Cum poti aduce o barca de afara

Incerc sa gasesc o solutie de transport IEFTIN a unei barci din vestul Europei. De fapt, de undeva de la Marea Nordului.

Ce am gasit pana acum ar fi :

- Container-ul care are dimensiuni standard (interior ) astfel :
Lungime 5898 mm
Lăţime 2330 mm
Înălţime 2365 mm

Deci, se poate aduce in container o barca avand sub 6 metrii.

- Pe trailer. Scuuump rau.

- Pe mare, ocolind Europa (cred ca e innaceptabil datorita distantei ff mare). Conditia de baza este ca barca sa fie capabila sa iasa pe mare. (Clasa A, minim B). Si, uneori, drumul pe care barca l-ar face pana aici ar fi cel mai drum lung din viata ei, poate chiar mai lung ca toate drumurile celelalte la un loc.

- Pe canalele din Europa si Dunare. Aici ne-ar trebui o harta sa vedem cum se poate face drumul.
 
Sunt si containere mai lungi, dar tot esti conditionat de latimea si inaltimea corpului. Daca barca are peridoc inclus, e cel mai ieftin si rapid sa o tractezi cu o masina. Uite un exemplu de barca mica maritima, cu tot cu peridoc: http://www.yachtsnet.co.uk/boats/b4388/b4388.htm
 

Atașamente

  • vlcsnap-00057.jpg
    vlcsnap-00057.jpg
    45.4 KB · Vizualizări: 403
  • vlcsnap-00074.jpg
    vlcsnap-00074.jpg
    45.5 KB · Vizualizări: 472
  • vlcsnap-00073.jpg
    vlcsnap-00073.jpg
    30.7 KB · Vizualizări: 406
  • vlcsnap-00070.jpg
    vlcsnap-00070.jpg
    42.5 KB · Vizualizări: 409
  • vlcsnap-00068.jpg
    vlcsnap-00068.jpg
    52.5 KB · Vizualizări: 403
  • vlcsnap-00067.jpg
    vlcsnap-00067.jpg
    50.3 KB · Vizualizări: 411
  • vlcsnap-00066.jpg
    vlcsnap-00066.jpg
    51.8 KB · Vizualizări: 410
  • vlcsnap-00064.jpg
    vlcsnap-00064.jpg
    45.3 KB · Vizualizări: 396
  • vlcsnap-00060.jpg
    vlcsnap-00060.jpg
    44.9 KB · Vizualizări: 412
  • vlcsnap-00059.jpg
    vlcsnap-00059.jpg
    47.3 KB · Vizualizări: 408
Posibilitati de adus barca din vest

remyx: Incerc sa gasesc o solutie de transport IEFTIN a unei barci din vestul Europei. De fapt, de undeva de la Marea Nordului.

Ce am gasit pana acum ar fi :

- Container-ul care are dimensiuni standard (interior ) astfel :
Chiar si cu containerul de 40' tot nu pui o barca serioasa inauntru. In doua cuvinte: ex-clus!

- Pe trailer. Scuuump rau.
Daca e vorba de transportul agabaritic cu latimea totala mai mare de 5m te costa f mult, conform Codului Rutier "poate circula pe drumul public numai in baza autorizatiei speciale emise de administratorul acestuia si cu avizul politiei rutiere." Pt latimi intre 3,2 si 5m iti trebuie autovehicule de insotire. Sub 3,2 m esti in gabaritul acceptat ca normal la noi in tara, nu stiu cume in UE.
Cel mai simplu ar fi sa poti s-o aduci pe peridoc dar in cazul asta e o barca destul de mica. Daca tot faci o treaba, do it big, mai ales ca acum preturile in vest sant f bune.


- Pe mare, ocolind Europa (cred ca e innaceptabil datorita distantei ff mare). Conditia de baza este ca barca sa fie capabila sa iasa pe mare. (Clasa A, minim B). Si, uneori, drumul pe care barca l-ar face pana aici ar fi cel mai drum lung din viata ei, poate chiar mai lung ca toate drumurile celelalte la un loc.
Asta ar fi varianta cea mai frumoasa numai ca cere f mult timp, o vara intreaga chiar daca o iei pe scurtatura Canal du Midi.
- Pe canalele din Europa si Dunare.
Asta e varianta cea mai uzitata, atat de noi in Ro cat si de Bulgari. Iti ia si asta o gramada de timp si bani dar ai avantajul ca poti s-o faci in aproape orice anotimp (exclus perioada lunile jan- feb). Daca pescajul e mai mare de 2 m trebuie sa calculezi in avans pt a ocoli perioadele in care cotele in senal scad si sub 22 dm.
Aici ne-ar trebui o harta sa vedem cum se poate face drumul.
Gasesti atasata o harta cu canalele din Europa - din cauza limitarii dimensiunilor la upload e destul de mica dar te poate ajuta sa-ti faci un calcul preliminar. Hartile detaliate si atlasele iti vor trebui cand te pregatesti sa pleci sa aduci barca, mai vb atunci.
Ruta clasica e Rin-Dunare cu intrare pe la Rotterdam dar daca vii din Scandinavia poti ajunge in Rin numai pe canalele interioare pt a evita faimoasa lor vreme defavorabila.
Nu e un drum usor dar in mod sigur o sa-ti placa si o sa ai timp sa-ti cunosti barca si sa te obisnuiesti cu ea.
 

