Ca la noi la nimenea

Romeo, oare are cineva de pe forum ceva impotriva sa facem ceva pe portu' lor turistic :D? Lasa-i cu tot marketingu' lor, sa vedem care iahturi de lux o sa vina sa traga la ei. Sunt destul de cretini edilii de acolo ca sa viseze frumos, habar nu au saracii ce inseamna calitate, sau ce oferte sunt in Egeea sau mai departe. Oricum, pe net vestile circula repede, si sigur navigatorii se vor avertiza intre ei din timp, ca sa nu se arda de-aiurea.
 
Ultima editare:
Romeo, oare are cineva de pe forum ceva impotriva sa facem ceva pe portu' lor turistic :D? Lasa-i cu tot marketingu' lor, sa vedem care iahturi de lux o sa vina sa traga la ei. Sunt destul de cretini edilii de acolo ca sa viseze frumos, habar nu au saracii ce inseamna calitate, sau ce oferte sunt in Egeea sau mai departe. Oricum, pe net vestile circula repede, si sigur navigatorii se vor avertiza intre ei din timp, ca sa nu se arda de-aiurea.

Marele necaz e ca se perpetueaza situatia in care nu ai unde sa tii o barca in tara ta. Esti obligat sa pleci in Bg sau Gr sau Tr ca la noi nu ai loc!

Cata prostie in capatzanile lor! Nici nu l-au terminat, n-au cladiri, n-au facilitati dar deja au 20 de angajati. Pe care cineva ar trebui sa-i si plateasca. Gues who! Am platit mai putin in Gouvia in Corfu, marina cu pretentii de lux!
Auzi ce vor: iahturi de lux care sa stea acolo tot anul. Tot anul! Se cred Cap d'Antibes sau Saint Bart!

Apropo de conditiile din marinele romanesti!
 
Ultima editare:
...nu si yachtinguuuuuuul......!!!!!

Marele necaz e ca se perpetueaza situatia in care nu ai unde sa tii o barca in tara ta. Esti obligat sa pleci in Bg sau Gr sau Tr ca la noi nu ai loc!

Cata prostie in capatzanile lor! Nici nu l-au terminat, n-au cladiri, n-au facilitati dar deja au 20 de angajati. Pe care cineva ar trebui sa-i si plateasca. Gues who! Am platit mai putin in Gouvia in Corfu, marina cu pretentii de lux!
Auzi ce vor: iahturi de lux care sa stea acolo tot anul. Tot anul! Se cred Cap d'Antibes sau Saint Bart!

Apropo de conditiile din marinele romanesti!

Ma simt trist ca in tara mea vad ca si Yachtingul are soarta pecetuita conform sistemului autohton...:mad:
Cred ca se bazeaza pe clienti gen "fitze romanesti" care probabil vor cumpara ambarcatiuni cu care sa impresioneze audienta... poate vor fi mai multe barci cu motor cit mai mari si mai stralucitoare...Pina ramin cu ele in tara e OK ... nu as avrea sa patim si in yachtingul de agrement cum am patit ca turist prin europa de vest...sa fiu catalogat....ca paria societatii...:mad:
Cred ca se pierde o oportunitate cu marinele romanesti...daca va merge vestea ca e scump si mai ales fara conditii...va fi mai greu dupa aceea sa convingi de contrariu...
Cred ca 20 salariati pentru marina Mangalia e cam mult . Am vazut marine de 500 ambarcatiuni cu personal de 11 oameni si nu se plingeau ca au mult de lucru...Acum trebuie sa vedem si cit sunt de pregatiti acesti 20 salariati...
 
Ma simt trist ca in tara mea vad ca si Yachtingul are soarta pecetuita conform sistemului autohton...:mad:
..
Cred ca se pierde o oportunitate cu marinele romanesti...daca va merge vestea ca e scump si mai ales fara conditii...va fi mai greu dupa aceea sa convingi de contrariu...

Pai ajunge o mica googluire ca sa vedem cum stam.
Pe noonsite la Romania nici nu exista nimic in afara de Tomis si ala mentionat ca fara conditii.
 
...o oportunitate...

Pai ajunge o mica googluire ca sa vedem cum stam.
Pe noonsite la Romania nici nu exista nimic in afara de Tomis si ala mentionat ca fara conditii.

Eu ma incapatinez sa cred ca organizarea de cursuri incepind de la nivelul baza si pina la avansati si mai sus...este o oprotunitate pentru litoralul romansec.
Se fac cursuri RYA la Gibraltar si nu numai...noi avem aici un poligon mult mai dur ca Mediterana si Atlanticul ... cu instructori bine pregatiti si dedicati vom putea avea skipperi de renume...cred ca e pacat ca se iroseste o asemenea oportunitate.
 
