Primul proiect

Salut,

Ma numesc George, sunt din Cluj si de ceva vreme incoace urmaresc indeaproape forumul barcaholic. De acum incolo voi apela de multe ori la ajutorul vostru pt ca sunteti super "ready to help" si voi incepe primul meu proiect, :banana:
Ieri am cumparat de la Holver 2 placi de Okoume (de atat e nevoie pentru planul care l-am gasit pe bateau) iar luni va sosi de la Bucuresti pachetul de la Polydis (rasina epoxidica Epiphen + intaritor). Asta pentru cu m-am gandit sa incep cu cea mai banala barca de la bateau.com cea free (http://www.bateau.com/freeplans.php), acel canoe 14'. Avand in vedere ca e primul proiect si pt familiarizarea cu constructia barcilor, m-am gandit ca ar fi cea mai optima varianta avand in vedere ca doresc sa incep cat de repede constructia (maine) si nu as vrea sa mai astept inca 2 sapt pana trimit alt plan de caiac din USA.
va rog sa va dati cu parerea cu privire la ideea mea, inclusiv alegerea materialelor.

de unde pot sa cumpar tesatura de fibra de sticla (tot de la polydis? ce pret are? ce tip de fibra?). si banda de fibra de sticla pentru imbinarii...

si unde gasesc praf de lemn, sau se poate folosi si altceva in locul prafului de lemn?

mersi
 
Ultima editare:
uite niste preturi de la polydis bucuresti. doar aste 3 tipuri le au pe stoc, latimea panzei este de 1 m, nu au banda.
tesatura fibra sticla - 2.15 eur /m2 (160 , 220 si 280 gr /m2)
pentru praf de lemn incearca pe la ateliere de tamplarie. ziceau profesionisi de pe acest site ca se poate folosi talc in loc de praf de lemn, dar cica intra cam mult.
 
Salut,

Ma numesc George, sunt din Cluj si de ceva vreme incoace urmaresc indeaproape forumul barcaholic. De acum incolo voi apela de multe ori la ajutorul vostru pt ca sunteti super "ready to help" si voi incepe primul meu proiect, :banana:
Ieri am cumparat de la Holver 2 placi de Okoume (de atat e nevoie pentru planul care l-am gasit pe bateau) iar luni va sosi de la Bucuresti pachetul de la Polydis (rasina epoxidica Epiphen + intaritor). Asta pentru cu m-am gandit sa incep cu cea mai banala barca de la bateau.com cea free (http://www.bateau.com/freeplans.php), acel canoe 14'. Avand in vedere ca e primul proiect si pt familiarizarea cu constructia barcilor, m-am gandit ca ar fi cea mai optima varianta avand in vedere ca doresc sa incep cat de repede constructia (maine) si nu as vrea sa mai astept inca 2 sapt pana trimit alt plan de caiac din USA.
va rog sa va dati cu parerea cu privire la ideea mea, inclusiv alegerea materialelor.

de unde pot sa cumpar tesatura de fibra de sticla (tot de la polydis? ce pret are? ce tip de fibra?). si banda de fibra de sticla pentru imbinarii...

si unde gasesc praf de lemn, sau se poate folosi si altceva in locul prafului de lemn?

mersi

Salut, si-au construit mai multi colegi caiace. Cauta postarile lor si vei vedea cum au procedat. Sunt poze si explicatii prietenoase. Succes si felicitari pentru initiativa.
 
eu am facut chitul cu faina neagra de paine si a iesit super bine, insa este mai greu decat cu praf de lemn. Azi am dat la apa si canoia si D4 care au planuri gratis pe bateau, le-am facut impreuna si pot sa iti spun ca greutatea chitului de fillet nu este foarte importanta. Poti folosi faina fara probleme, este mai simplu de gasit decat talcul si este si mai usoara. Spor la treaba, canoia este super, iti trebuie insa un pic de acomodare cu echililbrul in ea.

P.S. cauta postul cu greseli pe care l-am initiat chiar eu, citeste-l ca iti va fi util.
 
tocmai am terminat de taiat placile, si momentan sunt la capitolul de imbinare a jumatatilor cu "buttblocks". Intrebarea mea este, cum sa masor cantitatea de epiphen si cantitatea intaritor? in ml sau in g? Cei de la Polydis vad ca o vand la kg, da avand in vedere ca ambele sunt lichide, ma gandesc sa le masor dupa ml (raportul dintre rasina epoxi epipehn si intaritor e de 3,3:1 din cate scrie pe descrierea primita de la ei).

