Lacul TEI - loc pentru lansat caiacul la apa si pentru parcat masina

stavride

Mediterraneus Ponticus
Aveti idee unde as putea parca masina si pe unde as putea lasa caiacul la apa pe Lacul TEI? Planuiam o iesire in seara asta. Multumesc.
 
Stiu ca a trecut ceva timp, dar daca mai este cineva interesat, as vrea sa dau o tura cu bicicleta in perimetrul acestui lac pentru a observa eventualele locuri unde este posibil accesul cu masina si lansatul catacului la apa.

Daca mai este cineva interesat trimiteti-mi un mesaj privat.

Multumesc
 
Stiu ca a trecut ceva timp, dar daca mai este cineva interesat, as vrea sa dau o tura cu bicicleta in perimetrul acestui lac pentru a observa eventualele locuri unde este posibil accesul cu masina si lansatul catacului la apa.

Daca mai este cineva interesat trimiteti-mi un mesaj privat.

Multumesc

Salut,
Eu stau chiar langa lac.
Ceva locuri de lansare sunt,insa accesul cu masina pana pe malul lacului este mai dificila(eventual cu ceva spaga la gardieni)
Oricum mai ramane problema autorizatiei de iesi cu caicul pe apa....
 
Pai lacul Tei nu e in sectorul 3 si ala e singurul sector cu hotararea aia idioata.

Lacul Tei este in sectorul 2 evident.
Ideea este ca pe toate lacurile din Bucuresti este aceeasi situatie ca si in sectorul 3.
Diferente o face "implicarea" gardienilor publici si a politiei comunitare.
Nici pe pe Herastrau,Mogosoia sau Lacul Morii nu ai voi "de capul tau" cu barcuta sau caicul.
Ca nu iti spune nimeni nimic este alta treaba.
In Tei daca vrei sa iesi pe apa de la fostul debarcader, trebuie sa lasi masina fie pe bulevard fie in parcarea celor de la President(fosta Anatolia) si sa o iei cu "ambarcatiunea de agrement " in carca pana la lac.
Tot la debarcader fucntiona anul trecut o firma de barci,hidorbicilete,etc.
Anul asta nu mai functioneaza insa tot mai detine licenta.
Pazincii/gardienii/politia comunitara pot sa spuna ceva sau nu.
Deasemenea tot ei pot sa te lase sa ajungi cu masina pana pe malul lacului sau sa nu te lase.
Pe Toboc nu prea ai cum pt ca pe pensiula este proprietate privata si pe langa parcul Toboc nu prea ai pe unde.
Mai este o posibilitate sa te lansezi de pe studentesc insa nu prea ai rampa de lansare.
Oricum merita un drum pe malul lacului pt un ultim "up date".
 
OK. Scurt si la obiect. Lacul Herastrau este cale navigabila. Asta inseamna ca poti sa te dai linistit cu agregatul tau.
Am vrut sa intreb la Capitania Snagov insa nu era nimeni asa ca intreband pe cei de la paza m-au directionat catre capitanul unui vas de agrement de pe lacul Herastrau care mi-a zis ca atata timp cat imi iau agregatul acasa dupa ce termin nu are nimeni nicio treaba cu mine, pentru ca este cale navigabila. Pot sa confirm ca dupa doua ture complete pe Herastrau si una pe Mogosoaia, nu m-a intrebat nimeni de sanatate.

Nu sunt sigur dar cred ca si Lacul Floreasca este considerat tot cale navigabila, ce naiiba doar este ecluza intre acesta si Herastrau.

Lacurile Tei, Plumbuita, Colentina, Fundeni si Dobroesti sunt in sectorul 2 si nu am cunostiinta de statutul lor, respectiv daca ai voie sa te caiacesti pe ele sau nu...

Lacurile interioare aflate pe aria Sectorului 3 (Titan, Alexandru I. Cuza, Pantelimon si lacul din Parcul National, sper sa nu fi omis vreunul), inclusiv sectorul de Dambovita aferent acestuia sunt inaccesibile miscarii, agrementului si sportului in aer liber( sau mai bine zis apa libera), prin incompetenta alesilor nostrii...

