Bricul Mircea de 1 Mai ?

Adevarul e ca la Radio Erevan: nu Tanti Nuţi a spus ca e liber la bric ci un anume marinar a zis că e liber să se dea cu Tanti Nuţi!

udrea-bot.jpg


PS: MApN a infirmat ieri că ar avea vreo comandă de croazieră pt 1 mai.
 
Udrea's publicity stunt

M-am dat ieri cu Bricul Mircea. Una peste alta, mai mare daraua decât ocaua, a fost o singură croazieră de 1 Mai, nu trei cum s-a anunțat inițial pentru intervalul 30 aprilie - 2 mai, iar croaziera a fost din portul militar Constanța până în dreptul stațiunii Mamaia, nu până la Mangalia. Dacă eram prin Constanța, nu mi-ar fi părut rău de cei 150 de lei, dar dacă pun la socoteală și drumul din București, consider că am ieșit pe minus.

Asta în principal din cauză că nu s-au atins de vele, s-a mers doar cu motorul... Pentru a naviga cu vele ar fi avut nevoie de 140 de persoane dedicate manevrării velaturii, ceea ce am înțeles că se întâmplă doar în perioadele de practică ale studenților de la Academie. Din ce zicea unul dintre marinari, ar fi vrut să facă o mică demonstrație de manevrare a velelor la întoarcere, dar a fost vântul prea puternic.

Toată distracția a durat vreo trei ore, partea faină a fost că toți cei din echipaj, de la marinarii angajați anul trecut și până la comandantul navei au fost foarte, foarte amabili și plini de solicitudine. Velierul e drăguț, dar nu m-am putut abține de la comparații defavorabile cu spectaculoasa nava-școală a marinei italiene, Amerigo Vespucci, pe care am vizitat-o anul trecut, tot în portul Constanța.
 

Back
Sus