BAVARIA YACHTS

Domnilor , sa trecem la barci mari : BAVARIA YACHTBAU este cel mai mare santier producator de barci cu vele din Europa . Ce stiti despre asta ? Ce modele vi se par interesante ?
 
Doar asta stiti ?

Eu stiu doar de nefericitul accident din 2005 cu un Bavaria 42 Match din Croatia cu chila desprinsa....
Tragedy on the Adriatic

Inteleg , din numle dumneavoastra ca aveti vreo legatura cu mediul de yachting din Ungaria ? Atunci stiti cu siguranta , ce greseala fatala si ce inconstienta grava au putut comite acei navigatori maghiari . Subiectul a fost amplu dezbatut in presa si in justitie si concluzia a fost mai mult decat clara : yachtul Bavaria a fost excelent construit . Si s-au platit milioane de euro daune de catre cei care au acuzat santierul Bavaria in mod nejustificat . Dar a fost o tragedie , generata de lipsa de "buna practica marinareasca " . Din pacate.
 
Am citit doar articolele aparute pe net, si probabil doar o mica parte din ele. Din pacate asta era primul lucru ce mi-am adus aminte citind despre Bavaria. Oricum, nu vreau sa fac reclama negativa le nimeni, poate cel mai bine sterg cele scrise....
 

Atașamente

  • 100_2074.JPG
    100_2074.JPG
    43.5 KB · Vizualizări: 124
  • POZA4259.JPG
    POZA4259.JPG
    57.6 KB · Vizualizări: 129
  • POZA4307.JPG
    POZA4307.JPG
    31.2 KB · Vizualizări: 118
  • POZA4321.JPG
    POZA4321.JPG
    88.3 KB · Vizualizări: 121
  • POZA4342.JPG
    POZA4342.JPG
    72.3 KB · Vizualizări: 130
  • POZA4350.JPG
    POZA4350.JPG
    48.3 KB · Vizualizări: 124
  • POZA4376.JPG
    POZA4376.JPG
    55.4 KB · Vizualizări: 124
  • POZA4389.JPG
    POZA4389.JPG
    30.6 KB · Vizualizări: 118
  • POZA4397.JPG
    POZA4397.JPG
    97.5 KB · Vizualizări: 124
  • POZA4416.JPG
    POZA4416.JPG
    56.9 KB · Vizualizări: 121
  • POZA4417.JPG
    POZA4417.JPG
    31.9 KB · Vizualizări: 120
  • POZA4438.JPG
    POZA4438.JPG
    119.3 KB · Vizualizări: 123
  • POZA4224.JPG
    POZA4224.JPG
    44.3 KB · Vizualizări: 123
  • POZA4221.JPG
    POZA4221.JPG
    33.7 KB · Vizualizări: 121
  • 100_2080.JPG
    100_2080.JPG
    48 KB · Vizualizări: 128
  • DSC_2685.JPG
    DSC_2685.JPG
    37.9 KB · Vizualizări: 127
  • POZA4121.JPG
    POZA4121.JPG
    95.2 KB · Vizualizări: 126
  • POZA4124.JPG
    POZA4124.JPG
    53.6 KB · Vizualizări: 133
  • POZA4136.JPG
    POZA4136.JPG
    36.1 KB · Vizualizări: 127
  • POZA4142.JPG
    POZA4142.JPG
    48.7 KB · Vizualizări: 124
  • POZA4157.JPG
    POZA4157.JPG
    61.2 KB · Vizualizări: 127
  • POZA4164.JPG
    POZA4164.JPG
    64.7 KB · Vizualizări: 128
  • POZA4168.JPG
    POZA4168.JPG
    47.1 KB · Vizualizări: 133
  • POZA4182.JPG
    POZA4182.JPG
    50.9 KB · Vizualizări: 136
  • POZA4210.JPG
    POZA4210.JPG
    45.5 KB · Vizualizări: 124
Ultima editare:
zvonuri...

