prea frumos insa chiar si pentru mine 3-4 luni e o perioada destul de mare. Eu, in principiu, pot sa lucrez remote de oriunde as fi in lumea asta cu o singura conditie: sa ma pot conecta in termen de 15-30 minute de la data apelului. Cei care au fost la skipertrainingul din Croatia au vazut cam ce fac eu :rock:
 
Intrebarea mea este: poti sa navighezi prin Europa de nebun cu o barca radiata dintr-un stat si neinmatriculata in alt stat ?? Merge asa sau se merge printr-un sistem similar cu al masinilor (gen numere provizorii :D ) ?? Care ar fi pasii ?? Exista un termen limita pana la care poti sa aduci barca in tara ???


Dupa ce ai cumparat-o din alta tara ai o autorizatie provizorie ptr 30 zile. Pe canale nu te intreaba nimei de sanatate daca nu faci prostii si in general o factura ajunge+acte radiere.
Exact ca la auto.
La noi e beleaua mai mare,dar cum astia nu stiu nimic de barci si de legislatie navala, sa ai niste euroi pregatiti de spaga.In rest si pe strada o aduci ca nu te intreaba inmeni.Politia nu stie regulile degabarit
 
Dupa ce ai cumparat-o din alta tara ai o autorizatie provizorie ptr 30 zile. Pe canale nu te intreaba nimei de sanatate daca nu faci prostii si in general o factura ajunge+acte radiere.
Exact ca la auto.
La noi e beleaua mai mare,dar cum astia nu stiu nimic de barci si de legislatie navala, sa ai niste euroi pregatiti de spaga.In rest si pe strada o aduci ca nu te intreaba inmeni.Politia nu stie regulile degabarit


Salut captan,
politia romana poate nu stie regulile de gabarit insa aia de dincolo sigur le stiu pe ale lor ... :)
Nu vreau sa gonesc prin Ungaria cu politaii alora dupa mine :D

Altcineva?? Chiar nu are nimeni nimic de zis??
Din cate stiu eu Dej-ul e cel mai mare port al Romaniei :D, spuneti si voi din experienta voastra cum puteti aduce o barca din afara ... asta ca sa respectam thread-ul.


P.S. Tocmai am primit niste poze proaspete de la proprietar. Revin
 
Salut Andi, Dufour Arpege e o super barca, la vremea ei a fost varf de gama, era considerata cruiser-racer-ul cel mai performant din categoria sa. Ar trebui sa aiba survey-ul facut recent, ca sa ai incredere in barca sa vii cu ea pe apa. In general barcile mai vechi din poliester se verifica la osmoza, cu higrometrul, care arata cata umiditate contine coca barcii. Multe barci mai vechi au osmoza inlaturata prin tratament cu epoxy, ar fi perfect ca barca ta sa fie asa, daca nu, pe viitor in functie de gradul de osmoza e posibil sa aiba nevoie de un asemenea tratament.

Chiar daca survey-ul suna bine, eu as verifica personal imbinarea chilei cu corpul, starea lemnului din interiorul barcii, motorul+transmisia, greementul si velele. Oricum va fi de treaba la barca dupa cumparare, caci sigur vei dori sa mai cureti, lustruiesti sau sa modifici ceva pe gustul tau. Cat despre transport, eu as veni pe canale, fiindca drumul pe mare din Olanda pana in Ro cred ca e cam peste mana si ca durata, si ca experienta necesara (asta daca nu-l iei pe Radu sa te ajute :) ). Daca scrii o carte despre drumul de aducere acasa a barcii, eu o cumpar primu' :D. Ai putea intreba despre tarifele rutiere inclusiv transportatorii, eventual la Dacoda, d-l Dan Cotenescu, un mare iubitor de aventuri pe 2 roti motorizate. Daca poti, da-ne si noua ceva poze, sa salivam si noi putin :p.
 
Am pus cateva poze cu interiorul.
 

