Ce am gresit noi, sa nu faca si altii

In vederea construirii lui C17 am demarat de antrenament constructia unui D5 si a unei canoe dupa planurile gratuite de la bateau. Astfel am savarsit o serie de greseli la executie pe care le-am vazut apoi si din care am invatat cate ceva. Astfel m-am gandit ca este binevenit un topic unde cei care construiesc barci dar si cei care gresesc in exploatare sau intretinere sa postam greselile pentru a invata si altii din ele nu numai noi, cei care gresim:

cea mai importanta greseala a fost ca dupa ce am chituit rosturile de margine la canoe, nu am aplicat si fibra peste imediat, din lipsa de timp in acea seara. astfel a doua zi cand chitul s-a intarit fibra nu s-a mai asezat uniform peste chit si a inglobat mult aer, rezultand astfel un defect structural la imbinare pe care l-am vazut exact atunci dar nu mai aveam ce face si i-am dat bice inainte, nefiind o problema de rezistenta la dimensiunile unei canoe.

a doua ca importanta este ca la imbinarea jumatatilor de laterale nu am tinut cont de ordinea de trasare si din acest motiv a rezultat o nepotrivire de cativa milimetrii la capetele barcii in momentul asamblarii, care vor fi remediate fara mari probleme.

alta greseala a fost ca la inadirea jumatatilor de placaj am pus prea multa rasina si am pus si un sprijin sub ele, rezultatul a fost ca s-au lipit si placile dar si sprijinul de a trebuit sa le polizez cu flexul ca sa scap de ele. Adica am subestimat puterea de lipire a rasinii epoxi.

imagini de pe santierul naval Berceni le puteti vedea aici: http://picasaweb.google.com/razvan.zis.capitanu/SantierulNavalBerceni#

continuam lucrul si speram fara greseli

Daca cineva vede ceva gresit, sfaturile sunt binevenite.
 
Pai daca ne dam greselile pe fata ... sa ma expun si eu, ca am ceva lista :)

In general toate gresesile mari pe care le-am facut au plecat de la 3 cauze mari si late:
1. spatiu de lucru inadecvat: adica n-am avut un loc incalzit si acoperit pentru epoxy, asa ca eram la mila vremii, unde sa pot slefui fara conteze praful rezultat si vopsi fara sa conteze vaporii, luminat bine, etc
2. gestionarea timpului: m-am apucat de lucruri care necesitau apoi urmatorii pasi facuti imediat
3. am lucrat singur si in unele etape mi-ar fi prins bine o mana de ajutor pt. a tine cate ceva, la masurari, etc; asa ca am incercat sa fac tot felul de constructii ajutatoare care n-au functionat in permanenta

Au mai fost cateva greseli datorate lipsei de experienta in lucrul cu epoxy si fibra, dar pe masura ce inaintam in "productie" au disparut.

O lista de greseli selectiva:
- la innadit placile n-am aliniat bine bucatile si-au iesit decalate un pic
- la coasere am fortat prea mult si in unele locuri a iesit barca mai "patrata"
- am centrat aiurea o gura de vizitare
- la primele incercari de chiturile n-am asteptat suficient de mult (cateva ore) pana am pus fibra peste, si cand am dat cu epoxy lichid am inmuiat chitul si s-a imprastiat ca balega
- la chituire si epoxy am varsat epoxy peste tot, au rezultat tot felul de buline care apoi m-am chinuit sa le slefuiesc
- la slefuire am mai muscat din placaj
- am lipit copastia dupa ce am lipit interioarele si banchetele, iar a iesit patrata pe alocuri
- am fost neglijet la marginile de fibra, au iesit ca porcu'
- la vasle am dat cu lac inainte sa polimerizeze epoxy complet (20 zile)
- am scapat diverse scule pe placaj si au rezultat gauri acoperite cu epoxy
- n-am fost atent la capetii de surub si au ramas unii pe-afara
- n-am respectat ordinea asamblarii la curentii de pe fundul barcii, i-am pus "la gata" si nu s-au asezat bine
- in unele locuri am mascat cu banda de hartie si am uitat sa scot hartia cand era epoxy moale si m-am chinuit dupa
- am lipit din greseala diverse linguri de plastic, pahare cu epoxy, fibra ... de barca, cu epoxy
... lista ramane deschisa
 
- Am inceput lucrul inainte sa am un spatiu acoperit. A plouat pe lemn la greu - cracanare dupa uscare
- Grinda pe care am montat formele nu a fost pusa pe un suport suficient de teapan, astfel ca la o vijelie m-am trezit cu barcazul rasturnat
- Am slefuit cu flexul, ca taranul care a descoperit curentul electric ieri. Asta a dus la un aspect destul de bumpy al suprafetei. Dar, dupa cum au evoluat lucrurile, asta a fost o problema neglijabila
- Cea mai mare tampenie a fost ca am lasat sa treaca nepermis de mult timp intre finalizarea cocii si acoperirea cu fibra de sticla (vreo sase sau sapte luni). De aici incolo chiar nu a mai contat cum iese, important fiind sa iasa, deci greseli de tipul celor mentionate de Smokey, precum neatentia la marginile fibrei mi se par acum chichite.
Poate la urmatoarea sa iasa si arta, deocamdata, incerc doar sa o fac apta de plutire pe asta.
 
cea mai importanta greseala a fost ca dupa ce am chituit rosturile de margine la canoe, nu am aplicat si fibra peste imediat, din lipsa de timp in acea seara. astfel a doua zi cand chitul s-a intarit fibra nu s-a mai asezat uniform peste chit si a inglobat mult aer, rezultand astfel un defect structural la imbinare pe care l-am vazut exact atunci dar nu mai aveam ce face si i-am dat bice inainte, nefiind o problema de rezistenta la dimensiunile unei canoe.

