Fund dublu

Sunt incepator si de abia in faza de documentare. Problema la care nu am gasit raspuns este urmatoarea:
Cit de mult ar afecta structura barcii dilatarea aerului din fundul dublu? M-am gindit ca fiind vorba de o incinta inchisa ermetic aerul din incinta se va dilata si va exercita niste forte asupra peretilor incintei, chiar daca fundul barcii este in contact cu apa. Fundul dublu vreu sa-l fac din placaj acoperit cu fibra de sticla.
Probabil pot calcula cit de cit presiunea folosind notiuni elementare de termodinamica dar m-am gindit ca poate e cineva cu mai multa experienta in constructia de barci care s-a lovit de problema asta.
Va multumesc pentru ajutor.
 
adauga un stutz pe peretele (preferabil cit mai sus)cu un furtun in prelungire peste linia de plutire cel putin,sa intre si sa iasa aerul in functie de temperatura mediului(dilatare-contractare)simplu,nu?
 
Trebiue avut grija mare cu spatiile inchise ermetic, mai ales daca lucrezi cu placaj. Aceste spatii de regula sunt doar teoretic inchise ermetic. In realitate de foarte multe ori se infiltreaza apa si nu mai are unde sa scape, asa ca mai repede sau mai tarziu ajunge la placaj. Cel mai sanatos e sa ai capace de vizitare, prin care poti aerisi aceste spatii.
 
Multumesc Gyula. Si de asta ma temeam dar ma gindeam ca daca le imbrac in fibra le inchid ermetic. Se pare ca nu e asa.
 

Back
Sus