Cu tot respectul domnule Ambrozie , ceea ce am citit pe net despre Bavaria m-a facut sa ma uit de pe mal la asemena ambarcatiuni. Nu am navigat cu Bavaria, dar ma intreb care este motivul pentru care in forumuri nu se lauda nimeni cu Bavaria....? Mai mult pe amicidellavela, aceasta marca este foarte desconsiderata .
Cind am auzit ca si in Romania apar importatorii de veliere, am simtit ca se fac progrese in acest domeniu...de ce din multitudinea de marci cu traditie v-ati oprit asupra acesteia...?
Sper ca intrebarile puse de mine, fara a se dori a fi agasante, isi vor gasi un raspuns.
 
Domnilor , sa trecem la barci mari : BAVARIA YACHTBAU este cel mai mare santier producator de barci cu vele din Europa . Ce stiti despre asta ? Ce modele vi se par interesante ?

Barcile Bavaria sunt destinate pietelor dezvoltate, chiar daca sunt mai ieftine decat concurenta. Va mai curge multa apa pe Dambovita pana sa fie considerate accesibile macar varfurilor clasei medii din Ro. Multi velisti romani viseaza poate la un iaht ca al lui Timofei, dar numai cheltuielile colaterale detinerii unei asemenea jucarii sunt peste suportabilitatea multor oameni care si-ar permite asa ceva. Daca intretinerea e 5-6 mii de euro/an, daca mai punem impozitul, cheiajul, consumabilele necesare croazierei, cheltuielile din croaziera - marine, tranzit log, cumparaturi etc, rezulta un cost cam piperat pentru o joaca scurta in timpul verii. E drept ca exista oameni care isi permit asta, dar nu cred ca ii veti gasi pe acest forum :)

Fiind pasionat de aspectele tehnice, as discuta cu dvs despre asta in primul rand. Stiu ca este considerat cel mai performant santier din Europa, folosind polimerizarea in mediu controlat, transferul ergonomic al produselor decofrate spre zona de echipare, iar volumul de productie e mare fata de alti fabricanti, costurile fiind optimizate. Se pare totusi ca grupul Finot i-a intrecut deja la ergonomia productiei, dupa cum rezulta din numarul din octombrie al Professional Boatbuilder. Aici etapele sunt automatizate, trecandu-se de la laminarea manuala la "infujectie" automatizata, adica infuzie + injectie in matrite inchise, plus debavurarea robotizata dupa decofrare. Ce este totusi de apreciat la Bavaria e interiorul, facut din lemn nobil, si posibilitatea de customizare. Din pacate, fiind in ton cu trendul, un asemenea "production yacht" va deveni demodat in cativa ani, pierzand destul din valoarea initiala, pentru a deveni peste alti cativa inca o troaca de vanzare intre alte atatea mii de sh-uri demodate.
 
Ultima editare:
Domnilor , sa trecem la barci mari : BAVARIA YACHTBAU ...

Considerati ca Soimul Maltez despre care s-a vorbit prima data pe acest thread este o barca mica....?:noroc:

Ne bucuram ca prin prezenta dumneavoastra pe acest forum vom avea ocazia de a ne face o parere mai obiectiva despre aceasta marca ...
Bine ati venit!
 
Apropo D-le Ambrozie, exista o sectiune, discutii pe uscat, unde unii membri ai forumului se prezinta. Poate aflam si noi mai multe despre dvs cu ocazia asta. Bine ati venit pe forum, si speram ca discutiile cu dvs vor cuprinde mai multe decat subiectele Mac si Bavaria.
 
Am citit doar articolele aparute pe net, si probabil doar o mica parte din ele. Din pacate asta era primul lucru ce mi-am adus aminte citind despre Bavaria. Oricum, nu vreau sa fac reclama negativa le nimeni, poate cel mai bine sterg cele scrise....