Am văzut în poze că ai pus chitul de îmbinare cu un şpaclu. Din câte am văzut pe ici pe colo, cel mai bine acest chit se întinde cu un bec potrivit ca dimensiune. Cred că dacă foloseai un bec nu mai apăreau acele goluri de aer şi se aşeza şi bine fibra. Părerea mea.
 
Ultima editare:
Fibra se umfla si face basica si peste un sfert de bob de orez, la mine arata la fel, parca-i epiderma basicata de soare. Solutiile ar fi slefuire la neted 100%, cine are unde, cu ce si timp, sau aplicare peste chit inca moale.
 
La fillet am obtinut rezultate bune cu o lingura de plastic (deaia de unica folosinta) pe care am orientat-o dupa cum a fost nevoie. Am incercat cu becul dar nu mai tin minte de ce nu mi-a placut, am incercat cu un spaclu de plastic taiat rotund (din cele ce se vand la set de 5, de diferite dimensiuni) - a fost ok si asa.

Filletul grosier mi-a aparut de cateva ori cand am pus prea mult rumegus (chiar fin) si se faceau cocoloase care la intindere se lipeau de lingura si ieseau din rand :)
 
Excelenta idee acest thread. Sa-mi dau si eu cateva pareri:

- Planurile, desi erau la scara, le-am recalculat noi, pt ca ni s-a parut ca la xerox au iesit cu 1-2% mai mari (sau mai mici?) decat teoria. NU merita efortul - trebuiau taiate asa cum a iesit sablonul de la xerox, si adaptat doar fundul (care oricum nu era in plan 1:1)
- Legat de chitul de la imbinari - am folosit epoxy+rumegush, care a iesit cam zgruntzuros, iar la urmatoarea barca probabil o sa incerc sa obtin ceva mai fin, fie folosing un rumegush si mai fin, fie folosind epoxy+ipsos de modelaj (uscat bine in cuptor). Am folosit acest chit, dar nu l-am ingrosat suficient si in unele locuri s-a scurs - data viitoare o sa il fac mai gros - http://picasaweb.google.ro/primabarca/Ziua11FinisajeInterior#5474936013499392898
- Placajul netratat a mucegait peste iarna, pt ca a barca a fost acoperita cu plastic si folie - trebuia macar dat cu epoxy, sa il mai protejeze
- O sa fiu mai atent la grundul ce il cumpar - am cumparat initial un grund de imbibare care nu a folosit la nimic - http://picasaweb.google.ro/primabarca/Ziua11FinisajeInterior#5474936582552140146.
- NU o sa mai bag in pistolul de suflat vopsea/grund epoxidic - nu l-am diluat suficient si mi-am infundat scula

Dupa cum spuneau si altii, lista e deschisa :)
 
Parca auzisem de cineva care nu-si putea scoate barca din sopru? Usa/geamurile prea mici? Anyone?
 
Si lista continua: am mascat interiorul barcii cu folie pentru a mai da cu ulei de in suportii de furcheti. Intr-o parte n-a facut priza banda de mascare si s-a scurs uleiul de in peste minunatie de vopsea alba .... corectam.

Apropo de cernut, eu am cernut faina de lemn (de la Gigi, aceeasi sursa) cu o strecuratoare mare si deasa de bucatarie ... sa vezi scandal :D
 
noi am jupuit plasa de la un geam al casei, este drept ca era de la camera centralei si o sa il punem la loc daca ne oprim din constructii
 
O constatare importanta a mea de-a lungul timpului: atentie mare la protectia muncii si indeosebi la lucrul cu rasini si fibra de sticla. Din copilarie am lucrat cu rasina poliesterica, la nivel de amator si profesionist, constatand pe propria piele efectul noxelor degajate la polimerizare: in afara mirosului insuportabil, se induce o stare de ameteala pronuntata, cauzata de vaporii de stiren si metil-etil-cetona de la peroxid, care pe termen lung determina inclusiv afectarea sistemului nervos central. In momentul cand am inceput lucrul cu epoxy, m-am bucurat de lipsa mirosului puternic, insa in timp am resimtit efectele mult mai perverse ale acestei rasini: probleme ale sistemului endocrin - tiroida si suprarenale, manifestate prin tulburari severe de ritm cardiac (tahicardii sinusale repetate), si termoreglare defectuoasa, mai ales la extreme termice, cald sau rece. In plus, bisfenolul A din intaritorul rasinii e un factor favorizant pentru aparitia cancerului de pancreas, asta bineinteles la expunerea indelungata la noxele respective.
Aceste efecte ale noxelor de la rasini trebuie combatute prin purtarea echipamentului de protectie specific, anume masca de gaze cu cartus pentru vapori organici, plus manusi de protectie pentru evitarea absorbtiei substantelor nocive prin pielea mainilor.
In plus, un aspect neglijat mai ales intre profesionistii constructiilor de barci este actiunea deosebit de nociva a prafului rezultat de la slefuirea laminatului de fibra. In afara neplacutelor iritatii ale pielii, care apare la polizarea cu flexul sau slefuirea la senila sau orbital, cea mai nociva actiune e asupra tractului respirator, fiindca praful de sticla inhalat nu se mai elimina din plamani. Si aici protectia se face cu o (semi)masca etansa, echipata cu cartuse speciale pentru praf, si in nici un caz cu masti ordinare textile de zugravit.
Bineinteles ca in cazul constructiei de amator, expunerea la asemenea pericole e limitata, dar nu trebuie deloc neglijata, fiindca sanatatea e bunul cel mai important pe care il avem. Deci sa continuam sa construim barci, protejandu-ne in acelasi timp, pentru a ne putea bucura din plin de plimbarile pe ape :).
 

Back
Sus