PDA

View Full Version : Volvo Ocean Race 2008-2009

capitanul nemo
23 Oct 2008, 01:38 PM
Majoritatea bărcilor paticipante au reuşit să scape din Zona de Convergenţă Ecuatorială şi au trecut în Emisfera Sudică.

Green Dragon deţine un mic avantaj, cu puţin înainte de check-pointul din vecinătatea arhipelagului Fernando de Noronha.

În clasamentul general, Green Dragon este pe locul 5, primele poziţii fiind ocupate de Telefonica Blue, Telefonica Black, Puma şi Ericsson 4.

Extrem de interesant traseul actualei curse (http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/f/fe/VolvoOceanRace.png) (fostă Whitbread), care face escală în India, traversează strâmtoarea Malacca, opreşte în China, trece prin Micronezia, Melanezia, apoi revine la traseul cunoscut al cursei, prin sudul Pacificului, de-a lungul Roaring Forties.

Etapa Qingdao (China) - Rio de Janeiro (Brazilia), care dublează Capul Horn, este cea mai lungă şi mai spectaculoasă.

Se poate spune astfel că actuala cursă Volvo are toate ingredientele pentru a intra în istorie drept cea mai aventuroasă dintre toate ediţiile.

Smokey
23 Oct 2008, 02:30 PM
http://www.volvooceanrace.tv --- se pare ca-i place doar cu IE b-)

Pilgrim
23 Oct 2008, 09:29 PM
http://www.volvooceanracegame.org/home.php

Eu sun cu "Wisper"...mai joaca cineva ...? ;)

capitanul nemo
24 Oct 2008, 12:45 AM

"Vreme Furtunoasa" (subsemnatul).

Cine mai participa? E chiar interesant.

capitanul nemo
26 Oct 2008, 01:06 AM

Bulgarii au o echipa serioasa si sunt extrem de bine poziţionaţi. Şi premiile chiar şi pentru navigatorii virtuali sunt la fel de serioase.

Până acum, se pare că nu suntem decât noi doi din România. :skip:

skipper
26 Oct 2008, 10:46 AM
Haideti c-am intrat si eu acum cu Cacasoto.

Pilgrim
26 Oct 2008, 10:54 AM
Haideti c-am intrat si eu acum cu Cacasoto.

Deci vom fi trei....:)

In acest moment linga tine e "Kamila"...cum e cu regulile de navigatie in acest caz....?

Numele barcii e de provenienta italiana....?:D

skipper
26 Oct 2008, 10:59 AM
Deci vom fi trei....:)

In acest moment linga tine e "Kamila"...cum e cu regulile de navigatie in acest caz....?
Daca regulamentul cursei nu precizeaza altfel, cum e cazul in Cupa Americii sau alte regate, se aplica COLREG atat intre participanti cat si fata de terti.

Numele barcii e de provenienta italiana....?:D

Da, inseamna Cel care se caca pe el!

skipper
26 Oct 2008, 12:02 PM
Vedeti ca am facut un nou thread in Forumul jocului unde putem posta in romaneste!
Se cheama Romania.
http://www.volvooceanracegame.org/forum/index.php?forumid=1&topicid=2350

capitanul nemo
29 Oct 2008, 12:43 AM
Vedeti ca am facut un nou thread in Forumul jocului unde putem posta in romaneste!
Se cheama Romania.
http://www.volvooceanracegame.org/forum/index.php?forumid=1&topicid=2350

Am trecut şi eu Ecuatorul şi sunt în jurul poziţiei 20 000. În ultimile zile am tot recuperat de la 36 000 şi sper să ajung la Cape Town în primii 15 000.

E un român pe 160, Kikouic. Asta din 44 000 concurenţi on-line. :skip:

skipper
29 Oct 2008, 01:05 AM
Am trecut şi eu Ecuatorul şi sunt în jurul poziţiei 20 000. În ultimile zile am tot recuperat de la 36 000 şi sper să ajung la Cape Town în primii 15 000.

E un român pe 160, Kikouic. Asta din 44 000 concurenţi on-line. :skip:
Kikouic e din Cluj.
Ia uitati-va ce traseu a avut pana acum, meserie! Ori are un program de rutare ori e foarte bine pregatit! Jos palaria!

kikouic
29 Oct 2008, 01:54 AM
Kikouic e din Cluj.
Ia uitati-va ce traseu a avut pana acum, meserie! Ori are un program de rutare ori e foarte bine pregatit! Jos palaria!
Sunt francez, vorbesc putin roman, n'am un program de rutare dar fac adesea velier (nu virtual) in marea "méditerranée" spre "Cap d'Agde" in franta te rog ce insemna 'jos palaria' n'am gasit pe dictionar ?

skipper
29 Oct 2008, 01:56 AM
Sunt francez, vorbesc putin roman, n'am un program de rutare dar fac adesea velier (nu virtual) in marea "méditerranée" spre "Cap d'Agde" in franta te rog ce insemna 'jos palaria' n'am gasit pe dictionar ?

jos palaria = bas le chapeau!
Bas le chapeau encore une fois!
Cum ai facut sa te mentii in fruntea plutonului? Ne poti da niste detalii despre cum faci?

kikouic
29 Oct 2008, 03:03 AM
jos palaria = bas le chapeau!
Bas le chapeau encore une fois!
Cum ai facut sa te mentii in fruntea plutonului? Ne poti da niste detalii despre cum faci?

privesc vinturile de +12 si +24 h, pregatesc rute in functie de aceasta, ma proiectesc (a proiecta) in directia aceasta si selectionesc capul cel mai repede, cel care imi pare mai bune. putin noroc, putin intuirea in 36, 48 h. Este tirziu voi la culcare mai discutam miine poi miine couraj !Pe curind

skipper
29 Oct 2008, 05:40 PM
Kikouic pe locul 84!!!
Felicitation! :ole:

capitanul nemo
30 Oct 2008, 12:09 AM
Goddamn! Azi am stat mai mult la serviciu şi m-am apropiat prea mult de Brazilia... :mad: Noroc că la noapte se înteţesc vânturile la sud de Fernando do Noronha şi putem merge mai binişor de aici încolo. Skipper, lead the way! :skip:

skipper
30 Oct 2008, 12:30 AM
Goddamn! Azi am stat mai mult la serviciu şi m-am apropiat prea mult de Brazilia... :mad: Noroc că la noapte se înteţesc vânturile la sud de Fernando do Noronha şi putem merge mai binişor de aici încolo. Skipper, lead the way! :skip:

Capitane, intr-o ora se schimba vantul si daca nu ramai pe 180 intri la sub 75 de grade alura! Eu o sa merg direct spre sud vreo doua zile!:sail:

capitanul nemo
30 Oct 2008, 01:02 AM
Capitane, intr-o ora se schimba vantul si daca nu ramai pe 180 intri la sub 75 de grade alura! Eu o sa merg direct spre sud vreo doua zile!:sail:

O strategie adecvată. Ce părere ai de depresiunea barică din regiunea Tristan da Cunha? :skip:

skipper
30 Oct 2008, 01:07 AM
O strategie adecvată. Ce părere ai de depresiunea barică din regiunea Tristan da Cunha? :skip:

Nu stiu, nu m-am uitat inca. Deocamdata merg la sud curat.
Maine ma apuc sa caut ceva meteo si sa incerc metoda francezului: proiectezi barca unde tr sa fie peste 36 de ore si apoi incerci in zigzaguri sa ajungi acolo. Sursa lui meteo: www.passageweather.com. Incredibil pe unde a reusit sa gaseasca un culoar azi, uitati-va la trasa lui!

x_petrolist
30 Oct 2008, 08:14 AM
salut, am intrat si eu astazi cu "Snow White-s Coffin". bafta. ne vedem la cape town.

Smokey
30 Oct 2008, 10:29 AM
Am trecut azi noapte Ecuatorul, la pranz plec in concediu si in timpul calatoriei voi fi fix langa Ilha de Fernando ... sper sa gasesc in aeroport un wireless sa fac o volta :skip:

remyx
30 Oct 2008, 11:33 AM
I'am in ! cu "Eufrosina".

capitanul nemo
30 Oct 2008, 09:39 PM
I'am in ! cu "Eufrosina".

Succes tuturor! Ultimul care ajunge la Cape Town, dă o bere! :noroc:

Vali
30 Oct 2008, 09:52 PM
Reala sau virtuala :)?

capitanul nemo
30 Oct 2008, 10:24 PM
Reala sau virtuala :)?

Neaparat reală. Eu beau Corona dar mă mulţumesc şi cu un Ursus.
De fapt, sunt dispus să dau o bere oricărui membru al forumului, participant sau nu la regate virtuale, şi să stăm de vorbă despre pasiunea noastră şi altfel decât în acelaşi mediu virtual. :)

Pilgrim
30 Oct 2008, 10:28 PM
Neaparat reală. Eu beau Corona dar mă mulţumesc şi cu un Ursus.
De fapt, sunt dispus să dau o bere oricărui membru al forumului, participant sau nu la regate virtuale, şi să stăm de vorbă despre pasiunea noastră şi altfel decât în acelaşi mediu virtual. :)

..subscriu...pe mine m-a vrajit Tuborg....dar daca discutam despre veliere poate fi orice...:noroc:

Vali
30 Oct 2008, 11:26 PM
:ot:Mie-mi place red bull de butuc si esenta de gemene (2 sub o craca sau 2 ochi albastri), da poate sa fie si de gurgoaze ;)

skipper
31 Oct 2008, 12:22 AM
Navigatori dumneavoastra, vodca cu pepene galben e permisa in asemenea aleasa adunare?
Noi cu beutura bag seama ca stam bine, dar o strategie pe 48h la jocul asta are careva ca eu n-am. Merg spre sud pana dau de gheata!

x_petrolist
31 Oct 2008, 03:21 AM
Eu oscilez inte Ardeal si Scotia ..... cu escale in Germania, Olanda, Franta, Italia, Chile si Australia .... Oare asta este pregatirea pentru Circumnavigatie? Virtual oricind, in persoana .... intre 9-15 Noiembrie cind imi vizitez parintii .....
Referitor la strategie .... incerc sa urmez ce-a spus prietenul Kikouic .... caut 24 in avans vinturile in directia dorita si cu forta cea mai mare .....
Am citit un pic din Bowditch si am hotarit sa merg tot spre sud, pina trec de Horse Latitudes si ajung la sudestice deasupra 60S latitudine .....
Heave .... Hoo ....

remyx
31 Oct 2008, 08:30 AM
Hmm, eu am o problema, in wknd plec pentru cca 60 ore, si Eufrosina mea o sa loveasca coasta sudamericana sau va rata Ilha de Fernando de Noronha.

Am nevoie de un mus cred...b-)

Pilgrim
31 Oct 2008, 10:49 AM
Hmm, eu am o problema, in wknd plec pentru cca 60 ore, si Eufrosina mea o sa loveasca coasta sudamericana sau va rata Ilha de Fernando de Noronha.

daca te pot ajuta cu ceva...spune...

x_petrolist
31 Oct 2008, 04:11 PM

sint in aceeasi zona si iti stau la dispozite

remyx
31 Oct 2008, 04:41 PM
Multzam de oferte.
Pilgrim s-a oferit primul asa ca el are timona pe wknd :)

Domnu' petrolist, saptamana viitoare o vei avea tu daca esti in wknd pe net :)

26479 si recuperez rapid :skip:

capitanul nemo
31 Oct 2008, 09:52 PM
Navigatori dumneavoastra, vodca cu pepene galben e permisa in asemenea aleasa adunare?
Noi cu beutura bag seama ca stam bine, dar o strategie pe 48h la jocul asta are careva ca eu n-am. Merg spre sud pana dau de gheata!

Hai să prindem depresiunea aia şi să profităm de rotaţia ciclonică în sensul acelor de ceasornic din emisfera sudică şi de vânturile mai puternice din ea! :skip:

skipper
2 Nov 2008, 02:18 PM
VO 70 Ericsson 4 a castigat prima etapa de 6500 mile in 21 de zile 17 minute si 54 secunde!!!

Noi mai avem vreo 2 saptamani pe putin!!!.

x_petrolist
2 Nov 2008, 04:12 PM
@remix
salut. urmatoarele doua weekenduri nu prea voi fi linga computer ...
oferta ramine valabila pentru viitor ...

capitanul nemo
3 Nov 2008, 08:30 PM
VO 70 Ericsson 4 a castigat prima etapa de 6500 mile in 21 de zile 17 minute si 54 secunde!!!

Noi mai avem vreo 2 saptamani pe putin!!!.

