minivacanta in Delta - Chilia Veche?

Salutari colegii,

Apelez la voi pentru niste sfaturi legate de o tura in Delta Dunarii, de data aceasta fara caiac.
Avand in vedere ca am mai fost deja la Sfantu Gheorghe, la Sulina, Mila 23, Crisan, iau in calcul foarte serios o tura in zona Chilia Veche - Periprava.
Din ce inteleg, "sezonul" incepe abia in mai, iar Navromul are un program redus in luna aprilie, ceea ce ma cam incurca. Faptul ca la Chilia Veche se poate ajunge cu masina, e un mare avantaj, si e un traseu pe care voiam sa il fac de multa vreme.

Problema este ca nu stiu prea multe despre zona respectiva, si vad ca optiunile turistice sunt mai limitate ca in alte localitati din Delta, ceea ce nu ar fi neaparat un lucru rau. Unul dintre obiectivele principale este sa merg sa vad padurea Letea. Singur, incet, la pas, fara tractoras si fara grupuri de turisti. Si planul general ar fi o plecare perpedes din Periprava, in loc de tura clasica Sulina - Cardon - Letea.

Ce parere aveti? Ce optiuni as avea pentru transportul Chilia Veche - Periprava si retur? Ma pot intelege cu vreun localnic sa faca pe taxiul? Pot inchiria o barca cu motor 5hp? Ideal ar fi sa plec si sa ma intorc de la Chilia Veche in aceeasi zi.

Va multumesc anticipat
 
Salutari colegii,

Apelez la voi pentru niste sfaturi legate de o tura in Delta Dunarii, de data aceasta fara caiac.
Avand in vedere ca am mai fost deja la Sfantu Gheorghe, la Sulina, Mila 23, Crisan, iau in calcul foarte serios o tura in zona Chilia Veche - Periprava.
Din ce inteleg, "sezonul" incepe abia in mai, iar Navromul are un program redus in luna aprilie, ceea ce ma cam incurca. Faptul ca la Chilia Veche se poate ajunge cu masina, e un mare avantaj, si e un traseu pe care voiam sa il fac de multa vreme.

Problema este ca nu stiu prea multe despre zona respectiva, si vad ca optiunile turistice sunt mai limitate ca in alte localitati din Delta, ceea ce nu ar fi neaparat un lucru rau. Unul dintre obiectivele principale este sa merg sa vad padurea Letea. Singur, incet, la pas, fara tractoras si fara grupuri de turisti. Si planul general ar fi o plecare perpedes din Periprava, in loc de tura clasica Sulina - Cardon - Letea.

Ce parere aveti? Ce optiuni as avea pentru transportul Chilia Veche - Periprava si retur? Ma pot intelege cu vreun localnic sa faca pe taxiul? Pot inchiria o barca cu motor 5hp? Ideal ar fi sa plec si sa ma intorc de la Chilia Veche in aceeasi zi.

Va multumesc anticipat
Salut.
Am fost cu caiacul de la Pardina la Periprava, zona este superba si foarte putin umblata de barci cu motor, mi-a placut in special canalul Sulimanca

Se ajunge usor din Periprava in padurea Letea, dar nu cred ca vei reusi sa vezi locurile la pas si sa te intorci in aceeasi zi la Chilia. Sunt doar cateva pensiuni unde poti sta, e bine sa verifici disponibilitatea inante sa te asteni la drum.

Ultima data am fost in Pardina cu masina in mai 2021 iar drumul era plin de gropi si mi-am promis sa nu mai intru vreodata cu masina pe acel drum.
La acel moment incepusera lucrarile de reabiliare a drumului la intrare in Pardina, poate l-au finalizat pana la Tudor Vladimirescu, intereseaza-te de starea lui.

Nu stiu daca poti gasi barci de inchiriat, nu am incerat sa inchiriez dar localnicii sunt de treaba:
cand ne-am intors cu caiacele de la Periprava, catamaranul nu a putut opri la Pardina si ne-a lasat mai in amonte, la Plauru. Ca sa recuperam masinile de la Pardina am apelat la un localnic care a fost mai mult decat amabil si ne-a dus cu masina de la Plauru la Pardina (pe acel drum plin de gropi). Am ramas impresionat de gestul lui.
 

Back
Sus