Atașamente

  • parbleu_cockpit[1].jpg
    parbleu_cockpit[1].jpg
    63.9 KB · Vizualizări: 116
  • parbleu_kaartentafel[1].jpg
    parbleu_kaartentafel[1].jpg
    52.2 KB · Vizualizări: 111
  • parbleu_kombuis[1].jpg
    parbleu_kombuis[1].jpg
    59.7 KB · Vizualizări: 104
  • parbleu_marifoon[1].jpg
    parbleu_marifoon[1].jpg
    63.2 KB · Vizualizări: 100
De acord cu aprecierile la adresa Dufour Arpege. Şi eu aş alege aducerea integrală pe apă, deşi s-ar putea să nu fie cea mai bună idee. Distanţa este foarte mare, Rinul este o arteră fluvială extrem de aglomerată şi se merge mult la deal, funcţionarea impecabilă a motorului fiind imperioasă. De asemenea, bărcuţa are un pescaj respectabil, deci atenţie, se anunţă o vară secetoasă!
Pe de altă parte, peisajele sunt fabuloase, iar dacă reuşeşti să o aduci nezgâriată până la Mangalia, după zecile de ecluze din drum, înghesuiala din marinele egeene o să ţi se pară o joacă de copii.
Dacă ai nevoie de un echipaj de edecari pentru o astfel de întreprindere - perfect realizabilă de altfel - vei găsi chiar pe forum.
 
ruta canalul manecii /rotherdam /rinn/ dunare

Incerc sa gasesc o solutie de transport IEFTIN a unei barci din vestul Europei. De fapt, de undeva de la Marea Nordului.

Ce am gasit pana acum ar fi :

- Container-ul care are dimensiuni standard (interior ) astfel :
Lungime 5898 mm
Lăţime 2330 mm
Înălţime 2365 mm

Deci, se poate aduce in container o barca avand sub 6 metrii.

- Pe trailer. Scuuump rau.

- Pe mare, ocolind Europa (cred ca e innaceptabil datorita distantei ff mare). Conditia de baza este ca barca sa fie capabila sa iasa pe mare. (Clasa A, minim B). Si, uneori, drumul pe care barca l-ar face pana aici ar fi cel mai drum lung din viata ei, poate chiar mai lung ca toate drumurile celelalte la un loc.

- Pe canalele din Europa si Dunare. Aici ne-ar trebui o harta sa vedem cum se poate face drumul.
daca o iei din nordul angliei vii costier pana la travers de roterdam ,faci traversada si te inscrii pe pasa din dreapta ,iti trebuie minim 2 motoare viteza trebuie sa o ai de aprox 12 nd minim altfel nu faci fata pe pasa / intrii pe ri n apoi langa nuremberg intrii pe canal rin/main/ dunare si mai departe acasa daca vii din olanda sau nord germany este simplu daca nu ai peridoc te costa cam 2E km si iti pune barca unde vreidaca vrei detalii contacteaza ma-- daca vrei transport pe peridoc sau mare in iunie sant disponibil la comanda ferma======0722780875
 
daca o iei din nordul angliei vii costier pana la travers de roterdam ,faci traversada si te inscrii pe pasa din dreapta ,iti trebuie minim 2 motoare viteza trebuie sa o ai de aprox 12 nd minim altfel nu faci fata pe pasa / intrii pe ri n apoi langa nuremberg intrii pe canal rin/main/ dunare si mai departe acasa daca vii din olanda sau nord germany este simplu daca nu ai peridoc te costa cam 2E km si iti pune barca unde vrei daca vrei detalii contacteaza ma-- daca vrei transport pe peridoc sau mare in iunie sant disponibil la comanda ferma======0722780875
 
daca vrei sa vii pe apa iti pot da hartile de la canalul rin / main pana in tara daca vrei sa o iei pe peridoc contacteaza ma la 0722780875 pentru detalii
 
daca o iei din nordul angliei vii costier pana la travers de roterdam ,faci traversada si te inscrii pe pasa din dreapta ,iti trebuie minim 2 motoare viteza trebuie sa o ai de aprox 12 nd minim altfel nu faci fata pe pasa / intrii pe ri n apoi langa nuremberg intrii pe canal rin/main/ dunare si mai departe acasa daca vii din olanda sau nord germany este simplu daca nu ai peridoc te costa cam 2E km si iti pune barca unde vrei daca vrei detalii contacteaza ma-- daca vrei transport pe peridoc sau mare in iunie sant disponibil la comanda ferma======0722780875

Pasa din dreapta, adică trebuie să treci de barajul Haringvliet? Acolo sunt facilităţi pentru yachturi la Hellevoetsluis.
De ce e nevoie de două motoare? E prea puternic curentul?
 

Back
Sus