Atașamente

  • canalele din Europa.jpg
    canalele din Europa.jpg
    69.7 KB · Vizualizări: 162
@skipper, daca poti, trimite te rog pe mail sau da-ne si noua un link cu hartile canalelor din Europa. Am gasit carti de cumparat, dar e prea devreme si eu abia sondez terenul asa ca mi-ar prinde bine la moral o harta digitala mai detaliata.
 

Atașamente

  • ImageUploadedByTapatalk1335297017.009975.jpg
    ImageUploadedByTapatalk1335297017.009975.jpg
    71.5 KB · Vizualizări: 784
  • ImageUploadedByTapatalk1335297005.780304.jpg
    ImageUploadedByTapatalk1335297005.780304.jpg
    34.8 KB · Vizualizări: 772
  • ImageUploadedByTapatalk1335296993.967614.jpg
    ImageUploadedByTapatalk1335296993.967614.jpg
    60.4 KB · Vizualizări: 762
  • ImageUploadedByTapatalk1335296984.430664.jpg
    ImageUploadedByTapatalk1335296984.430664.jpg
    85 KB · Vizualizări: 1,101
  • ImageUploadedByTapatalk1335296972.284335.jpg
    ImageUploadedByTapatalk1335296972.284335.jpg
    71.2 KB · Vizualizări: 1,294
  • ImageUploadedByTapatalk1335296962.001056.jpg
    ImageUploadedByTapatalk1335296962.001056.jpg
    77.2 KB · Vizualizări: 843
  • ImageUploadedByTapatalk1335297026.505105.jpg
    ImageUploadedByTapatalk1335297026.505105.jpg
    63 KB · Vizualizări: 806
Skipper, spasiba pentru harta, ca de obicei se nimereste sa gasim la tine exact ce cautam. Apropo de canalele europene, am inteles ca pentru ambarcatiuni preturile de ecluzare in vest sunt mici, sau se trece chiar gratis. Cica e mai importanta berea pe care o bea turistu dupa ecluza decat taxa de ecluza :). Poate stie cineva ceva mai detaliat, pentru ca ar fi interesant de ajuns cu barca proprie pana in zona Marsiliei, pe ruta Dunare-Rin-Ron si canalele aferente. Am o invitatie de la cineva din Valence-Ron, pe care l-am plimbat asta vara prin tara si in Delta, sa stau la ei oricand vreau. Si uite asta as vrea sa vizitez, in Arles: http://www.wikimapia.org/#lat=43.6777328&lon=4.6310163&z=19&l=0&m=a&v=2

Si apropo de containere, sunt barci offshore, de generatie mai noua ce-i drept, facute special pentru containerizare, la lungimi de pana la 39 de picioare. Arata ciudat, lungi si inguste, dar au totusi calitatile si certificarea offshore. Un prieten care bantuie prin Asia voia sa-si trimita prin container un lighean de Mac 26 in Indonezia sa se balaceasca pe acolo cu el, fiindca "iti trebuie o viata sa ajungi pe apa pana acolo, si daca treci prin Marea Rosie si Aden, iti fura somalezii pana si zaharul din ceai" :).
 
