Barca Nufarul si Lotus

Salut, barcile mentionate sunt cam in aceeasi gama de pret si dimensiuni. Diferenta e data de feelingul personal al utilizatorului. Astfel, Laguna e o barca joasa, usoara, care gliseaza binisor, in schimb Lotus e o barca mai inalta, care isi protejeaza mai bine ocupantii la valuri, insa e mai grea si mai vantoasa. Deci Laguna e mai economica, iar Lotus mai incapatoare si ceva mai costisitoare la exploatare. Si B5 de la Cirus Plast e o barca buna, ieftina, usoara, insa nu are aceleasi calitati de glisare ca ale barcilor dinainte, lucru valabil si la Romcraft 500 fishing. Bineinteles ca glisarea vine la pachet cu alte probleme, adica regim mai greu de dat la vasle etc. Pana la urma cel mai bine e ca viitorul utilizator sa probeze fiecare barca, sa vada cum se comporta aceasta la nevoile lui, si sa-si achizitioneze jucaria in cunostinta de cauza. Personal, pentru Dunare as alege o barca mai zdravana, chiar o salupa monogurna cu motor mai puternic, eventual cu o cabina mica, insa asta e deja in alta gama de pret :).
 
Scurta istorie a alegerii unei barci

Cred ca esti in aceeasi situatie in care m-am aflat acum 1 an cand am decis sa-mi iau propria “cada” si sa nu mai apelez la amicii pescari apropitari de corpuri plutitoare, pentru iesiri la sanul doamnelor Dunare si Delta.

Am avut in timp ocazia sa incerc destul barci, barcaze, “cazi” (cum le spun eu), incluzand aici si cele patru modele mai sus mentionate, pentru ca in final sa ma decid asupra Lotusului.

Am sa-ti spun si care au fost motivele mele si de ce in final am ajuns sa aleg Lotusul. De la inceput trebuie spus ca ideea de la care am plecat a fost aceea de a lua barca noua si nu SH, din considerente lesne de inteles.

Lotusul si Nufarul sunt surioare, prima fiind mai ingusta (1,60), cea de a doua usor mai lata (1.80) – aici m-am gandit la trasul la rame, iar balanta a inclinat clar in favoarea Lotusului; un alt argument care a inclinat balanta tot catre Lotus a fost greutatea barcii – Lotusul are in jur de 120kg, pe cand Nufarul are in jur de 140kg – iar de aici rezulta faptul ca e nevoie de o alta motorizare. Lotusul gliseaza cu o singura persoana (adica subsemnatul care – off off – bat suta) cu motorasul din dotare (Mariner de 10CP), pe cand Nufarul gliseaza tot numai cu o persoana de la minim 15CP in sus. Ideea este ca la Nufar, ca sa fie treaba OK, ne gandim aici si la o barca plina de bagaj plus 2-3 persoane, trebuie motor de minim 40CP. Punand motor mai mare de 20CP, barca trebuie inmatriculata, deci cost suplimentar, care din cate stiu se situeaza undeva in jurul a 700-800 RON. Lotusul cu motor mai mic sau pana in 20CP nu trebuie inmatriculat.

Revenind la Lotus, iti spun din experientele din noiembrie anul trecut, cand am mers in Delta, iar motorul de atunci (un Mercury de 20CP) a incetat subit din viata “prin deces” nemairaspunzand la nici o resuscitare, si am fost nevoit sa apelez la o “taraboanta” de Tohatsu 3.5CP in 2 timpi, care si-a facut treaba onorabil si a carat 3 zdrahoni cu tot cu bagaj de la Plopu prin Canalul Lipovenilor pana la Holbina si inapoi, fara pretentii de glisare sau alte fonfleuri, prr prr prr, dar ne-a dus, pentru ca pana la urma a mai contat si barca.

Despre Laguna… am incercat si modelul de 4.1m (in jur de 100kg) si pe cel de 4.8m (in jur de 120kg – deci similara Lotusului). Nimic de zis, toate bune si frumoase, gliseaza mai usor decat Lotus/Nufar, cu observatia ca ambele sunt barci joase, cu o inaltime undeva la 0.55m, bord liber ramas deasupra apei aproape de o palma, ceea ce nu m-a incantat deloc, preferand Lotusul, care este usor supra-inaltat si situindu-se undeva la 0.70m, cu ceva mai mult bord deasupra apei. La fel de adevarat este si ca sta mai rau la vant, dar prefer sa ma bata oleaca mai tare vantul in bord, dacat sa stau mereu cu grija la apa care mi-ar intra in barca de la cel mai mic brizant.