Iată că primul concurent virtual a sosit şi el. Noi ne luptăm din greu cu vânturile slabe şi schimbătoare ale Latitudinilor Cailor şi nu sunt speranţe să scăpăm din ele mai devreme de 2-3 zile. Wisper s-a îndepărtat şi se anunţă câştigătorul grupului nostru. Celor care vin din urmă le doresc mai mult noroc decât am avut noi! :sail:

x_petrolist
4 Nov 2008, 03:24 AM
vremea se anunta la fel de nepotrivita si pentru noi .... probabil vom minaca sireturile de la bocanci pina ajungem acolo .... bafta si voua .... si felicitari pentru wisper .....

capitanul nemo
4 Nov 2008, 10:53 AM
vremea se anunta la fel de nepotrivita si pentru noi .... probabil vom minaca sireturile de la bocanci pina ajungem acolo .... bafta si voua .... si felicitari pentru wisper .....

Din păcate, situaţia e foarte proastă aici. Sunt numai vânturi adverse sau goluri de vânt. Nu văd cum voi putea trece altfel decât coborând mult spre sud să prind Vânturile de Vest. Mă tem însă că ocolul va fi mult prea mare. :sail:

Pilgrim
4 Nov 2008, 09:14 PM

Multumesc, dar nu e in totalitate meritul meu..., am intrat in joc mai repede...asa se explica milele in plus . Ieri seara am stat pe loc dupa ce o rotire a vintului m-a prins cu spinnackerul ridicat, bilantul ...-112 mile. Astazi am incercat sa recuperez dar se pare ca vintul va scadea mult prin zona:mad:
Am vazut citiva spanioli ca au pavilionul national afisat linga numele barcii...stie cineva cum se poate face...? Poate e vorba de un grup , in acest caz propun sa facem grupul romanilor si sa arboram fiecare pavilionul national...;)

skipper
4 Nov 2008, 09:29 PM
Multumesc, dar nu e in totalitate meritul meu..., am intrat in joc mai repede...asa se explica milele in plus . Ieri seara am stat pe loc dupa ce o rotire a vintului m-a prins cu spinnackerul ridicat, bilantul ...-112 mile. Astazi am incercat sa recuperez dar se pare ca vintul va scadea mult prin zona:mad:...)

Se pare ca e un bug in legatura cu spinacherul; l-au mai dezbatut si altii pe forumul de la VGG. Nu poti ramane cu el ridicat decat daca poti sa-l controlezi din 10 in 10 minute altfel ramai ca mine acum 2 zile ore intregi cu 0 noduri. Code zero e sfant, si in game si in realitate!

Pilgrim
4 Nov 2008, 09:41 PM
Se pare ca e un bug in legatura cu spinacherul; l-au mai dezbatut si altii pe forumul de la VGG. Nu poti ramane cu el ridicat decat daca poti sa-l controlezi din 10 in 10 minute altfel ramai ca mine acum 2 zile ore intregi cu 0 noduri. Code zero e sfant, si in game si in realitate!

Am simtit asta de mai multe ori, treceam la havy pentru o peroada scurta dupa care reveneam si totul era Ok .
Ai idee cum afiseaza pavilionul national...?

skipper
4 Nov 2008, 10:08 PM
Ai idee cum afiseaza pavilionul national...?

Cred ca sant in faza de test cu asta, au numai cateva steaguri si cred se se vor afisa automat. Toata lumea se intreaba pe forum cum se face si nu au inca nici un raspuns. Mai asteptam cateva zile!

Ati vazut ca primii cinci clasati sant toti francezi?

x_petrolist
4 Nov 2008, 10:29 PM
la mine a aparut steagul automat. banuiesc ca este in functie de adresa de email de pe yahoo. eu le-as pune pe amindoua ....

skipper
4 Nov 2008, 11:02 PM
la mine a aparut steagul automat. banuiesc ca este in functie de adresa de email de pe yahoo. eu le-as pune pe amindoua ....

A aparut pt ca e USA si asta a fost unul din primele afisate. Probabil ca lucreaza la steaguri si pe masura ce le termina le afiseaza. De exemplu pe lista mea acum sant mai multe steaguri decat acum o ora!

remyx
5 Nov 2008, 06:43 PM
Exista grupul Romania. Suntem doar 3 membri. Ia bagati-va si voi :rock:

remyx
5 Nov 2008, 06:47 PM
Ce ziceti, cand se vor rupe panzele si va trebui sa cumparam altele ? Eu am un feeling ca asta e strategia jocului...

Smokey
5 Nov 2008, 08:04 PM
Nu va obositi cu bautura, o dai eu oricum ... de toate pentru toti :iupi:

Am plecat 1 saptamana si l-am rugat pe dragul meu frate sa traga carma spre sud dupa ce trec de checkpoint ... si binenteles ca m-a plesnit de Brazilia :o

capitanul nemo
5 Nov 2008, 08:48 PM
Nu va obositi cu bautura, o dai eu oricum ... de toate pentru toti :iupi:

Am plecat 1 saptamana si l-am rugat pe dragul meu frate sa traga carma spre sud dupa ce trec de checkpoint ... si binenteles ca m-a plesnit de Brazilia :o
Să înţeleg că ai eşuat pe Copacabana sau în curtea lui Roberto Barros? :p
Era să bag şi eu spaima în gagicile de pe Ipanema, după o serie nesfâşită de probleme consumatoare de timp la serviciu. :o
Am citit pe forum de un tip care a tras în Ghana! :D

BTW, dacă am început cursa un pic mai târziu, o să fim penalizaţi prin dublarea poziţiei la sosirea în Cape Town?

Smokey
5 Nov 2008, 09:09 PM
Mai conteaza ... ma gandesc ce se va intampla cand vom trece prin stramtori ?!?!

Trebuie sa-mi iau PDA si internet mobil :iupi::happy-banana:

capitanul nemo
8 Nov 2008, 11:55 AM
În sfârşit, vânturi bune! Ce plăcere să mergi cu peste 17 noduri după ce te-ai târât prin calmul acela cu 3-4! Kaapstadt, here I come! Peste o zi şi ceva situaţia vânturilor se va complica însă niţel în zonă, aşa că le urez succes colegilor care vin din urmă.

remyx
9 Nov 2008, 04:38 PM
Mda, deja cativa din noi navigam cu vantul din fata. Foarte neplacut. Eu am decis sa ma duc spre sud, cu riscul sa o iau in balarii decat sa ma uit dupa 12 ore si sa vad barca tot acolo.

remyx
9 Nov 2008, 06:08 PM
Se pare ca s-au scufundat serverele virtualregatta.com :

"504 Gateway Time-out
The server didn't respond in time. "

Fuck, si Eufrosina mea ce face cand serverul e picat, cine o fi preluat echea barcutei mele ? b-)

Pilgrim
9 Nov 2008, 06:18 PM

"504 Gateway Time-out

Fuck, si Eufrosina mea ce face cand serverul e picat, cine o fi preluat echea barcutei mele ? b-)

...se pare ca totul e "down"...:)

de patru ore mergeam cu 13 Knt si nu am miscat nici o mila...:mad:

Smokey
9 Nov 2008, 06:20 PM

"504 Gateway Time-out

furtuna mare... sper ca au backup :p

capitanul nemo
9 Nov 2008, 06:29 PM
...se pare ca totul e "down"...:)

de patru ore mergeam cu 13 Knt si nu am miscat nici o mila...:mad:

Eu am mers de dimineaţă cu 21 de noduri şi am pierdut la greu poziţii. Apoi, spinakerele tuturor au căzut şi bărcile au înţepenit. Altă poznă: mergeam pe acelaşi cap cu Cacasoto şi cu o viteză aproape dublă, însă inexplicabil, acesta se îndepărta de mine... :titanic:

skipper
9 Nov 2008, 06:39 PM
Eu am mers de dimineaţă cu 21 de noduri şi am pierdut la greu poziţii. Apoi, spinakerele tuturor au căzut şi bărcile au înţepenit. Altă poznă: mergeam pe acelaşi cap cu Cacasoto şi cu o viteză aproape dublă, însă inexplicabil, acesta se îndepărta de mine... :titanic:

Am pile la frantuji!:banana:

Au picat serverele de dimineata pt ca de azi tot pe ele ruleaza si Vendee Globe si cred ca n-au putut duce atata trafic. Sa speram macar ca n-au pierdut toate datele!

Pilgrim
9 Nov 2008, 06:40 PM

Cred ca e din cauza Vendee Globe... Am inceput cursa o data cu ceilalti si in citeva minute am ajuns pe locul 8.000...:D
Poate au mutat Bermudele pe traseul nostru si asa se explica anomaliile...

skipper
9 Nov 2008, 06:41 PM
...Apoi, spinakerele tuturor au căzut şi bărcile au înţepenit.

De cand am spus sa nu mergeti cu spinacherul nesupravegheat? Treaba voastra, eu v-am spus!
Nici cu ala mare nici cu cel usor pt ca nu sant stabile. Code 0 rules sub 20nd!

Pilgrim
9 Nov 2008, 06:44 PM
De cand am spus sa nu mergeti cu spinacherul nesupravegheat? Treaba voastra, eu v-am spus!
Nici cu ala mare nici cu cel usor pt ca nu sant stabile. Code 0 rules sub 20nd!

...ai dreptate...mai adauga o bere la datoria mea...:noroc:

capitanul nemo
9 Nov 2008, 06:55 PM
...ai dreptate...mai adauga o bere la datoria mea...:noroc:

Particip şi eu la berea pentru skipper. Nu las niciodată spinakerul când nu pot să-l controlez foarte des, însă astăzi nu m-am putut abţine, având vânt bun... :D Chiar şi aşa însă aveam impresia că alerg după Olandezul Zburător...

Smokey
9 Nov 2008, 07:08 PM
Cred ca problemele de server au aparut din cauza continentelor americane. Ora crash-ului a coincis cu "dimineata lor tarzie" (EST), probabil ca toti au intrat sa inceapa cursa :cool:

Pilgrim
9 Nov 2008, 07:14 PM
Cred ca problemele de server au aparut din cauza continentelor americane. Ora crash-ului a coincis cu "dimineata lor tarzie" (EST), probabil ca toti au intrat sa inceapa cursa :cool:

Cu ocazia asta incercam sa-mi imaginez cum ar fi daca miine ( luni...) in citeva ore nu ar mai functiona internetul pe intreg globul...:rolleyes:

simba_the_sailor
9 Nov 2008, 09:30 PM
Ahoooy!

Duminica, 09 Noiembrie 2008, 1302 hrs.
Les Sables d’Olonne, Franta

Poooc!

skiperrii:

http://www.vendeeglobe.org/fr/edition-2008/skippers/

1 - Roland Jourdain
Veolia Environnement

2 - Jeremie Beyou
Delta Dore

3 - Jean-Pierre Dick
Paprec-Virbac 2

4 - Jean Le Cam
VM Matériaux

5 - Samantha Davies
Roxy

6 - Yann Elies
Generali

7 - Kito de Pavant
Groupe Bel

8 - Arnaud Boissieres
Akena Vérandas

9 - Marc Guillemot
Safran

10 - Michel Desjoyeaux
Foncia

11 - Loick Peyron
Gitana Eighty

12 - Rich Wilson
Great American III

13 - Bernard Stamm
Cheminées Poujoulat

14 - Dominique Wavre
Temenos II

15 - Derek Hatfield
Algimouss Spirit of Canada

16 - Mike Golding
Ecover

17 - Jean-Baptiste Dejeanty
Maisonneuve

18 - Yannick Bestaven
Aquarelle.com

19 - Raphaël Dinelli
Fondation Océan Vital

20 - Unai Basurko
Pakea Bizkaia

21 - Armel Le Cléac´h
Brit Air

22 - Alex Thomson
Hugo Boss

23 - Sébastien Josse
BT

24 - Dee Caffari
Aviva

25 - Steve White
Toe in the Water

26 - Marc Thiercelin
DCNS

27 - Jonny Malbon
Artemis

28 - Vincent Riou
PRB

29 - Brian Thompson
Bahrain Team Pindar

30 - Norbert Sedlacek
Nauticsport-Kapsch

s-au luat la intrecere pe ruta Les Sables d’Olonne , Franta, Doldrums, Capul Bunei Sperante 34 gr. 21 min 25 sec. Sud - 18 gr. 28 min. 26 sec Est , Capul Leeuwin 34 gr. 21 min. 30 sec. Sud-115 gr. 07 min 54 sec. Est, Antarctica la Sud, Capul Horn 55 gr. 59 min. 0 sec Sud-67 gr. 16 min. 0 sec. Vest si inapoi in Les Sables d’Olonne , Franta.

Intrecerea, de unul singur si non-stop, este de asteptat sa dureze aproximativ 3 luni.

Inca odata, de pe site-ul oficial al intrecerii,

www.vendeeglobe.org/en
www.vendeeglobe.org/fr

se pot afla informatii in timp real cum ar fi, cine mai are vele, cine are nevoie de ele, cui i-a zburat catargul, pe cine l-a busit cu ghetarul si multe alte informatii.

