Lansareeee Minnie

Smokey

Mic barcaholic
Da, pluteste! :)

Dupa cateva zile de ploaie si asteptari febrile (mai ca o puneam intr-o balta de pe drum) am decretat ziua de duminica ziua lansarii, chiar daca ninge sau ingheata lacul.

Am ales lacul Surduc, usor accesibil din Timisoara - se merge pe drum bun pana dupa Lugoj, apoi o portiune scurta pana la lac, in total 100 km. Despre lac, casele potentatilor si scapatatilor din jur ... ma abtin. Frumoasa tara, pacat ca-i locuita.

Mi-am confirmat alegerea facuta cu planul ales - Argie 10 by Dudley Dix, ideea era sa incapa fara probleme in bena camionetei. A incaput la fix, ia bagajele se incarca in jumatatea din spate a barcii, adauga un plus de stabilitate :)

Am cantarit-o zilele astea, undeva la 45-50 kg, cu o mare marja de eroare. Daca prind undeva un cantar de depozit refac masuratoare mai exact.

Despre lansarea propriu-zisa n-am prea multe comentarii. Din masina direct in apa, o tura de proba, daca e sa se scufunde sa fie fara victime colaterale dupa care plimbari pe lac, poze, gratar, beutura de pomenire, iar plimbari, si retur.

Cand am ajuns gasca de pescari din zona au facut ciorchine in jurul barcii: ca e faina, ca e buna de pescuit, bla bla, de unde am luat-o. Explic ca e luata din diverse locuri pe bucati, asamblate de subsemnatu ... sprancene incruntate, rasete pe sub mustata. Pana au comentat ei pe-acolo am urcat in barca si m-am dus.

Marea grija a fost cutia derivorului, dupa cateva ore de stat pe apa pare etansa. Nici prin ale compartimente n-am observat apa. Problema la care ma asteptam - furchetii - s-a confirmat. De la prima tragere mai sanatoasa vasla a sarit din furcheti.

Mi-a sunat in cap "blestemul lui Vali" cu cuiul de strapazan ... asa ca am taiat doua bucati de scota si mi-am legat vaslele de furcheti ... si-am incalecat pe-o sa si v-am spus povestea mea ...

Poze:
4675061014_08cf18cb9f.jpg


4674448335_78139f188d.jpg


4675076306_39a54a66cd.jpg


4674451801_cda24c4886.jpg


4674450147_76889c5197.jpg


4674444331_ca75b457cd.jpg


4674443297_64907db3e7.jpg


4674440699_68da0c3a6e.jpg


4674439407_8f68213da0.jpg


4675069310_6b461f2216.jpg


4675068000_4511465a8e.jpg


4674449189_be904d2544.jpg


4675077536_2fa03e7cf8.jpg
 
superbe pozele(nu detaliez: fetita, sotie & barcuta)
dar cam pesimist vaslasul daca a pus fetita sa-si ia cizme de cauciuc.
Sa-i dai o bere si fotografului ca a facut o treaba excelenta.

PS: ce frumos sta prova deasupra apei
 
Ultima editare:
Nu te mai necaji cu " cuiul de strapazan"...ca vine ea vela...si sa auzim atunci parerile pescarilor...:iupi:
Perseverenta si lucrul bine facut...bucura sufletul...
 
Frumoase-s toate, Smokey esti un om fericit. Felicitari inca o data si la mai multe, barci si fete!

Facem un Registru Nautic de Barci Barcaholice? Inregistrare valabila in UE si Turcia?
 
da domnilor,se pare ca adversarii nostri,caiacistii adica ,acum au cazut iar pe ginduri la aparitia barcii lui smokey,mai exista sperante!bravo admin-ule!la mai mare,mai lunga,mai lata!

ps.nu-i rea ideia lui bytework !
 
Din poze arata de parca ar fi facuta la matrita :) .... si rosul ala cochet taiat de-o dunga....ce sa mai vorbim, ai scos-o de la casa de moda ! Le-ai facut mucii cravata, barcagiilor de pe lac ! :D

SUnt tare curios cum arata cu catarg/vela :)
 
Pont
Wow. eu la barcutza asta ii mai gasesc o utilitate. Daca va uitati mai bine la fotografia "portret de grup", unde sunt fotografiate, sotia si fiica lui Iulian, observ ca fundul barcii de culoare alba, reflecta lumina indulcind umbrele de pe fetzele pasagerelor pozate. Fundul vopsit alb al barcii, indulceshte umbrele; dealfel pe vreme cand Soarele e sus la zenit si foarte puternic, provoaca umbre dure si e binevenita o sursa de lumina secundara . Aceasta sursa poate fi si un simplu panou reflectorizant (blenda, in limbajul tehnic al fotografilor). Asa ca Smokey, pe langa barca cu vasle (superbe), motor si vele, te-ai ales si cu o "blenda plutitoare" ! Asa ca de acum in colo, de cate ori tragi la vasle, si pentru ca tot nu poti sa privesti drept spre prova ( ca dintr-un kayak (sic !) ), mai bine urmareshti-studiezi lumina si umbrele de pe fetzele pasagerilor tai, pentru a sti cum sa orientezi barca, inainte de a face poze ! :)
Ave'nTure !
(U)P.S. Sa vedeti voi ce studio foto plutitor, va fi cand si velatura desfasurata va fi alba (sau predominant alba) ...cu lumini secundare din toate directiile ! (baie de lumina)
 
Ultima editare:
Pana la velatura am tras o iesire astazi, tot pe Surduc. De data asta nea' socru' s-a interesat si a gasit un amic pescar, "stapan" peste o bucata de plaja ferita de manele, numai buna pentru lansare.

Ziua a inceput prost, am dat sa-mi mut barca parcata sub prelata si era sa-mi las "puterea" pe-a colo. Dau prelata laoparte, si surpriza: barca mea naufragiase! Pe uscat! Plina ochi de apă, până la copastie. Trăiască ploile şi prelata minunată. Până şi în compartimentele "entaşe" aveam apă. Deci un soi de naufragiu din interior, sabotaj ... ce mai. Aşa că am balotat la găleţi de apă vreo oră până am adus-o cât de cât la "linia de plutire".

La lac din pacate a fost innorat tot timpul, dar fara probleme din punctul meu de vedere (si al Mariei, bineinteles).

Blestemul cuiului de strapazan strikes back, adica mi-am pierdut unul dintre minunaţii furcheţi "Sabia lui Greuceanu", unul dintre aceste nestemate giuvaiere ale mâlului, care s-a reîntors în ţărână. Acolo sa-i putrezească nichelul!

Drept care am atacat boscheţii de pe mal şi mi-am tras un minunat cui de strapazan, care a luat loc cu succes deschizătorului de borcane. În timp ce vâsleam mă gândeam să-i fac vânt în apă şi lu' fratsu, ca parcă mult mai bine mergea colaborarea cu cuiul.

În timp ce meşteream la cuiul cu pricina, Maria a profitat de neatenţie şi-a tras o mică baie la mal :) .... furcheti comandati de pe net ... 15 euro, cui de strapazan .... gratis, bucuria copilului facand baie imbracata ... priceless, blestemele nevestei ... double-priceless.

In fine, poze:

4850464266_8b9bbbb740.jpg


4850461096_04edd675fe.jpg


4850468450_edd4c3e16d.jpg
 
cat de tare, de mult n-am mai ras in halu asta.
Maria e cea mai tare, cel putin in ultima poza zici ca da comanda la "her brave three hundreds" si in a doua numai zic, zici ca e cel mai zbanghiu braconier.
 

Back
Sus