Despre barcile de la Cirus… hmm am spus din start pass. Cred ca am vazut oleaca de barcutze in viata mea, dar in avantajul lor nu cred ca este decat pretul. Am un amic care a avut un Ibis (3.9m) dotat cu un motoras Johnson de 4 caluti – o bijuterie. Dar doar motorul, pentru ca barca nu prea… Dupa 2-3 excursii in Delta, beneficiind de avantajul de a fi purtata pe portbagajul masinii, a suferit un mic infarct, adica nu i s-a rupt decat oleaca (adica de tot!) oglinda, noroc de omul meu care-si asigurase motorul, altfel il cauta si acum in mijlocul Dunarii. Apoi, mai este si forma care, in opinia mea, le dezavantajeaza… si (fie-mi iertat!) parca-s facute din coala de hartie, atat sunt de groase. Apropos, ati vazut cum incearca lipovenii barcile de fibra? Cu barca pe uscat, pusa pe cauciucuri se urca frumusel zdrahonul in barca si sare nene-n barca de-i sar fulgii. Si lui si barcii. Si daca nu se sparge inseamna ca e buna. Eu nu am avut curaj nici pe uscat sa ma urc in barca amicului meu.

Despre barcile de la Romcraft… barci scumpe, care iau fata, si doar atat.

Una peste alta, ia-ti o barca functie de ce doresti sa faci cu ea. Iarasi ca parere pesonala, daca vei merge la pescuit, ia-ti barca cu rame, nu aspirator de pasarici… Si aici ma voi da iarasi exempu! Acum 4 ani, pe lacul Fortuna in Delta la sfarsitul lui noiembrie, cu un Glastron 5.6m cu motor “foarte tare” de 120CP, care la fel a incetat din viata. Neavand rame si bazandu-ne doar pe motor, imagineaza-ti cam de cate telefoane in genul emisiunii lui Iantu (adica suna un prieten!) a fost nevoie, pana cand am gasit pe cineva care sa ne culeaga din frig dupa vreo 4 ore. Lectie invatata – barca cu rame si ramele, plus ghionderul intotdeauna in barca.:rolleyes:
 
Ultima editare:
Mugur, Lotusul tau e de la Convert sau de la Naval Service? Exista diferente intre ele, de exemplu Lotusul de Convert e mai greu, are 140 de kile (in acte cel putin). Iar Nufarul e deja la alta categorie, e o barca mult mai voluminoasa, are paiol, bord liber mai inalt decat Lotus, si duce motoare puternice, pe scurt e o barca dintr-o clasa superioara.
 
Va multumesc pentru raspunsuri.
Credeti ca pot sa gasesc o lotca din categoria asta la mana a doua? (Bugetul destul de limitat)
Nu ma intereseaza sub nicio forma performantele motorului, viteza sau chestiuni de tipul asta. Pur si simplu sa fie o barca rezistenta, stabila care sa faca fata canalelor din Delta si care sa poata sa duca trei-patru indivizi de dimensiuni mari (in jur de 100 kg)+ceva bagaje.
Imi surade si ideea de barca cu rame, dar nu stiu exact daca pot parcurge distante relativ mari in felul asta (60-70 km).
 
Nu cred ca poti merge 4 persoane cu bagaj pe Dunare,la rame ma-i ales daca mergi in amonte si pe canale atatia km este foarte mult i-ar barca la care te referi tu trebuie sa fie un pic mai mare si neaparat cu motor.Pentru 4 persoane de 100kg plus bagaj 100-130kg ( CORT,APA,BENZINA,LANSETE,PLUMBI etc...)se aduna .In aval o sa mergi dar CE O SA FACI IN AMONTE LA INTOARCEREA DIN CALATORIE. Parerea mea este sa-ti iei neaparat MOTOR. Daca spui ca bugetul este limitat gaseste un prieten pasionat de pescuit si luoati o barca cu motor in doi si asa faci o TREABA SERIOASA.si o sa va ofere multe clipe frumoase.
 
P1020716.jpg

Asta e jucaria! :)
Si are 135kg... fara motor, datorita modificarilor pe care le-am cerut.
 
Ultima editare:
Salutare!

Eu sunt incepator, am cumparat de curand un motor Mercury de 4 cai in doi timpi. E cu vreo 2 ani mai batran ca mine :D (e din 73), inca mai lucrez la el sa-l pun la punct. Vad ca voi discutati aici numai de jucarii scumpe, nu stiti cumva vreo copaie mai ieftina? Nu-mi vine sa ma bag la guma..... ma gandeam ca poate gasesc o copaie mai mare si ieftina, in jur de 500 de lei...



Sa auzim de bine!
 
Salutare!

Eu sunt incepator, am cumparat de curand un motor Mercury de 4 cai in doi timpi. E cu vreo 2 ani mai batran ca mine :D (e din 73), inca mai lucrez la el sa-l pun la punct. Vad ca voi discutati aici numai de jucarii scumpe, nu stiti cumva vreo copaie mai ieftina? Nu-mi vine sa ma bag la guma..... ma gandeam ca poate gasesc o copaie mai mare si ieftina, in jur de 500 de lei...
Sa auzim de bine!

Salut Ermil, cat costa un motor ca cel pe care l-ai luat?
 
ma gandeam ca poate gasesc o copaie mai mare si ieftina, in jur de 500 de lei..
Salut Ermil, e foarte greu sa gasesti ceea ce vrei tu, aici in balta de exemplu cele mai cadavre barci nu scad sub 10 bulioane, si in alea oricum mai trebuie sa bagi inca pe-atat. Mai bine citeste pe forum despre baietii care si-au facut barci, mai strange ceva bani, si fa-ti singur o barca dupa gustul tau, o sa ai satisfactii mult mai mari decat la cumpararea vreunei copai :).
 