si mai am o nelamurire: la imbinarea jumatatilor cu amestecul de epoxy, se adauga si niste faina de lemn? sau doar epoxy si intaritor
 
tocmai am terminat de taiat placile, si momentan sunt la capitolul de imbinare a jumatatilor cu "buttblocks". Intrebarea mea este, cum sa masor cantitatea de epiphen si cantitatea intaritor? in ml sau in g? Cei de la Polydis vad ca o vand la kg, da avand in vedere ca ambele sunt lichide, ma gandesc sa le masor dupa ml (raportul dintre rasina epoxi epipehn si intaritor e de 3,3:1 din cate scrie pe descrierea primita de la ei).

si mai am o nelamurire: la imbinarea jumatatilor cu amestecul de epoxy, se adauga si niste faina de lemn? sau doar epoxy si intaritor

Masoare in GRAME!! Raportul 3,3:1 e masa, nu volum! Raportul trebuie sa fie foarte exact.

Vezi si aici:
http://www.barcaholic.ro/blog/iulian/balanta-pentru-epoxy
http://www.duckworksmagazine.com/05/articles/scale/index.cfm
http://www.duckworksmagazine.com/05/articles/scale2/index.cfm

La imbinare adauga faina de lemn, cat sa iasa o consistenta gen "mustar/maioneza/ketchup", adica cat sa nu curga.
 
mersi mult smokey, pana la urma azi am incercat sa fac un amestec la raportul 3.3:1 pe un cantar de bucatarie cu gradatie. Avand in vedere ca numai maine primesc cele 2kg de praf de lemn, am facut amestecul cu rumegusul fin pe care l-am obtinut dupa taierea placajului. Am lipit doar 2 placi pentru a vedea maine cat e de eficient amestecul facut. In caz ca va parea superficial, il voi desface si voi lipi din nou alt "buttblock". De maine voi folosi un cantar digital pentru mai multa precizie si ma gandesc sa cantaresc cate 66g de epoxi + 20g de intaritor. Ma gandesc ca e mai comod asa.

Atasez poze cu placile si ce am ispravit pana acum :D (pozele sunt facute cu telefonul, deci nu sunt cea mai buna calitate :p)

image0142z.jpg

image0143a.jpg

image0141g.jpg
 
Aici de ce nu ai pus o bucata mai lunga, pana la 1,5 - 2 cm fata de margine?
 

Atașamente

  • image0143a.jpg
    image0143a.jpg
    45.6 KB · Vizualizări: 72
Aici de ce nu ai pus o bucata mai lunga, pana la 1,5 - 2 cm fata de margine?
bucata asta inca nu am lipito, dar in planuri scrie ca bucata de placaj sa fie de 360 x 200 mm, sa ramana pe laterale suficient spatiu pentru lipirea bandei de fibra de sticla. Pana acum am lipit intre ele doar doua placi, cele de margine, ca maine sa vad cat de eficient a fost. Nu am pus un strat foarte gros de rasina + intaritor + putin praf de lemn(cat sa nu fie lichid). Era nevoie de strat mai gros?

intrebarea mea este sa pun si pe interiorul barcii fibra de sticla complet? sau e suficient la imbinari...

cand pregatesc chitul in ce cantitati sa il pregatesc? am timp sa chituiesc toate imbinarile inainte sa le pot acoperi cu fibra? la cat timp dupa aplicarea chitului se poate pune banda din fibra?

si mai am mai avut o problema cu taiatul placajului cu pendularu. Exista zone in care a mai fugit putin panza si sunt mici greseli de taiere, le pot remedia doar prin slefuirea marginilor?

:titanic:
 
Ultima editare:
Dupa ce toate placile simetrice imbinate uneste-le si indeapta marginile, astfel incat sa fie perfect simetrice.

Cantitatea pe care o amesteci de obicei e putina, cam cat poti amesteca intr-o cutie de iaurt. Daca nu e cald afara poti incerca mai mult.

Atentie la cantarul de bucatarie, sa nu-ti iei o oala in cap :) Epoxy asta murdareste tot, si e si destul de toxic ...
 
I reckon o tigaie e mai eficienta :)

Rumegus obtii gratis de la orice atelier de timplarie. De'a cui din Cluj esti?
 
Eu am incercat si cu talc si cu faina si cu praf de lemn la care cel mai indicat mie m-i s-a parut : praful de lemn ! ....o parere !:)
 
Eu am incercat si cu talc si cu faina si cu praf de lemn la care cel mai indicat mie m-i s-a parut : praful de lemn ! ....o parere !:)

asa m-am gandit si eu. Pe toate site-urile care vand planuri scrie ca se foloseste praf de lemn sau microfibre. Eu pana la urma am reusit sa fac rost de praf de lemn. Maine primesc 10kg. Daca aveti nevoie careva va trimit cu cea mai mare placere.