Nu doresc sa va cer eu sa sa stergeti ceva , puteti face asta daca doriti , insa este recomandabil sa aveti in vedere o documentare completa despre un subiect atat de cunoscut si care a foat analizat de inalti experti atat din domeniul maritim cat si cel juridic . Concluzia a fost clara pentru toata lumea : Yachtului Bavaria nu avea ce sa i se reproseze . Nu intru in detalii , daca doriti v-as putea cauta concluziile proceselor de la vremea respectiva .

Un amanunt : au existat multe companii concurente care s-au grabit sa alimenteze , prin intermediul presei si al Internetului , atmosfera generala ostila santierului german . La sfarsitul procesului toti , dar absolut toti detractorii au platit sume imense drept daune , fara ca cineva sa riposteze .

Un sfat , daca imi permiteti : feriti-va sa dati verdicte in problemele delicate ( si mai ales in cele care au fost de mult solutionate ) , daca nu aveti decat o documentare superficiala .
 
Se pare că au fost probleme în trecut, dar ele sunt considerate rezolvate.[/QUOTE]

capitane Nemo , NU au fost probleme in trecut ! S-au produs zeci de mii de yachturi cu vele Bavaria in ultimii ani . ZECI DE MII . Fara nici o problema . Imaginile la care faci referire , capitane , nu au nici o legatura cu un yacht Bavaria .
 
Cu tot respectul domnule Ambrozie , ceea ce am citit pe net despre Bavaria m-a facut sa ma uit de pe mal la asemena ambarcatiuni. Nu am navigat cu Bavaria, dar ma intreb care este motivul pentru care in forumuri nu se lauda nimeni cu Bavaria....? Mai mult pe amicidellavela, aceasta marca este foarte desconsiderata .
Cind am auzit ca si in Romania apar importatorii de veliere, am simtit ca se fac progrese in acest domeniu...de ce din multitudinea de marci cu traditie v-ati oprit asupra acesteia...?
Sper ca intrebarile puse de mine, fara a se dori a fi agasante, isi vor gasi un raspuns.

Multumesc pentru intrebari si am sa va raspund :

- nu stiu cate forumuri ati cercetat si cat de exhaustiv a fost studiul dumneavoastra , dar a spune ca pe forumuri nu se lauda nimeni cu Bavaria este o afirmatie care are 2 mari deficiente : 1. nu face referire la un mediu in care sa se gaseasca in general proprietari de yachturi . Forumurile nu sunt decat locuri unde exista dezbateri intre necunoscuti ce au perceptii diferite , cunostiinte diferite si grade de pricepere diferite . si 2. Probabil inca nu stiti ca proprietarii de yachturi nu se lauda . Ei SE BUCURA in fiecare moment de navigarea cu barca lor , nu au timp sa se laude , pentru ca ei deja sunt foarte fericiti ca au aceasta sansa .

Forumul italian despre care ati vorbit este , probabil , unul care in mod traditional poate fi antigerman sau anti barci mari sau anti barci albastre sau anti- mai- stiu- eu- ce . Este ca si cum ati intreba de ce partidul XXX face / sau nu face declaratii aberante si demente despre partidul XXY .

Iar ca sa fiu si mai sintetic va spun ca cei mai importanti judecatori sunt clientii : adica aceia CARE PLATESC pentru yachtul lor . Si pe care nu ii gasiti scriind pareri pe forumuri ci mergand la banca sa plateasca factura pentru yacht .

Iar clienti , santierul Bavaria are MII in fiecare an . Credeti ca aceste MII de clienti sunt cu totii , prosti ?

Si cand vorbiti de progrese , eu va raspund: Bavaria este un producator german , exceptional si foarte performantsi progresist . Dovada stau rezultatele noastre in regate ( si in Romania ) si numarul imens de yachturi Bavaria in lume . Asta inseamna proprietari fericiti.
 

