Chesapeake Double-Triple

salutare,
sunt nou pe aici dar va urmaresc de ceva timp deoarece imi plac barcile (in copilarie am facut putin navomodelism si acum ma dau cu o pneumatica cu motor de 5 CP)
se pare ca peste vre-o luna voi avea suficient timp liber asa ca as vrea sa ma apuc de contructia unui caiac. cum am familion mare, 2 baieti, m-am gandit la unulin care sa incapem si pe care sa il folosesc pentru ture (cel din titlu). daca cunoasteti un alt model asemanator va rog sa imi spuneti.

si acum prima intrebare. din ce-am citit la ei pe site planurile nu sunt 1/1. cum se maresc aceste planuri ?
 
Chesapeake ofera planuri la scara 1:1. Mai trebuie sa faci rost de sula, care oricum n-are nici o treaba cu prefectura (ca sa zic asa :) ).
 
Bun venit printre obsedati, omule :eek:le:
Ce-mi place la wood duck-ul asta de doua locuri, e fundul in forma de "V", care-i confera calitati nautice de nu-ti vine sa crezi ... (....ca la Shearwaterul meu, bineinteles ! :) ).
Ce nu-mi place la el e lungimea, doar 14 picioare (aproximativ 4,20 metri), care pentru 2 padelatori e insuficient. Daca n-au cat de cat de putina experientza la padelat, se vor lovi padela de padela, in momentele de nesincronizare...
Deocamdata vad ca n-au planuri la vanzare, iar cea mai ieftina varianta de achizitie e doar "Wood Parts Only Kit - Okoume Deck" pe la 690 $ (plus taxe postale, plus TVA in vama Ro)...
Incearca sa-l contactezi pe omul asta, care ca sa ne faca in ciuda ca ne dam pe apa, el mai baga o sarma, mai da o lingura de epoxy, mai meshtereshte cate ceva, numai sa nu-l vada fecior-su ca sta degeaba, la caiacul lor tandem, de 5 metri , in plina vara si cu Soarele-n cap. (Ce-mi place la el, e ca lucreaza ingrijit, iar proiectul ii apartine)
http://www.barcaholic.ro/showthread.php/1104-Izvor-5-un-proiect-inspirat-de-tandemul-Mill-Creek-16-5
Citeste-l cu atentie .
 
Chesapeake ofera planuri la scara 1:1. Mai trebuie sa faci rost de sula, care oricum n-are nici o treaba cu prefectura (ca sa zic asa :) ).

esti sigur ca toate ? pe site-ul lor scrie ca nu....

Our standard boat plans are on 24" x 36" paper; parts that fit within those dimensions are shown full size. Other components are scaled and dimensioned. Shearwaters, Shearwater Hybrids, Wood Ducks, Sea Island Sport, Matunuck, and all of our strip-planked kayaks feature full-size plans sets that show all parts at their full size.

i-am intrebat sa vedem ce zic.
ms
 
am primit raspunsul de la ei. planurile nu sunt la scara 1.1 deci apreciez orice sfaturi referitor la marirea lor. vreun link ceva ? exclus hartia milimetrica.
placajul il iau de la holver (okume combi B/BB, 3 straturi, BFU100) si ma costa 262 eur. este ok ?
 
Cat placaj iei si ce grosime? Eu am da pe trei foi (6mm si 4mm) 420 lei iar tu dai aproape triplu, chiar iti intra atata placaj? Vezi ca de regula americanii isi lasa margini de siguranta si poti face ceva optimizari la incadrarea pe foaie, inclusiv niscaiva scarf-uri ca sa folosesti si bucatile mici.
Vezi la ce scara sunt planurile (sa zicem ca sunt 1:5) si cand le transpui pe placaj inmultesti cu 5 de ex. toate dimensiunile.
 
Ultima editare:
am si preturile pentru materialele disponibile pe piata din ro. o sa mai am nevoie de banda de fibra dar nu am gasit si cred ca o sa o croiesc din panza.

placaj okume
6 mm - 12.75 eur /m2
4 mm - 7.30 eur /m2

tesatura fibra sticla - 2.15 eur /m2 (160 , 220 si 280 gr /m2)

epoxy EPIPHEN 4020 – 10.8 euro /kg
Catalizator EPIPHEN 4020 – 13.20 euro /kg

si acum intrebari:
- in loc de epoxi pot folosi rasina poliesterica (am gasit in ploiesti la 20 ron/kg) ?
- fibra de sticla de la polidis are latimea de 1m. cum o folosesc sa acopar o barca mai lata, o tai bucati pe care le asez transversal ?

multumesc,
 

Back
Sus