Canoe cu probleme.....

Buna seara, daca am vazut ca toata lumea mestereste câte ceva, am zis sa nu stau degeaba si m-am apucat sa fac si eu o canoe.

Planurile le-am primit de la Orafaz ( multumesc inca o data si pt planuri si pt sfaturi :noroc:), am reusit si le-am tiparit pe format A3, dupa a urmat lipitul si in sfirsit aveam planurile gata.
P1050350.jpg

A urmat transpunerea planurilor pe material si cu toate ca Costin s-a plâns de OSB-ul cu care a lucrat din motive financiare am lucrat si eu tot cu OSB, mare greseala, în sfârşit am terminat de decupat.
P1050348.jpg

Pe urma dupa ce am pus formele pe o grindă, am vazut ca imi iese ca lui Costin si voios am trecut la munca de chinez ,impreuna cu un prieten (Paul) am debitat scîndura pe care am cumparat-o de la un centru de cherestea, brad binenţeles (6 buc la 4 m lungime), în fîsii de 6mm grosime .
P1050195.jpg

Am lipit etrava, la prima m-am chinuit cu sîrmă, dar la a doua am cumparat menghine si a mers mai usor.
P1050177.jpg

P1050351.jpg

Si de aici incep problemele, am incercat sa pun o stinghie cu grosimea de 6mm si latimea de 2.6cm pe forme dar am dat de o scîndura foarte capoasă, dacă am vazut ca nu cedează am dat-o la o parte si am luat alta care fiind sora cu prima a facut la fel :mad:.
P1050198.jpg

Imagine0074.jpg

Imagine0079.jpg

Imagine0077.jpg

Imagine0076.jpg


Nu-mi dau seama unde gresesc, si ce as putea face ca sa nu mai fie asa tensionate?
Am pus pe margine ca sa nu sa lipeasca de la aracet o banda albastra, formele sunt taiate dupa planuri, in poze pare neregulat dar nu este.
Multumesc pt orice sfat si sunt convins ca impreuna o scoatem la capat.
Bogdan Ion
 
1. Nu am facut niciodata o canoe
dar
ce nu inteleg eu la constructia din imagini e faptul ca stinghia ta face valuri, are concavitati. Asta nu poate sa apara decat din cauza ca planul de forme e stricat:
a. fie la multiplele printuri - lipiri de planuri s-a stricat scara (diverse coaste au fost printate la diverse scari)
b. fie nu ai taiat OSB-ul exact dupa planuri
c. fie n-ai respectat distanta potrivita intre coaste
d. combinatii intre a-b-c
Pentru remediere nu vad alta solutie decat sa verifici in amanunt a-b-c si daca greselile sunt de nereparat, sa o iei de la capat.
 
Da asta este problema, planurile au fost scoase toate la aceias scara, am avut grija cind le-am lipit intre ele, dupa ce am taiat OSb-ul am suprapus formele si le-am slefuit impreuna, o sa verific distanta intre coaste.
 
De acord cu crocodiludiludilu (wow, that was a tough one to spell :) ). Verifica pasii indicati de el. O intrebare care poate parea stupida, dar s-a intamplat si la case mai mari: esti sigur ca ai scos planurile la scara 1:1? Nu stiu cat de familiarizat esti cu AutoCAD, dar stiu ca eu impartisem formele in dreptunghiuri echivalente cu un A4.
 
Planurile au fost tiparite cu ajutorul unui coleg, chiar daca au fost scoase pe A3 pe o foaie sunt doua foi A4, luni ajung la curte si o sa verific distanta dintre coaste.
 
E un model de canoe mai greu de facut, mai ales daca nu ai mai construit nimic pana acum. In functie de ce investitie ai facut pana acum, fa un calcul si vezi daca e rentabil sa continui. E posibil sa nu-ti placa ce o sa iasa si atunci sigur nu o sa iesi cu ea pe apa.
Eu cred ca pentru incepatori e recomandata o canoe/caiac din placaj.

Spune-mi si mie de unde ai cumparat menghinele alea? Si cat costa?
 