Marele necaz e ca se perpetueaza situatia in care nu ai unde sa tii o barca in tara ta. Esti obligat sa pleci in Bg sau Gr sau Tr ca la noi nu ai loc!

Cata prostie in capatzanile lor! Nici nu l-au terminat, n-au cladiri, n-au facilitati dar deja au 20 de angajati. Pe care cineva ar trebui sa-i si plateasca. Gues who! Am platit mai putin in Gouvia in Corfu, marina cu pretentii de lux!
Auzi ce vor: iahturi de lux care sa stea acolo tot anul. Tot anul! Se cred Cap d'Antibes sau Saint Bart!

Apropo de conditiile din marinele romanesti!

Voi tot mai speraţi că se vor schimba lucrurile în bine? Pentru că eu îmi pierd încet-încet nădejdea că vom face şi noi lucruri bune fără să fim obligaţi.
În ceea ce priveşte investiţiile în domeniul nautic, e aceeaşi poveste: se doreşte câştigul imediat, nu o amortizare în timp. Se urmăreşte interesul câtorva persoane şi nu câştigarea grupului ţintă al respectivului proiect.
 
"Astfel, un vas mai mic de 8 metri plateste, pentru cinci zile de stationare, 15 euro/zi, in timp ce, pentru o luna, trebuie sa achite 345 euro"

si o completare:

tariful pe 6 luni pt vase < 8m este de aproape 1000 Euro iar pe un an era de ~ 1400 Euro (parca asa imi aduc aminte).

Ajung in noiembrie prin Mangalia si o sa va dau preturile pentru toate lungimile, perioadele etc

:sail:
 
Stiti care-i paradoxul? E posibil sa le mearga treaba carnatilor, la cat de trendy este yachtingul cu vele sau motor intre parvenitii tranzitiei din Ro (vezi YCRR). Despre mine, cu riscul ca voi renunta la vele (ceea ce e imposibil :) ), si tot nu am sa scap vreun ban hienelor astea. Cred ca trebuie sa ne reorientam, ca Romania devine pe zi ce trece tara unde porcii parveniti fac legea.
 
Eu ma asteptam la porcaria asta de cand ne-a spus Bibicu pe Softpedia asta iarna ca o sa fie port turistic la Mangalia. Sa nu ne mai facem sange rau si sa-i boicotam dandu-le UN MARE FLIT. Eu mi-am tinut barca la Dunare si Siret ani la rand fara sa dau vreun ban, e drept ca m-am descurcat singur cu toate.

Cred ca in Delta s-ar putea tine barcile destul de bine, chiar si gratis, dar in zone cu acces auto, ca sa nu fie nevoie sa cari cu vaporu' toate angaralele necesare croazierei. Eu in extrasezon imi tin barca in curte, si pe viitor daca voi avea ceva mare, tot acasa am s-o tin, fara sa dau bani degeaba la toate jegurile. Mai bine hai sa vedem ce alternative ar mai fi, cred ca ar merge la mica intelegere pe cursul Dunarii, la mare cred totusi ca mai greu.
 
Ultima editare:
....din ce-am citit la portile de fier te ecluzeaza gratis, singura treaba e sa-i anunti in timp util prin radio( ce canal or folosi aolo?):sail:....


Ii chemi pe 16 VHF si ceri canalul de lucru. Cam pe toata lungimea fluviului 16 e si canal de lucru desi nu e nici legal nici practic.
 
Portul Mangalia

Hello , prieteni ... Din pacate , situatia din Portul Turistic Mangalia este o mare dezamagire pentru tota lumea implicata in acest domeniu. Portul este exceptional din punct de vedere al protectiei impotriva valurilor , insa asta nu se datoreaza primariei , ci naturii , intrucat este asezat intr-un liman natural . Portul Callatis a fost utilizat de mii de ani tocamai datorita acestor conditii bune . Din nou , din pacate , Mangalia nu a fost niciodata o destinatie pentru yachturi de agrement , deoarece in ultimii 50-60 ani a fost port militar , cu precadere , cand german , cand semi-sovietic . Santierul naval ( civil sau militar ) a contribuit la aspectul industrial - ne primitor - al zonei . Acum , cand , in sfarsit , partea militara s-a restrans si cand santierul civil face vapoare mari si cuminti , partea de port turistic a avut sansa unei amenajari a infrastructurii de foarte buna calitate . Iar , din pacate , doar atat. Servicii portuare = zero ( cu exceptia furnizarii de apa si curent electric intr-o solutie provizorie ) , iar preturi mai mari decat in orice port normal din lumea asta !
Situatia de la Mangalia nu trebuie lasata asa . Este in puterea Consiliului Local sa schimbe tarifele si chiar a existat o initiativa in acest sens dar nu a fost admisa introducerea pe ordinea de zi a acestei propuneri , in ultima sedinta de CL . Detalii aici : http://lucianvisa.wordpress.com/200...iuni-de-lux-o-tinta-pentru-primaria-mangalia/ Cititi si comentariile aferente .
 