Smokey
9 Nov 2008, 11:46 PM
Cu ocazia asta incercam sa-mi imaginez cum ar fi daca miine ( luni...) in citeva ore nu ar mai functiona internetul pe intreg globul...:rolleyes:Da, remember sindromul Y2K de acum 8 ani :D

Ahoooy!

Duminica, 09 Noiembrie 2008, 1302 hrs.
Les Sables d’Olonne, Franta

Poooc!

skiperrii:

Intrecerea, de unul singur si non-stop, este de asteptat sa dureze aproximativ 3 luni.

Inca odata, de pe site-ul oficial al intrecerii,

www.vendeeglobe.org/en
www.vendeeglobe.org/fr

se pot afla informatii in timp real cum ar fi, cine mai are vele, cine are nevoie de ele, cui i-a zburat catargul, pe cine l-a busit cu ghetarul si multe alte informatii.

Buna dimineata,
Bine ai venit pe forum!

Despre Vendee Globe avem un topic aici:
http://www.barcaholic.ro/forum/showthread.php?t=126

Apropo de crash-uri de servere, sunt curios daca pe barcile astea de curse existe sisteme de backup, in caz ca pica un computer sau un sistem de comunicatie :o Am vazut ca 99% din strategie si navigatie se face "la subsol" folosind computere.

simba_the_sailor
11 Nov 2008, 03:04 AM
Multumesc pentru indrumare. Tocmai ce ma trezisem si nu stiam incotro sa o apuc.

Smokey
11 Nov 2008, 10:35 AM
Multumesc pentru indrumare. Tocmai ce ma trezisem si nu stiam incotro sa o apuc.
E, glumeam si eu ... tocmai ce ziceam de continentele americane c-au blocat serverele virtual regatta. No offence :noroc:

Apropo de joc, dupa problema de la servere mie nu-mi mai arata istoricul traseului, nici inainte, nici dupa crash. Desi pe vendee globe e ok b-)

simba_the_sailor
12 Nov 2008, 01:24 AM
Nici o suparare Smokey.

Sambata 8 Noiembrie, a fost Sf. Arhangheli Mihail si Gavril si "am ostenit" :) pina in zori...

kikouic
12 Nov 2008, 08:53 PM
sunt la masa si am baut multe bere ursus, timisoara, ciuc, sighisoara cred ca am baut prea mult dar ved ca cacasoto soseste hai la mine mai este bere !
KIKOUIC

Smokey
12 Nov 2008, 10:52 PM
Se pare ca de maine ne salveaza paza de coasta si ne teleporteaza in Cape Town :)

Almost there!

We’re getting close to the start of Leg 2 of the Volvo Ocean Race Game. In just three days we’ll leave Cape Town and head for Cochin India. So far almost 10000 yachts have finished so there are still a lot of boats on the water!

To give you sailors some rest and time to fix your sails we will cut off the leg race two days prior to the start of the second leg. This will be on November 13th 2008 at 22:00 CET. We will magically teleport all the remaining ships to the harbour and your score will be calculated on the rank you have at that moment. This is a change we had to make because of the sheer size of the number of players.

:titanic:

capitanul nemo
12 Nov 2008, 11:04 PM
Se pare ca de maine ne salveaza paza de coasta si ne teleporteaza in Cape Town :)

:titanic:

Eu încă am speranţe că voi ajunge singur. Am avut 14 ore de staţionare duminică...:mad:

skipper
13 Nov 2008, 12:10 AM
Da, remember sindromul Y2K de acum 8 ani :D

Apropo de crash-uri de servere, sunt curios daca pe barcile astea de curse existe sisteme de backup, in caz ca pica un computer sau un sistem de comunicatie :o Am vazut ca 99% din strategie si navigatie se face "la subsol" folosind computere.

Au de toate. Ce m-a mirat este ca au la ei toate colectia de drivere instalate pe computere, desi e foarte logic s-o aiba. Bine gandit! Eu sant in Turcia acum si mi s-a dezinstalat, in buna obisnuinta a Windowsului, un driver de GPS. Cum nu mi-a dat prin cap sa am o copie la mine, nu-l pot folosi pana nu gasesc unul pe net, ceea ce cere timp si rabdare si nu prea am niciuna, nicialta.

Interesant: din cele 8 barci care s-au intors din Vendee Globe, multe, daca nu majoritatea, acuza probleme electrice si electronice. De luat aminte!

capitanul nemo
13 Nov 2008, 08:37 PM
Eu încă am speranţe că voi ajunge singur. Am avut 14 ore de staţionare duminică...:mad:

Şi am ajuns...:iupi:
Vine cineva în Hout Bay la un pahar de Castle Lager ?

Smokey
17 Nov 2008, 02:42 PM
Ce ziceti de startul dramatic in leg 2?:cool:
http://www.volvooceanrace.tv/page/NewsDetail/0,,12573~1455963,00.html

capitanul nemo
18 Nov 2008, 02:11 AM
Ce ziceti de startul dramatic in leg 2?:cool:
http://www.volvooceanrace.tv/page/NewsDetail/0,,12573~1455963,00.html

La fel de ciudat este şi startul în competiţia on-line. De remarcat este însă că grupul nostru stă destul de bine. Mi se pare interesantă de urmărit competiţia dintre cei care au pornit ca din puşcă în direcţie contrară, spre Sud, în căutarea unor vânturi mai tari, şi cei care au luat-o de-a dreptul, spre Nord.

remyx
18 Nov 2008, 03:37 PM
La fel de ciudat este şi startul în competiţia on-line. De remarcat este însă că grupul nostru stă destul de bine. Mi se pare interesantă de urmărit competiţia dintre cei care au pornit ca din puşcă în direcţie contrară, spre Sud, în căutarea unor vânturi mai tari, şi cei care au luat-o de-a dreptul, spre Nord.

Hai ca nu e mare diferenta. Eu am renuntat la cartea sudului si sunt cateva mile in spatele lu' Minnie.

x_petrolist
21 Nov 2008, 04:42 AM
skipper .... este un "marker" la N-E de insula Mauritiu .... ai vazut-o sau mergi pe scurtatura ????

skipper
21 Nov 2008, 08:20 AM
Mersi, uitasem de asta!

capitanul nemo
13 Dec 2008, 01:17 PM
Iată că a început şi etapa a treia. În ciuda unui e-mail pe care l-am primit aseară (cred că şi voi), nu am acces gratuit la velele profesionale. :confused:
Da, iata ca s-a rezolvat!

remyx
14 Dec 2008, 01:14 AM
A inceput sa fie "trist" jocul. Dupa 3 tentative pe parcursul a 12 ore ca sa ma conectez sa plec si eu cu barca, sunt gata sa renunt.:mad:

skipper
14 Dec 2008, 01:17 AM
A inceput sa fie "trist" jocul. Dupa 3 tentative pe parcursul a 12 ore ca sa ma conectez sa plec si eu cu barca, sunt gata sa renunt.:mad:

Intotdeauna dupa ora la care se schimba vanturile: 12 &24 se blocheaza serverele pt ca toata lumea sa inghesuie sa schimbe vela si capul si acum fiind doua jocuri cu peste 200.000x2 participanti, iti inchipui si tu ce trafic genereaza jumatate de milion de accesari!

skipper
14 Dec 2008, 02:08 AM
Din minunile acestui joc din ce in ce mai misterios pt mine!

adrian.n
14 Dec 2008, 08:21 AM
NU te mira, diferenta era de la curent :))))))))))))))))))))))))))

capitanul nemo
15 Dec 2008, 01:49 AM
Până nu demult era un marker la sud de Sri Lanka, ce ne obliga să ocolim insula pe acolo, dar văd că a dispărut de câteva ore.
Ieri căutam Aldabra şi vedeam că o luase către nord, spre Str. Podul lui Adam dintre insulă şi subcontinentul indian. Acum constat că este chiar în strâmtoare, deşi ieri markerul exista.
Oare o pun de un blat franţujii?

Pilgrim
15 Dec 2008, 01:54 AM
Nu pot intra pe Vendeeglobe de 1 ora...la voi cum merge...?

skipper
15 Dec 2008, 01:58 AM
Până nu demult era un marker la sud de Sri Lanka, ce ne obliga să ocolim insula pe acolo, dar văd că a dispărut de câteva ore.
Ieri căutam Aldabra şi vedeam că o luase către nord, spre Str. Podul lui Adam dintre insulă şi subcontinentul indian. Acum constat că este chiar în strâmtoare, deşi ieri markerul exista.
Oare o pun de un blat franţujii?

Detalii pe forumul jocului! Poporul indignat cere sange de la Aldabra si organizatori! Ce lucrare cvasi-romaneasca!

skipper
15 Dec 2008, 02:14 AM
Nu pot intra pe Vendeeglobe de 1 ora...la voi cum merge...?

Merge ok, seara asta nu s-a mai blocat la 24.

Pilgrim
15 Dec 2008, 02:18 AM
Eu nu am reusit sa intru pina acum 3 minute...:mad:...cu Volvo Ocean nu am avut probleme
Ma aduc la "nana"...o seara buna in continuare...:)

remyx
15 Dec 2008, 11:10 AM
Eu renuntasem. Am intrat de curiozitate si am gasit barca pornita si intr-un mare pluton. Cred ca au pornit-o ei si i-au dat directia corecta.

Pilgrim
15 Dec 2008, 12:53 PM
Eu renuntasem. Am intrat de curiozitate si am gasit barca pornita si intr-un mare pluton. Cred ca au pornit-o ei si i-au dat directia corecta.

Uite aici (http://www.volvooceanracegame.org/mailing-dec08-2/) e-mailul primit de la ei. Zice undeva ca pina la primul login , barca va urma un curs "optim"...:)

Multe cidatenii cu cursele aste avirtuale....:)

skipper
15 Dec 2008, 03:38 PM
Comunicat (http://www.volvooceanracegame.org/forum/index.php?forumid=1) din partea organizatorilor postat pe forum:

Dear VORG Sailors

We are working on a solution to the issues raised in this leg.
We are talking to the organisers of the real VOR in order to agree a solution.

As soon as we have more information for you we will post it in the forum, via email and in the News Section.

We appreciate your patience and we are working hard to solve this as quickly as possible.

De vazut tot acolo si explicatia coerenta a celi de pe Aldabra!

Pilgrim
15 Dec 2008, 11:09 PM
...:D

e-mailul primit aici (http://www.volvooceanracegame.org/mailing-dec08-3/)

capitanul nemo
15 Dec 2008, 11:31 PM
...:D

e-mailul primit aici (http://www.volvooceanracegame.org/mailing-dec08-3/)

O luăm de la capăt. Cineva ar trebui bătut la fund cu cureaua pentru asta.

capitanul nemo
19 Dec 2008, 12:13 AM
Poate mă lămuriţi voi.

skipper
19 Dec 2008, 02:00 AM
Poate mă lămuriţi voi.

Care este problema? Ce nu ti-e clar?
Aritmetica carteziana doboara?
Mais vous etes!

capitanul nemo
19 Dec 2008, 08:03 AM
Care este problema? Ce nu ti-e clar?
Aritmetica carteziana doboara?
Mais vous etes!

Nu, Romeo, priveşte atent la Kikouik. Dar se pare că este un nou bug al VOR care afecteaza pozitiile barcilor.

We are aware of the problems concerning boat positions and the 23:00 (GMT+1) wind update and are doing our utmost best to resolve the situation. For now it is safe to continue sailing on the old winds. Good luck in these hard times!

Aritmetica m-a doborât mereu, din cauza ei nu luam premiul I niciodată!

Smokey
19 Dec 2008, 09:55 AM
Si la mine e ciudat, apar pe ecran undeva decalat fata de pluton b-)

Yacht Club Romania
21 Jan 2009, 12:36 AM
ata cateva din barcile cu care se mai participa din Romania:

Teodora, Pelicanbay, Upgrade, Flipper, calanu,Tzesa, Inkredible Team, Red Lion, ViperMarius, Lord IX, AmazingRace si mai sunt...

capitanul nemo
21 Jan 2009, 01:05 AM
The database appears to be down.

Hamsterii din serverele VORG au încetinit din nou ritmul.

x_petrolist
21 Jan 2009, 03:53 AM
ata cateva din barcile cu care se mai participa din Romania:

Teodora, Pelicanbay, Upgrade, Flipper, calanu,Tzesa, Inkredible Team, Red Lion, ViperMarius, Lord IX, AmazingRace si mai sunt...