Salut Ermil, e foarte greu sa gasesti ceea ce vrei tu, aici in balta de exemplu cele mai cadavre barci nu scad sub 10 bulioane, si in alea oricum mai trebuie sa bagi inca pe-atat. Mai bine citeste pe forum despre baietii care si-au facut barci, mai strange ceva bani, si fa-ti singur o barca dupa gustul tau, o sa ai satisfactii mult mai mari decat la cumpararea vreunei copai :).



Multumesc de raspuns,

M-am uitat pe planuri, mi-ar place sa-mi fac singur barcuta mea dar nu am timp....si in alta ordine de idei daca nu reusesc sa ies cu ea decat o data sau de 2 ori pe an, se merita sa fac sau sa cumpar una noua? Cam asa imi pun eu problema.... Acum 2 ani am gasit unditele roase de soareci, asa des am umblat cu ele :)) !! Asa se poate intampla si cu barca....

Am copiat de pe net planuri de barci de la 2 la 10 metri....sigur ca mi-ar place sa-mi construiesc una dar nu-mi place sa las lucrurile neterminate si la cat timp am acum ar putea deveni un proiect vesnic constructia unei barci....

Mai incerc sa gasesc una ieftina pentru un timp...


Sa auzim de bine!
 
buna seara!
citesc mai de mult peaici dar in seara asta m-am inregistrat si as avea cateva intrebari. intentionez sa-mi cumpar o barca de pescuit, ceva de genul lotus sau poate chiar lotus. ce motor mi-ati recomanda, ca putere minima? ma descurc cu un motoras de 4-5cp pe dunare? as putea sa ma avant spre delta cu o combinatie deasta? sunt incepator, "m-am mai tras" cu barci cu motor, pe dunare si prin suedia insa nu am avut o barca pana acum si nu pot sa zic ca ma pricep. un var de-al meu are o barca la dunare in galati, l-am mai tocat io asa cu intrebari da o cam da de gard am impresia, ca are el si n-are rost sa-mi iau si io acuma, ca is scumpe, nu merita... cred ca-i e un pic frica sa nu cumva sa fie barca mea mai fitzoasa :D... omu e marinar, nu-i tot timpu acasa si oricum nu mi-ar imprumuta-o.
asa ca va trebui sa-mi iau pan la urma barca mea proprie personala...

@ Vali & mugurescu: ar mai fi o problema, unde las barca? as vrea s-o tzin undeva prin port ca n-am curte, trebuie scoasa neaparat iarna din apa? trebuie sa platesc vreo taxa ceva in port? sau vorbesc cu baietzii pe la pontoane si le dau un ciubuc sau/si cateva "kile" de tzuica? ar fi vreo posibilitate sa las motorul montat pe barca, vara cel putin, fara sa risc sa-mi fie furat?
 
Ultima editare:
Salutare si bun venit :). Cel mai bine discutam odata la un pahar de vorba tot ce te intereseaza, ca e cam mult de scris :p.
 
bine v-am gasit!
aaaahh nimic nu-mi doresc mai mult in momentu asta decat un pahar de vorba undeva pe malu dunarii... nic-nic... malnas.... dar din pacate nu cred ca mai ajung anul asta prin galati, cu foarte mult noroc, poate de boboteaza. treaba cu barca ma roade de ani de zile si e foarte posibil ca anu viitor sa am o mie doua de euro in plus, pe care as vrea sa-i investesc cat mai bine, de aia vreau sa ma informez din timp. vreau sa-mi iau o barca noua, simpla, stabila, nici prea mica nici prea mare, cu care pot s-o iau de nebun exact atunci cand vreau io. nu-mi trebuie viteza, fitze, cine stie ce performante, numai sa tina maxim doi trei derbedei cu scule de pescuit. daca esti dispus sa-mi raspunzi la intrebari, fii te rog invitatul meu, unde si cum vrei tu :noroc:! pana atunci ma mai amagesc cu braconieri de pe brates :D...
 
Sal Adi
Am cerut eu o oferta de pret de la astia si am primit si raspus:2500 euro +tva.Eu unul nu cred ca se merita dar acum fiecare cu bugetul lui.
 
mugurescu, am vazut ca ai o barca lotus. de la cine ai luat-o ? de la dimasi fii sau de unde? cat ai dat pe ea? eu vreau sa cumpar una pentru lacurile si raurile interioare din Ro si ma gandeam ca acostarea se va face mai mereu in pietris si bolovani. Ai spus pe forum ca tu ai cerut ceva special la a ta? ce ai cerut? cat te-a costat? si crezi ca mie imi trebuie funduc cumva intarit pentru acostarea pe pietris in 90% din timp..?
multumesc anticipat pentru raspuns, si scuze de deranj.
 

Back
Sus