lansare caiac

Pentru a fi in ton cu "valul" de lansari ale colegilor din acest weekend si pentru a inclina inca un pic (daca mai e cazul) balanta in favoarea gruparii caiacistilor :) vin si eu cu o noutate garnisita cu cateva poze. Dupa 5 luni de munca (cu pauze lungi si dese dictate de diverse imprejurari) am reusit sa termin primul meu caiac, un Wood Duck 12 in tehnologie s&g de la www.clcboats.com. Pozele reprezinta momentul in care barca a vazut pentru prima data lumina zilei (am facut-o intr-un subsol) si reactiile diversilor participanti la "paddle test"-ul care a urmat http://www.flickr.com/photos/11687805@N07/sets/72157624100108955/

P.S. Vreau sa le multumesc pe aceasta cale colegilor de forum care m-au ajutat la realizarea acestui proiect.
 
Ultima editare de un moderator:
Printre altele, care era impresia fiului tau ?
Dar a constructorului ?
...Vad ca are confort cockpitul caiacului asta (in comparatie cu alte modele), ca la "Vadul-Lat" ! :)
Ave'nTure !
 
Ultima editare:
Felicitari Gigi, arata minunat! Intradevar pare sa aiba o multime de spatiu interior, si are niste linii ... Padelari placute va doresc!
 
Ce necesar de materiale, s-a consumat pentru realizarea caiacului ?
La ce greutate finala, a ajuns "balercutza" ? (cu aproximatie)
 
:eek:le:

Fain Gigi. In curand va trebui sa-ti inchiriezi ponton pe lac :D

Pune si poze de la constructie, ca nu prea avem aici poze de la constructia caiacelor :)
 
Ce ponton, o marina intreaga... Mai greu e pana ajung la lac cu atatea barci dupa mine. Multam pentru felicitari, in poze arata fain dar daca te uiti de aproape se vede ca era loc de mai bine, poate la urmatorul... daca intre timp nu ma debarca "secundul" (sau secunda?):)
Spatiul interior e intr-adevar generos, dupa cum se vede in poza de mai jos, ma gandesc sa-i fac un mic cort prins pe rama cockpit-ului si la ture mai lungi as putea sa dorm linistit in el. Acu' adevarul e ca nici eu nu sunt prea mare...:)
Poze din timpul constructiei am sa pun dupa ce am sa le selectez, ca am facut o gramada.

Dumnezeule ! Ce-i asta, Gigi ?!?!? :)
Ai garsoniera plutitoare ?!?!? :cool:

N-ai ambitie daca nu vii la TID ! :D
 
Dumnezeule ! Ce-i asta, Gigi ?!?!? :)
Ai garsoniera plutitoare ?!?!? :cool:

N-ai ambitie daca nu vii la TID ! :D
...Dumnezeule ce vremuri....si cand te gandeshti ca n-au spus-o TID-istii
S-au intors vremurile pe dos, au patruns velishtii in canotaj. Ca sa echilibrez aceasta stare de fapt, am sa dau anuntz :
- Dau la schimb caiac pe velier ! :happy:

(U)P.S. Il intreb pe "Home Made" ,daca face paritate, o astfel de tranzactie, la vremurile ce le traim .
 
Ultima editare:
:eek:le:

Fain Gigi. In curand va trebui sa-ti inchiriezi ponton pe lac :D

Pune si poze de la constructie, ca nu prea avem aici poze de la constructia caiacelor :)

Dupa ce o sa lansez oficial (maxim 3 saptamani),noul meu caiac Shearwater 17 ( am sa initiez si eu un thread dedicat etapelor constructiei lui, iar accentul il voi pune pe greselile pe care cred ca le-am facut ca debutant,in tehnica "Stith & Glue" )
 
Ultima editare:
Spatiul interior e intr-adevar generos, dupa cum se vede in poza de mai jos, ma gandesc sa-i fac un mic cort prins pe rama cockpit-ului si la ture mai lungi as putea sa dorm linistit in el.
Ce tare, nu-ti mai trebuie cort, un sac de dormit si gata :D Apropo, cu asta poti face trafic de persoane pe Dunare, nimeni nu s-ar gandi ca mai e cineva ascuns acolo :D

(poate citeste cineva de la politia de frontiera si-i descoase pe astia la TID acum)

(U)P.S. Il intreb pe "Home Made" ,daca face paritate, o astfel de tranzactie, la vremurile ce le traim .
Vezi ca Nicu "joaca" inca la "noi", trebuie sa strangeti tot TID-ul de la infiintare pana in prezent sa echilibrati balanta :p daca vine si el cu barca lui ...
 
aveti grija cum va comportati,la tid o sa va trag de nara insirati unul dupa altul daca va lasa bicepsii,plus ca o sa fiu cambuza plutitoare cu de toate,vinacoteca,palincoteca,etc.
 
aveti grija cum va comportati,la tid o sa va trag de nara insirati unul dupa altul daca va lasa bicepsii,plus ca o sa fiu cambuza plutitoare cu de toate,vinacoteca,palincoteca,etc.

...& Slaninoteca ! :) din aia subtzire, ieftina si buna, preparata acasa & foarte aromata cu cimbru si usturoi si se topeshte shoriciul in gura !
...Va pot furniza eu reteta straveche, ca nu mai e secreta, dupa ce am preluat-o de la calugarii batrani din manastirile de unde nu se mananca carne. ;)

Iar la barca daca nu i-ai pus un nume inca, ii facem noi un grafitti cu unuunudoi

@Smokey : Asa e batrane, neam de neamul nostru nu va putea echilibra balanta, din "ascutzitorile" noastre.
Ii urez sa fie sanatos si sa prinda ziua cand poate declara ca investitia de material & timp a fost amortizata !
 
Ultima editare:

Back
Sus