Salut si "server" din pupa tuturor. Care ar fi regulile IRC pentru o cursa virtuala cu barcaholicii?
Snow White-s Coffin

bibicu13
21 Jan 2009, 10:31 PM
Hai ca am intrat si eu: Bibicus
:sail:

capitanul nemo
22 Jan 2009, 09:13 PM
Aţi văzut ce vânturi ne vor aştepta în curând la nord?

skipper
23 Jan 2009, 06:29 PM
Pentru rutare gasiti in attach urmatoarele pagini din Atlasul Pilot al Oceanului Atlantic:
- partea de Sud-Vest pentru lunile de vara (dec-feb)
- partea de N-Est pentru februarie
- legenda hartilor.

Sper sa fie de ajutor!

Atlas of Pilot Charts for North Atlantic Ocean se poate downloada integral de pe net aici (http://pollux.nss.nima.mil/pubs/pubs_j_apc_sections.html?rid=10499) si e util de avut pt ca include si Mediterana.

PS. Mi se pare ca atunci cand se stabileste distanta parcursa, jocul adauga si influenta curentilor marini.

x_petrolist
23 Jan 2009, 08:27 PM
... Pentru rutare gasiti in attach urmatoarele pagini din Atlasul Pilot al Oceanului Atlantic ...

Excelenta informatia skipper.

skipper
23 Jan 2009, 08:32 PM
Excelenta informatia skipper.

Concluzia nu e decat una: stam cat mai la larg, 150-200 de mile de coasta pana la Ecuator!

x_petrolist
23 Jan 2009, 10:46 PM
Concluzia nu e decat una: stam cat mai la larg, 150-200 de mile de coasta pana la Ecuator!

daca nu adormeam azi noapte, mi-ar fi fost mai lesne un pic.

skipper
23 Jan 2009, 11:22 PM
daca nu adormeam azi noapte, mi-ar fi fost mai lesne un pic.

Oricum nu aveai ce face asta-noapte. Eu am facut 56 mile scremute in 12 ore!

capitanul nemo
24 Jan 2009, 01:18 AM
Sunt curios, pe la est sau pe la vest de Taiwan?

skipper
24 Jan 2009, 03:05 AM
Sunt curios, pe la est sau pe la vest de Taiwan?

Cred ca e prea devreme de spus dar daca patternul de vant nu se schimba cred ca pe la vest.

bibicu13
26 Jan 2009, 06:28 PM
Cred ca e prea devreme de spus dar daca patternul de vant nu se schimba cred ca pe la vest.

Teodora si AmazingRace sunt pe partea cealalta (est).

bibicu13
28 Jan 2009, 12:55 PM
Se pare ca azi se termina etapa ....
PS. Am reusit sa trec si eu de Ecuator si sunt pe langa Taiwan. Da' lasa ca incepe ea tura urmatoare !!!!

capitanul nemo
28 Jan 2009, 06:37 PM
Se pare ca azi se termina etapa ....
PS. Am reusit sa trec si eu de Ecuator si sunt pe langa Taiwan. Da' lasa ca incepe ea tura urmatoare !!!!

Etapa nu se termină azi, ci mai încolo; o să fie anunţată data şi ora pe site. Ariadna&Co. au mers tare de tot şi de data asta, reuşind să ajungă înaintea bărcilor reale. Eu cred că voi termina mâine.
Paralela 23°27‘N este Tropicul Racului, nu Ecuatorul. :)

Gata, am sosit!
Următoarea etapă începe pe 14 februarie şi va avea 12 300 mile. Aşadar, vom merge vreo 6-7 săptămâni pe puţin.

x_petrolist
30 Jan 2009, 01:25 AM
Felicitari primilor clasati: Inkredible Team, Upgrade, Vreme Furtunoasa.

capitanul nemo
13 Feb 2009, 07:43 PM
Mâine dimineaţă pornim în etapa a cincea, infernal de lungă. Succes tuturor! :)

capitanul nemo
17 Feb 2009, 10:40 PM
Minnie, te-ai lovit de Okinawa, ca generalul Buckner. :)

bibicu13
17 Feb 2009, 10:45 PM
Minnie, te-ai lovit de Okinawa, ca generalul Buckner. :)

Erau mici, nu le-a vazut :D
P.S. Teodora e in primii 100 de ceva vreme !!

capitanul nemo
17 Feb 2009, 11:10 PM
P.S. Teodora e in primii 100 de ceva vreme !!

Felicitari! Însă în opinia mea, cei din trupa de acolo au luat-o mult prea abrupt la vale şi o să se cam lupte cu alizeul.

Smokey
18 Feb 2009, 02:37 AM
ioi ... cine'a pus insula'n drum ?!? :confused:

Sincer sa fiu am cam renuntat la a ma "lupta" cu jocul asta, in timpul zilei am acces la net, dar in rest mi-e peste mana :rolleyes: In plus sunt zile intregi in care sunt plecat, fara pic de net ...

Am fost tentat sa fac un script de "auto-pilot" ... dar nu era fair-play :p

capitanul nemo
18 Feb 2009, 09:49 PM
Nu ştiu voi, dar eu m-am gândit că dacă tot sunt în Pacific să trag o o fugă până în Hawaii, unde să mă angajez salvamar sau eventual să cer azil politic la Unchiu' Obama. :D

http://www.honolulu.gov/multimed/waikiki.asp

bibicu13
20 Feb 2009, 11:21 PM
Felicitari! Însă în opinia mea, cei din trupa de acolo au luat-o mult prea abrupt la vale şi o să se cam lupte cu alizeul.

Se pare ca ai dreptate. Teodora a ajuns pe 9000 iar noi ne chinuim prin zona aia ...

2 intrebari:
1. Ce reprezinta balizele alea de la 147.31 W / 46.58 S si 112.32 W / 44.58 S ?
2. Ce se intampla cu Cacasoto si Red Lion (sunt calare unu' peste altu' de la inceputul etapei :D ) ??

skipper
21 Feb 2009, 12:24 AM
Se pare ca ai dreptate. Teodora a ajuns pe 9000 iar noi ne chinuim prin zona aia ...

2 intrebari:
1. Ce reprezinta balizele alea de la 147.31 W / 46.58 S si 112.32 W / 44.58 S ?
2. Ce se intampla cu Cacasoto si Red Lion (sunt calare unu' peste altu' de la inceputul etapei :D ) ??

1. Balizele alea trebuie lasate intr-un bord sau altul obligatoriu, este in regulament. Vezi in briefingul de la inceputul etapei.
2. Toate barcile abandonate - la care stapanii nu au mai intrat on line sa le carmeasca- sant duse automat pe o ruta simplificata. De asemenea toate inscrierile noi se fac de pe aceeasi ruta. Eu am iesit ca imi lua prea mult timp cheltuit pe degeaba si mi-am atins obiectivele: o etapa VOR si Vendee sub 10.000.

capitanul nemo
24 Feb 2009, 01:10 AM
A treia prognoză greşită a vânturilor din etapa asta. Însă mâine domnul Eol va fi nespus de nehotărât. Probabil a dat iarăşi iama prin cramele cumătrului Bachus.

capitanul nemo
26 Feb 2009, 12:01 AM
Wisper se pare că va trece prin Strâmtoarea Tabar dintre Noua Irlandă şi Insulele Tabar!

În trecut, Arhipelagul Bismark, Noua Irlandă, Noua Britanie şi majoritatea insulelor din regiune erau recunoscute pentru practica frecventă a canibalismului.

Pilgrim
26 Feb 2009, 08:24 AM
Wisper se pare că va trece prin Strâmtoarea Tabar dintre Noua Irlandă şi Insulele Tabar!

În trecut, Arhipelagul Bismark, Noua Irlandă, Noua Britanie şi majoritatea insulelor din regiune erau recunoscute pentru practica frecventă a canibalismului.

...carne proaspata pentru cambuza...:D , pentru prieteni cambuza e la comun....;)

skipper
26 Feb 2009, 08:49 AM

Oare exista si canibalism virtual? Cum s-o manifesta? b-)
Bine ca m-am retras, acum realizez ce periculos era sa continui!

capitanul nemo
26 Feb 2009, 02:16 PM
Oare exista si canibalism virtual? Cum s-o manifesta? b-)

Îl întâlnim mai ales pe diverse forumuri. Cu toţii am dat de astfel de canibali.

Uite nişte antropofagi în comentariile la un articol din Gândul, deşi mie îmi par mai degrabă lotofagi.

http://www.gandul.info/actualitatea/pasapoartele-666-aduc-sminteala-in-senat.html?3927;3998374

Noi românii suntem cea mai avansată civilizaţie din Univers, ne pricepem la toate, suntem policalificaţi, le ştim pe toate, suntem în vârful piramidei cunoaşterii şi orice ar face un oarecare individ, noi am face mult mai bine.

capitanul nemo
4 Mar 2009, 01:25 AM
Incredibil cât de mult s-a întins flota virtuală VOR. Gaşca nebună a spaniolilor în frunte cu Aleph a trecut pe la est de Hawaii!
Eu unul am intrat în nebunia căutării vânturilor portante. Mai e atât de mult până la Rio ... :skip:

Pilgrim
4 Mar 2009, 11:29 AM
Incredibil cât de mult s-a întins flota virtuală VOR. Gaşca nebună a spaniolilor în frunte cu Aleph a trecut pe la est de Hawaii!
Eu unul am intrat în nebunia căutării vânturilor portante. Mai e atât de mult până la Rio ... :skip:

..asta pentru ca ai ignorat posibilitatea indestularii cambuzei in insuleleTabar (mare gresala...mare in timp de "criza"...:D), da "nu-i bai" , pentru asta exista prieteni...:rolleyes:, asa ca pun cambuza la comun...
Dupa ce ne vom indestula pintecele cu carne proaspata de bastinas vom trage noi destule vinturi asa ca nu cred ca vei mai avea nevoie si de cele portante... ;)
...viata e frumoasa...:happy-banana:

capitanul nemo
4 Mar 2009, 01:45 PM
..asta pentru ca ai ignorat posibilitatea indestularii cambuzei in insuleleTabar (mare gresala...mare in timp de "criza"...:D), da "nu-i bai" , pentru asta exista prieteni...:rolleyes:, asa ca pun cambuza la comun...
Dupa ce ne vom indestula pintecele cu carne proaspata de bastinas vom trage noi destule vinturi asa ca nu cred ca vei mai avea nevoie si de cele portante... ;)
...viata e frumoasa...:happy-banana:

Regret, nu mă bag la melanezian la proţap. Dacă ar fi fost vorba de vreo pulpiţă braziliană, poate m-aş mai fi gândit.

skipper
6 Mar 2009, 03:54 AM
Atlas of Pilot Charts - South Pacific Ocean (http://www.nga.mil/MSISiteContent/StaticFiles/NAV_PUBS/APC/Pub107/107mar.pdf) pe luna martie!

Svejk
6 Mar 2009, 05:35 AM
Privind cu atentie inseamna ca cele doua gale's au trecut pe luna asta si putem iesi cu barca. Yepie. Aseara am avut 43 gusting 52 kn, NE, a doua furtuna in mai putin de 7 zile.

skipper
6 Mar 2009, 06:56 AM
Privind cu atentie inseamna ca cele doua gale's au trecut pe luna asta si putem iesi cu barca. Yepie. Aseara am avut 43 gusting 52 kn, NE, a doua furtuna in mai putin de 7 zile.

1. Datele sant media pe ultimii 100-150 de ani. CUm clima s-a dat peste cap in ultimii zece, eu zic sa nu te repezi cu barca dincolo de port.
2. Proverb arabesc: daca s-a intamplat o data, poate nu se mai repeta, dar daca s-a intamplat de doua ori atunci sigur se-ntampla si a treia oara. DEci ateapta si the third gale.
3. Dar de unde esti matale, bravule soldat?

Svejk
6 Mar 2009, 08:49 AM
eu zic sa nu te repezi cu barca dincolo de port

No worries, nu sint la prima abatere. :skip:

3. Dar de unde esti matale

Auckland Harbour, mama tuturor posibilitatilor: iesi pe 10 kn si intr-o jumatate de ora poti sa ai 30kn headwinds. Sau invers.

bravule soldat?

Ma bucur ca cineva mai citeste carti bune. :cool:

capitanul nemo
7 Mar 2009, 01:32 AM
ioi ... cine'a pus insula'n drum ?!?

Dar ciclonu'? Cine-a pus ciclonu'-n drum? :mad:

clujanul
9 Mar 2009, 10:24 PM
Buna la toti
Stie cineva cum se poate vedea intreg clasamentul cursei in desfasurare ?

bibicu13
9 Mar 2009, 10:28 PM
... cadou de la "Corabia Piratilor" (aka fiica-mea de 10 ani) ...

Vali
9 Mar 2009, 10:48 PM
... cadou de la "Corabia Piratilor" (aka fiica-mea de 10 ani) ...

