She's done it!

"One tough cookie" ... a dat tuturor peste nas, sper ca tanara generatie sa invete ca exista si altceva inafara de Hanna Montana ...
 
Good girl! From the so called "marshmallow generation" iata ca mai apare si un spirit temerar, o adevata raritate. Numai ea stie prin ce a trecut saraca, jos palaria pentru tenacitatea ei de a completa cursul. Am vazut barbati in toata firea care plangeau ca niste copii in timpul unui pasaj trans-atlantic, si stiu cum e cand esti prins intr-o furtuna la mii de km de pamant, deci cu atat mai mult respect pentru fetita asta care a dat dovada de o forta interioara inpresionanta.
Deci pentru cei care aspira la voiaje trans-oceanice, cand va e greu sa va amintiti ca o fata de 16 ani a facut-o, non-stop, solo, around the three capes.
 
Oooo...da !
In ultima vreme am tot citit despre asemenea simpatice fate care uimesc prin tenacitatea de a naviga singurele . Si uimitor, izbutesc !
Am vazut dincolo de partile triumfale ale povestilor, vanataile, bataturile sangerand, ranile de tot felul, dobandite in calatoriile solitare.
E cu neputinta sa nu apara intrebarea: cum reusesc si ce motor le sustine ? Cum de nu abandoneaza coplesite de imprejurari ?
Si de ce niste fete dragute, subtirele, aparent departe de ideea de solitudine, efort sau suferinta fizica ?
S-o fi nascut o generatie de Jeanne D'arc ?
 
Cand aveti timp, dati o cautare pe Google sau Youtube despre Roz Savage, o englezoaica incredibila, care a traversat Atlanticul si Pacificul de una singura cu o ambarcatiune exclusiv cu vasle. Orice aspirant la statutul de navigator ar trebui sa isi puna poza unei asemenea eroine ca pe o icoana, sursa de motivatie in momentele de cumpana :).
 
[youtube]O4z6Rp_yJTs[/youtube]

[youtube]5mUfhdJLegs[/youtube]

[youtube]6UaA4Q4P5uc[/youtube]
 

Back
Sus