Spindrift ...

... Asa se cheama barcuta sau barcusoara pe care intentionez s-o construiesc, Spindrift.
Nu, nu din cele pe care le puteti vedea la http://www.yachtworld.com/boats/Spindrift/1 ... doar am spus "barcuta" :) Pentru copiii mici trebuie jucarii mai mici.

Iat-o: http://www.bandbyachtdesigns.com/spin.htm

Cum spuneam in mesajul meu introductic pe forum, sunt in faza de visator. N-am mai construit nimic pana acum care sa semene a barca dar toate au un inceput. In principiu am cam toate sculele necesare, n-am doua maini stangi si n-am motive sa cred ca nu ma voi descurca.
Deocamdata nu am nici timpul si nici spatiul necesar pentru o barca mai maricica (6-7 m) si ar fi bine sa incep cu ceva mai pe masura priceperii mele ca sa mai acumulez ceva experienta.
Nici cu navigatia cu vele nu stau pe roze asa ca sper sa mai invat cate ceva cu barcuta asta.

Cum am ajuns sa aleg modelul acesta? Destul de simplu.
Una dintre cerinte este sa fie demontabila pentru ca nu am loc unde s-o tin. Celelalte cerinte: sa aibe cel putin 10 picioare, sa fie usor de construit (S&G), sa duca 2-3 persoane, eventual sa poata fi propulsata si cu motor.

Asa cum arata 11N imi intra in garaj fara sa-mi afecteze spatiul pentru masina (o voi pune "in picioare", precum un dulap). Un alt avantaj ar fi c-o pot transporta atasata la spatele masinii (un 4x4) precum lada de bagaje pe care o au unele microbuze de transport interurban ("cocoasa" din spate).
M-am uitat la toate planurile de pe net pentru barci intre 10 si 15 feet, demontabile sau nu, nu cred ca mi-a scapat nici una, si asta e cam singura care a corespuns

Inca nu sunt 100% hotarat care dintre modele/marimi. Teoretic ar trebui sa aleg modelul "11N", care e demontabila cea mai lunga. Insa deocamdata incerc sa discut cu arhitectul sa vedem daca se poate scala modelul "11N" catre 12 feet si sa folosesc aceeasi velatura de la "12" standard (dintr-o bucata). I-au mai cerut si altii sa faca un 12 in varianta Nested, poate se indura acuma :). Vom vedea.
 

Back
Sus