haideti sa facem ceva

Daca tot suntem atat de vocali ( si bine ne sade ) , hai sa speram ca eforturile noastre ar putea schimba situatia . Hai sa facem , fiecare dintre noi , o scrisoare in care sa prezentam elegant si documentat argumentele pentru care tarifele Portului Turistic Mangalia ar trebui sa scada . Sunt , cu adevarat , inutil de mari . PUTEM SCRIE O SCRISOARE DE O PAGINA ? Eu zic ca da . Si o putem trimite catre 3 destinatari ? Deasemenea , cred ca da . Acesti destinatari sunt : 1) Consiliul Judetean Constanta - presedinte Nicusor Constantinescu 2) Consiliul Local Mangalia - Comisia de Turism ,presedinte Petcu Ion si in special 3) Primarul Mangaliei , Mihai Claudiu Tusac .
Hai prieteni , sa nu ne mai plangem ca autoritatile fac prostii . Hai sa le aratam , cu argumente ca asa este . Eu voi face acest lucru si va invit sa faceti la fel ! Dati exemple pe care voi le-ati trait , spuneti ce rau ar fi sa se afle ca e Portul Mangalia e scump si neprimitor , spuneti ce vreti voi , dar sa convingeti !
 
As scrie cu mare placere autoritatilor, dar ma tem ca nu ma pot abtine sa-i bestelesc la cat de idioti sunt, si in plus nu cred ca ne vor baga in seama. Eu nu astept nimic bun de la carnati din-astia. Sunt prea birocrati ca macar sa se intereseze cum se misca piata asta.

Oricum, sunt foarte de acord sa facem un efort concertat si organizat, bine argumentat vizavi de concurenta din Zona Egeei sau Adriaticii, in speranta ca vor intelege. Altfel, e posibil sa fie prea tarziu atunci cand se va raspandi vestea printre barcagiii straini. Reputatia se castiga greu si se pierde foarte usor. Daca nu vor avea clienti, cred totusi ca scorurile vor scadea de la sine, asta daca nu cumva pentru parvenitii nostri snobi sunt convenabile.
 
Salutare tuturor, am scris aici varianta mea de scrisoare, servindu-le placinta in sistem sandwich :). Va trebui sa le scriem pe hartie si sa le trimitem mesajele postal, ca mailurile zboara in neant:

"Stimati edili ai orasului Mangalia,

Va scriu in calitate de simplu cetatean, care inca din copilarie a fost fericit sa viziteze de fiecare data frumosul dvs. oras. Tatal meu a facut armata acolo, si cand veneam pe litoral alegeam de fiecare data Mangalia, fiind fericiti sa mancam inghetata de la BIG, sau shuberek turcesc cald, si sa vedem pe strazi pescarii cu sforile de guvizi sau tigancile cu acadele si gume Tipi-Tip.

Inca de atunci visam ca atunci cand voi fi mare, sa pot veni cu barca mea de croaziera in Mangalia si sa acostez in portul sau, ca sa rememorez amintirile copilariei si sa ma bucur de oras si de mare. Am asteptat cu interes sa se finalizeze lucrarile la noul port turistic, dar a fost o mare dezamagire sa aflu ca tarifele sunt incredibil de mari, raportate chiar la tarifele celor mai scumpe marine din Marea Egee sau Adriatica, in conditiile in care facilitatile portului dvs. sunt aproape inexistente.

In conditiile in care ati obtinut finantare europeana pentru acest obiectiv, cei care s-au ocupat de conceptia si implementarea proiectului ar fi trebuit sa cunoasca in detaliu caracteristicile pietei marinelor din Europa, pentru ca tarifele pe care le pretindeti sunt ridicol de mari pentru orice proprietar european de ambarcatiune, care pentru banii dati se asteapta la anumite standarde, servicii sau atractii turistice deosebite.

Este in interesul dumneavoastra sa va racordati la realitatea unei piete competitive cum e cea a marinelor, pentru ca e riscant sa va mearga vestea printre potentialii clienti ca aveti preturi uriase neacoperite in servicii sau atractii turistice. Reputatia pe o asa piata se castiga foarte greu si se pierde foarte usor. Exista multi romani care v-ar putea fi clienti, dar cu asemenea tarife nu faceti decat sa-i alungati in alte tari, pierzand toata lumea.

In speranta ca va veti reconsidera obiectivele economice, in asa fel incat afacerea sa fie cu adevarat fezabila, va doresc succes pe viitor in activitatea portului turistic, si va asigur ca Mangalia va ramane destinatia mea preferata de pe litoralul romanesc.

