Croatia - Iulie 2010 (Biograd-Kornate-Primosten-Krka-Biograd)

Da, stiu .... initial trebuia sa mergem cu barca doar in Grecia la concertul U2 insa a naibii viata cum le potriveste ea pe toate ....

Ideea concertului :rock: a ramas insa "m-am facut" de vreo 7 iesiri pe mare anul asta asa ca o sa va povestesc cate ceva din iesirea din Iulie 2010.

Echipajul: nasul, finul si cu mine + nevestele + copii. In total 6 adulti si 3 copchii (5, 10, 12 ani).
Traseul: Plitvice, Biograd na Moru, Kornate, Primosten, Krka, Logorun, Biograd na Moru
Perioada: 14-21 Iulie
Vantul: in fiecare zi batea cu aprox 10-15 kn.
Marea: calda
Berea: rece :noroc:


Intrucat consoartele vroiau neaparat sa combine si o excursie la Plitvice am plecat de joi 14.07 pe la ora 07.00.
Am ajuns in Plitvice joi dupa-amiaza pe la 19.30 (local time). Ne-am cazat intr-un fel de complex (TC Marko)
si pana seara am depanat amintiri + ... bere :noroc:, piscina, stuff
Vineri am vizitat Plitvice toata ziua (super parc) ... iar mai pe dupa-amiaza, in cadrul complexului, la piscina .... bere :noroc: , piscina, stuff

Sambata dimineata, in jur de 10.00, am plecat spre Biograd na Moru. Am ajuns acolo pe la 12.00 (am facut 2 ore din Plitvice) si ... am asteptat 8 ore ca sa facem checkin-ul. Copiii turbasera :mad: , femeile ni se urcasera in cap :mad: ..... La o temperatura de vreo 42 de grade, celorlalti le pierise cheful de tot.
Ce se intamplase? Barca noastra era ultima barca acostata iar echipa de curatenie le-a luat in ordinea locurilor de la ponton. Asa ca au intrat la curatenie pe la ora 18.00 si abia pe la 20.00 am facut checkin-ul.
Dupa checkin ne-am luat cu berea :noroc: si cu dusurile si intrucat era deja ora 20.30 am amanat orice plecare in ziua de vineri.
Am plecat sambata dimineata dinspre Biograd na Moru inspre insula Zut. Cei 15 nm i-am facut la vele :sail: in vreo 2-3 ore.
Am ajuns la locul de ancora (undeva intre marina Zut si intrarea spre Telascica) ... baie, bere :noroc: , stuff.
Zambetul pe buze ne-a revenit, lumea era din nou frumoasa.
Am stat la ancora in prima noapte singuri-singurei intr-un super golfulet la 1 nm de Telascica
Luni dimineata am plecat spre Telascica, am vizitat golful la vele, am iesit si ne-am dus putin spre nord ca sa vedem niste stanci imense, poze, baie, bere stuff si am luat-o pe un vant de 15-20 de kn ... cu velele intinse :sail: ... inspre Kornate.
Vroiam sa ajungem in marina Piskera insa am facut la stanga pe langa insula Mana si ne-am dus la ancora in Vrulje.
Seara .... bere :noroc: , baie, stuff plus am mers cu dinghyul, la rame, pana in sat, poze alea-alea.
Cele 2 restaurante de acolo erau full asa ca am mancat pe barca.
Marti dimineata am plecat de acolo inspre marina Primosten. Vantul OK, velele intinse :sail: asa ca am ajuns in marina pe la 14.00 insa .... locul FULL.
Nici macar la ancora nu era loc.
Facem o incercare de ancorare si surpriza .... vinciul cedeaza si ne cade tot lantul de la ancora. :eek:
Ma rog, se desface toata ancora in plina marina cu jdemii de vase pe langa noi
Stiam ce sa ii fac b-) asa ca trag de vinci, il potrivim, infasuram lantul si lantul se infasoara la loc OK.
Rasuflam usurati si mergem in marina Kremik la vreo 2 nm de Primosten. O luasem ca marina de backup in cazul in care Primosten era full (ceea ce a si fost).
Marina Kremik e intr-o super zona, ferita de vant, acostam, facem repede un dus si de acolo pleacam cu un maxi-taxi pana in Primosten. Marina are o masina care circula din 15 in 15 minute. Pretul? 20 kune/adult (dus-intors), 10 kune/copil (dus-intors).
Pretul marinei Kremik pt un 42: 45 Euro
Miercuri plecam din Kremik inspre parcul national Krka cu velele intinse, consoartele incep sa traga de mine cum ca vor si ele sa stea la timona asa ca intram pe la Sibenik, o luam pe canal in sus inspre Skradin (... ca pe magheru erau pe acolo ...), ajungem la Skradin si tragem in marina. Costul marinei Skradin pt un vas de 42: 72 Euro/noapte.
O pasta calda si o bere rece :noroc: si fugim cu vaporashu pana in parcul national Krka unde .... baie, bere, stuff ...
Revenim pe la 20-21 in marina Skradin si supriza, la bodega marinei cantau unii live.
Cam cum a fost in Grecia in Amorgos insa au cantat pana pe la 2-3 dimineata numai muzica veche (Dylan, Creedence, Led Zeppelin .... ). Asa, mai pe sufletelul meu.
Noi, a 3 barca de langa bodega, bere :noroc: , lumanari aprinse pe vas, bere, stele ... beton
Joi am plecat spre Biograd insa am oprit peste noapte in insula Logorun. Insula "secreta" a lui Radu. :p
Iesirea din Skradin am facut-o in stil mare (pe canalul ingust in care Smokey cauta farurile in Aprilie, noi si inca 2 suedezi ne dadeam cu velele)
A fost SUPER !!
Insula Logorun e o insula parasita (o stiam de la Radu). Are doar un ponton in fata.
Asa ca ne-am dus atza pana acolo (cu vele of course) si ne-am tras la pontonul de acolo.
Clue: prin boschetii aia de pe insula, chiar in dreapta restaurantului parasit, la racoare, am plantat niste menta in asa fel incat cine mai ajunge pe acolo sa aiba de un mojito :)
In rest: bere :noroc: , baie, stuff
Vineri am luat-o catinel spre Biograd na Moru (cu vele of course) si am ajuns acolo pe la 16-17.
Impreuna cu alte cateva zeci de barci. Ca idee, coada la benzinarie se intindea cale de vreo 10-15 barci
iar in marina era ambuteiaj la acostare ...
Acostam, facem check out-ul, totul ok asa ca mai bagam o baie + bere and stuff
Sambata dimineata am plecat spre tara. Nashul meu e din Herculane asa ca ne spune:
"Hai finule sa dormim la mine sambata seara ... stiu eu o carciuma cu mici si bere :noroc: ...."
Am salivat instantaneu, mi-a pierit orice urma de oboseala asa ca am dormit in Herculane sambata noaptea.

