Cum intaresc oglinda unei barci Forward 520 ptr un motor de 1oo cp yamaha 4t

Salut
am cumparat anul trecut de la cineva din delta un motor yamaha de 1oo cp 4t.
Stiam motorul de ceva timp si imi placea cum tragea. Era montat pe un Forward 535.

Urmatoarea mutare era sa cumpar o barca 535. Criza si problemele mai importante au facut ca aceasta achizitie sa se amane pana in aceasta vara cand am reusit in final sa iau o barca 52o.

Problema ei este ca are oglinda sparta deoarece ex proprietarii(o pensiune falimentara) au lovit un ciot ceva(avea un envirude de 7o cp).

Am tocmit pe cineva sa se ocupe de reparatia oglinzii insa au trecut 2 sapt si nici macar nu s-a ocupat de ea.Ma vad nevoit sa fac reparatia asta singur si de aceea va cer informatii legate de acest aspect.

cu multumiri
 
Salut Marius, cel mai bine pune niste poze de unde sa se vada exact tipul de defect, pentru ca sa te putem sfatui corect. Sunt mai multe tipuri de intarire a oglinzii, insa pentru 100 de cai trebuie ceva solid. Daca muchiile oglinzii sunt in stare buna, ar trebui scos tot materialul rupt al oglinzii, apoi in interior se pune alta oglinda, fixata pana in muchiile vechii oglinzi, apoi se rigidizeaza bine cu straturi succesive de fibra, asezate intr-un anumit mod. Oricum e mai greu de explicat textual, mai bine sa vedem intai pozele, ca sa stim exact ce se poate face.
 
Am precizat ca sunt off topic. Am un amic convins ca sub 175 cp motoarele sunt doar de motoreta, nu de barca, iar eu sunt in extrema cealalta: cred ca motoarele peste 50 cp ar trebui sa fie permise exclusiv pe Dunare si bratele principale, iar Controlul Navigatiei sa fie dotat cu radare ( ca limitari de viteza exista, da' cine le baga-n seama )!

Ca sa revin la subiect - ca nu m-a angajat nimeni politai de forum - 100 cp e mult pentru Forward si cu toata intarirea oglinzii s-ar putea sa se fisureze iar :(
 
Omul pune pe barca ce are, si daca nu stie s-o struneasca, e treaba lui. La americani 100 de cai e mizilic la o barca de 5 metri, rusii folosesc si ei motoare uriase, insa si parerea mea e ca ar trebui radare pe apa :).
 

Back
Sus