Ajutor planificare tura Delta Dunarii

Salut,

As avea nevoie de ajutor pentru planificarea unei ture in delta.
Datele problemei ar fi urmatoarele, am o barca gonflabila cu motor de 15cp si o saptamina libera. Pasagera insista sa dormim in general la pensiuni dar ar merge si o noapte la cort.

Eu am schitat un traseu dar imi pare cam lung. Planul initial ar fi cam asa:

ziua 1: Murighiol- Canal Dunavat - Canal Gascova - Canal Dranov - Golf Holbina - Lac Razelm - Portita
ziua 2- Portita- Perisor (pe mare) - Canal Perisor - Canal Tarita - Canal Belgiug - Sf. Gheorghe
ziua 3 - Sf. Gheorghe - Canal Cordon Litoral - Canal Imputita - Canal busurca - Sulina
ziua 4 - Sulina - Lacul rosu - Lacul Puiu - Crisan
ziua 5 - Crisan - Canal Crisan - Canal Litcov - Lac Isac - lac Uzlina - Murighiol


As prefera sa renunt la mersul pina la portita, stiti sa existe vreo cazare pe linga perisor ?

Are cineva track-uri de gps pentru vreuna dintre zile ?
Cam cite mile se pot parcurge intr-o zi normala ?

Am pus o poza mai mare aici

traseu_delta_mic.jpg
 
Felicitari pentru initiativa.

Traseul ales ar fi foarte frumos daca nu ar avea unele mici bube. Harta prezentata nu prea mai este de actualitate. De exemplu intrarea in canalul Tarata din canalul Perisor, este blocata. Anul trecut nu am vazut nici-o iesire catre acest canal cu toate ca stiam de el. Multe salcii tinere si dese in zona aceea si nici-un canal. Singura iesire spre Sf. Ghe. pe care am vazut-o a fost canalul Ciotica-Zatoane, in apropiere de Perisor, pe care curgea apa si pe care au intrat cateva barci cu turisti, dar despre care nu stiu daca nu cumva este inchis mai in aval de vre-un plaur. Acest canal trece printr-o arie protejata integral si daca ai norocul sa te inalnesti cu agentii ecologisti.... Mai exista varianta sa ajungi pe bratul SF. Ghe. pe canal Perisor si apoi pe canal Dranov. Dar cel mai bine te interesezi la Perisor de aceste lucruri. La Perisor am vazut turisti anul trecut in iulie ce parea ca erau cazati acolo. Din pacate n-am intrebat de cazare. Poti incerca, dar pentru orice eventualitate ai cortul cu tine si o seara in doi la cort pe plaja ar fi foarte romantic.
Intre lacul Puiu si lacul Rosu, exista saptamana trecuta un plaur ce bloca canalul la cateva sute de metri de complexul BTT. Exista poteci pe plaur pe unde pescarii trag barcile pentru a trece dincolo. Presupun ca pneumatica ta n-ar fi o problema prea mare intr-o situatie ca asta. Din pacate nu cunosc marimea plaurului sa-ti pot da indicatii mai precise.
In locul acelei harti, mai bine folosesti Google Earth-ul, chiar daca nu este actualizat la zi poate da indicatii mai bune decat harta aceea.
Pun o poza cu plaurul de care ti-am vorbit mai devreme in care se vad potecile. Aceasta poza este facuta pe partea dinspre lacul Rosu. Daca va opriti sa va dezmortiti picioarele la complex, vezi ca este un paznic, om al lui Vantu, care face urat si nu va lasa. Complexul este inchis.

epsn4632.jpg


Oricum, va urez sa aveti parte de timp frumos si distractie pe cinste. :ahoy:
 
Multumesc mult ciby pentru informatii. O sa refac traseul in consecinta.
Ar merge sa campam peste noapte la Perisor dar e neclar cum ajung la Sf. Gheorghe. Daca e marea calma poate m-as incumeta sa trec pe linga Sacalin dar daca nu ?


Pentru planificare folosesc google earth dar harta asta era mai concisa.
Cu GE am o mare problema pt ca nu e foarte clar care canal e care. Are cineva cumva vreun layer pe care sa fie suprapuse numele canalelor ?
 