Ultima editare:
Pe Dunare in amonte

Vali: Skipper, spasiba pentru harta, ca de obicei se nimereste sa gasim la tine exact ce cautam. Apropo de canalele europene, am inteles ca pentru ambarcatiuni preturile de ecluzare in vest sunt mici, sau se trece chiar gratis. Cica e mai importanta berea pe care o bea turistu dupa ecluza decat taxa de ecluza :).
Daca ai rabdare gasesti pe net siturile autoritatilor nationale care administreaza canalele si afli exact ce si cat costa. Nu ecluzarea costa ci permisul de navigatie - cel putin la francezi asa e.
Poate stie cineva ceva mai detaliat, pentru ca ar fi interesant de ajuns cu barca proprie pana in zona Marsiliei, pe ruta Dunare-Rin-Ron si canalele aferente.
Ar fi foarte interesant numai ca e o foarte mica problema: trebuie sa urci in contra curentului si asta iti ia o gramada de timp si bani. Singura solutie pe care o vad e sa mergi cu "ia-ma nene", sa te legi de vreun convoi care merge in sus.
Am o invitatie de la cineva din Valence-Ron, pe care l-am plimbat asta vara prin tara si in Delta, sa stau la ei oricand vreau. Si uite asta as vrea sa vizitez, in Arles: http://www.wikimapia.org/#lat=43.6777328&lon=4.6310163&z=19&l=0&m=a&v=2

Si apropo de containere, sunt barci offshore, de generatie mai noua ce-i drept, facute special pentru containerizare, la lungimi de pana la 39 de picioare. Arata ciudat, lungi si inguste, dar au totusi calitatile si certificarea offshore. Un prieten care bantuie prin Asia voia sa-si trimita prin container un lighean de Mac 26 in Indonezia sa se balaceasca pe acolo cu el, fiindca "iti trebuie o viata sa ajungi pe apa pana acolo, si daca treci prin Marea Rosie si Aden, iti fura somalezii pana si zaharul din ceai" :).
Au inceput unii in USA sa construiasca un motor-sailer special conceput pt a intra intr=un container normal de 40 de picioare. Situl lor e:
http://www.containeryachts.com/
 
Sau dati de stire aici cand aveti nevoie sa va faceti un echipaj sa va aduceti barca si nu va costa nimic (in afara de cheltuielile barcii) si mai si capatati experienta si ajungeti in Romania cu practica facuta si stapani pe manevrarea barcii in varii conditii!
 
skip, asta e discutabil. Daca itzi cumperi o barca de 200.000 o dai unora fara certa experientza sa ti-o aduca ::) chiar daca ai asigurare. Eu unul nu as face-o :)
 
Salut Adi si la multi ani :). Romeo sunt sigur ca s-a adresat celor care vor o barca sh ieftina. Cine isi permite sa dea 200 000 pe o barca, sigur gaseste un echipaj profesionist, sau primeste barca direct acasa contracost ;).
 
skip, asta e discutabil. Daca itzi cumperi o barca de 200.000 o dai unora fara certa experientza sa ti-o aduca ::) chiar daca ai asigurare. Eu unul nu as face-o :)

Pai nu era vorba sa le-o "dai" lor ci sa vii impreuna cu ei, asa iti faci experienta!
 
Ultima editare:
din catestiu!barca de 14 m adusa din suedia pana in constanta costurile cu drumul si hrana (ecluzare.combustibil,porturi,diurna echipajului,diverse instrumente necesare navigatiei,treans-log)in jur de 20.000 euro!a venit pe ruta marea baltica,apoi trailer pana la regensburg iarapoi pe dunare-canald-marea neagra-constanta!!!!!
 
din catestiu!barca de 14 m adusa din suedia pana in constanta costurile cu drumul si hrana (ecluzare.combustibil,porturi,diurna echipajului,diverse instrumente necesare navigatiei,treans-log)in jur de 20.000 euro!a venit pe ruta marea baltica,apoi trailer pana la regensburg iarapoi pe dunare-canald-marea neagra-constanta!!!!!

Enorm de mult, de banii astia trec Atlanticul dus-intors!
 
Yacht Club Romania

Buna ziua,

Noi am adus un ketch din Suedia, in urma cu cativa ani, un transport "combinat"- din apropiere de Stockholm pe mare pana in nordul Germaniei, pus apoi pe trailer pana la Dunare, apoi pe Dunare pana la Marea Neagra.
Desigur ca avem si oameni in club cu experienta pentru a realiza acest lucru, cum ar fi Sorin Drugan.

Yacht Club Romania

sail@ycr.ro
www.blacksearegatta.com
 
Buna ziua,

Noi am adus un ketch din Suedia, in urma cu cativa ani, un transport "combinat"- din apropiere de Stockholm pe mare pana in nordul Germaniei, pus apoi pe trailer pana la Dunare, apoi pe Dunare pana la Marea Neagra.
Desigur ca avem si oameni in club cu experienta pentru a realiza acest lucru, cum ar fi Sorin Drugan.

Yacht Club Romania

sail@ycr.ro
www.blacksearegatta.com

Si a costat intr-adevar 20.000 EUR?
 

Back
Sus