Delivery Spania - Irlanda

In urma discutiilor avute cu instructorul de la cursul de Day Skipper si cum bugetul de anul asta este unul de criza, am decis sa incerc marea cu degetul :) si sa vad cit de greu e sa te dai cu parcile altora si pe banii lor.
Adica delivery crew....

Beneficiind de o doza consistenta de norocul incepatorului, am fost acceptat pe prima barca la care am incercat, un superb ketch de 21 m :)

IMG_0494.JPG


IMG_0525.JPG


Barca era pregatita pt expeditie, de altfel navigase din Groenlanda in Antarctica acum citiva ani. Pentru un pasionat de tehnica era raiul pe pamint :) : 2 motoare, 2 generatoare (8kW si 25kW), 4000l apa si 4000l motorina la bord, 2 radare, iridium, skyeye, HF etc etc

Am fost 7 in echipaj, 3 din echipajul care participase la expeditia in Antarctica, 3 incepatori si skipperul angajat.
Am plecat din Vigo, in prima seara ne-am oprit in A Coruna iar dupa aceea am mers direct catre Dublin (Dun Laoghaire).

traseu.JPG


Evident am aflat de plecare destul de tirziu asa ca a trebuit sa fac rost de transport pe ultima suta de metri. Am gasit lowcost-uri Bucuresti-Madrid si Madrid-Vigo dar a trebuit sa petrec noaptea admirind peretii aeroportului din Madrid.

Ziua 1:

Dupa noaptea nedormita ajung la barca si gasesc echipajul in plin proces de curatenie/gresare/aranjare a barcii. Sint repartizat la curatat/gresat o parte din cele 15 vinciuri de pe punte.

IMG_0485.JPG


Am inceput cu cele mici lewmar 48 si am terminat apoteotic cu un gigantic Lewmar 77 cu 3 viteze.
Seara, evident, fiesta intr-o bodega din Vigo.

Ziua 2:

Skipperul suna desteptarea la 4 am, dupa 2 ore de somn, si iesim pe mare.
Dupa ziua 1 cind au fost 30 de grade, ziua 2 a inceput cu frig si burnita. Atlanticul ne intimpina cu o hula respectabila si navigam cu vint strins de 15-20 noduri.

IMG_0509.JPG


Din cauza oboselii si a frigului am un pic de rau de mare asa ca ma retrag in cabina pina imi incepe cartul.

IMG_0516.JPG


IMG_0537.JPG


Ziua 3:

Plecam din Coruna pe la ora 3 PM dupa ce toate lumea isi revine dupa noaptea precedenta. Nu e nici un pic de vint, mergem la motor si facem plaja.
Altfel frumos, delfini, soare...

IMG_0540.JPG


IMG_0541.JPG


Ziua 4:

Primul meu cart de noapte (ever) este luminat de 3 delfini care se joaca in jurul barcii. Toti 3 lasa dire fosforescente de 15-20 de metri care le marcheaza evolutiile. Nu rezist tentatiei si pt 10-15 minute sting toata aparatura din cockpit si luminile de navigatie si admir spectacolul.

Peste noapte vintul creste iar pe la prinz mergem cu vint de pupa 30-35 de noduri si valuri de 3-4m. Cu genovezul tangonat in babord si ambele rande in tribord, cele 50 de tone ale barcii mergind cu 13 noduri produc un zimbet larg pe fata intregului echipaj.

test.jpg

(panorama e destul de chinuita, unghiul barcii fata de apa a variat intre poze)

Desi nu e cartul meu, primesc si eu timona pt vreo juma de ora :)

Ziua 5

Toata noaptea stam cu ochii dupa nave, intersectam traseele comeciale din/inspre canalul minecii. Vint de mare larg 20-30 noduri. Mai vine cite o ploaie, mai un curcubeu :)

IMG_0575.JPG


Echipamentul meu de imprumut (Tribord) nu a prea facut fata conditiilor, asa ca pt cartul de noapte primesc un echipament de rezerva de pe barca...Musto HPX .

Ziua 6

Intram in marea Irlandei, mergem cu vint strins 25-30 noduri impotriva unui curent de maree de ~2 noduri. Rezulta niste valuri dese si foarte abrupte, barca ia apa pe punte din cind in cind.
Cite un val mai necooperant ajunge pina la hublourile de la deck-saloon

IMG_0635.JPG


[YOUTUBE]XXBgV-GfK8o[/YOUTUBE]

Ziua 7

La 4 dimineata acostam in Dun Laoghaire

IMG_0640.JPG
 
Faina aventura, Ghyoc ! :) Se pare ca nickname-ul tau ti se potriveste, la doza de bafta in calatorii :D
Daca mai ai timp, ne dai si alte detalii ?
 
Sigur ca am timp, doar sint la servici....

Detalii referitoare la barca ?

Hahahahah.... timpul de la serviciu . Atata vreme cat n-a devenit un viciu :D.