E un model de canoe mai greu de facut, mai ales daca nu ai mai construit nimic pana acum. In functie de ce investitie ai facut pana acum, fa un calcul si vezi daca e rentabil sa continui. E posibil sa nu-ti placa ce o sa iasa si atunci sigur nu o sa iesi cu ea pe apa.
Eu cred ca pentru incepatori e recomandata o canoe/caiac din placaj.

Spune-mi si mie de unde ai cumparat menghinele alea? Si cat costa?

De renuntat nu renunt, sunt capos :eek:, cu timpul stau prost si din pacate azi a plouat si nu am putut sa ajung la curte.
Menghinele au fost cumparate de la OBI, la set 11Ron, au doua dimensiuni in set, 20 si 25cm.
 
Bogdan, nici nu trebuie sa renunti. Este mult mai putin complicat decat pare, dar cred ca ti-ai dat seama si singur.
Cateva sfaturi:
1. Du-te la locul faptei si verifica dimensiunile formelor. (ai atasat un fisier pdf in care le-am pus pe toate cu cotele principale - latime la baza si inaltime)
2. Verifica distanta dintre forme (trebuie sa fie 305mm)
3. Ia alta sipca (si alta, si alta...) si incearca-le in locul celei care s-a torsionat - poate aia a avut niste noduri, ceva defect structural.
Unul dintre constructorii de barci de pe net (nu mai stiu exact care) spunea ca cel mai important obiect pe care il are in atelier este un rocking chair. In ala statea si cugeta de fiecare data cand i se parea ca a ajuns intr-o fundatura.
Succes!
 

Atașamente

  • Nut Miner.pdf
    6.9 KB · Vizualizări: 151
Spune-mi si mie de unde ai cumparat menghinele alea? Si cat costa?

Cele mai ieftine cred că
am văzut la Brico store, au ei un brand chinezesc GO ON sub care vând cele mai ieftine lucruri, caută rafturile din carton şi găseşti.
Nu mai ţi minte cât costau, se vindeau vreo patru bucăţi cu vreo 12 lei pare-mi-se dar nu sunt sigur.
 
Cele mai ieftine cred că
am văzut la Brico store, au ei un brand chinezesc GO ON sub care vând cele mai ieftine lucruri, caută rafturile din carton şi găseşti.
Nu mai ţi minte cât costau, se vindeau vreo patru bucăţi cu vreo 12 lei pare-mi-se dar nu sunt sigur.

Brand-ul GO ON nu e chinezesc, e proprietate Brico Store (cam cum gasesti si in Carefour tot felul de produse sub sigla lor, la preturi mici). Unele chestii Go On sunt bune, altele nu. Menghinele de care spui tu sunt 7 sau 8 lei bucata, cele mai mici. Au fost intr-un timp la promotie, doua la pret de una, sau ceva de genul asta, dar a zburat porcul cu atza. (eu atunci mi-am luat si nu imi pare rau, ca le-am supus la multe perversiuni).
 
O ultima solutie pe care nu o recomand decat inainte de a te hotara sa arunci totul la gunoi. Deci, ia o sipca de lemn de calitate cat mai buna (fara noduri, omogena) si intinde-o pe coaste, fara a o obliga sa atinga coastele pe care in mod normal nu le atinge. Apoi schimba distanta dintre coastele cu probleme, si misca-le in colo si-n coace pana ating sipca (sipca trebuie sa aiba o alura frumoasa, curgatoare). Dupa ce ai terminat, muta sipca pe pozitii paralele si daca parcurgand cu sipca intreg profilul canoei ai norocul sa se sprijine mereu pe toate coastele, inseamna ca ai dres problema si poti sa-ti continui munca.
Succes!
 
nu vreau sa ma bag in seama cu japca..dar ai cerut sfaturi si cred ca la lemn ma pricep cat de cat pt ca am crescut in atelier de tamplar.
deci: sipca de la entarva care nu vroia sa cedeze poti sa faci o inventie in care sa bagi niste apa si s-o fierbi putin inauntru.. ai sa fi uimit cat de repede se muleaza si ai sa fi multumit..
iei o coala de tambla de 1.00 mm o debitezi si faci o oala pe forma sipci tale si pui apa pui sipca.. si iese ciorba..
sau ar mai fi varianta care se foloseste la arcuri la foc sau iei un incalzitor electric de mana..ceva gen feon..poate are vreun cunoscut si nu tr sa cumperi..este folosit la chestile ce se tipleaza la baxuri de sucuri etc.
si ti pe locul unde nu vrea sa cedeze..dar sa nu ia foc..sau faci un foc in curte si rezolvi ieftin problema.. si simplu..dar tr sa ai grija.
spor.
 
