Tura delta Dunarii August 2010

Salut, sunt Cristi din Tulcea si organizez o tura de o saptamana in Delta Dunarii cu caiacele. deocamdata suntem 6 persoane in 3 caiace sit on top in tandem. Plecarea dorim sa fie la inceputul lui August timp de 10 zile. Tulcea-Sfantu Gheorghe (prin Delta). Marsul spre Sfantu Gheorghe va dura 7 zile si se mai sta la SF. Gh. 2-3 zile.

Cei care doresc sa ni se alature va rog sa anuntati. Cunosc bine delta si in plus avem doua GPS-uri cu harta Deltei.

In atasament gasiti planul turei in format KMZ (google earth necesar). Plus puteti vedea aici niste filmulete facute de noi in turele anterioare http://vimeo.com/videos/search:krisius

Pentru cei interesati si nu dispun de caiace avem mai multe solutii de inchiriere (doi dintre noi nu au caiac si inchiriaza de la cineva)

Ne-ar place sa fim mai multi la aceasta tura de aceea sunteti bineveniti oricare dintre voi.

Noroc

Cristi, Tulcea
 

Atașamente

  • Tura Caiac August 2010.zip
    17.7 KB · Vizualizări: 68
My name is "Cur Pansat".
Genial! :happy:

In alta ordine de idei : aveti si pescari in echipa sau numai plimbareti?
 
Ultima editare:
My name is "Cur pansat".
Genial! :happy:

In alta ordine de idei : aveti si pescari in echipa sau numai plimbareti?

Imi pare rau sa te anunt dar NU, nu suntem inraiti cu pescuitul dar o sa avem la noi o undita ce mult ca sa mai omoram timpul dupa ce punem corturile :D
 
Te intrebam in ideea in care planuisem o escapada in delta cu inca trei prieteni pescari si poate o contopeam deoarece noi nu cunoastem zonele.
Daca m-as gandi sa abordez o alta alternativa si sa-mi conving consoarta , spune-mi , echipajele sunt mixte, adica mai sunt participanti cu neveste sau e doar o expeditie a baietilor?. Se stie ca femeile in excursii de genul asta au diverse cerinte (hachite) si nu as vrea sa fiu boul mascat venita cu remorca dupa el sa strice timingul echipei.
In privinta inchirierii, ce caiace ar fi si la ce preturi ?
De la punctul final cu ce va intoarceti , va lasa astia cu caiacele pe vaporete?
 
Cum ziceam... eu sunt cu sotia in caiac, pe alt caiac este un cuplu si pe al 3-lea caiac sunt doi frati gemeni. Nu le avem cu pescuitul, eu personal nu mananc peste de fel dar cu siguranta o sa gasim timp si de asa ceva. daca ai vazut traseul sunt putin Km raportati pe zile deci se vrea o tura lenta fara stres ca nu ajungem la timp, etc astfel incat sa fie ragaz pt poze , opriri, pescuit, etc.... Este foare posibil in a doua jumatate a turei adica dupa ce trecem bratul Sulina sa ni se alature un foarte bun prieten cu o salupa si sa se tina dupa noi (... sau noi sa ne tinem dupa el....glumesc) pana la destinatie. De la Sfantu ne intoarcem cu pasagerul, anul trecut am platit 20 lei pe caiac Bic Kalao (de 3 persoane), nu e o suma foarte mare. Treaba cu urcatul caiacului se face inainte sa se imbarce clientela deci trezire cu nopate in cap si mers la pasager sa punem caiacele.

In privinta navigarii prin delta nu-i bai, o cunosc destul de bine, am fost de n-spe mii de ori, lucrez ca cercetator pt Instit. Delta Dunarii si sunt in Delta aproape saptamanal plus avem harta digitala a zonei asa ca nu o sa fie nici o problema.

Inhirierea caiacelor.... sunt mai multe optiuni. cea pe care o agreez este inchirierea din Constanta a caiacelor de tip Bic Tobago de 2+1 pers http://www.hibiscussport.ro/caiace_tobago.html prin compania Hibiscus Sport ei cer cam 95 lei pe zi care include padele, saci impermeabili si veste. Alta optiune este din tulcea, caiac RTM model Brio de 2 prs http://www.rtmkayaks.com/products/touring/brio acesta include padele, veste de salvare si PROBABIL saci impermeabili la pretul de 80 lei pe zi si ar mai fi inca o solutie de la un camping de la Partizani l-ar aduce in tulcea cand e nevoie dar din pacate au un singur caiac si anume Bic Kalao de 3 pers care include padele si scaune dar nu include saci impermeabili si vestea au de tip pentru barci de ex. laguna, adica veste inconfortabile pentru caiac asta e la pretul de 75 lei pe zi.

Cam asta este, daca mai sunt intrebari ... fac tot posibilul sa raspund repede. In ceea ce priveste mancarea, se va face la primus, si o cura sanatoasa de conservaraie :), daca e noroc de prinderea unui peste putem diversifica :).

Noroc
 
Incearca sa pui, chiar si estimativ o data de start si de stop. In plus, E posibil ca unii sa vrea sa se alipeasca la grup pe parcurs, dat fiind ca 7 sau 10 zile de concediu sunt mai greu de gasit.
Eu de exemplu as putea incerca sa vin pentru 4 zile, asta ar insemna sa ma alipesc grupului incepand de la Maliuc. Exista transport pana la Maliuc pentru oameni si caiac ?
 
veti merge numai pe dunarea mare sau si pe canale/lacuri ?
daca ar fi sa merg m-ar interesa mai putin dunarea si mai mult partile linistite, in plus nu cred ca as putea, ca si remix, sa rup mai mult de 4-5 zile...
 