Ce misto, asta da premiu pentru regata virtuala VOR :)

capitanul nemo
15 Mar 2009, 01:16 PM
Luptă strânsă la baliza 3.

L.e. Aldabra a ratat baliza!!!

capitanul nemo
15 Mar 2009, 03:34 PM
Ştie careva vitezele maxime până la care putem utiliza anumite vele în joc?
Tocmai mi s-a rupt spinakerul, la 23 noduri.

Nu înţeleg cum unii merg sub vânturi de 34 noduri cu spinakerul lejer şi nu se întâmplă nimic.:confused:

skipper
15 Mar 2009, 11:48 PM
Luptă strânsă la baliza 3.

L.e. Aldabra a ratat baliza!!!

Nu-i nimic, organizatorii vor da un comunicat prin care ne anunta ca baliza tocmai a fost mutata 30' S!

skipper
15 Mar 2009, 11:51 PM
Ştie careva vitezele maxime până la care putem utiliza anumite vele în joc?
Ne-au dat numai polarele generale, nu si cele pe fiecare vela!

Tocmai mi s-a rupt spinakerul, la 23 noduri.
Daca s-a rupt o vela, foloseste un chit de reparatii.

Nu înţeleg cum unii merg sub vânturi de 34 noduri cu spinakerul lejer şi nu se întâmplă nimic.:confused:
Putem merge si cu spi lejer dar numai la anumite unghiuri, cel putin asa suspectez.

capitanul nemo
16 Mar 2009, 12:06 AM
Nu-i nimic, organizatorii vor da un comunicat prin care ne anunta ca baliza tocmai a fost mutata 30' S!

Nu cred că mai e cazul, s-a întors după vreo oră. Văd că traiectoria de revenire şi timpul pierdut nu i s-au mai adăugat la general...

skipper
16 Mar 2009, 12:49 AM
Nu cred că mai e cazul, s-a întors după vreo oră. Văd că traiectoria de revenire şi timpul pierdut nu i s-au mai adăugat la general...

QE Iterum D!

capitanul nemo
16 Mar 2009, 01:06 AM
QE Iterum D!

Da. In medio ad difficultatem, opportunitas jacet.

rou01
19 Mar 2009, 08:01 PM
Pot sa cunosc numele ambarcatiunilor romanesti? Eu sunt un tip novice la carma numitei MIRELLE. Multumesc frumos.:titanic:

skipper
19 Mar 2009, 08:18 PM
Pot sa cunosc numele ambarcatiunilor romanesti? Eu sunt un tip novice la carma numitei MIRELLE. Multumesc frumos.:titanic:

Vezi grupul YCR aici (http://www.volvooceanracegame.org/personal/group_profile.php?group=VOR+Yacht+Club+Romania)!

capitanul nemo
20 Mar 2009, 11:07 AM
Nu pot decât să remarc eforturile unui echipaj multinaţional din frunte. Adică ziua e condusă din RO, noaptea din SUA. b-)
Îi felicit pe cei care luptă fair-play, se trezesc toată noaptea pentru corecţii de curs şi vele şi îndură bombănelile şefului la serviciu. One man, one boat, no gadgets!

skipper
20 Mar 2009, 11:37 AM
Nu pot decât să remarc eforturile unui echipaj multinaţional din frunte. Adică ziua e condusă din RO, noaptea din SUA. b-)
Îi felicit pe cei care luptă fair-play, se trezesc toată noaptea pentru corecţii de curs şi vele şi îndură bombănelile şefului la serviciu. One man, one boat, no gadgets!

De ce one man, one boat? Nu scrie nicaieri regula asta, chiar daca asa poate ar suna mai fair play! In comunicatul de presa al YCR se vorbeste de "echipe". Daca oamenii pot sa se organizeze pe echipe si sa presteze in carturi, bravo lor!

capitanul nemo
20 Mar 2009, 11:45 AM
De ce one man, one boat? Nu scrie nicaieri regula asta, chiar daca asa poate ar suna mai fair play! In comunicatul de presa al YCR se vorbeste de "echipe". Daca oamenii pot sa se organizeze pe echipe si sa presteze in carturi, bravo lor!

Nu se încalcă nicio regulă şi nu era un protest din partea mea! Membrii echipelor pot purta şapca premiu prin rotaţie, din partea mea.
Doar că în felul acesta, competiţia e ceva de genul Kon-Tiki vs. Playstation.

skipper
20 Mar 2009, 11:58 AM
Nu se încalcă nicio regulă şi nu era un protest din partea mea! Membrii echipelor pot purta şapca premiu prin rotaţie, din partea mea.
Doar că în felul acesta, competiţia e ceva de genul Kon-Tiki vs. Playstation.

Corect, sa faca carturi si la purtatul sepcii!:rock: Sa si-o trimita din USA in Ro cu DHL sa se bucure de ea pe rand amandoi!

x_petrolist
28 Mar 2009, 06:49 AM
Acum se vede diferenta intre skipperi si capitan. Felicitari Mircea. Nu stiu cum stai in clasamentul concursului organizat de YCR dar din lista mea de prieteni ai ajuns primul. Si pentru ca ne-ai spus ca un sejur la Ipanema este visul tau, m-am gindit sa-ti ofer un cadou virtual. Nu de alta, dar pina ajungem si noi, trebuie sa te protejezi de soare ... si nu numai.

capitanul nemo
28 Mar 2009, 11:46 AM
Vreme Furtunoasă: 625 în 41 z 20 h 40 m.
Mulţumesc pentru sprijin, Aurelian, a fost într-adevăr o etapă nebună, pe care o aşteptam de la începutul cursei. Acest loc ţi se datorează şi ţie, eu am fost atât de obosit în ultimile zile încât nu mai auzeam ceasul care anunţa necesitatea unei noi modificări de curs sau vele.
Recunosc că am avut noroc cu carul: am ratat zonele cu calm, mi-au rezistat singurele vele pe care le aveam deşi înainte de Horn îmi plesnise un spinnaker lejer, iar în plus, nu mi-am pierdut nici serviciul.
Felicitări şi pentru ceilalţi, e posibil să nu fi scos un loc atât de bun dacă nu mă goneau ei din urmă din Pacificul de Sud! Sper să nu fi stricat planurile nimănui, ambiţia mea a fost să bat cel mai bun timp scos de un român (Red Lion - 2484) şi să îi înving pe cei cu gadgeturi).

Smokey
11 May 2009, 09:48 AM
http://www.boston.com/bigpicture/2009/05/the_volvo_ocean_race.html

catalin lupu
11 May 2009, 10:58 AM
Am intrat si eu cu Makedonia. Pentru a nu mai apare mereu 0 mile trebuie sa ma duc mai intai la start (respectiv Rio de Janeiro)? Intreb fiindca sunt foarte aproape de Boston si desi am inaintat nu-mi apar deloc mile parcurse...

capitanul nemo
15 May 2009, 08:15 PM
Mâine plecăm din nou, peste Atlantic.

capitanul nemo
17 May 2009, 11:28 PM
Datorită acuzaţiilor de plagiat, Vreme Furtunosă şi subsemnatul, Mircea Trif, se retrag din cursa virtuală Volvo Ocean Race.
Regret că am stricat eventuale socoteli. Rog organizatorii să împartă premiul pe care l-am câştigat în etapa nr. 5 - Transpacifică, între skipperii bărcilor virtuale Inkredible Team şi FeLine Team. Îl rog doar pe Robert să-şi ţină promisiunea de a mă plimba cu barca vara aceasta.
Nu voi colabora niciodată cu vreun yacht club sau instituţie nautică similară din România.
Baftă tuturor!

Vali
17 May 2009, 11:44 PM
De ce nu spui lucrurilor pe nume, sa stie toata lumea cu cine are de-a face? Daca in Ro tot pute de cacanari, macar sa stim si noi de cine sa ne ferim macar in domeniul barcilor.

Smokey
18 May 2009, 08:19 AM
Datorită acuzaţiilor de plagiat, Vreme Furtunosă şi subsemnatul, Mircea Trif, se retrag din cursa virtuală Volvo Ocean Race.
Regret că am stricat eventuale socoteli. Rog organizatorii să împartă premiul pe care l-am câştigat în etapa nr. 5 - Transpacifică, între skipperii bărcilor virtuale Inkredible Team şi FeLine Team. Îl rog doar pe Robert să-şi ţină promisiunea de a mă plimba cu barca vara aceasta.
Nu voi colabora niciodată cu vreun yacht club sau instituţie nautică similară din România.
Baftă tuturor!
cine,unde,cand,cum,de ce,pentru ce?
:eek::eek::eek:

capitanul nemo
18 May 2009, 10:52 AM
cine,unde,cand,cum,de ce,pentru ce?
:eek::eek::eek:

1. Inkredible Team
2. FeLine-team

Am fost sfătuit de primul să stau cuminte şi să-l las în pace pe Powerof7.
Al doilea m-a acuzat că mi-am făcut o profesie din copierea altora şi voi fi descalificat.

De unde ştiau pe cine urmăresc dacă nu se uitau la rândul lor după el? De când e interzis acest lucru? Cum aş putea ajunge sus în clasament dacă nu mi-aş ajusta strategia la cineva care merge cu adevărat bine? De când e interzis să merg pe cel mai bun traseu doar pentru că acolo mai e cineva?

De unde atâta frustrare???

Le mulţumesc că mi-au ucis micul meu hobby, însă nu puteam continua să navighez prin mocirlă. Pentru că şi-au dorit atât de mult premiul meu, chiar dacă sunt nişte mediocri în acest joc, eu refuz să îl mai primesc şi solicit să le fie împărţit.
Din partea mea, organizatorii români se pot autopremia liniştiţi, eu nu-mi calc mândria (fie ea şi virtuală) pentru o şapcă şi o machetă din plastic.

PS: Am înţeles că respectivii domni chiar au bărci cu care să se dea...
Eu, nu!

Smokey
18 May 2009, 11:33 AM
ciudat, urat, balcanic ... :mad:

pe ce pozitie erai?

capitanul nemo
18 May 2009, 11:43 AM
ciudat, urat, balcanic ... :mad:

pe ce pozitie erai?

600; în urcare...

x_petrolist
18 May 2009, 07:18 PM
Este foarte regretabil ca nici macar o intrecere virtuala nu poate fi purtata cu fair play. Nefiind afisat nici un set de reguli YCR pe linga cele prezentate de United Games, care pe deasupra vor identifica si cistigatorii etapelor si overall, acuzatiile si amenintarile cu descalificarea adresate lui Mircea sint puerile si nefondate. Mai mult, daca totusi era nevoie de o clarificare, se putea face in fata participantilor si prin intermediul organizatorilor, nicidecum direct prin mesaje adresate de la un concurrent la altul. Din pacate decizia lui Mircea de a parasi cursa, intemeiata dealtfel, ii va impiedica pe organizatori sa remedieze aceasta situatie.

Vali
18 May 2009, 11:48 PM
Eu n-am participat la VOR (prefer balaceala reala celei virtuale :) ), dar indraznesc sa intreb oamenii de la YCR care e pozitia lor oficiala vizavi de acest incident. Dupa atatea ore si nopti pierdute de Mircea pe net, aratandu-ne la un moment dat ca e cel mai bun, e pacat ca s-a ajuns la asemenea mizerii din partea unora.

Din pacate asa o sa alungati lumea din ograda voastra. Daca sunteti corecti cu Mircea si cu ceilalti barcaholici, spuneti-ne si noua cine sunt Inkredible Team si FeLine-team, ca sa nu existe suspiciunea ca va autopremiati intre voi. Cat despre bulangiii astia 2 care ati umblat cu fofarlica, sa-i pupati pe barcaholici in curu vulcanizat de la camera de raba :D

capitanul nemo
19 May 2009, 12:07 AM
Dacă stimabilii organizatori de la Pont îşi găsesc timp între 2 regate reale şi pentru acest forum, cred că am dreptul să aflu nişte nume, ca să ştiu a cui mână să n-o strâng vreodată. Nu cred că noţiunea de confidenţialitate se poate aplica într-un joc.

lipan
19 May 2009, 07:24 AM
Nu stiu cum se desfasoara acest gen de cursa, cine si cum o supravegheaza, dar parerea mea este ca nu trebuia sa abandonezi. Trebuia sa-ti vezi de cursa si sa le dai cu tifla.

Cu toate acestea,
Sa-ti tina Dumnezeu obiceiul! (chiar daca navighezi virtual sau, mai ales, pe apa)
Lipan

RobertAmbrozie
19 May 2009, 12:04 PM
Draga Mircea si buni prieteni ,

Faptul ca si intr-o cursa virtuala ( care inseamna un joc , o relaxare , o placere aproape copilareasca ) cineva face asemenea magarii , pur si simplu ma sperie , in sensul ca nu credeam ca dracul e chiar atat de negru.

