Kaiac sit on top din pet-uri de 2 si 1.5 L in 10 zile

Pai situatia este cam asa: au intrat in el 72 pet-uri de Dorna de 2l si 60 pet-uri Borsec/ Dorna de 1,5l; 16-17 role de scotch, bride vreo 2 pachetele de 100 buc, un scaun de gradina cu 17 lei, sipci de lemn de brad de vreo 50 lei, ceva franghie de rufe (13 lei la 20m), cativa metri patrati de poliplan impreuna cu adeziv 3M, si foarte foarte mult autocolant (sunt vreo 3 straturi suprapuse, inclusiv autocolant laminat).

Kaiacul cantareste vreo 28kg, si are lungimea de 3,6m, iar latimea de 68cm.
 
Foarte tare ! Intrebare: adezivul din role (scotch, autocolant etc) e rezistent la apa? Sa nu ai surpriza ca se dizolva la prima iesire.
 
Scotch-ul este protejat de autocolant. Practic cu scotch au fost legate sticlele in coloane (gura la gura si fund la fund) si apoi coloanele intre ele. De structura de lemn coloanele sunt prinse cu bride. Autocolantul impreuna cu poliplanul (in locurile care necesita o rezistenta mai mare) imbraca tot ansamblul. Autocolantul vine pana la 3 straturi suprapuse. Pe langa autocolantul simplu, in zonele cu uzuri mai mari, am pus autocolant laminat, care este mai rezistent. Numai adezivul din autocolant intra in contact cu apa. Insa, despre adezivul autocolantului 3M, gandeste-te asa: o masina imbracata in autocolant (un singur strat) este garantata 5 ani in soare si ploi, iar pe o prelata de tir autocolantul este garantat 3 ani daca este pus atunci cand prelata este uscata. Eu zic ca ma tine 10 zile pe Belis, in concediu, si apoi, daca prezinta uzuri, si vreau sa o pastrez, refac uzurile in 15 minute.
 
Ultima editare:
Acum un ochi critic:
1. va fi instabil pentru ca: centrul de greutate este sus. La 100 kg linia de plutire va fi pe unde e dunga rosie si daca sunt ceva valuri, sa vezi distractie...
2. nu va fi stabil pe directie din cauza formelor rotunde si fiindca este scurt, iar daca prinzi putin vant...
3. incomod la padelat
4. daca intra apa, cum o scoti?
5. la un concurs de "Cele mai nastrusnice caiace" iei sigur locul 1!
6. breveteaza ideea si la anul o scoti la licitatie
Have fun!!!:D:D:D
 

Atașamente

  • IMG_0598.JPG
    IMG_0598.JPG
    26 KB · Vizualizări: 140
Pai, sincer, ma rog sa ai dreptate! Nu stiu cum ai calculat linia rosie, insa frica mea este ca nu se scufunda nici pana acolo. Referitor la celelalte puncte, premisele erau in felul urmator:
- imi trebuiau vreo 3000 lei in 21 zile pt un kalao sit on top de la Bic, si nu aveam de unde... asa ca mi-a venit ideea aceasta low-budget si de ce nu, practica
- nu concurez la profesionisti cu el, nu am nimic in comun cu sporturile de apa / i-am zis kaiac pt simplul fapt ca este inspirat din kaiacele sit-on-top de la bic, care sunt niste plute, in rest, cu exceptia latimii nu are nimic in comun cu un kaiac
- cred ca este un pic mai comod la padelat decat o gonflabila de 500 lei din praktiker / valurile sunt slabe pe belis (este un lac lung de vreo 15-17km) / pot pescui cu el
- apa nu va intra, te asigur, pentru ca eu stiu cum am construit-o, insa daca va intra, nu am treaba cu ea, dimpotriva: ajuta la echilibru

Concluzia: pentru 80 lei, ca sa ma distrez 10 zile in concediu, merita din plin. Daca se descurca ok, o aduc isi inapoi, daca nu, acolo o las, donatie altor turisti.
La anul, kalao. Merci frumos pentru sfaturi!
 
Ultima editare:
Bravo frate pescar ! Tocmai ti-ai facut un vobler de 3,6m . Prinde-i si o ancora ascutita in coada si te pomenesti ca musca monstrul din Belis :))))).
Ar trebui sa postezi si pe forumuri de ecologisti; ce-ai facut tu aici e intr-adevar un manifest "verde".
Fir intins !
 
Ca un constructor ce a folosit din plin PET-ul ca si "caramida" ... nautica ... nu pot decat sa te felicit. Cand iesi cu el la Belis? Poate apuc sa-l vad in realitate!
 
Uite ca pluteste! Intr-adevar a fost o lebadutza! Filmarea aici

Multumim din plin pentru pareri, insa @gvincentiu: nu ai calculat bine linia de plutire. A trebuit sa gauresc primul strat de pet-uri de pe fund (2 coloane a cate 6 pet-uri) pentru a intra in apa pana unde ai calculat-o tu. Era fix de ceea ce ma temeam (greutatea mea este mult prea mica pentru ea / nici macar impreuna cu frate-meu (2 x 85kg) nu am reusit sa o scufundam pana la linia desenata).
Insa dupa de am inundat acele pet-uri, a devenit stabila. Am infruntat valuri, vant, mi-am plimbat prietena, ba chiar am si sarit de pe ea in apa. De nescufundat! Si destul de stabila. Cu directia un pic mai naspa, si aici ai avut dreptate!

Multumim inca o data pentru pareri! A fost distractiv!
 
Ultima editare:

Back
Sus