Felicitari pentru alegerea facuta ;)
 
Ultima editare:
In ceea ce priveste Mogosoaia, Herastrau,Tei ma bazez pe ceea ce am vorbit cu cei care pazesc lacurile respective: in speta cei de la politia locala,jandarmerie,firme de paza
 
Mihai. In legea apelor din 1996, cu toate actualizarile pana in 2014, scrie :

"ART. 3
(1) Apartin domeniului public al statului apele de suprafata cu albiile lor minore cu lungimi mai mari de 5 km si cu bazine hidrografice ce depasesc suprafata de 10 kmp,
malurile si cuvetele lacurilor, precum si apele subterane, apele maritime interioare, faleza si plaja marii, cu bogatiile lor naturale si pot entialul valorificabil,
marea teritoriala si fundul apelor maritime.
(2) Albiile minore cu lungimi mai mici de 5 km si cu bazine hidrografice ce nu depasesc suprafata de 10 kmp, pe care apele nu curg permanent, apartin detinatorilor, cu orice titlu,
ai terenurilor pe care se formeaza sau curg. Proprietarii acestor albii trebuie sa foloseasca aceste ape in concordanta cu conditiile generale de folosire a apei in bazinul respectiv. "

10Km patrati inseamna 10.000 de hectare. Asa am crezut si eu initial 10 hectare, dar este vorba de 10 km patrati. Din pacate pot face ce vor cu lacul, chiar sa se spele cu el pe cap.

MGB - Cam vag raspunsul tau si avand in vedere ca politia locala, jandarmeria si cei care pazesc nu sunt o putere legislativa, ci doar un biet organ care aplica anumite legi cand si daca "are" ei chef, am rugamintea sa detaliezi putin cu cine ai vorbit dintre cei care pazeau lacurile Mogosoaia si Herastrau? In ce zona a lacurilor a avut loc dialogul?

Pentru Mogosoaia de exemplu, daca ai intrat la palat si ai intrebat acolo, pot sa-ti confirm ca nu ai voie sa lansezi caiacul la apa DE ACOLO de pe domeniul palatului. Asta nu inseamna ca nu ai voie pe lacul Mogosoaia. Poti sa intri pe lac imediat langa benzinaria Lukoil de la capatul lacului, spre varsarea in lacul Chitila. Acum 4 zile, exact asta am facut. E perfect legal, afirm asta in lipsa oricarui fel de incidente si in necunostiinta unei legi care sa-mi interzica acest lucru.

Lacul Herastrau este suficient de mare incat sa nu fie acoperit de o singura firma de paza. Cei de la BGS daca ii intrebi daca ai voie cu caiacul sau cu barca cu vele sau vasle pe lac, iti raspund ca nu stiu, dar te indruma sa intrebi la Capitania Snagov, care este pe malul lacului Herastrau. Pe nenea de la ecluza daca il intrebi, acolo unde este directia lacuri, la fel iti spune sa vorbesti la capitanie. La capitanie nu gasesti niciodata pe cineva. Eu am incercat de 3 ori pana acum, am sunat si la telefon si nimic. Tot cei de la BGS m-au indrumat sa vorbesc cu un capitan de vas de pe Herastrau, nu mai tine bine minte vasul, cred ca era Otopeni, cel supraetajat. Capitanul mi-a raspuns asa cum am mai zis ca" atata timp cat la plecare imi iau agregatul acasa, pot sa vin sa ma dau si nu ma intreaba nimeni nicio treaba cu mine, pentru ca lacul Herastrau este cale navigabila."

Am uitat sa intreb si de lacul Floreasca, desi presupun ca fiind ecluza intre ele (pe unde pot trece vapoare de lungime 19m, latime 4m si pescajul la gol de 0,95m) are acelasi regim ca si lacul Herastrau. Poate are cineva alte informatii insa?
 