Eu nu vreau sa stiu cine sunt cei doi , pentru ca nu as vrea sa ii asociez cu persoane pe care eventual le-as cunoaste . Va rog sa ii lasti sa isi poarte mizeria in anonimat , altfel va trebui sa ii judecam si sa ii condamnam
( moral ) la temnita grea. Poate vor intelege cat de urat au procedat si isi vor administra singuri pedeapsa .

pentru Mircea , felicitari din toata inima ! Si premiul tau pentru Excelenta , Barbatie si Fairplay : un curs de DAY SKIPPER RYA , GRATUIT ! Nu trebuie decat sa vii la mare , si intr-o saptamana instructorul RYA te va invata tot ce visezi sa stii . Vei locui pe barca si vei face tot programul de instruire si navigatie alaturi de ceilalti 4 colegi de grupa , fara nici o cheltuiala . Felicitari !

Plimbarea promisa....e bonus !:)

Smokey
19 May 2009, 12:14 PM
pentru Mircea , felicitari din toata inima ! Si premiul tau pentru Excelenta , Barbatie si Fairplay : un curs de DAY SKIPPER RYA , GRATUIT ! Nu trebuie decat sa vii la mare , si intr-o saptamana instructorul RYA te va invata tot ce visezi sa stii . Vei locui pe barca si vei face tot programul de instruire si navigatie alaturi de ceilalti 4 colegi de grupa , fara nici o cheltuiala . Felicitari !

Plimbarea promisa....e bonus !:)Robert, toata stima pentru gestul tau!
:noroc: :noroc: :noroc: :noroc: :noroc:

Mircea, sincere felicitari, urmatoarele articole vor fi inspirate din surse reale (am citit ultimul tau articol despre regretatul V.O.R.G)! Sau, cine stie, poate vei avea inspiratie pentru un nou roman ;)

capitanul nemo
19 May 2009, 07:53 PM
Robert, sunt profund impresionat de gestul tău. Mulţumesc!
Astăzi ai făcut un om fericit.

Iulian, vei putea găsi din această vară cel de-al doilea roman al meu - Pontus Euxinus, în librării şi la distribuitorii on-line.

Danke!

RobertAmbrozie
19 May 2009, 11:03 PM
Mircea , ma bucur ca ti-am facut aceasta bucurie , sunt convins ca vei deveni un velist de cea mai buna calitate si chiar mai mult decat atat.

Mie mi-a fost mai usor sa scriu asta decat ti-a fost tie in lungile nopti de cursa , de aceea , inca o data , felicitari !

Vali
19 May 2009, 11:27 PM
Mircea , sunt convins ca vei deveni un velist de cea mai buna calitate si chiar mai mult decat atat.

Mircea, sa fii un velist de calitate, nu golan braconier care se da cu camera de raba , ca subsemnatu' :D.

Robert, ai fost de gashca (virgula) cu Mircea, omu' care merita cu adevarat ce i-ai daruit. Spasiba si din partea mea pentru cadoul facut lui Mircea. Cu ocazia asta te-ai scos frumos si din disputa aia, cand n-aveau loc de tine ca oferi plimbare cu barca echipajului castigator :p

RobertAmbrozie
19 May 2009, 11:53 PM
Subsemnatule , tu te-ai nascut velist de calitate , de aceea tu vei deveni un mare velist de anduranta , un fel de Mick Jagger al baltilor vazute de la timona , in lumina asfintitului . Punem pariu ca am dreptate ?

x_petrolist
20 May 2009, 05:14 AM
Jos palaria Robert. Un gest cu adevarat frumos. Ai facut un barcaholic foarte fericit si ai fericit pe toti barcaholicii.
ps
Daca nu ma insel, nike cu Kita-La au cistigat etapa a 6-a (Rio-Boston) clasindu-se pe pozitia 494

capitanul nemo
20 May 2009, 07:02 AM
Mulţumesc tuturor!
În privinţa aprecierilor, mi-e teamă că nu mă ridic în totalitate la nivelul acestora şi cred că voi le meritaţi mai mult decât subsemnatul. O să îmi dau silinţa să nu vă dezamăgesc. :)

PS. Aurelian, Kita-la era în spatele meu când am abandonat şi ... desigur, skipperul ei a fost acuzat de asemenea de plagiat. Nu am vrut să ştiu de cine, era evident...

nike
21 May 2009, 11:22 AM
Mulţumesc tuturor!
În privinţa aprecierilor, mi-e teamă că nu mă ridic în totalitate la nivelul acestora şi cred că voi le meritaţi mai mult decât subsemnatul. O să îmi dau silinţa să nu vă dezamăgesc. :)

PS. Aurelian, Kita-la era în spatele meu când am abandonat şi ... desigur, skipperul ei a fost acuzat de asemenea de plagiat. Nu am vrut să ştiu de cine, era evident...

Ahoe tuturor,

Desi urmaresc fenomenul de ceva vreme e primul mesaj postat pe forum ( pe vre-un forum), dar trebuie sa-mi folosesc dreptul la replica:

Drept e ca am fost rugat de Inkredible team sa fiu atent sa nu ma lovesc de Powerof7 si pe urma intrebat daca nu cumva am "copiat"

Sentimentele mele sunt impartite relativ la asta:
1.) Nu as considera-o chiar hartuire, poate doar o curiozitate din partea lui. Raspunsul pentru el este NU, si am toata transparenta necesara.
I-am raspuns si lui ca imi arat disponibilitatea de a-mi face publica strategia, fosta si viitoare. Daca primesc vre-un feedback la mesajul acesta poate o sa incep de azi pe acest forum.
2) Tot respectul pentru Mircea, dar viata e murdara, chiar si in mediul virtual. unii folosesc toate armele pentru a castiga. Nu e necesar sa fii cel mai destept sa calculezi cel mai bun curs: trebuie sa ai si concentrare sa nu ratezi momentul optim pentru volta, putere de munca sa pierzi noptile pentru a vedea prognoza, putere sa o faci pe nevasta sa inteleaga (si sa accepte) ce faci tu la 12 noaptea in loc sa fii langa ea in pat, sa rezisti psihic la toate aceste presiuni si altele. Ceilalti nu asteapta decat sa renunti, nu conteaza din ce motiv. Esti marinar, nu ai voie sa renunti, nu ai voie sa cedezi.
3) Desi, repet, NU IL COPIEZ pe Powerof7 sau pe altcareva, nu vad care e problema : manevrele lui sunt publice pentru toata lumea, oricine poate sa il copieze daca vrea sa iasa pe LOCUL 2, si sunt convins ca sunt o multime care incearca asta. Probabil unii sunt in concursul "Cine il copiaza mai bine pe leader". Veti spune da, dar va fi primul dintre romani. Oare! Dar daca pariul facut pe Powerof7 nu e unul castigator? Poate castiga HedgeHog. De ce sa nu il copiezi pe el? Si apoi sa il copiezi intocmai consider ca e destul de dificil. Trebuie sa stai 24 din 24 pe calculator. Iar daca ai si altceva de facut trebuie sa anticipezi mutarile viitoare, deci trebuie sa intelegi ce face, deci nu mai e copiere, e invatare activa.
4) Nu stiu cum e pentru altii, dar pentru mine nu prea gasesc o motivatie sa copiez: am intrat destul de tarziu in joc, deci sanse pentru premiul cel mare nu mai am, oricum loc in casa pentru jucarii nu am si de condus conduc un Volvo, S60 ultimul model, tot timpul, nu doar pentru un weekend. Cine vrea sepci, tricouri si genti sa-mi spuna ca ii dau eu, de calitate.
5) Nu mai sunt la varsta la care sa copiez ca nerodul: zilele trecute am luat un ghiu in cap ca nu m-am aplecat suficient de sprinten la o ampanare. Si eu eram la eche. Asta va spune ceva referitor la dimensiunea burtii, pe care nu o poti avea daca nu ai maturitatea necesara sa investesti timp, efort si bere.
6) Pentru cei care nu au auzit de benchmarking sa le spun pe scurt: te uiti in curtea vecinului, vezi ce face, intelegi ce face, copiezi ceea ce crezi ca ti se potriveste, adaptezi si imbunatatesti, eviti greselile pe care le vezi la el. Inveti de la el si ai si niste repere, targete, modele de referinta. E elementar, manualele de management spun ca e obligatoriu: nu va irositi efortul in a reinventa apa calda.
7) Tot respectul si aprecierea pentru Robert, desi nu e chiar stilul meu, vorbeste prea mult si uneori cu multa aroganta despre lucruri pe care nu le stapaneste, dar e meritul lui ca se zbate sa popularizeaza un domeniu de pionierat, in care avem o traditie subtire, iar oamenii care chiar stiu despre ce e vorba sunt poate prea discreti. Tot respectul spuneam dar plimbarea propusa de el nu e de natura sa ma motiveze. Desi e binevenita, nu e distractiva, si am sa ma explic. Sa ne imaginam ca sunteti un mare iubitor de animale, de catei sa spunem. Va-ti gandit vreodata sa inchiriati un catel ca sa il plimbati prin parc. Imaginativa afacere, centre de inchiriat catei, sigur e mai ieftin decat sa ai propriul tau catel, si nu ai bataie de cap: vaccinuri, tuns, mizerie in casa etc. Sau sa te duci la un prieten numai pentru a te bucura de catelul lui cand iesiti la plimbare impreuna. La fel e si cu barcile, au suflet, sunt ca nevasta, trebuie sa fie a ta. Apropo, ati facut vre-un calcul vreodata cat e de ieftin sa te duci la curve, sau sa te "bucuri" de nevasta altcuiva, in comparatie cu a te insura?

Mult succes tuturor barcaholicilor,
Nike, skipper of Kita-La

capitanul nemo
21 May 2009, 12:47 PM
Mă bucur ca aţi hotărât să ne expuneţi poziţia Dvs. Ca participant în etapa trecută, pot să certific ceea ce aţi spus şi strategia corectă a Kita-La.
Nu poţi emite pretenţii la o poziţie bună dacă nu stai în apropierea celor din frunte, pentru ca sa poţi profita de erorile lor, eventual să-i depăşeşti. Aşa se procedează în orice competiţie de gen!
În privinţa celui care aruncă noroiul, cred că avem de-a face cu un nou caz nu prea straniu însă, cu un anume Dr. Jekyll şi un domn Hyde. Spun asta deoarece atunci când am hotărât să boicotez cursa, am primit două tipuri de mesaje, cu două stiluri distincte de a scrie. Primul era cel al mesajelor incriminatorii, numit în popor băşcălie, însă am primit şi un mesaj absolut normal în care eram întrebat de ce mă întorc. Cred că ştiu cine este domnul Hyde, posibil un membru al forumului care nu poate să scape de frustrările balcanice, oricât ar fugi de departe. Urmând sfaturile lui Robert şi ale persoanelor cu caracter de pe forum, mă voi opri aici, întrucât omul prost îşi poartă deja pedeapsa cu el.

Cred că nike nu a înţeles adevăratul motiv al abandonului. O competiţie este menită să stabilească o ierarhie după criterii enunţate înaintea startului.

Unii acceptă şi respectă regulile şi nici nu clipesc dacă sunt alţii şi mai buni după criteriile respective. Exemplu: în etapa 5 am sosit al 625-lea din 180 000, însă în etapa 6 am încasat-o urât.

Alţii, ei bine, încearcă să schimbe regulile în timpul competiţiei, încercând să le impună pe cele care îi avantajează. Vor încerca să îi învingă pe cei mai buni prin forţă brută, minciună, intimidare, etc.
În momentul în care inamicul foloseşte altă armă, eşti obligat să o schimbi şi tu pe a ta. E inutil să şarjezi cu sabia scoasă împotriva tancurilor.
Eu însă nu pot proceda la fel, refuz să fiu un frustrat! Invidia şi minciuna nu fac parte din bagajul meu genetic. Iată de ce am renunţat. :)

Acestea fiind spuse, aş prefera să încheiem aici subiectul VORG. Să nu devenim cu toţii nişte domni Hyde! Am navigat virtual în jurul lumii din noiembrie 2008 până în mai 2009, însă de acum voi naviga în realitate şi îmi voi raporta persoana numai la gentlemeni. Asta, deoarece viaţa este o cursă asemănătoare, în care aş vrea să concurez doar cu Snow White's Coffin, Cacasoto, adiroman sau Kita-la.