EDIT: mai devreme am fost sa verific cat de bine s-au lipit cele doua placi care le-am lipit de proba; cred ca nici cu flexu nu le dezlipesc una de alta ;) Maine dimineata la prima ora lipesc si restul placilor, sa am ce asambla ulterior, si voi posta din nou imagini cu evolutia mea :rolleyes:

Acuma sincer mai am o intrebare. La stadiul in care asamblez marginile cu sarma de cupru, stiu ca e nevoie sa pun distantierele...De unde stiu eu daca e perfect centrat, ca nu e mai inclinata o parte decat alta?
 
Ultima editare:
vad ca nu e nimeni prin preajma sa ma ajute...

Astazi am imbinat celelalte placi, iar pe maine sa ma pot apuca de asamblat. Intre timp am facut 2 scaunele pe care sa le montez in barca, nu stiu inca sistemul de fixare...Scaunele arata asa:
image0148.jpg


Stiu ca pozele nu au fost de cea mai buna calitate pana acum, lentila de la camera telefonului s-a cam "slefuit" in buzunarul de pe ATV, dar promit ca de maine voi face toate pozele, cat mai multe posibil, cu aparatul foto; mai ales ca incepe asamblarea.

In continuare am nevoie de ajutorul vostru neaparat, in momentul in care asamblez marginile, stiu ca e nevoie sa pun distantiere la mijloc...De unde stiu eu daca e perfect centrat, ca nu e mai inclinata o parte decat alta? ma refer ca nu as vrea ca barca sa fie \_| in loc de \_/.
 
Ultima editare:
Ca sa verifici daca e perfect centrat folosesti un fir intins de la un capat la altul, verifici in diagonala toate bulkheadurile sa fie la aceeasi distanta de varf. Faci operatia de mai multe ori pana iasa bine, dupa care strangi sarmele. Dupaia reiei operatia.
 
Astazi am slefuit canturile placajului ca la carte, nu am apucat inca sa o asamblez, nu am avut prea mult timp de lucru, dar totusi am pus-o in picioare sa vad macar ca incepe sa ia forme:

image0149i.jpg

image0151w.jpg

image0150.jpg


maine o asmblez si ma apuc de filleturi.
Intrebarea mea, la imbinari cat timp sa las chitul sa se intareasca la imbinari pana acopar cu fibra? (repet, folosesc rasina epiphen + intaritor de la polidis + praf de lemn de esenta tare)....
E drept ca mai am mult de lucru, dar sunt foarte atent la detalii, fac totul la milimetru ;)
 
Foarte frumos. Felicitari.
Dar am o singura rugaminte. Nu pot urmari cum trebuie threadul din cauza pozelor foarte mari.
Incearca sa le redimensionezi cind le incarci, pune o rezolutie de 800/600 sau mai mica.
In rest ma bucura indarjirea si hotararea ta.
Tine-o tot asa!
Spor la lucru si sa te bucuri de el pe apa! :ahoy:
 
bravo!o observatie daca se poate:prelungeste din bord in bord in dreptul spatarelor cite o sipca,pe post de distantier,ajuta la consolidarea canoei,sa nu se "stringa "atunci cind e pe apa cu greutate in ea,banuiesc ca o sa-i prinzi de jur imprejur si o sipca (copastie)de care prinzi sipcile.la fel de bine se pot folosi spatarele(daca ai timp sa le refaci)pe post de perete despartitor: mareste rezistenta la compresie.spor la treaba!
 
home made, voi urma sfatul tau, chiar ma gandeam la o modalitate prin care sa pot sprijini spatarele. Astazi am dat o mana de epoxy si am facut filleturile. Pana acum arata asa. Imbinarile initiale le-am facut cu soricei de plastic, mi se pare mult mai usor de manevrat pe langa sarma de cupru, dar sunt tare curios cum ii voi scoate din filleturi ;). Chitul care a iesit din epoxy + intaritor + praf de lemn a fost cam de densitatea unui "unt de arahide". Pe langa asta, am intors barcuta cu fundul in sus, i-am dat si pe exterior o mana de epoxy, dupa care am facut filleturi si pe exterior in afara de locurile unde sunt soriceii de plastic, unde voi da maine dupa ce se intareste chitul. Asa arata momentan lucrarea :p :D
03092010697.jpg

03092010699.jpg

03092010701.jpg

03092010704.jpg

03092010707.jpg

03092010710.jpg


Astept pareri si sfaturi
 

Back
Sus