Din pacate eu nu am asa ceva, spre rusinea mea. As fi putut sa-l fac, dar de, lenea asta. Vad ca esti din Bucuresti. Mergi la Gipo, langa Gara de Nord si cumpara o harta de la ei. Din toate care le-am avut, aceasta este cea mai recenta si cea mai actualizata. In ultimii ani au aparut o serie de modificari in canalele deltei, asa zisa reconstructie ecologica a constat in inchiderea gurilor unor canale si saparea altora noi. Aceste modificari nu mai apar pe harta si vei avea surpriza ca traseul ales sa se infunde undeva. Mai rau este ca pe acele canale care acum sunt infundate, pe parcursul celor cativa ani, a crescut multa vegetatie si chiar daca vei trece digul dincolo, nu vei putea naviga cu motor, iar folosirea vaslelor pe traseele programate va produce mari intarzieri.
Incearca sa-ti pregatesti sufleteste "pasagera" pentru innoptari la cort in zone pustii, asta pt. orice eventualitate. In zona de sud a bratului Sf. Ghe. este destul de pustiu, nu sunt localitati cum este in zona de nord. Totusi, atentie la cherhanale, s-ar putea sa va cazeze si ei acolo, unii chiar au unele facilitati, dar cand va opriti, strigati din barca, ca toti au caini, si nu sunt chiar ca cei de apartament.
O intrebare, ai mai fost in Delta Dunarii, si daca da in ce conditii?
Incearca sa-ti pregatesti iesirea in cele mai mici amanunte. In google Earth exista o functie, in meniul "Instrumente". Se numeste "Rigla" si ai doua optiuni, "Linie" si "Cale". Prin "Cale" stabilesti traseul pe care il vrei, iti da si lungimea lui si fiecare punct are coordonatele geografice, pe care le poti introduce in GPS. (Bineinteles cele mai importante)
Avantajul este ca poti vedea traseul pe care il vei urma.
Uite un exemplu: Traseu de la Dunavatu de Jos la Perisor

traseudeladunavatlaperi.jpg


Atentie sa nu va rataciti. Pentru orice eventualitate sa nu va lipseasca de la voi ceva mancare uscata (covrigei, sticksuri) si apa de baut. Daca eu beam apa din din canal cu ispolul acum cativa ani, acum nu mai am curaj, daramite "pasagera". Ceva Autan pentru tantari si optimism.
Cat despre iesitul in bratul Sf. Ghe. de la Perisor, este simplu. Mergi pe canal dinspre Perisor pana la capat, la intersectia cu Dranov, unde face o bucla spre stanga, vezi pe poza mea, si acolo faci dreapta. Mergi pe Dranov pana iesi in brat, si acolo faci iar dreapta. Dar sunt cativa Km buni.
Inainte de plecarea in concediu ar fi bine sa faci o simulare pe un lac din apropierea Bucurestiului cu barca incarcata la greutatea ce o estimezi si sa vezi care este consumul si viteza. In functie de acesti parametri stabilesti lungimea traseului zilnic. Ar fi pacat sa ramaneti fara benzina pe undeva. Vezi ca pe tot traseul pe care l-ai programat de la Murighiol la Sf. Ghe. nu exista vreo benzinarie. Asa ca rezerva o sa fie grasa, grasa rau!!! Eu fara 50-60 litri nu as pleca.
Daca te mai pot ajuta cu ceva, te rog sa apelezi, o voi face cu placere.
A, si inca un pont, pe care il aplicam pe balta. Benzina nu este recomandat sa o tii in recipiente de plastic, cum ar fi peturile. Dar ce bune sunt vreo 15 peturi pline cu benzina, ca le ascunzi printre bagaje, si echilibrezi barca. Si nici nu ocupa spatiu ca o canistra.

L.E.

Iata un traseu din Murighiol pana la Sfantu via Perisor. Pacat ca nu a salvat in poza si fereastra "Cale". Lungime aproximativ 100 Km, fara Gura Portitei. La o viteza medie de 10 km/h, inseamna 10 ore, consum mediu de 5 l la ora, total 50 litri benzina, fara posibilitatea realimentarii. Intelegi de ce spuneam mai sus de rezerva "grasa rau"? Putin off topic, eu de la Murighiol la Sulina, pe 50 km, am facut la dus 2 ore si 30 de minute, iar la intors, 2 ore si 45 minute. Consum la dus, 12 litri si la intors 13.

murighiolsfantuviaperis.jpg
 
Ultima editare:
multumesc pentru raspuns

am modificat un pic planul din lipsa de timp.