Atașamente

  • 7-1.jpg
    7-1.jpg
    57.9 KB · Vizualizări: 166
  • 8-1.jpg
    8-1.jpg
    89 KB · Vizualizări: 164
  • 10-1.jpg
    10-1.jpg
    51.6 KB · Vizualizări: 159
  • 9-1.jpg
    9-1.jpg
    54.4 KB · Vizualizări: 162
  • 6-1.jpg
    6-1.jpg
    82.5 KB · Vizualizări: 164
  • 5-1.jpg
    5-1.jpg
    48.8 KB · Vizualizări: 164
  • 4-1.jpg
    4-1.jpg
    57.5 KB · Vizualizări: 164
  • 3-1.jpg
    3-1.jpg
    17.7 KB · Vizualizări: 164
  • 2-1.jpg
    2-1.jpg
    41.5 KB · Vizualizări: 170
  • 1.jpg
    1.jpg
    48.9 KB · Vizualizări: 238
Barcile Bavaria sunt destinate pietelor dezvoltate, chiar daca sunt mai ieftine decat concurenta. Va mai curge multa apa pe Dambovita pana sa fie considerate accesibile macar varfurilor clasei medii din Ro. Multi velisti romani viseaza poate la un iaht ca al lui Timofei, dar numai cheltuielile colaterale detinerii unei asemenea jucarii sunt peste suportabilitatea multor oameni care si-ar permite asa ceva. Daca intretinerea e 5-6 mii de euro/an, daca mai punem impozitul, cheiajul, consumabilele necesare croazierei, cheltuielile din croaziera - marine, tranzit log, cumparaturi etc, rezulta un cost cam piperat pentru o joaca scurta in timpul verii. E drept ca exista oameni care isi permit asta, dar nu cred ca ii veti gasi pe acest forum :)

Fiind pasionat de aspectele tehnice, as discuta cu dvs despre asta in primul rand. Stiu ca este considerat cel mai performant santier din Europa, folosind polimerizarea in mediu controlat, transferul ergonomic al produselor decofrate spre zona de echipare, iar volumul de productie e mare fata de alti fabricanti, costurile fiind optimizate. Se pare totusi ca grupul Finot i-a intrecut deja la ergonomia productiei, dupa cum rezulta din numarul din octombrie al Professional Boatbuilder. Aici etapele sunt automatizate, trecandu-se de la laminarea manuala la "infujectie" automatizata, adica infuzie + injectie in matrite inchise, plus debavurarea robotizata dupa decofrare. Ce este totusi de apreciat la Bavaria e interiorul, facut din lemn nobil, si posibilitatea de customizare. Din pacate, fiind in ton cu trendul, un asemenea "production yacht" va deveni demodat in cativa ani, pierzand destul din valoarea initiala, pentru a deveni peste alti cativa inca o troaca de vanzare intre alte atatea mii de sh-uri demodate.


Domnule Vali , sa va raspund : aici aveti perfecta dreptate Romania nu este o piata dezvoltata. Insa nu Bavaria sunt destinate pieteleor dezvoltate ci toate yachturile mari . Toate reprezinta un lux pentru toate pietele sarace , cum este Romania . Nicaieri in lume nu este obligatoriu sa ai yacht. Este doar de dorit , de catre cei care viseasza la asta . Si nu ii impiedica nimeni si nimic ca intr-o buna zi sa-si realizeze visul .

Apoi , yachtul domnului Timofei ( Vicecomodorul Yacht Clubului Regal Roman -un om care a facut enorm pentru progresul acestei activitati in Romania ) este un model reusit de la Bavaria , fiind 39 Cruiser . Intretinerea NU costa 5 sau 6 mii de euro pe an , ci mult mai putin , insa pentru cei care isi vad astfel visul implinit nu sumele acestea sunt problema. Diferenta intre cineva care face socoteli si cineva care nu face este data de PASIUNE .

