velier spray 22 7.31m

Desi de meserie sunt navigator de foarte mul timp mi-am dorit sa construiesc o barca.Acum cred ca a sosit momentul.Stie cineva unde pot gasi acest proiect .
 
Daca nu vrei planul lui Bruce Robers poti incerca ceva original Joshua Slocum:
a293.gif


a291.gif


a288.gif


a287.gif


a284.gif


a289.gif


a007.gif


Detalii: http://www.ibiblio.org/eldritch/js/a22.htm
sau aici (ultimele pagini): http://www.audioseastories.com/PDF/SailingAloneIllustrations.pdf

sau in cartea originala daca o ai :)

Totusi, designul original e foarte controversat, de unde si modificarile aduse de Roberts si altii.

Exista totusi designuri mai actuale ... asta are peste 100 de ani
 
Ultima editare:
Nu inteleg cum vine chestia asta :
Atat de controversat, incat de multe ori se spune ca Slocum a ocolit Pamantul in ciuda lui Spray, si nu multumita lui.
Te referi cumva la viteza pe care o dezvolta ?
Din cate imi amintesc din lectura cartii, Spray a fost foarte stabil pe directie,dealtfel.
 
Nu inteleg cum vine chestia asta :

Te referi cumva la viteza pe care o dezvolta ?
Din cate imi amintesc din lectura cartii, Spray a fost foarte stabil pe directie,dealtfel.

Capacitatea de a tine bine drumul e de altfel caracteristica barcilor clasice sau a celor moderne cu chila lunga.
Punctele minus ale batranului Spray ar fi:
- stabilitatea mica, improprie unei barci oceanice;
- miscarile violente pe mare montata;
- viteza mica specificata de tine;
Acestea sunt date de forma tipica de V in sectiune, lestul interior plasat foarte sus, in interior, prin urmare necesitand o greutate mai mare a acestuia, deci si a barcii. In teorie acestor barci le place sa stea cu chila in sus odata rasturnate. Spun in teorie, pentru ca desi construite in numar mare (ma refer la replicile moderne de diferite dimensiuni ale lui Roberts) nu s-au inregistrat incidente notabile cu ele. Ba mai mult, imi amintesc ca un Spray australian a navigat pana in Antarctica.
 
fara suparare D-le Profesor

"Yachtsmen pleasuring in the 'lilies of the sea' will not think favourably of my craft," warned Joshua Slocum, anticipating the criticism of those who juggle with coefficients. "They have a right to their opinion, while I stick to mine."

Cind vine vorba de viteza, stabilitate, etc. etc. una e un Spray de 7.30 m si alta e unu' mai maricel ca originalu' lui J.S. 11.2 m.

Mi se pare mie ori am incurcat canalele?
 
eu imi aduc aminte cand i-a fost tare rau de a stat in cabina din cauza prunelor si a branzei consumate in exces.. si nu s-a dat peste cap ..desi el a crezut ca cineva era la carma totusi n-a fost nimeni si furtuna a f furtuna si a rezistat.. si a mai ramas si pe directie daca-mi aduc bine aminte din ce am citit.

va salut
 

Back
Sus