Ultima editare:
Din pacate doi dintre noi inca nu stiu cand o sa aibe concediul exact se stie doar ca la inceputul lui August cel mai probabil se va pleca pe 2.08.2010 si se ajunge in Sf. Gh. pe 07.08.2010 poate chiar pe 6 sambata, iar plecarea cu pasagerul din Sf. Gh e marti pe 10.08 . Nu stiu cu alipirea la grup pe parcurs... in principiu ne putem intalni la Maliuc, din Tulcea se ia pasagerul si se merge pana la Maliuc. Zaad, se merge prin delta si se traverseaza bratul Sulina la Gorgova si mai e de mers in ultima zi pe Dunare de la Erenciuc pana la Sf. Gheorge (vezi atasul cu tura in google earth). Remyx, ti-as recomanda prima parte a turei pana la Maliuc, de acolo poti lua pasagerul inapoi la Tulcea. Amenajarea Sontea-Fortuna e probabil cea mai frumoasa zona dupa parerea mea (canale si padure).

Noroc
 
Ultima editare:
Din pacate doi dintre noi inca nu stiu cand o sa aibe concediul exact se stie doar ca la inceputul lui August cel mai probabil se va pleca pe 2.10.2010 si se ajunge in Sf. Gh. pe 07.10.2010 poate chiar pe 6 sambata, iar plecarea cu pasagerul din Sf. Gh e marti pe 10.10 . Nu stiu cu alipirea la grup pe parcurs... in principiu ne putem intalni la Maliuc, din Tulcea se ia pasagerul si se merge pana la Maliuc. Zaad, se merge prin delta si se traverseaza bratul Sulina la Gorgova si mai e de mers in ultima zi pe Dunare de la Erenciuc pana la Sf. Gheorge (vezi atasul cu tura in google earth). Remyx, ti-as recomanda prima parte a turei pana la Maliuc, de acolo poti lua pasagerul inapoi la Tulcea. Amenajarea Sontea-Fortuna e probabil cea mai frumoasa zona dupa parerea mea (canale si padure).

Noroc


Cu siguranta e vorba de 2.08.2010 , dar in entuziasm ai scris octombrie inloc de august :)
e de inteles...
Oricum tura se arata a fi tare frumoasa, si daca nu voiam sa particip la regata catamaranelor HappyCat si la TID , in aproximativ aceeasi perioada, veneam cu voi la tantari :)
 
:)), mda, corect, mersi de corectie Florio. Acum.... noi avem in plan sa facem alta tura in Iulie cu plecare din Tulcea si destinatie Maliuc este exact partea din tura din August Tulcea Maliuc. Problema e ca nu suntem siguri de data exacta. Cum o sa stabilim va anunt cu o alta invitatie.
 
Din pacate doi dintre noi inca nu stiu cand o sa aibe concediul exact se stie doar ca la inceputul lui August cel mai probabil se va pleca pe 2.08.2010 si se ajunge in Sf. Gh. pe 07.08.2010 poate chiar pe 6 sambata, iar plecarea cu pasagerul din Sf. Gh e marti pe 10.08 . Nu stiu cu alipirea la grup pe parcurs... in principiu ne putem intalni la Maliuc, din Tulcea se ia pasagerul si se merge pana la Maliuc. Zaad, se merge prin delta si se traverseaza bratul Sulina la Gorgova si mai e de mers in ultima zi pe Dunare de la Erenciuc pana la Sf. Gheorge (vezi atasul cu tura in google earth). Remyx, ti-as recomanda prima parte a turei pana la Maliuc, de acolo poti lua pasagerul inapoi la Tulcea. Amenajarea Sontea-Fortuna e probabil cea mai frumoasa zona dupa parerea mea (canale si padure).

Noroc

multumesc de precizare, e intr-adevar interesant.
din pacate nu am putut citi atachamentul cu harta
 
Scuze ca ma bag , arhiva e ok dar cred ca problema lui Zaad este cu tipul fisierului din arhiva . Trebuie sa ai deja instalat neaparat Google Earth pe computer si atunci cand faci click click pe fisierul dezarhivat prima data si te intreaba windows-ul cu ce program sa deschida , sa alegi Google Earth din lista.
 
Daca are deja instalat Google Earth-ul ii recunoaste implicit fisierul si-l poate accesa direct prin dublu click.
 
Ultima editare:
Si mai bine daca il recunoaste implicit.
Inseamna ca poate nu are omul Google earth instalat sau nu s-a downloadat arhiva bine. Mie mi-a mers perfect.
 
Din pacate am renuntat la aceasta tura din cauza situatiei apelor Dunarii si a precipitatiiolr abundente. Practic toata Delta este o intindere de apa si foarte rar gasesti un petic de pamant unde ai putea pune cortul. Poate reorganizam in toamna. Noroc!
 
Asa-i, nu-s locuri de campare, in rest e foarte in regula, cu toate apele mari ... nu va uitati prea mult la televizor, problemele sunt doar punctuale.
De azi se prognozeaza scadere rapida a apelor.
 

Back
Sus