Considerentele tehnice de care vorbiti sunt total eronate . Una este organizarea productiei in fabrica ( pe unde si cum circula corpurile , cine si cum le decofreaza sau debavureaza ) si alta este metoda de laminare care da calitate si omogenitate corpului barcii - absenta aerului . Fabrica Bavaria din Giebelstadt este cea mai moderna fabrica din lume pentru productia de yachturi . Cum sa va imaginati ca tocmai unor nemti care au inventat conceptul de eficienta al productiei yachturilor acum 30 ani , le-ar putea-o lua inainte altii care acum implementeaza tehnologii asemenatoare ?

Iar grupul Finot nu produce yachturi , sunteti din nou in eroare . Ei sunt o mica firma de familie infiintata de Jean Marie Finot in 1973 si sunt arhitecti navali . Ei doar proiecteaza yachturi pentru nenumarati producatori , in special francezi .

Iar daca despre interiorul unui yacht , construit din lemn nobil , deci clasic , spuneti ca s-ar demoda rapid si ca in cativa ani ar deveni o troaca , atunci regret , dar sunteti complet dezinformat despre aceasta piata .

Un yacht nu devine NICIODATA o troaca . Pentru ca oamenii care se preocupa de orice yacht cu vele o fac totdeauna cu pasiune si placere si nu cu ura .
 
Se pare ca ne intelegem mai greu :). Aveti dreptate, am vrut sa spun Grupul Poncin, si am spus Finot. Va pun aici linkul despre santierul Poncin: http://www.proboat-digital.com/proboat/e20081011/ pagina 142. Nu polemizez despre cine e mai tare sau nu, ci va arat cum lucreaza noua fabrica Poncin, fata de cum se mai lucreaza (inca) la Bavaria, adica manual. Nu contest calitatea barcilor Bavaria, insa cred ca sunteti de acord ca prioritatea e volumul de productie si optimizarea costurilor, si implicit pretul competitiv si cota de piata.

Despre fluxul de productie la fibra cred ca as putea sa va spun eu mai multe, fiind chiar domeniul meu, dar nu vreau sa isc inca un flame, ca se pare ca va place tare sa aveti ultimul cuvant. Oricum, daca cititi articolul din PBB, intelegeti la ce m-am referit, fara sa fie nevoie sa-mi rastalmaciti spusele. Si despre piata de sh, ati spus-o singur pe Softpedia care e treaba cu barcile sh, fara sa mai fie nevoie sa ma acuzati de a fi dezinformat.
 
Declar oficial : m-am imprietenit cu dnul Vali -Fitness4mind , de mult , de cand l-am invitat sa se dea cu o Bavaria 50 Vision . Din pacate a trecut vara si nu am apucam sa punem in practica aceasta invitatie . Ea ramane valabila si pentru anul viitor si pentru toti anii viitori , datorita aceleiasi prietenii .

Iar pentru cei de la grupul Poncin , toata stima ! sa nu uitam insa ca au o cota tare mica de piata si ca ei inca sunt in cautarea solutiilor de raport optim calitate pret . Si asta ati constatat-o singur la ultima editie RBS .
 
Domn' Robert, aveam pe vremuri un prieten care la un moment dat mi-a spus "vezi ca prietenia cu mine e fragila", si i-am zis daca nu vrea cumva un cap in gura mai putin fragil. Asta ar fi insemnat ca prietenia cu mine ori e, ori nu e ;).

Revenind la piata barcilor, care reprezinta un domeniu sensibil, mai ales in perioade de criza ca acum, stiti cred ca nu castiga nimeni din saparea celuilalt. Eu va respect ca va descurcati cu oferta dvs. actuala, care e cam departe totusi de cererea din Ro. Oricum, viitorul e deschis pentru cei indrazneti.
 

