Ce faceti vara asta?

in vara asta, ca in fiecare an pe Cincis are loc o regata de kaiac-canoe. Poate ar fi o ocazie buna de intalnire.

Cat despre ce vreu eu sa fac vara asta:
1. sa-mi fac un kaiac stich 'n glue
2. sa invat macar bazele navigatiei cu vele
3. sa particip la TID
4. sa organizez o iesire de incalzire pentru TID de sub barajul de la Izbiceni pe Olt, varsarea in Dunare si coborare 1-2 zile pe fluviu
5. sa fac un concurs pe Herastrau cu o proba-doua si pentru amatori cu premii frumoase
6. sa imbarlig suficienti kaiacisti bucuresteni sa facem un club, sau macar sa ne combinam la o infrastructura (peridoc, hala de constructie si pastrat barcute) etc.
7. sa il bag pe Catalin (sportiv de-al meu) in lotul olimpic de juniori
 
Planuri barcaholice:

Sa iau examenul de categoria B
Sa navighez pe veliere cat mai mult
Sa cumpar un caiac cu pedale accesorizat pentru pescuit (scuuuump tata, trebuie umpluta pusculita bine)
Sa particip la TID (cu pedale sau fara)
... si in general sa stau cat mai putin cu picioarele pe pamant
:)
 
Ultima editare:
...Vorbea cineva de stitch&glue ?b-)
...Am vrut sa fac un vapor, dar cu cele doua maini stangi ale mele... de 2 saptamani in coace...TOT KAYAK IESE !!!...asa ca ma limitez doar la atat !
...si apoi, bineinteles... la spart in figuri la TID !

(U)P.S. sa nu uit...l-am sunat duminca pe Impaiatu sa-i spun ca numele "Orgasmul Apelor" e deja rezervat ! :)
 

Atașamente

  • IMG_0004.jpg
    IMG_0004.jpg
    53.8 KB · Vizualizări: 66
  • IMG_0006.jpg
    IMG_0006.jpg
    53.3 KB · Vizualizări: 62
Ultima editare:
Eu ...noi ( Blue Marine Yachts ) , ne propunem ca in vara asta sa cream un echipaj puternic pentru noul Swan 42 , sa participam la cateva curse in Marea Neagra cu ea , sa o ducem cu bine in Sardinia , la Cupa Rolex , sa ne clasam bine acolo si sa fim mandri de primul pavilion romanesc ce va flutura la un asemenea nivel . Ne mai propunem sa cream cel putin cativa zeci de absolventi ai cursurilor RYA , sa organizam croaziere si regate , sa imbunatatim performantele barcilor noastre si ale clientilor nostri .Ne mai propunem sa mai aducem cateva barci noi in Romania , oricat ar fi de greu .

Si ne propunem sa ne bucuram de mare si de vele pana haaat...tarziu in toamna , cand vom trece la partea de petreceri si festivitati .
 
In vara asta fac tot ce-mi trece prin cap ... adica ii las pe altii sa se dea pe ape, ca eu is satul :p. In schimb am sa bag carca la greu la hamaleala, ca peste 1 an - 2 sa pot sa spun si eu ca Robert vorba lu' Artanu "Ba, am cu ce!" :).
 
Am sa incerc sa supravietuiesc. Daca imi iese, la anul voi avea mai multa experienta si voi supravietui si la anul, si tot asa.
 
Vara asta sunt sportiv.
Duc barca intai in delta, ma bucur de salbaticie cu plachie,
casc ochii si imi linistesc sufletul , ca mai apoi sa ies in marea Neagra, ocup un loc in Mangalia ( daca zvonurile se vor adeveri. Daca nu , in Tomis ) si ma plimb de-a lungul litoralului nostru,
intr-o lalaiala visatoare, pe care iubitorii regatelor o vor dispretui condescendent.....
Voi mai incerca sa ies din tara catre sud, cat se va putea.
O tendinta solida am sa ma alatur TID-ului , cu caiacul cumparat astazi. Veti vedea ce umeri de Chippendale am sa fac ! :) Si pectorali de Flamingi ! :)
In orice caz, intre iesirile pe ape, am programat sa reiau traseele montane pe care le-am lasat de multa vreme balta. Unul dintre ele : lelea prin Muntii Cindrelului. :)
V-am zis de la inceput : sportiv, nu betivan !
 
Eheeeii,io pe 26 iunie ma ambarc din Sibenik si vreau sa merg in sud, daca se mai nimereste careva p'acolo, dati de veste, poate stam la anchoring in vreo-un colt de insula...
Cat despre Cincis, vin cu placere, tot sunt cel mai aproape.
 
io mai am o saptamana si 4 ore pina ma imbarc pe un bavaria 39 pentru cursul de competent crew+day skipper, doua saptamani in Marea Ionica. :rock::iupi:

nu vreau nimic, doar ma laud :rolleyes:

o sa scriu un post lung cind ma intorc.
:skip:
 
Eu mai am o saptamana pana fac coastal skipper-ul! Ma duc in Mallorca, sper sa fie ceva vant.

@dan_m - asteptam post-ul cel lung de care vorbesti mai sus
 
URGENT croaziera velier Muntenegru

REVIN CU UN ANUNT-INVITATIE, PE CARE L-AM PLASAT DE CATEVA ZILE AIUREA, PE UN TOPIC LA INTAMPLARE, SA FORMAM UN ECHIPAJ VESEL SI PASIONAT, PT O CROAZIERA DE VIS PE MAREA ADRIATICA, CU PLECARE DIN PORTUL BAR, PE 4 AUGUST, PE DURATA A 6 ZILE,, LA PRETUL DE 200 EURO/PERSOANA. SUNTEM 2 AMATORI DIN SUCEAVA, SI IN 3 ZILE, AM FOST DEJA CONTACTATI DE 3 POTENTIALI TOVARASI DE CALATORIE. PT. DETALII, TEL 0744513555. GENU,
 

Back
Sus