Sau incearca metoda postata aici de @ Radasous, chiar daca nu ai sculele in dotare, sigur le vei gasi in arsenalul sotiei sau al mamei. b-)
 
Din ce am inteles eu, omul nu are probleme cu etravele (astea deja le-a facut) ci cu filele de bordaj.
 
O ultima solutie pe care nu o recomand decat inainte de a te hotara sa arunci totul la gunoi. Deci, ia o sipca de lemn de calitate cat mai buna (fara noduri, omogena) si intinde-o pe coaste, fara a o obliga sa atinga coastele pe care in mod normal nu le atinge. Apoi schimba distanta dintre coastele cu probleme, si misca-le in colo si-n coace pana ating sipca (sipca trebuie sa aiba o alura frumoasa, curgatoare). Dupa ce ai terminat, muta sipca pe pozitii paralele si daca parcurgand cu sipca intreg profilul canoei ai norocul sa se sprijine mereu pe toate coastele, inseamna ca ai dres problema si poti sa-ti continui munca.
Succes!

Da, multumesc este si asta o solutie, sper ca vremea sa ma lase sa pot pune in aplicare toate sfaturile pe care le-am primit de la voi, pot sa spun ca in momentul cind m-am hotarit sa scriu pe forum am fost convins 100% ca o sa se rezolve problema.
Sper ca pina vineri cind plec pt o saptamina sa va pot da o veste buna, multumesc inca o data tuturor.
Bogdan Ion.
 
Salutare tuturor, desi sunt cu experienta 0 in materie, cred ca toata problema e legata de coaste (scuze limbaju nespecializat) si de shipci.
In primul rand coastele sunt prea subtiri (OSB) fapt care nu asigura o mulare corespunzatoare si stabilitatea shipcilor la lipire.
In al doilea rand, shipcile sau mai bine spus materialul e problematic ca structura nu pastreaza tensionarea pe toata lungimea si asta ori din cauza ca nu e uniform pe toata lungimea, nu are dimensiunea corespunzatoare, sau e in structura slab.
Ca solutie ar fi sa fierbi niste shipci (vezi metoda pe youtube) pe care le mulezi pe scheletul actual ca sa cresti suprafata de contact si stabilitatea shipcilor longitudinale.
Apoi, poti merge pe solutia fixarii shipcilor longitudinale cu cuiute din bronz sau cupru pe shipcile mulate pe schelet (pe care oricum trebuie sa le fixezi ulterior).
In privinta etravei, ai ales solutia poate cea mai grea, sfatul meu e sa o fixezi ulterior pin aplicare peste coca finalizata (metoda presupune fixarea unei atrave duble una aplicata pe exterior dupa ce imbraci coca cu fibra cu o contra-etrava interioara.
Sper sa nu fi gresit in aprecierile mele, desi nu am construit o barca inca am destula experienta in mestesuguri traditionale (nu sunt mester sunt doar pasionat sau hobby-st) ce presupun lucrul cu lemnul, metalul si pielea, si sa-ti fie de folos.
Personal am optat pt varianta din placaj a unei canoe (am sa deschid un topic separat pe aceasta tema pt ca si eu am nevoie de sfaturi) din motive de lipsa de spatiu adecvat, finante si timp.
Succes.
 
Am rezolvat, problema a fost in latimea sipcii, avea ~2.1mm, le-am luat la rindea pe toate (1.8mm) si nu am mai avut nici o problema.O sa pun si poze cu lucrarea in diferite etape:
Imagine0084.jpg

Imagine0085.jpg

Imagine0092.jpg

Imagine0093.jpg

Imagine0094.jpg

Imagine0096.jpg

Imagine0097.jpg

Imagine0098.jpg


Mai trebuie sa o slefuiesc, sper sa nu ploua simbata, si pe urma rasina si fibra de sticla.
 
Ultima editare:

Back
Sus