Atașamente

  • fullsizeoutput_3da.jpg
    fullsizeoutput_3da.jpg
    84.5 KB · Vizualizări: 219
  • P1020454.jpg
    P1020454.jpg
    68.5 KB · Vizualizări: 213
  • fullsizeoutput_413.jpg
    fullsizeoutput_413.jpg
    30.9 KB · Vizualizări: 167
  • IMG_0190.jpg
    IMG_0190.jpg
    55.1 KB · Vizualizări: 160
Multumesc pentru intrebari si am sa va raspund :

- nu stiu cate forumuri ati cercetat si cat de exhaustiv a fost studiul dumneavoastra , dar a spune ca pe forumuri nu se lauda nimeni cu Bavaria este o afirmatie care are 2 mari deficiente : 1. nu face referire la un mediu in care sa se gaseasca in general proprietari de yachturi .

Tocmai pentru ca 90% din membrii forumului au propriul velier, am dat ca exemplu acel forum...

Forumurile nu sunt decat locuri unde exista dezbateri intre necunoscuti ce au perceptii diferite , cunostiinte diferite si grade de pricepere diferite .
Da sunt citeva elemente care caracterizeaza un forum, pe linga bunul simt al celor ce posteaza, o comunitate virtuala a celor pasionati de un anumit subiect. Pe liga aceasta pe forumurile pasionatilor de veliere aproape toti au barca lor. Uitativa prin sectiunile tehnice sa vedeti ca cei ce posteaza discuta la subiect...imposibila discutie fara a avea un velier "in mina"...
si 2. Probabil inca nu stiti ca proprietarii de yachturi nu se lauda . Ei SE BUCURA in fiecare moment de navigarea cu barca lor , nu au timp sa se laude , pentru ca ei deja sunt foarte fericiti ca au aceasta sansa .
Cred ca aici parerea dumenavoastra este subiectiva, proprietarii de veliere din Europa sunt indragostiti de velieul lor, este un membru al familiei, este o entitate "cu suflet" , despre care se vorbeste foarte mult si in special pe forumuri datorita posibilitatii de a impartasi din experienta proprie si de a invata ceva nou...Vorbesc despre Olandezi, Englezi, Francezi, Spanioli Portughezi, Italieni ...
Forumul italian despre care ati vorbit este , probabil , unul care in mod traditional poate fi antigerman sau anti barci mari sau anti barci albastre sau anti- mai- stiu- eu- ce . Este ca si cum ati intreba de ce partidul XXX face / sau nu face declaratii aberante si demente despre partidul XXY .
...deci "cei ce nu sunt cu noi sunt importiva noastra"...daca nu ne lauda inseamna ca sunt "anti"....:)..asta auzeam in fiecare zi pe canalele de stiri din RO ...nu va lasati influentat de "sistemul ticalosit"....cam ia apa...nu mai e mult si vom auzi un MAY DAY....:titanic:
Iar ca sa fiu si mai sintetic va spun ca cei mai importanti judecatori sunt clientii : adica aceia CARE PLATESC pentru yachtul lor . Si pe care nu ii gasiti scriind pareri pe forumuri ci mergand la banca sa plateasca factura pentru yacht .
Haideti sa ne uitam la acesti clienti...ne puteti prezenta o statistica despre profilul clientului care cumpara Bavaria...? fara a include tara noastra , aici se aplica alte reguli.
Iar clienti , santierul Bavaria are MII in fiecare an . Credeti ca aceste MII de clienti sunt cu totii , prosti ?
Nu neaparat prosti...sa spunem mai putin informati , usor influentabili de aspect si pret...unii...
Si cand vorbiti de progrese , eu va raspund: Bavaria este un producator german , exceptional si foarte performantsi progresist . Dovada stau rezultatele noastre in regate ( si in Romania ) si numarul imens de yachturi Bavaria in lume . Asta inseamna proprietari fericiti.
...nu neaparat...poate sa insemne si multi neinitiati care cumpara din reclame, pentru ca ulterior sa nu aiba curajul de a spune ca au facut o alegere neinspirata...poate insemna proprietari fericiti ca au reusit sa vinda si sa se orienteze spre alte marci...
[/QUOTE]
 
Vesti bune : e soare , hai la mare

- nu stiu cate forumuri ati cercetat si cat de exhaustiv a fost studiul dumneavoastra , dar a spune ca pe forumuri nu se lauda nimeni cu Bavaria este o afirmatie care are 2 mari deficiente : 1. nu face referire la un mediu in care sa se gaseasca in general proprietari de yachturi .