Detalii referitoare la barca, echipaj, si subiectiv, cum ai simtit tu calatoria . Cu bune si rele. Cu ce a fost si ce-ar mai fi trebuit .
In masura in care ai timp de beletristica :D
 
care e modus operandi pentru astfel de experienta? cum contactezi un dealer de astfel de pasaje?
 
Ultima editare:
Detalii referitoare la barca, echipaj, si subiectiv, cum ai simtit tu calatoria . Cu bune si rele. Cu ce a fost si ce-ar mai fi trebuit .
In masura in care ai timp de beletristica :D

Am avut mari emotii in tot timpul pregatirilor si mai ales in prima zi. Dat fiind ca toata experienta mea pe mare se rezuma la vreo 250mile in Croatia, o traversada de 750mile in Atlantic e un pic intimidanta :)

Am vrut sa vad cum e in larg, daca imi place, daca am rau de mare, daca rezist etc etc. In acelasi timp nici nu vrei sa te faci de ris in fata echipajului mai ales ca am fost primit cumva "pe incredere" in ciuda lipsei de experienta (pe care am declarat-o cinstit).

Pina la urma treburile au mers rezonabil de bine, dupa ce am reusit sa invat sistemele de pe barca. Multe dintre comenzi erau hidraulice (outhaul-urile randelor, vangurile, furler-ele), cele mai multe vinciuri aveau si comanda hidraulica si manuala, plus ca aveai de reglat 2 rande si 2 focuri. Dupa socul initial am invatat scotele si echipamentele si nu am avut probleme.

Echipajul a fost misto, fiecare eram din alta tara si am avut de la producator de televiziunesi agent imobilar pina la lutier (!!) .
Mie mi-a folosit foarte mult cursul de competent crew care ne-a convietuirea pe barca. Si aici, ca si pe barcile rya, regulile erau clare: fiecare stringe dupa el, nu lasa mizerie in spatiile comune, cockpit-ul curat etc etc

Acum imi e clar ca sint definitv virusat asa ca va trebui sa ma apuc sa fac rost de echipament si, finalmente, de o barca :)
 
Super tare! Felicitari! Am citit cu balele scurse, mai ales ca sunt la mare dar legat de mal (aka hotel) ...
 
Barca era pregatita pt expeditie, de altfel navigase din Groenlanda in Antarctica acum citiva ani.
.............................................................................

Cu genovezul tangonat in babord si ambele rande in tribord, cele 50 de tone ale barcii mergind cu 13 noduri produc un zimbet larg pe fata intregului echipaj.

..................................................................................
Cite un val mai necooperant ajunge pina la hublourile de la deck-saloon

Pentru baietii care criticau velierele cu "deck saloon" sau "pilot house" cum ca ar fi prea lente, instabile si chiar periculoase datorita valurilor care sparg geamurile si vezi doamne nu se preteaza la offshore passages, am un mesaj:

:p:p:p:p:p:p:p:p:p:p
 
care e modus operandi pentru astfel de experienta? cum contactezi un dealer de astfel de pasaje?

Sint mai multe moduri in functie de tipul de crewing ales.
pt. amatori (adica fara certificari comerciale) cel mai obisnuite sint site-urile de crewing (cruising.co.za, findacrew.com etc etc).
Te inscrii pe site, iti faci un soi de CV si contactezi barcile listate pe site.
Nu se discuta cu dealeri sau brokeri ci direct cu proprietarul barcii.

Un alt mod ar fi sa te inscrii la o firma care face delivery si sa te cheme ei cind au nevoie (pt asta ar trebui sa ai ceva experienta).

Din punct de vedere financiar, lucrurile variaza de la a fi platit (destul de rar) pina la o oarecare contributie a ta pt barca.
In cazul de fata eu nici nu am fost platit nici nu am platit nimic. Toata mincarea de la bord a fost asigurata de ei dar eu mi-am asigurat singur transportul.
 
Pentru baietii care criticau velierele cu "deck saloon" sau "pilot house" cum ca ar fi prea lente, instabile si chiar periculoase datorita valurilor care sparg geamurile si vezi doamne nu se preteaza la offshore passages, am un mesaj:

:p:p:p:p:p:p:p:p:p:p


:) Eu zic sa nu te pripesti. sint deck-saloon-uri si deck-saloon-uri. Barca era un design Dubois dar era puternic influentata de linia Oyster (parerea mea), asa ca avea deck-saloon ca orice oyster.

Toate hublourile alea imense erau din lexan gros si aveau super-intarituri. Nimeni nu zice ca nu se pot face barci cu deck-saloon doar ca e mai dificil decit fara :)
In orice caz era o senzatie sa stai comod pe canapeaua de piele cu o cafeluta si sa te uiti la ploaia si furtuna de afara ;-)
 
Felicitari pentru experienta acumulata...
Poti da citeva detalii despre echipament...mai exact ce ai avut de la Tribord si nu a rezistat conditiilor?
 
