Casa de vacanta

Daca doriti sa o inchiriati cred ca ar fi bine sa prevedeti cate o baie/camera (sau macar toaleta+dus) - vorbesc din experienta unui prieten. Bucataria poate sa fie unica.
Plasa de insecte care sa nu fie penetrabila sa tantarii aia mici din delta iarasi cred ca este o necesitate.
 
.............................................................................................
 
Ultima editare:
Daca tot e scump sa cari materiale de constructii pana acolo, dece nu faci o fundatie de beton mai inaltata, bine izolata, pe care sa construiesti o casa din paianta cu acoperis de stuf. Am eu o senzatie ca nu din intamplare se construiesc asa casele pe acolo, cam de cand s-au asezat oamenii prin locurile alea. Iar daca vrei sa fi mai avangardist, o poti face din baloti de paie(desi cred ca te cam omoara transportul lor pana acolo) tencuiti cu pamant amestecat cu var. Si ca sa stai si linistit faci structura de rezistenta din lemn pe care sa descarce acoperisul care oricum nu este greu. In cei 90 mp poti sa faci lejer 3 dormitoare, un living si doua wc cu dus si alte spatii de depozitare, iar bucataria o faci afara in cadrul unui foisor alaturi de un cuptor si cel mai bun prieten al romanului, GRATARUL.

Ma rog... asta e visul meu.
 
Daca imi permiti, sfatul meu sunt de fapt doua: de banii care vrei sa-i dai ca sa cari beton in Delta, poti sa te duci in Germania sau Olanda sa iei o rulota mare cu doua dormitoare si bucatarie si o duci cu un bac direct pana la locul faptei dupa care o racordezi la utilitati, in felul acesta, poti muta casa cand vrei si a doua varianta si cea mai buna, tot de banii aia de vrei sa-i cheltui i-ati o barca mai mare cu cabina de dormit chicineta si o buda mica si in felul acesta o sa ai casa de vacanta "oriunde" in Delta Dunarii si nu numai. Eu am o casa de vacanta la munte langa Vidraru cu doua nivele mare, ca sa pot sa ma duc si cu prietenii si nu mi-as mai face asa ceva nici daca asi avea toti banii din lume. Daca vrei iti spun si de ce, dar asta este alta poveste si o putem deschide, privat daca vrei, ca sa nu ametim pe toata lumea. Sunt parerile mele si nu trebuie neaaparat sa ti se para si bune. In tot cazul, mult spor la treaba indiferent de varianta pe care o alegi.
 
Gardul se poate face dintr-un grement fractionat, si pataratzine reglabile. Dar mai bine incearca tot din materiale locale. De exemplu din apa de Dunare sau dece nu, chiar din apa de mare ca asta e ce-a mai multa pe acolo.
 
Daca tot e scump sa cari materiale de constructii pana acolo, dece nu faci o fundatie de beton mai inaltata, bine izolata, pe care sa construiesti o casa din paianta cu acoperis de stuf. Am eu o senzatie ca nu din intamplare se construiesc asa casele pe acolo, cam de cand s-au asezat oamenii prin locurile alea. Iar daca vrei sa fi mai avangardist, o poti face din baloti de paie(desi cred ca te cam omoara transportul lor pana acolo) tencuiti cu pamant amestecat cu var. Si ca sa stai si linistit faci structura de rezistenta din lemn pe care sa descarce acoperisul care oricum nu este greu. In cei 90 mp poti sa faci lejer 3 dormitoare, un living si doua wc cu dus si alte spatii de depozitare, iar bucataria o faci afara in cadrul unui foisor alaturi de un cuptor si cel mai bun prieten al romanului, GRATARUL.

Ma rog... asta e visul meu.

ader 100% la ce a spus menestras, doar cu fundatia m-as mai gandi cat beton sa bag, dar e clar ca ar fi din paianta si cu 60 cm acoperis din stuf si cu pridvor (acoperisul acopere cel putin 2-2,5 m in fata casei...)
 
Doresc sa construiesc o casuta in Sf. Ghe. pe o suprafata de 90 mp (construibili, teren 300). Nu ma hotarasc insa cum sa o fac; cum sa o concep, cate camere, terasa, bucatarie, standarde.... etc (buget de om normal).
Ideea este ca doresc sa o fac pentru mine si prietenii mei insa nu exclud posibilitatea ca, in perioadele in care eu nu voi fi acolo sa o inchiriez in conditii pe care le-as agreea si eu.
As aprecia enorm cateva idei, mai ales ca pe acest site sunt numai cunoscatori si fiecare nu cred ca ar spune nu unei astfel de provocari.