MBG cei cu care ai vorbit tu nu reprezinta autoritati legislative.Atat timp cat nu au in baza cui sa-ti interzica "nu ai voie" nu este un raspuns viabil.Mie cei de la politia locala din IOR mi-au spus macar (si mi-au si aratat-o) in baza carui act normativ nu aveam voie.Am fost pe Herastrau si singur si impreuna cu alias si nu am avut nicio problema desi la una dintre iesiri am dat de o lopata de BGS-isti si chiar m-am intalnit pe lac cu alti doi caiacisti :)

PS: iata ce spune Sectiunea 2, Art 25, Alineatul 3
Circulaţia pe cursurile de apă, lacuri naturale sau pe mare, cu bărci de agrement fără motor, se efectuează liber, cu respectarea drepturilor riveranilor şi reglementărilor legale.
 
Ultima editare:
Si ca sa detaliez putin, chiar eram hotarat sa investighez putin problema cu 10 hectare deoarece folosing google maps si un calculator al suprafetei de la Daftlogic, a reiesit ca lacul Titan (IOR) are o suprafata de 10,27 hectare, nicidecum 9 cat zicea domnul director Popa de la Directia Parcuri "de pe langa" primaria sectorului 3.

Suprafata Lacului Titan
Lacul_Titan_IOR_SIZE.jpg


Fisierul KML poate fi descarcat de AICI

Din pacate m-am trezit brusc atunci cand am recitit legea apelor si am vazut ca este vorba de 10km patrati, deci de 1000 de ori mai mult. Asadar teoria conspiratiei a murit in fasa :(
 
OK,hai sa incerc sa o iau pe rand cu raspunsurile:
Pe Tei asa cum am spus ca si locuri de lansare sunt cele de la debarcader si "la scari" pe partea cu bulevardul si facultatea de constructii
Pe studentesc la fostul stand si zona de pe langa bazine
Pe Toboc si "pe oala" nu prea cred ca ai unde.
In afara de de "Lili","Lolo" si toata sleahta de braconieri cu tot felul de camere de tractor si copai nu am vazut pe nimeni cu ambarcatiune proprie pe lac in ultimii ani.
Asa cum am spus a activat o firma de inchiriat barci si hidrobicilete si din cate am inteles de la paznici ei inca mai detin lincenta de exploatare a lacului.
Nu am sunat/scris la primarie sa vad daca asa este.
Am intrebat aseara in parc si mi-au zis paznicii ca ei au ordin sa nu lase pe nimeni pe apa cu barca/caiac/etc(pe braconieri nu ii vad) si ca in caz "ca nu ii oprim noi sunam la sectie".
Probalil ca vin baietii si se lamureste atunci ce si cum.
Pe Floreasca nu prea sunt multe locuri sa te lasi la apa,sau poate nu le stiu eu.
Este drept ca nici nu am cautat astfel de locuri nefiind direct interesant.
Am avut o discutie cu cei de la club diesel/club 22 si am inteles de la ei ca cineva adminstraza lacul,nu prea stiau nici ei cine insa tot asa au zis ca ei nu au vazut pe nimeni pe lac cu ceva obiecte plutitoare.
Am intrebat pe cineva de la paza si a avut cam acelasi raspuns ca si cei din tei.
In ceea ce priveste Mogosoaia am vorbit cu cei de la colegiul nautic pe tema asta si mi-au zis ca exista si aici o firma care se ocupa de "partea de agrement".
Respectivii vor cat mai multa lume pe lac cu orice fel de barci atata timp cat nu le incalca lor interesele.
Se pare ca este aceeasi situatie si in Herastrau.
In ceea ce priveste capitania Snagov de pe malul lacului Herastrau eu am tot trectut pe acolo sa imi ridic permisele (inatai D,apoi C si acum trebuie sa ma duc sa il iau pe cel pe care mi-am adaugat si S-ul) si au fost foarte ok oamenii.
Am sunat inainte,am intrebat daca a sosit permisul si apoi m-am dus sa il ridic.
Cred ca ajung inca o data saptamana asta pe acolo si intreb concret ce si cum este cu accesul pe apa al ambarcatiunilor private de agrement.
Ceea ce am scris in legatura cu accesul pe lacuri a fost in speranta ca poate fi de folos cuiva care vrea sa se dea pe unul din lacurile respective si sa nu pateasca ceea ce a patit colegul de forum care si-a luat amenda.
Nu contest ca exista legea apelor si alte multe legi.
Din pacate de cele mai multe ori,realitatea "de pe malul apei" este cu totul diferita.
Este drept ca se pot rasturna hotarari si amenzi in instanta insa ideea este sa iesi din casa si sa te relaxezi nu sa te inhami la procese care consuma timp si bani.
 