O sa incercam sa mergem murighiol-sf gheorghe-sulina-crisan-murighiol.

am incarcat hartile de pe google earth in GPS si am facut niste kml-uri pt a le folosi ca track-uri (voi avea si o harta clasica pt backup

daca cineva cu experienta are un pic de timp sa se uite peste kml-urile atasate ca sa imi confirme ca sint corecte m-ar ajuta foarte mult

pentru traseul sf gheorghe-sulina sint 2 variante una pe canal tataru si una prin lacul erenciuc - lacul puiu - lacul rosu

in special as vrea sa stiu:
1 daca variantele alease de mine in apropiere de sulina sint corecte
2 daca trecerea dintre lacurile uzlina si isac este dificila (si daca e corect figurata in kml)
3 daca traseul dintre crisan si lacul isac este corect

kml-urile sint aici:
1. traseu murighiol - sf gheorghe
2. sf gheorghe - sulina pe canal tataru si canal cordon litoral
3. sf gheorghe - sulina prin lacurile erenciuc -puiu -rosu
4. sulina - crisan (exista e varianta mai pitoreasca ? )
5. crisan murighiol
mulltumesc
 
Crisan - Murighiol e corect, nu sunt probleme la intrari/iesiri.
Canalul intre lacul Rosu si Puiu era blocat de plaur, trebuie clarifcat la localnici.
La al doilea pod, cel de la sud de Sulina, e greu de trecut sau imposibil, depinde de nivelul apei; se poate ocoli orasul prin est. Canalele cordon litoral, Tataru inspre Sfantu sunt cam plicticoase si fara umbra, numai stuf.
 
Intre Uzlina si Isac ai un canal de max 30m, destul de lat, se vede de la distanta.
Din Isac trebuie sa iesi prin canalul Isac II (opus canalului de intrare din Uzlina), faci dreapta pe Litcov si apoi ai 2 optiuni, fie faci stanga pe al doilea canal (canalul Lung) si iesi imediat la Crisan, fie (daca vrei sa te mai plimbi) mergi pe Litcov pana la intersectia cu canalul Crisan si faci stanga.

PS: Cum pot sa vad un kml?
 
multumesc pentru informatii. si eu sper sa evit drumul pe canal cordon-litoral. am facut kml-ul sa il am in caz ca pina la urma nu se poate trece peste plaurul celebru.
dat fiind ca vom fi doar 2 cred ca va fi dificil sa trec barca peste plaur manual. ar fi vreo alta posibilitate de a trece din lacul rosu catre sulina ?
 
Vad ca tot eu iti tin companie, sper sa nu te superi!
Nu reusesc sa vad toate traseele. In afara de Sf. Ghe. - Sulina prin Tataru si Sulina - Crisan pe bratul Sulina nu vad nimic.
In legatura cu trecerea dintre lacul Puiu si lacul Rosu am postat mai sus o poza cu plaurul ce blocheaza canalul. Byteworks a reusit sa treaca cu ajutorul unui pescar dupa ceva aventuri aici
Pentru edificare pun o poza cu locatia acelui plaur.

plaur.jpg


La intrarea in lacul Uzlina sa tii traseul drept si pe la mijlocul lacului o sa vezi in fata trecerea spre Isac.

L.E.
Dupa postare am vazut si raspunsurile celorlalti colegi.

In legatura cu un traseu echivalent intre lacul Puiu si Sulina, ar mai fi varianta prin lacul Lumina, lacul Vatafu, canal Vatafu-Imputita, canal Busurca si bratul Sulina. Eu nu l-am verificat, dar acesta este traseul folosit de pescari pentru a ajunge la stiuca pe Lumina. Este de mentionat ca la intrebarile mele, localnicii nu recomandau traseul fara ghid datorita pericolului inchiderii iesirilor de pe Lumina de catre plauri.
 
Ultima editare:
KML: Sau,daca se deschide in browser ca text, selectezi tot textul, Copy si apoi Paste direct in Google Earth.

Da, erau mari aventuri si pe traseul Vatafu-Lumina, din cauza plaurilor.
 
Ciby, multumesc mult pt ajutor, nici vorba sa supar.

Daca tot am abuzat de rabdarea voastra va mai stresez cu o intrebare. Se poate ajunge cu barca pe canalul din fata campingului Delfinul din Sf. Gheorghe ? As vrea sa pun cortul acolo si as vrea sa pun cortul la loc sigur
 
Revin cu o intrebare din sf gheorghe.
Stie cineva un loc sigur de lasat barca peste noapte in sulina ?

Felicitari, deja ai ajuns acolo!

Eu am lasat-o legata pe faleza, intre alte barci, dar nu am lasat nimic valoros la bord, cu exceptia motorului. Pe acesta l-am asigurat cu un lacat normal, ce prindea amandoua manerele de la suruburile de strangere pe barca.
Am mai lasat si un nr. de tel. in eventualitatea ca se intoarce propietarul locului de amarare si face scandal.
Daca vrei neaparat sa o lasi in curte la cineva, incearca spre mila 2, unde curtile sunt la Dunare. Mila 2 este limita vestica a Sulinei la iesirea canalului Busurca in Dunare.

epsn4856.jpg
 

Back
Sus