E stufoasa discutia, Tibiti , sunt atatea variabile...:)...si casa e in lista de subiecte doar daca ii pui vele :) . Oricum:
ZOna respectiva se preteaza (si chiar te obliga) la traditional. Casa de paianta, stuf, fundatie de piatra sau ridicata pe piloti ,etc . Se preteaza dupa ochiul tau si te obliga avizul Rezervatiei Biosfera Deltei Dunarii . Dar exista contradictii, ca la noi. Normativele de constructii nu te lasa la paianta :) , stuful e mai scump decat Lindabul, fundatia de piatra e iarasi neagreata de legislatia cu privire la structuri....
Dar tu intrebai altceva. Dupa parerea mea 90mp e multisor pentru o casa de vacanta. O vrei doar pe parter? Nu are rost, economic vorbind. Partile cele mai costisitoare la o casa, sunt fundatia si acoperisul. Zidaria e ieftina si rapid de ridicat. D'aia o casa de 200 mp-parter e mult mai scumpa decat una cu 100mp-parter si 100mp-mansarda. Are cu 50% din partile scumpe, mai putin. Si totalul e tot de 200mp.
Mansarda e in spatiul acoperisului (pe care oricum il vei construi) nu necesita decat izolatii si finisaje.

O alta discutie ar fi sa iei 50% din bani de la fondurile europene. Fa-i 3-4 module de cazare la mansarda,camera de zi,de servire si bucatarie la parter si numeste-o "pensiune turistica rurala" . Asa o poti folosi cu prietenii sau inchiria, iar jumatate din bani ti-i da FEADR-ul.
Studiaza tot terenul / ia in piept tot oxigenul, si vezi cum te aranjeaza mai bine.

Pe.Se.
E mult de discutat pe tema asta, dar sa nu plictisim barcagiii cu teme offshore :) Daca vrei sa afli mai multe, da-mi un mesaj si te indrum.
 
nu vreau sa o luam la vale pe uscat dar nu ma pot abtine sa nu remarc faptul ca in Germania exista catedra la fac. de constructii care se ocupa cu casele din pamant. Tot casele din pamant sunt dezvoltate in mai toate tarile lumii (inclusiv America, Africa de sud, Australia si nu numai) si se urmareste dezvoltarea lor ca solutie de constructie ecologica si ieftina. Nu mai spun ca mai toate casele verzi sunt construite din pamant si chiar in Germania sunt lucrari spectaculoase.
La noi vad ca se inventeza (poate?) azbocomentul ondulat....
 
Pertinent si la obiect, Florio! Se cunoaste ca esti de meserie! La fel de plictisiti ar trebui sa fie barcagii si de celelalte oferte de cazare din delta, nu? Am initiat aici aceasta discutie pentru a culege cat mai multe idei si impresii... cum ar vedea fiecare casa SA de vacanta pentru ca stereotipul unei pensiuni sau a unui hotel, de multe ori, nu contribuie la implinirea conditiei de turist. Evident ca nu conditiile tehnice, de structura, interdictii, etc fac obiectul acestui demers. Pana la demararea proiectului
(maine ma vad cu arhitectul) va trebui sa conturez locatia. Si.... barcagiu sunt si eu (fara vele, deocamdata)... altfel... nu eram aici.
Am in vizor si varianta FE, desigur.
90 mp este dimensiunea maxima pe care pot construi!


De ce nu vorbesti cu Florio - crede-ma are experienta necesara ducerii la capat al unui proiect ca cel pe care doresti tu sa il derulezi. In plus are un portoFLORIO :) ce cuprinde si ce te intereseaza pe tine.
 
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
 
Ultima editare:
casa in Sfantu Gheorghe

Cea mai ieftina casa ce se poate construi la Sf. Gheorghe este casa ce foloseste ca material de constructie stuful. In acest scop dispun de o tehnologie noua brevetata in Romania si experimentata de subsemnatul. Va sugerez aceasta solutie care va va scuti de transportul pe apa ce vă va dubla pretul de cost al casei. Casa construita din stuf are precedent in Delta Dunarii indeosebi pe grindul Letea si se comporta excelent din toate punctele de vedere; termic, mecanic,la inundatii etc. Greutatea specifica a unui asemenea material de constructii nu depaşeşte 300 kg. pe m.c.
 

Back
Sus