Tocmai pentru ca 90% din membrii forumului au propriul velier, am dat ca exemplu acel forum...

Forumurile nu sunt decat locuri unde exista dezbateri intre necunoscuti ce au perceptii diferite , cunostiinte diferite si grade de pricepere diferite .
Da sunt citeva elemente care caracterizeaza un forum, pe linga bunul simt al celor ce posteaza, o comunitate virtuala a celor pasionati de un anumit subiect. Pe liga aceasta pe forumurile pasionatilor de veliere aproape toti au barca lor. Uitativa prin sectiunile tehnice sa vedeti ca cei ce posteaza discuta la subiect...imposibila discutie fara a avea un velier "in mina"...
si 2. Probabil inca nu stiti ca proprietarii de yachturi nu se lauda . Ei SE BUCURA in fiecare moment de navigarea cu barca lor , nu au timp sa se laude , pentru ca ei deja sunt foarte fericiti ca au aceasta sansa .
Cred ca aici parerea dumenavoastra este subiectiva, proprietarii de veliere din Europa sunt indragostiti de velieul lor, este un membru al familiei, este o entitate "cu suflet" , despre care se vorbeste foarte mult si in special pe forumuri datorita posibilitatii de a impartasi din experienta proprie si de a invata ceva nou...Vorbesc despre Olandezi, Englezi, Francezi, Spanioli Portughezi, Italieni ...

Domnule Pilgrim , comunitatea de velisti din tarile de care vorbiti are zeci de mii de membri si sute ( sute ! ) de ani de existenta . Ei au acolo cluburi adevarate , unde merg in weekend la o bere si la o iesire pe apa , au reviste de specialitate care prezinta teste ale tuturor modelelor si au prieteni de o viata cu care impartasesc si pasiunea si grijile si satisfactiile in ale navigatului . Deasemenea , au de multi ani regate , festivaluri , expozitii si toate manifestarile care ii atrag spre apa si pe apa , prezentandu-le periodic toate noutatile din domeniu . In orice orasel , sau satuc de pe malul unei mari , exista o marina cu zeci sau sute de barci si cel putin un club de yachting cu o vechime de cel putin 30 ani . Internetul s-a inventat de curand in acest context si are marele dezavantaj de a tine lumea in casa si nu pe malul apei sau pe barca . De aceea va spuneam ca forumurile NU sunt sursa cea mai buna pentru a afla opinii ce ar putea avea o oarecare incarcatura obiectiva .Iubitorii de yachturi cu vele sunt traditionalisti si priceputi . nu pot fi pacaliti usor , tocmai in ceea ce priveste cea mai mare pasiune a lor , barcile cu panze .
Forumul italian despre care ati vorbit este , probabil , unul care in mod traditional poate fi antigerman sau anti barci mari sau anti barci albastre sau anti- mai- stiu- eu- ce . Este ca si cum ati intreba de ce partidul XXX face / sau nu face declaratii aberante si demente despre partidul XXY .
...deci "cei ce nu sunt cu noi sunt importiva noastra"...daca nu ne lauda inseamna ca sunt "anti"....:)..asta auzeam in fiecare zi pe canalele de stiri din RO ...nu va lasati influentat de "sistemul ticalosit"....cam ia apa...nu mai e mult si vom auzi un MAY DAY....:titanic:
Nu e cazul de nici un sistem , e vorba doar de un nationalism prezent si la alte popoare . Apropo , stiti cumva vreun producator important de barci cu panze italian ? Ca eu nu ... QED
Iar ca sa fiu si mai sintetic va spun ca cei mai importanti judecatori sunt clientii : adica aceia CARE PLATESC pentru yachtul lor . Si pe care nu ii gasiti scriind pareri pe forumuri ci mergand la banca sa plateasca factura pentru yacht .
Haideti sa ne uitam la acesti clienti...ne puteti prezenta o statistica despre profilul clientului care cumpara Bavaria...? fara a include tara noastra , aici se aplica alte reguli.Nu v-as putea prezenta statistici pentru ca acestea sunt rezultatul cercetarilor de marketing si costa bani multi . Insa , ca sa fiti , cumva informat despre clientii Bavaria va pot da un citat dintr-o revista : " Last year, Bavaria sold 3,500 boats during a period of great economic prosperity. Past clients include Formula One supremo Mike Gascoyne. The technical chief of Force India — billionaire Vijay Mallya’s racing team — arrived for last year’s Monaco grand prix in a Bavaria boat, having sailed from Barcelona with his wife."
Iar clienti , santierul Bavaria are MII in fiecare an . Credeti ca aceste MII de clienti sunt cu totii , prosti ?
Nu neaparat prosti...sa spunem mai putin informati , usor influentabili de aspect si pret...unii...
Si cand vorbiti de progrese , eu va raspund: Bavaria este un producator german , exceptional si foarte performantsi progresist . Dovada stau rezultatele noastre in regate ( si in Romania ) si numarul imens de yachturi Bavaria in lume . Asta inseamna proprietari fericiti.
...nu neaparat...poate sa insemne si multi neinitiati care cumpara din reclame, pentru ca ulterior sa nu aiba curajul de a spune ca au facut o alegere neinspirata...poate insemna proprietari fericiti ca au reusit sa vinda si sa se orienteze spre alte marci...
[/QUOTE]Domnule , inca o data , vorbiti de mii de oameni bogati , care dau sute de mii de euro pe yachtul lor , care au barca din tata-n fiu si care sunt mandri ca au un produs german ? Pe acestia ii considerati " mai putin informati" , "usor influentabili de aspect si de...pret ?" . Pe acestia ii considerati " neinitiati " , care au reusit sa vanda ?

