Bun gasit!

Bine v-am gasit doamnelor, domnisoarelor si domnilor!

Ma cheama precum username-ul, sunt din Bucuresti, nu chiar la prima tinerete si sunt incepator intr-ale marinaritului. Mai corect spus, sunt in faza de visator, ca sa fiu in ton cu structura forumului.

Am gasit mai demult acest forum in urma catorva cautari dupa ceva ce rima cu "barca" dar pe vremea aceea nu erau mai mult de 5-6 useri. Intre timp am dat si de topicul de pe softpedia, am constatat o migrare catre incoace asa ca m-am inregistrat si eu aici.

Citind cateva topicuri recente am observat folosirea adresarii la persoana a doua plural. Eu, ca un (foarte) vechi user al multor liste de discutii, forumuri etc de prin toata lumea, sunt "de moda veche" si ma adresez in mesajele mele la persoana intai singular indeferent de interlocutor (varsta, sex, religie, numar de barci in proprietate s.a.m.d.). Nu vreau ca prin asta sa jignesc, sa ofensez sau sa deranjez pe nimeni asa ca imi cer scuze anticipat tuturor celor in cauza.

Inca o data, bine v-am gasit!
 
Atunci, bine ai venit pe forum, si daca ne mai periem intre noi la plural, e pentru ca inca ne tatonam cu anumite persoane inainte de a ne da pe brazda. Se pare ca nu e cazul tau :). Imi plac oamenii dintr-o bucata, asa ca sa-i dam bataie la postari.
 
mereu tineri...

Bine ai venit Cip...cit timp vintul bate si barcuta se misca suntem mereu tineri...:)
 
Bine ai venit, Cip! Dacă spiritul e tânăr şi liber, nu mai contează altceva. :)
Eu zic că eşti bătrân doar atunci când pleci capul şi accepţi tot ce ţi se impune.
 
Bine ai venit !!!
Stai linistit ... multa lume viseaza ... ceea ce e bine. Altfel am sta legati de becali, mitici si diaconesti ...

:sail:
 
Salut,

Sunt din Bucuresti, ma numesc Andrei. Cochetez cam de un an cu ideea de a avea si de a petrece timp pe o barca. Intre timp am mai citit forumurile de pe-afara. De curand am descoperit forumul de pe Softpedia, l-am inghitit intr-o seara si apoi am continuat cu cel de-aici.
De placut, imi place mai mult senzatia de vant si de liniste decat zgomotul de motor.
De partea practica a pasiunii nu prea am avut timp sa ma ocup.
Am aflat de curand de la un prieten care si-a luat C si D despre ce este vorba si intentionez ca in viitorul apropiat sa imi iau si eu permisele astea.

Ideea care ma mananca cel mai tare este ca nu am mers niciodata pe mare rea si nu stiu daca stomacul meu poate sa faca fata.Pe mare calma nu am avut probleme.(Am mers atat cu feribotul cat si cu nave mai mici).

Ca short term plans ma gandesc sa imi iau permisele C,D si de manevrare a navei cu vele si sa capat ceva experienta de sailing.(eventual chartere la greci, croati sau chiar la noi)

Ca long term, ma gandesc la posibilitatea de a detine o barca si de a face cruise-uri in zona marii negre/mediterane.
 
Bun venit

Salut,

Sunt din Bucuresti, ma numesc Andrei. ...Ideea care ma mananca cel mai tare este ca nu am mers niciodata pe mare rea si nu stiu daca stomacul meu poate sa faca fata.Pe mare calma nu am avut probleme.(Am mers atat cu feribotul cat si cu nave mai mici)....
.

Bine ai venit Andrei, cit despre raul de mare....tare as dori sa schimb "binele de pe pamint" cu raul de mare...pe mare....:D
 
Salut,

Ca short term plans ma gandesc sa imi iau permisele C,D si de manevrare a navei cu vele si sa capat ceva experienta de sailing.(eventual chartere la greci, croati sau chiar la noi)

Ca long term, ma gandesc la posibilitatea de a detine o barca si de a face cruise-uri in zona marii negre/mediterane.

Bine ai venit , Andrei . Permisele s-ar putea lua relativ usor , insa cu experienta e mai complicat deoarece trebuie sa investesti timp in a fi pe apa . Barci cu care sa te dai exista , oameni care sa te sprijine deasemenea , insa nu te poate rapi nimeni si tine cu forta . Daca vrei , ne putem vedea in Mangalia ( valabil pentru toata lumea ) intr-un weekend cu vreme potrivita pentru cateva iesiri pe mare ...
 
salut Andrei si bine ai venit. eu sint dispus sa ies o zi pe mare in perioada 9-15 noiembrie. astept inca detalii de la Robert si sper sa fie si alti amatori. cit despre raul de mare .... sint ceva medicamente impotriva lui ... dar nu au un efect nemaipomenit .... mai bine sa nu ai ....
 
Bine v-am gasit doamnelor, domnisoarelor si domnilor!
Citind cateva topicuri recente am observat folosirea adresarii la persoana a doua plural. Eu, ca un (foarte) vechi user al multor liste de discutii, forumuri etc de prin toata lumea, sunt "de moda veche" si ma adresez in mesajele mele la persoana intai singular indeferent de interlocutor (varsta, sex, religie, numar de barci in proprietate s.a.m.d.). Nu vreau ca prin asta sa jignesc, sa ofensez sau sa deranjez pe nimeni asa ca imi cer scuze anticipat tuturor celor in cauza.

Inca o data, bine v-am gasit!

Bine ai venit, persoana I singular e perfect!
:skip:

Salut,

Sunt din Bucuresti, ma numesc Andrei.
Bine ai venit!
:noroc:
 
Bine ai venit , Andrei . Permisele s-ar putea lua relativ usor , insa cu experienta e mai complicat deoarece trebuie sa investesti timp in a fi pe apa . Barci cu care sa te dai exista , oameni care sa te sprijine deasemenea , insa nu te poate rapi nimeni si tine cu forta . Daca vrei , ne putem vedea in Mangalia ( valabil pentru toata lumea ) intr-un weekend cu vreme potrivita pentru cateva iesiri pe mare ...
Salutare tuturor!
Andrei, Robert are foarte mare dreptate. Brevetul de navigatie l-am luat acum 2 ani, insa de atunci am pus piciorul pe o barca doar o singura data (si aia cu motor...) din lipsa timpului. Asta nu ma impiedica sa visez la ziua cand voi avea barca mea, muuuuult timp liber si eventual un elicopter sa ajung la mare repede-repede :)
Toate bune, Ramona
 
Salut,
....

Ideea care ma mananca cel mai tare este ca nu am mers niciodata pe mare rea si nu stiu daca stomacul meu poate sa faca fata.Pe mare calma nu am avut probleme.(Am mers atat cu feribotul cat si cu nave mai mici).

...

Bine ai venit, Andrei, si cat mai multe mile marine sub centura!

In privinta raului de mare, fii linistit, toata lumea il are, mai devreme sau mai tarziu pe scara Beaufort. S-au retras oameni din curse transatlantice din cauza asta!
 

Back
Sus