Concluzie:
Copii s-au acomodat de minune pe barca, nevestele au apreciat faptul ca am alternat ancora cu marinele. Baietii au apreciat berea rece :noroc: , sailingul si scaldatul in mare.
Cam asta a fost pe repede inainte excursia noastra in Croatia.
Daca o vom repeta?
Cu siguranta.

Radu, Samy, Gabi, Smokey, Tibi si restul gastii din "bah kwoaie" grup: pe langa menta aia, am mai ascuns si ceva cu taria mai mare de 10 grade. Ramane sa descoperiti voi ce :)

:noroc:
 

Atașamente

  • apus_soare_primosten_1.jpg
    apus_soare_primosten_1.jpg
    31.1 KB · Vizualizări: 50
  • apus_soare_tribunj.jpg
    apus_soare_tribunj.jpg
    35.5 KB · Vizualizări: 47
  • apus_soare_vrulje.jpg
    apus_soare_vrulje.jpg
    57 KB · Vizualizări: 49
  • baie_1.jpg
    baie_1.jpg
    79.9 KB · Vizualizări: 57
  • baie_2.jpg
    baie_2.jpg
    78.4 KB · Vizualizări: 51
  • bere_la_bord.jpg
    bere_la_bord.jpg
    79.7 KB · Vizualizări: 50
  • canal_krka.jpg
    canal_krka.jpg
    69.3 KB · Vizualizări: 48
  • check_2.jpg
    check_2.jpg
    61.9 KB · Vizualizări: 49
  • logorun_1.jpg
    logorun_1.jpg
    45.9 KB · Vizualizări: 48
  • marina_tribunj_1.jpg
    marina_tribunj_1.jpg
    106.2 KB · Vizualizări: 48
  • mus_1.jpg
    mus_1.jpg
    67.8 KB · Vizualizări: 58
  • rumba_team.jpg
    rumba_team.jpg
    110.6 KB · Vizualizări: 52
  • safe_1.jpg
    safe_1.jpg
    63.8 KB · Vizualizări: 50
  • skipperita.jpg
    skipperita.jpg
    46.7 KB · Vizualizări: 52
  • telascica_2.jpg
    telascica_2.jpg
    68.6 KB · Vizualizări: 47
  • the_end.jpg
    the_end.jpg
    34.1 KB · Vizualizări: 48
  • travers_murter.jpg
    travers_murter.jpg
    54.9 KB · Vizualizări: 49
  • vlad_3.jpg
    vlad_3.jpg
    42.5 KB · Vizualizări: 48
  • vrulje_1.jpg
    vrulje_1.jpg
    88.3 KB · Vizualizări: 51
  • plitvice_2.jpg
    plitvice_2.jpg
    83.4 KB · Vizualizări: 57
Dupa cum spuneam, astfel de postari ar trebui interzise, iar autorul condamnat la ani grei de vagabondaj prin Pacificul de Sud, sau pe unde vrea el. ;)
 
Cate mile au iesit in final?

Inafara de Primosten ati gasit loc la ponton in restul marinelor, sau toate erau asa aglomerate?

La Skradin la cat ati ajuns de-ati gasit loc asa central?
 
Cate mile au iesit in final?

Inafara de Primosten ati gasit loc la ponton in restul marinelor, sau toate erau asa aglomerate?

La Skradin la cat ati ajuns de-ati gasit loc asa central?

In total au fost cam 150 de mile. In afara de etapa Vrulje-Primosten: ~ 35 mile, restul etapelor au fost in jur de 20-25 mile/etapa.
Initial am vrut sa o intind din Kornate inspre Komisa insa eram cu copii dupa mine si o etapa de 65 de mile ar fi fost prea lunga pt ei.

Pt Primosten aveam pregatita ca marina de rezerva Kremik. Acolo (Primosten) nici nu prea ai unde sa acostezi. Daca iti aduci aminte in Aprilie erau cam 5-6 locuri la dig insa acum acolo erau ingramadite cam 20-25 de barci.

De regula plecam pe la 10 si ajungeam la urmatoarea marina pe la 14-15.
La Skradin am ajuns la ora 15.45 iar la ora aia mai erau disponibile inca vreo 20-25 de locuri.
 

Back
Sus