Chila pe Kingfisher 270M

Salutari la toti,

Am un kingfisher 270M, pe care il folosesc de oricate ori merg la pescuit, pe dunare. Sunt foarte multumit de el: stabilitate, greutate usoara, material "bunicel", spatioasa, insa as fi si mai multumit daca ar avea chila. Ii montez un mercury de 6cp si cateodata, daca sunt singur in barca si nu am prea multe bagaje, barca reuseste sa gliseze. Daca pun acelasi motor pe o barca asemanatoare dar cu chila gonflabila gliseaza imediat. De directie numai zic... Asa ca m-am decis, vreau chila.
Ma gandeam sa construiesc o chila solida (din lemn sau fibra de sticla) pe care sa o "atasez" cumva de barca, sa iasa un fel de rib, dar sa pot asambla chila foarte usor de barca, pe malul dunarii, iar chila sa o transport pe portbagajul masinii. Ma puteti ajuta cu ceva idei?
multumesc mult
 
nu stiu ce sa spun .nu m-am gandit la asa idee pana acum.si eu tot
asa am folosit barca pana acum , transportata pe masina .eu asi incerca mai repede sa-i fac chila gonflabila .
 
M-am gindit si eu sa transform o pneumatica punindu-i o coca(parca asa-i spune). Dupa ce am facut calculelele mi-am dat seama ca e mai simplu, sau la fel de greu daca vrei, sa construiesc o barca complet de la zero.
 
Ultima editare de un moderator:

Back
Sus