Sunt convins ca veti analiza cu mai multa intelepciune acest subiect pentru ca ar fi si ridicol si pacat sa nu intelegeti realitatea : Bavaria este nr. 1 . Tot respectul pentru toti ceilalti producatori fie ei francezi , nordici , americani sau alti germani . Ei , toti , produc barci minunate , si am cateva exemple fantastice , dar Bavaria a reusit sa domine piata ultimilor 15 ani pentru ca a avut ce sa ofere proprietarilor : calitate germana , robustete si eleganta la un pret excelent . Orice producator care ar fi reusit sa ofere asta era nr.1 . Indiferent cum s-arfi chemat. Si ca sa va dau un exemplu de industrie germena de mare succes : care este cea mai mare companie din lume in acest moment ? VW . De ce ?:skip:
 
care este cea mai mare companie din lume in acest moment ? VW . De ce ?:skip:
"Mai mare" in ce sens?!

Daca vorbim de vanzari, ultima data cand am verificat era Toyota Motor Corporation, urmata de General Motors (conform JDPower). Daca vorbim de calitate, sau satisfactia clientilor ... avem Honda, Toyota, Mazda pe primele locuri. In top urca BMW si Mercedes, ocazional Audi (na, parte VW). In cazul companiilor japoneze avem o imbinare fericita intra calitate si cantitate.

Dar sa nu uitam totusi: cantitate nu inseamna intotdeauna neaparat calitate. Ar fi interesant sa ne vedem ceva statistici de satisfactie a clientilor post-vanzare.
 
Ultima editare:
Pacat ca nu fac japonezii iahturi, ca oricum Japan rules pe toate pietele super-competitive, ca auto, motoare, electronica. Si in afara de post vanzare, ar fi bine sa se explice costurile aferente detinerii unui iaht, caci oricat de pasionat ar fi cineva, nu cred ca neglijeaza aspectul asta, cum sugereaza Mr. Ambrozie.
 

Back
Sus