am fost pe lacul morii,pe 30.08.2014,la pescuit,cu caiacul gonflabil si nu ma intrebat nimeni de sanatate,am intrat pe la insula,apropo accesul auto sa restrictionat,au "cumparat"digul astia de la Grandmetal, au sapat,au facut santuri,in rest liniste si pace..
 
Multam pentru impartit info cu noi.Totusi daca dau de niste neni d'astia cu 4 clase care sunt intitulati generic bodyguarzi si nu-mi spun de ce n-am voie eu ii scuip in freza si ma dau linistit.Nu inteleg nici mort de ce dracu pe un domeniu public trebuie sa te duci cu tarsa, sa vezi daca ai voie, sa intrebi lumea si sa cercetezi cand de fapt ar trebui sa fie simplu, sa ai voie peste tot si unde nu ai voie sa fie semnalat asta plus in baza carui act normativ.
 
Multam pentru impartit info cu noi.Totusi daca dau de niste neni d'astia cu 4 clase care sunt intitulati generic bodyguarzi si nu-mi spun de ce n-am voie eu ii scuip in freza si ma dau linistit.Nu inteleg nici mort de ce dracu pe un domeniu public trebuie sa te duci cu tarsa, sa vezi daca ai voie, sa intrebi lumea si sa cercetezi cand de fapt ar trebui sa fie simplu, sa ai voie peste tot si unde nu ai voie sa fie semnalat asta plus in baza carui act normativ.
Cu placere.

HE!HE!HE! :)
Se intampla asta pt ca traim intr-o tara in care legile sunt facute in cel mai bun caz de catre semianalfabeti si agramati iar in majoritatea cazurilor de catre borfasi.
Evident ca nu este normal sa mergi in nesiguranta cu intentia de a te rleaxa pe malul unei apa sau intr-un parc.
Imi vine in cap acum filmuletul cu baietii care si-au pus un hamac intre doi pomi in Herastrau si isi luau palme si chionturi atat de la BGS cat si de "comunitari"( a se citi politia comunitara).
Revoltator sa vezi ca un politist din asta comunitar,cu 4 clase asa cum ai zis si tu, da cu palma pt "asa vreau eu".
Atata vreme cat lumea va plange ca un securist intra in puscarie,ca un hot ordinar este bagat la zdup si nu este lasat sa danseze pe masin in plina strada,si va continua sa voteze agramati si plagiatori cam asta va fi situatia.
Insa asta este alta discutie, si zic ca este mai bine sa ne rezumam la barcile noastre.
Cand mai faci vreo iesire in Tei, Herastrau,Floreasc,etc da de veste si poate ne si vedem pt a discuta mai pe indelete.
Chiar acum vad din birou pe Lacul Morii 2 wind-surfuri care se zbenguie pe lac.
Mirific
 
Am fost pe Herastrau de 2 ori, odata singur si odata cu colegul alias.Daca e vremea ok a ramas de principiu duminica dimineata sa vedem daca Herastrau sau poate chiar o Mogosoaia.
 
Mihai nu uita si de iesirea din seara asta de la ora 18:00 pe Herastrau, pentru o zbenguiala de vreo 2 ore... sau ma rog 1 ora jumatate ca sa apuci sa-l desumfli pana se intuneca.

Daca mai vrea careva ne vedem la Ecluza la ora 18:00.
Loc_lansare_caiac_Herastrau.jpg
 

Back
Sus