Capitanul Nemo over and out.

nike
21 May 2009, 01:29 PM
Mă bucur ca aţi hotărât să ne expuneţi poziţia Dvs. Ca participant în etapa trecută, pot să certific ceea ce aţi spus şi strategia corectă a Kita-La.
Nu poţi emite pretenţii la o poziţie bună dacă nu stai în apropierea celor din frunte, pentru ca sa poţi profita de erorile lor, eventual să-i depăşeşti. Aşa se procedează în orice competiţie de gen!
În privinţa celui care aruncă noroiul, cred că avem de-a face cu un nou caz nu prea straniu însă, cu un anume Dr. Jekyll şi un domn Hyde. Spun asta deoarece atunci când am hotărât să boicotez cursa, am primit două tipuri de mesaje, cu două stiluri distincte de a scrie. Primul era cel al mesajelor incriminatorii, numit în popor băşcălie, însă am primit şi un mesaj absolut normal în care eram întrebat de ce mă întorc. Cred că ştiu cine este domnul Hyde, posibil un membru al forumului care nu poate să scape de frustrările balcanice, oricât ar fugi de departe. Urmând sfaturile lui Robert şi ale persoanelor cu caracter de pe forum, mă voi opri aici, întrucât omul prost îşi poartă deja pedeapsa cu el.

Cred că nike nu a înţeles adevăratul motiv al abandonului. O competiţie este menită să stabilească o ierarhie după criterii enunţate înaintea startului.

Unii acceptă şi respectă regulile şi nici nu clipesc dacă sunt alţii şi mai buni după criteriile respective. Exemplu: în etapa 5 am sosit al 625-lea din 180 000, însă în etapa 6 am încasat-o urât.

Alţii, ei bine, încearcă să schimbe regulile în timpul competiţiei, încercând să le impună pe cele care îi avantajează. Vor încerca să îi învingă pe cei mai buni prin forţă brută, minciună, intimidare, etc.
În momentul în care inamicul foloseşte altă armă, eşti obligat să o schimbi şi tu pe a ta. E inutil să şarjezi cu sabia scoasă împotriva tancurilor.
Eu însă nu pot proceda la fel, refuz să fiu un frustrat! Invidia şi minciuna nu fac parte din bagajul meu genetic. Iată de ce am renunţat. :)

Acestea fiind spuse, aş prefera să încheiem aici subiectul VORG. Să nu devenim cu toţii nişte domni Hyde! Am navigat virtual în jurul lumii din noiembrie 2008 până în mai 2009, însă de acum voi naviga în realitate şi îmi voi raporta persoana numai la gentlemeni. Asta, deoarece viaţa este o cursă asemănătoare, în care aş vrea să concurez doar cu Snow White's Coffin, Cacasoto, adiroman sau Kita-la.

Capitanul Nemo out and over.

Just, desi sunt un critic, gasesc ca ai dreptate. Pana la urma jocul e joc ca sa te distrezi, nu ca sa suporti mojiciile altora. Ori le inlaturi, ori faci abstractie de ele, ori te retragi. Tu alegi varianta, functie de cat esti de dispus sa: investesti timp, rabdare, sa accepti compromisuri. etc.

Respect hotararea ta, dar e pacat sa te retragi pentru niste natarai, si sa ii privezi pe SWC, Cacasoto, adiroman si altii de placerea de a te avea partener.

Nike, skipper of Kita-La

Vali
21 May 2009, 02:27 PM
Ahoe tuturor,...

7) Tot respectul si aprecierea pentru Robert, desi nu e chiar stilul meu, vorbeste prea mult si uneori cu multa aroganta despre lucruri pe care nu le stapaneste, dar e meritul lui ca se zbate sa popularizeaza un domeniu de pionierat, in care avem o traditie subtire, iar oamenii care chiar stiu despre ce e vorba sunt poate prea discreti. Tot respectul spuneam dar plimbarea propusa de el nu e de natura sa ma motiveze. Desi e binevenita, nu e distractiva, si am sa ma explic. Sa ne imaginam ca sunteti un mare iubitor de animale, de catei sa spunem. Va-ti gandit vreodata sa inchiriati un catel ca sa il plimbati prin parc. Imaginativa afacere, centre de inchiriat catei, sigur e mai ieftin decat sa ai propriul tau catel, si nu ai bataie de cap: vaccinuri, tuns, mizerie in casa etc. Sau sa te duci la un prieten numai pentru a te bucura de catelul lui cand iesiti la plimbare impreuna. La fel e si cu barcile, au suflet, sunt ca nevasta, trebuie sa fie a ta. Apropo, ati facut vre-un calcul vreodata cat e de ieftin sa te duci la curve, sau sa te "bucuri" de nevasta altcuiva, in comparatie cu a te insura?

Mult succes tuturor barcaholicilor,
Nike, skipper of Kita-La

Tot respectul pentru experienta pe care spuneti c-o aveti, dar aici cred ca ar trebui sa intelegeti si oamenii ca Mircea, in jur de 30 de ani (suntem multi pe forum), pentru care conteaza mult o iesire pe mare precum cea oferita de Robert. Pana se va ajunge ca fiecare sa aiba barca lui, se va da cu ce va putea, si in timp isi va rezolva si barca. Eu totusi sunt un caz fericit, imi ajunge si camera de raba :) (cutia mea de fibra).

Din pacate, in Ro e din ce in ce mai neplacuta atmosfera din iahtingul de competitie (daca exista asa ceva :) ). Multi vin si-si varsa frustrarile si-n domeniul asta, dovada fiind interminabilele scandaluri de la regate (reale sau virtuale). Cand eram pionier sau UTC-ist, eram sigur pe regulamentele concursurilor tehnico-aplicative, si acolo castiga intr-adevar cine era mai bun, nu cine latra mai tare sau facea n contestatii. Din cauza asta sunt si eu hotarat sa n-am de-a face vreodata cu cluburile din Ro.

nike
21 May 2009, 04:37 PM
Tot respectul pentru experienta pe care spuneti c-o aveti, dar aici cred ca ar trebui sa intelegeti si oamenii ca Mircea, in jur de 30 de ani (suntem multi pe forum), pentru care conteaza mult o iesire pe mare precum cea oferita de Robert. Pana se va ajunge ca fiecare sa aiba barca lui, se va da cu ce va putea, si in timp isi va rezolva si barca. Eu totusi sunt un caz fericit, imi ajunge si camera de raba :) (cutia mea de fibra).

Din pacate, in Ro e din ce in ce mai neplacuta atmosfera din iahtingul de competitie (daca exista asa ceva :) ). Multi vin si-si varsa frustrarile si-n domeniul asta, dovada fiind interminabilele scandaluri de la regate (reale sau virtuale). Cand eram pionier sau UTC-ist, eram sigur pe regulamentele concursurilor tehnico-aplicative, si acolo castiga intr-adevar cine era mai bun, nu cine latra mai tare sau facea n contestatii. Din cauza asta sunt si eu hotarat sa n-am de-a face vreodata cu cluburile din Ro.

Nu ma intelege gresit, nu ma laud cu experienta mea, care nici nu e asa de vasta. Si eu ma bucur de fiecare iesire pe mare si nu numai pentru ca nu am barca mea (de nici un fel), ci pentru ca imi place cu adevarat. Pasiunea veche ma face insa sa stiu unele lucruri poate mai bine ca altii (subliniez unele). Si nu, fara sa fiu rau, nu cred ca se va ajunge sa aiba fiecare barca lui. Nici nu e normal. Jucariile pe care le vinde Robert sunt "aspirationale" deci daca au prea multi ori nu mai e nici o distractie ori le vor scumpi. Tocmai pentru ca noi astia pasionati ne dorim o barca o face sa fie cumparata de cei cu bani. Sa ne arate statutul lor. Il rog pe Robert sa ne spuna deschis: cati dintre cei care au platit zeci de mii de euro pe o barca noua, aveau habar, cati sunt la primul lor contact cu domeniul?. Am presimtirea ca majoritatea (daca nu toti) au vrut doar sa epateze.

Paradoxal, fara sa il cunosc sau sa-l apreciez in mod deosebit il consider pe TataMare un adevarat pasionat. Poate zgarcit cum spune lumea, si cu alte cusururi, dar pasionat. Si pentru cine stie despre ce vorbesc va spun ca nu e comod sa te dai cu un racer ca al lui. Si-a luat-o chiar ca sa se bucure de ea nu doar sa se dea mare. Am vazut altii, care au bagat mai multi bani in barcile lor, cu motor, mare, comod, dar care se plimba cu zodiac-ul, ca e mai ieftin (ganditi-va cata motorina inghit doua motoare navale de 700 CP - multa, va zic eu, cel putin 80 litri pe ora la viteza de croaziera iar la viteze de fite consumul creste dramatic, nu degeaba au tankuri de peste doua tone)

Si hai sa nu generalizam: or mai fi si cluburi serioase, si oameni de caracter. Sa fim optimisti, poate nu i-am gasit noi pana acum. Sa-i cautam printre "Optimist"-i ?

Eu mi-am exprimat doar parerea mea.

Nike, skipper of Kita-La

x_petrolist
21 May 2009, 07:50 PM
Cursa virtuala eu am considerat-o nu ca pe un joc copilaresc sau pierdere de timp ci mai mult ca pe o modalitate de a invata despre traversade, curenti, vinturi, geografia planetei, prognoza meteo, etc. In plus am si conversat cu oameni din diverse colturi ale lumii care au aceeasi pasiune ca si mine. Daca este greu sa pui ceasul sa sune la 2 dimineata sa verifici sau sa schimbi directia si apoi din nou la 5 cind se schimba vinturile, si asta saptamini la rind, atunci n-ai nici o sansa sa consideri voiaje oceanice sau plimbari mai lungi pe mare. Ce te faci cind e frig, ploua si in mijlocul noptii trebuie sa-ti preiei cartul dupa doar citeva ore de odihna.

@ nike – Felicitari pentru trecerea in grupul barcaholicilor activi de pe forum. O discutie despre strategia de joc va fi benefica pentru multi. Mai interesant insa, cred eu, ar fi sa ne axam pe prognoze meteo si modalitati de rutare. Poti sa descrii un pic manevra de ampanare? Este cumva cea cu focul pe invers care aici se cheama “heave to” sau “hove to”?
@ Vali – Never say never. Ce te faci daca se infiinteaza clubul independentilor posesori de camera de Raba?

Vali
21 May 2009, 08:42 PM
Nu ma intelege gresit, nu ma laud cu experienta mea, care nici nu e asa de vasta. Si eu ma bucur de fiecare iesire pe mare si nu numai pentru ca nu am barca mea (de nici un fel), ci pentru ca imi place cu adevarat. Pasiunea veche ma face insa sa stiu unele lucruri poate mai bine ca altii (subliniez unele). Si nu, fara sa fiu rau, nu cred ca se va ajunge sa aiba fiecare barca lui. Nici nu e normal. Jucariile pe care le vinde Robert sunt "aspirationale" deci daca au prea multi ori nu mai e nici o distractie ori le vor scumpi. Tocmai pentru ca noi astia pasionati ne dorim o barca o face sa fie cumparata de cei cu bani. Sa ne arate statutul lor. Il rog pe Robert sa ne spuna deschis: cati dintre cei care au platit zeci de mii de euro pe o barca noua, aveau habar, cati sunt la primul lor contact cu domeniul?. Am presimtirea ca majoritatea (daca nu toti) au vrut doar sa epateze.

Paradoxal, fara sa il cunosc sau sa-l apreciez in mod deosebit il consider pe TataMare un adevarat pasionat. Poate zgarcit cum spune lumea, si cu alte cusururi, dar pasionat. Si pentru cine stie despre ce vorbesc va spun ca nu e comod sa te dai cu un racer ca al lui. Si-a luat-o chiar ca sa se bucure de ea nu doar sa se dea mare. Am vazut altii, care au bagat mai multi bani in barcile lor, cu motor, mare, comod, dar care se plimba cu zodiac-ul, ca e mai ieftin (ganditi-va cata motorina inghit doua motoare navale de 700 CP - multa, va zic eu, cel putin 80 litri pe ora la viteza de croaziera iar la viteze de fite consumul creste dramatic, nu degeaba au tankuri de peste doua tone)

Si hai sa nu generalizam: or mai fi si cluburi serioase, si oameni de caracter. Sa fim optimisti, poate nu i-am gasit noi pana acum. Sa-i cautam printre "Optimist"-i ?

Eu mi-am exprimat doar parerea mea.

Nike, skipper of Kita-La

Ca sa nu fim off-topic, am continuat aceasta discutie aici (http://forum.barcaholic.ro/showthread.php?p=6063#post6063)

nike
21 May 2009, 10:40 PM
... manevra de ampanare? Este cumva cea cu focul pe invers care aici se cheama “heave to” sau “hove to”?
....