Cu respect, V. A., Galati"
 
Ultima editare:
Salutare tuturor, am scris aici varianta mea de scrisoare, servindu-le placinta in sistem sandwich :). Va trebui sa le scriem pe hartie si sa le trimitem mesajele postal, ca mailurile zboara in neant:

"Stimati edili ai orasului Mangalia,

Va scriu in calitate de simplu cetatean, care inca din copilarie a fost fericit sa viziteze de fiecare data frumosul dvs. oras. Tatal meu a facut armata acolo, si cand veneam pe litoral alegeam de fiecare data Mangalia, fiind fericiti sa mancam inghetata de la BIG, sau shuberek turcesc cald, si sa vedem pe strazi pescarii cu sforile de guvizi sau tigancile cu acadele si gume Tipi-Tip.

Inca de atunci visam ca atunci cand voi fi mare, sa pot veni cu barca mea de croaziera in Mangalia si sa acostez in portul sau, ca sa rememorez amintirile copilariei si sa ma bucur de oras si de mare. Am asteptat cu interes sa se finalizeze lucrarile la noul port turistic, dar a fost o mare dezamagire sa aflu ca tarifele sunt incredibil de mari, raportate chiar la tarifele celor mai scumpe marine din Marea Egee sau Adriatica, in conditiile in care facilitatile portului dvs. sunt aproape inexistente.

In conditiile in care ati obtinut finantare europeana pentru acest obiectiv, cei care s-au ocupat de conceptia si implementarea proiectului ar fi trebuit sa cunoasca in detaliu caracteristicile pietei marinelor din Europa, pentru ca tarifele pe care le pretindeti sunt ridicol de mari pentru orice proprietar european de ambarcatiune, care pentru banii dati se asteapta la anumite standarde, servicii sau atractii turistice deosebite.

Este in interesul dumneavoastra sa va racordati la realitatea unei piete competitive cum e cea a marinelor, pentru ca e riscant sa va mearga vestea printre potentialii clienti ca aveti preturi uriase neacoperite in servicii sau atractii turistice. Reputatia pe o asa piata se castiga foarte greu si se pierde foarte usor. Exista multi romani care v-ar putea fi clienti, dar cu asemenea tarife nu faceti decat sa-i alungati in alte tari, pierzand toata lumea.

In speranta ca va veti reconsidera obiectivele economice, in asa fel incat afacerea sa fie cu adevarat fezabila, va doresc succes pe viitor in activitatea portului turistic, si va asigur ca Mangalia va ramane destinatia mea preferata de pe litoralul romanesc.

Cu respect, V. A., Galati"

Bine zis, Vali. Subscriu şi eu la scrisoarea ta. Am şi eu o întrebare: marina împricinată se află în partea de nord a portului Mangalia?
 
Bine zis, Vali. Subscriu şi eu la scrisoarea ta. Am şi eu o întrebare: marina împricinată se află în partea de nord a portului Mangalia?

Subscriu si eu .... insa cum putem sa o facem mai oficial nu sa ramana pe o pagina de net ??

Initial m-am bucurat si eu insa dupa aceea ... am inceput sa caut barci tractabile. De aia alergam eu dupa ceva gen MacGregor pt ca era destul de usor de bagat si scos din apa. Il scoteam si in 15 minute eram la ai mei (in curtea lor incap vreo 10 -20 de barci la iernat )

Marina respectiva se afla in fata Sanatoriului Balnear (ala vechi) Mangalia. La 100 de m de locul unde se tine festivalul Callatis.
:sail:
 
De aia e preferabila o barca tractabila pentru cine vrea doar sa-si faca damblaua, fie Mac, fie altceva, nu mai ajungi la mana altora. Necazul e pentru cei cu barci mari, e mai greu sa gasesti un loc potrivit pt barca.

Eu am sa scriu ce am postat aici pe hartie si am sa trimit la cele 3 institutii, cu confirmare de primire, si ar fi bine ca fiecare sa faca la fel, daca vrem sa obtinem rezultate.

Consiliul Judetean Constanta
Bulevardul Tomis, nr. 51, Constanta, 900725, judetul Constanta

Consiliul Local Mangalia
Şos.Constanţei, nr. 13, Mangalia, 905500, judetul Constanţa
 
Mai bine ma abtin, ca daca incep sa injur se aude pana la Mangalia :). M-as da drept gagica si i-as spune cateva astuia, dar mai bine l-as prinde odata pe apa sa-l bag putin cu capu la fund. Prototipul perfect al politicianului lingau, pomadat, dizgratios si incompetent, asa ca nu ma mai mir de ce bazaconii scoate din el, cu iahturile lui de lux :D
 

Back
Sus