Pentru baietii care criticau velierele cu "deck saloon" sau "pilot house" cum ca ar fi prea lente, instabile si chiar periculoase datorita valurilor care sparg geamurile si vezi doamne nu se preteaza la offshore passages, am un mesaj:

:p:p:p:p:p:p:p:p:p:p

Rolias,

inainte sa te tavalesti de ras de baietii astia care ti-au dat niste sfaturi ridicole mai citeste odata posturile. Tu ai cerut opinia altor membri si ei au contribuit cu ceva la banca asta de experienta, care in final este scopul acestui forum. Ridiculizand opiniile altora risti ca data viitoare sa nu-si iroseasca nimeni timpul sa-ti raspunda la intrebari.
Yachtul pe care a navigat ghyoc are 21 de metri, si sa faci vreo comparatie intre cele 2 exemple e absurd.
Mai citeste odata posturile si ai sa realizezi ca nu te-am sfatuit de rau. Nici eu nici skipper nu am sustinut ca opinia noastra este totalitarasi absoluta.
 
Rolias,

inainte sa te tavalesti de ras de baietii astia care ti-au dat niste sfaturi ridicole mai citeste odata posturile. Tu ai cerut opinia altor membri si ei au contribuit cu ceva la banca asta de experienta, care in final este scopul acestui forum. Ridiculizand opiniile altora risti ca data viitoare sa nu-si iroseasca nimeni timpul sa-ti raspunda la intrebari.
Yachtul pe care a navigat ghyoc are 21 de metri, si sa faci vreo comparatie intre cele 2 exemple e absurd.
Mai citeste odata posturile si ai sa realizezi ca nu te-am sfatuit de rau. Nici eu nici skipper nu am sustinut ca opinia noastra este totalitarasi absoluta.

Hai ca iei lucrurile prea in tragic.
Normal ca va respect experienta , opiniile si citesc cu ochii beliti cate chestii stiti si povestiti aici.
Primul lucru si ultimul pe care in fac in fiecare zi este sa verific ce s-a scris pe forum.
Dar asta nu ma impiedica sa scot limba la profesor daca nu-mi convine ceva.
( :p = "stick out tongue")

Si cu scuze de offtopic pentru Ghyoc , rezum intr-un mod mai pitoresc discutiile pe tema respectiva:
Intr-o buna zi am venit pe forum zi v-am zis : "baieti, m-am indragostit de o roscata cu tatele mari; uite aici poza" . Baietii, mult mai experimentati s-au uitat bine la poze, la descriere si mi-au zis ca tipa e nasoala , nu e de familie buna si pare cam curva, desi e bine intretinuta si in plus nu se descurca bine cu gospodaria .
Asta am inteles si am apreciat faptul ca mi-au deschis ochii ; am vazut si eu ca de fapt era o joarta ordinara si mi-am zis, mama, ce gresala era sa fac !:)
Dar pe urma discutia a deviat inspre general si s-a ajuns la idei cum ca toate roscatele cu tate mari ar fi curve si putori .
Si pe urma vine baiatul asta norocos si dovedeste involuntar ca a cunoscut o roscata cu tatele mari , de familie buna , cuminte si vrednicuta . Culmea si frumoasa si "devreme acasa".
Si tu imi argumentezi acum ca desi e roscata masura DD , are o gramada de calitati pentru ca e de familie buna si sa nu mai ridiculizez opinia baietilor referitor la roscate dotate.
Mie logica mi-a cam murit aici.

Na ca acum imi vine chiar sa ma prapadesc de ras de ce comparatii voluptoase am facut :) :) :)
Caldura mare , mon cher, zboara mintea la prostii.
 
Ultima editare:
Ma bucur pentru cei care se pot desprinde de cele lumesti si ajung sa-si traiasca aventurile nautice visate :). Ghyocule, iti doresc ca asta sa fie prima dintr-o serie lunga de aventuri marine, si sa dea Domnu' ca hobby-ul asta sa te acapareze total, astfel ca la pensie sa zici "uite ca am luat vacanta si pot pleca permanent pe balta" ;)...
 
Felicitari pentru experienta acumulata...
Poti da citeva detalii despre echipament...mai exact ce ai avut de la Tribord si nu a rezistat conditiilor?


Am avut jacheta cea mai ieftina si pantalonii cei mai ieftini (CL100 cred ca se numesc).
Am avut citeva probleme cu ele:
- transpiri foarte usor in ele daca faci miscare
- jacheta are gulerul prea putin inalt nu are o metoda decenta de a fixa gluga strinsa pe cap. In conditii de vint si ploaie intra o droaie de apa pe linga gluga/guler
- prin pantaloni a intrat apa dupa o vreme. jacheta a rezistat mai bine
 

Back
Sus