Nu, ceea ce spui tu este manevra de "punere în pană". E destul de simplu: Faci o volta, dar nu dai drumul din crocodili la foc. Deci la sfarsit o sa ai colţul de şcotă al focului în bordul opus colţului de şcotă al randei.
Rezultatul o sa fie o barca cu o viteza de inaintare foarte mica, 1-2 noduri pe vant tare, cu o deriva foarte mare, mult mai stabila (daca esti de unul singur pe nava poti sa lasi carma si sa faci cate ceva pe punte, sa-ti bei cafeaua, etc) iar din cauza derivei, suprafata apei din vant o sa fie mai neteda (cu vartejuri mici lasate de barca) deci mult mai O.K. pentru un rande-vous in mare libera cu o alta barca.
E un fel de "piua-piua" sau "trage pe dreapta" care iti prinde tare bine uneori cand marea se infurie, esti obosit de hatanat sau pur si simplu vrei sa iei o pauza.

Ampanarea e ceva mult mai simplu si elementar: e volta sub vant (gybe pe limba voastra): trecerea velelor dintr-un bord in altul atunci cand rotirea se face cu pupa prin vant. Daca nu strangi intai randa in axul barcii, ghiul sare dintr-un bord in altul cu viteza dar si cu potential de accidente.

Asta cred ca e off-topic, dar nu stiu unde sa o pun

RobertAmbrozie
22 May 2009, 02:40 PM
Tocmai pentru ca noi astia pasionati ne dorim o barca o face sa fie cumparata de cei cu bani. Sa ne arate statutul lor. Il rog pe Robert sa ne spuna deschis: cati dintre cei care au platit zeci de mii de euro pe o barca noua, aveau habar, cati sunt la primul lor contact cu domeniul?. Am presimtirea ca majoritatea (daca nu toti) au vrut doar sa epateze.

Paradoxal, fara sa il cunosc sau sa-l apreciez in mod deosebit il consider pe TataMare un adevarat pasionat. ......................, dar pasionat. . Si-a luat-o chiar ca sa se bucure de ea nu doar sa se dea mare.
Nike, skipper of Kita-La

Nike , tu ai amestecat un pic situatiile si explicatiile , insa incerc eu , la rugamintea ta , in urma experientei mele ,sa iti spun cum stau lucrurile :

1. Toti detinatorii de velier sunt pasionati ( doresti dovezi ? bine: toti cei care au investit bani in a avea un velier ar fi putut sa cumpere un motorboat si nu au facut-o , desi le-ar fi fost mai comod.)
2. Pasiunea nu are legatura cu nivelul de cunostiinte ( nu trebuie sa fi Hagi ca sa fi pasionat de fotbal ) , pasiunea este o motivatie perfecta pentru a deveni mai priceput chiar decat profesionistii.
3. Chiar daca sunt incepatori si mai bogati decat media , detinatorii de veliere sunt oameni de foarte buna calitate ( lucru care contravine un pic credintei populare - izvorate din cultura comunista - care spune ca toti bogatii sunt oameni rai )
4. Pe scurt : nici un client de al meu nu a cumparat un velier ca sa epateze , ci dimpotriva , ca sa se bucure de el cu toata pasiunea .

In privinta lui TataMare , lucrurile sunt exact la fel. A fost incepator , a fost si este bogat , insa intre timp a devenit pasionat , un pic priceput si chiar ii place . Si-a luat barca de curse pentru ca nu i-a placut ca l-am invins consecutiv in 2007 si 2008 iar in consecinta i-am inmanat personal Cupa si medalia locului I la regata Blue Marine din 2008 pe care a castigat-o pe merit. Bravo lui ! E un tip ok si e foarte bine ca exista si trage dupa el multa presa si alti oameni bogati.

Va rog respectuos sa nu mai considerati ca doar dumneavoastra ( daca sunteti pasionati ) aveti dreptul sa va bucurati de aceasta pasiune . Pasionati sunt multi , sunt si destui priceputi , insa foarte putini dintre ei au si sansa de a fi suficient de bogati incat sa isi cumpere un velier mare . Multi velisti bogati din lume sunt la fel de pasionati ca cei care au un 9 metri din placaj si nu exista diferenta de statut nautic intre ei sau diferenta de calitate , exista doar diferenta din conturi. Care , la final , nici macar nu conteaza pe apa .

Asta e marea frumusete : pe mare nu circula bani , nu exista nici bancomate si nici banci . Existi doar tu , marea si cerul.

Vali
22 May 2009, 03:46 PM
Chiar daca suna putin comercial ;), sunt in mare parte de acord cu cele spuse de Robert. Am observat de-a lungul timpului ca lumea e pornita pe oamenii ca Robert, care sunt intr-o anumita masura pionieri intr-un domeniu. Ca exemple, Radu Theodoru a fost barfit la greu pe vremuri, dupa ce a plecat prima data pe mare pe vremea comunismului, Cristian Craciunoiu de la revista Modelism era la fel mancat de cur de modelistii batrani, probabil din invidie ca n-au facut ei revista, Cristian Stanescu de la Motolife e atacat de brigada de la Univers Moto (niste frustrati care fac copy-paste dupa Motorrad), Ionut Tudose are si el meciuri cu niste frustrati etc. Si sa nu uitam ca nimeni nu-i perfect.

Primii 2 sunt oameni care au avut un impact semnificativ asupra mea in perioada cea mai propice, cand se formeaza orizontul unui om, in adolescenta. In fata acestor 4 oameni, carora se alatura si Robert, am sa-mi scot oricand palaria, pentru ca au aratat ca pot realiza ceva semnificativ, fara a fi bogati. Celor care chibiteaza din lateral si nu sunt multumiti de activitatea acestor oameni, le-as spune ca nu-i impiedica nimic sa-i concureze cu adevarat, nu numai sa dea din gura, in spiritul caprei vecinului. Cat despre cei care au cumparat un velier de la Robert, eram de fata in 2008 la RBS cand o familie tanara a cumparat Bavaria 31 expusa, se citea fericirea pe fata lor, si m-am bucurat si eu odata cu ei :). Bucuria detinerii unui velier e de cu totul alta natura decat de exemplu detinerea unei masini exclusiviste, parca ai vrea ca toata lumea sa participe la bucuria ta.

x_petrolist
22 May 2009, 04:08 PM
Nu, ceea ce spui tu este manevra de "punere în pană" ....

Ampanarea e ceva mult mai simplu si elementar: e volta sub vant (gybe pe limba voastra): trecerea velelor dintr-un bord in altul atunci cand rotirea se face cu pupa prin vant. Daca nu strangi intai randa in axul barcii, ghiul sare dintr-un bord in altul cu viteza dar si cu potential de accidente.

Buna manevra punerea asta in pana. Aici este primul lucru care se invata dupa volte. Cit despre ampanarea accidentala, s-a discutat despre ea la topicul Chinese Gybe (unde este si un video clip cu Telefonica Blue). Multumesc pentru clarificare.

Haralamb
23 May 2009, 01:20 AM
Sunt incepator dar pasionat, momentan visez la un mic veliere am iesit de cateva ori pe mare , particip cu velierul '' IANISS'' am avut un start bun dar datorita neatentiei am avut un mic accident care la dus pe pozitia 78945 acum sunt pe 12234 in urcare :banana: Jocul imi pare super interesant.

nike
23 May 2009, 01:35 AM
Salut Robert, multam pentru lamuriri, rugamintea mea este sa nu te ataci, era o parere a mea pe care am vrut s-o impartasec si sa aud si alte pareri. Ia-o ca pe o discutie prieteneasca, un schimb constructiv de pareri, si nu ca pe o cearta in care cineva trebuie sa aiba neaparat dreptate. Suntem oameni de caracter, ce naiba, iar pe de alta parte, un alt lucru in care cred cu tarie, este filosofia Ing-Yang, : lucrurile din lumea reala nu sunt nici albe nici negre ci undeva intre.

1. Toti detinatorii de velier sunt pasionati
4. .... nici un client de al meu nu a cumparat un velier ca sa epateze

Sunt convins ca un anume dram de pasiune au, altfel ar fi complet nebuni sa dea banii pe asa ceva, si nu sunt nebuni si nici prosti (altfel nu ar fi avut bani) mai ales ca in general sunt si zgarciti (iarasi, altfel nu ar fi avut bani daca ii risipeau)
Dar pe de alta parte esti de acord cu mine ca velierele au o aura aparte, sunt pentru initiati, pentru nobilime, pentru printii in costume albe. Cei care au o astfel de pasiune vor pe langa bucuria interna, comuniunea cu natura, pe care ti-o da o plimbare cu barca, sa si transmita ceva despre ei, despre statutul lor social, vor sa se identifice si sa apartina unui anume grup (gen ) de oameni dar sa si comunice acest lucru. Crezi ca din intamplare si fara nici o semnificatie a ales Toyota pentru campania lor "Oameni de caracter" imaginea unui velist?

Cursele de masini sunt pentru burghezie, nobilimea merge la cursele de cai!
Poate "epatare" e un cuvant prea dur, dar cred ca macar un picut au facut-o
si ca sa se diferentieze de ceilalti (macar unii dintre ei)

( lucru care contravine un pic credintei populare - izvorate din cultura comunista - care spune ca toti bogatii sunt oameni rai )

Pot sa confirm si sustin afirmatia ta: cunosc personal, indeaproape, cativa dintre cei care fac parte din top 300 Romanesc, ba chiar si din topuri de acest gen de afara. Toti, dar absolut toti cei cu care am avut contact sunt oameni cat se poate de normali. Nu vorbesc de unii din cei pe care ii vad la TV. Pe aceia nu ii cunosc, vad doar ce vor ei sa arate sau ce vaneaza televiziunile si considera ca ne-ar interesa. Desi per ansamblu sunt mai hotariti, mai curajosi si mai norocosi decat noi astilalti, ca orice om normal au si ei limitarile lor, temerile lor, frustrarile lor. Probabil ca cel mai usor te poti pune in pielea lor dace te gandesti la Somalia. Crede-ma, oricare dintre noi e printre Somalezi mai tare decat e Top300 printre noi. Si in continuare suntem oameni normali.

detinatorii de veliere sunt oameni de foarte buna calitate

Chiar toti? Si atunci de ce spun unii rai ca exista mancatorie intre barcagii. Vorbesc prostii, sunt invidiosi, sau cunosc lucruri pe care tu nu le stii sau nu vrei sa le vezi?

... a luat barca de curse pentru ca nu i-a placut ca l-am invins consecutiv...

Bravo lui, inseamna ca e un tip ambitios, cu sprit de competie ( de altfel nu am avut niciodata nici un dubiu cum ca ar fi altfel)
Daca depune eforturi pentru a fi mai bun ca altii si respecta regulile jocului e de apreciat

Va rog respectuos sa nu mai considerati ca doar dumneavoastra ( daca sunteti pasionati ) aveti dreptul sa va bucurati de aceasta pasiune

Hai sa fim seriosi, cine a zis asta. Parerea mea e ca dimpotriva - sa fie cat mai multi si cat mai bogati: asa ne putem si noi bucura ochii, ne putem alimenta pasiunea si cresc si sansele noastre de a avea acces la o barca (fie ea si a altcuiva). Minunata paralela cu VW

pe mare nu circula bani , nu exista nici bancomate si nici banci

Dar exista pe uscat, si astea iti pot aduce un echipament mai bun, mai multe masuri de siguranta, si poate si un skipper care sa suplineasca lipsa ta de experienta. Cei drept, cum spunea cineva "Marea nu a omorat pe nimeni", dar nici de iertat nu-i iarta pe prosti. Fii pregatit pentru ce e mai rau, si roaga-te sa fie bine.

nike
23 May 2009, 01:40 AM
Bucuria detinerii unui velier e de cu totul alta natura decat de exemplu detinerea unei masini exclusiviste, parca ai vrea ca toata lumea sa participe la bucuria ta.

Si atunci de ce toti cu care m-am bagat in seama imi povestesc de 500 EUR tura pe mare?
Scump halatu' - parca nu-mi vine sa ma bucur de bucuria lor. Ca doar nu sunt copii mei.

Sau n-am abordat eu pe cine trebuie?

Vali
23 May 2009, 05:46 AM
Si atunci de ce toti cu care m-am bagat in seama imi povestesc de 500 EUR tura pe mare?
Scump halatu' - parca nu-mi vine sa ma bucur de bucuria lor. Ca doar nu sunt copii mei.

Sau n-am abordat eu pe cine trebuie?

Aia nu-s velisti, sunt niste cacanari romani ordinari care se considera miez daca au si ei o troaca. In Croatia sau chiar Ungaria la Balaton preturile sunt de bun simt, din banii respectivi omu' isi intretine barca, mai pune si ceva deoparte, plus ca deseori face si pe skipper-u', consumand din timpu' lui. Cand o sa fie si la noi concurenta, preturi mici la marine, si natia mai destupata la cap, poate va fi si la noi accesibil sa te dai o zi sau chiar o saptamana cu vela.